הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 באוגוסט, 2012 5 תגובות

מי שרוצה לקבל שיעור מאלף על סדר היום של קרן נויבך, ואם הוא מתעקש להשתמש במונח האג'נדה שלה , שיקרא את המאמר של ולנטינה ליכוטינסקי , חברת וועד המנקות באוניברסיטה ע"ש דוד בן גוריון בבאר שבע . (הארץ , 1.8)

keren-noibachקרן נויבך (מעמוד הפייסבוק של סדר יום)

באוניברסיטה הנושאת את שמו של דוד בן גוריון ניקו את המשרדים עובדות , שאסור היה להן להפעיל מזגן בשעות שעובדי המשרד אינם נמצאים .

במזג האוויר של באר שבע פוקדת את מקום העבודה פועלת ניקיון בשעת בוקר מוקדמת ואסור לה להפעיל מזגן , כי אדון מנהל מגיע כמה שעות אחריה .

באוניברסיטה , הנושאת את שמו של מי שהיה בעבר מזכיר הסתדרות העובדים שנים רבות , טרם היותו ראש הממשלה הראשון , לפועלת ניקיון לא היו זכויות סוציאליות שנים רבות.

זכויות עובד , כמו : ימי מחלה , ימי חופשה , קרן  פנסיה , ימי הבראה  היו בחזקת חלום .ההסתדרות במשך שנים לא נקפה אצבע כדי לנסות לארגן את עובדות הניקיון , להיות להן לפה , לתבוע את זכויותיהן בפני הנהלת האוניברסיטה , הנושאת את שמו של דוד בן גוריון .

לעובדות באוניברסיטה ע"ש דוד בן גוריון נמצא פה , שהשמיע את שוועתן , במרכז התקשורת הישראלית . נמצאה עיתונאית אחת עם עמוד שדרה מוסרי ,שיצאה לבדה נגד כל מערכות דורסניות .

אשת תקשורת אחת לא נרתעה , העלתה את מצוקתן של העובדות בסביבה , שאין בה ביטחון תעסוקתי ואין בה תנאים סוציאליים אלמנטאריים . יום אחר יום במשך חודשים ארוכים התמידה בהשמעת התביעה למתן זכויות עובד למי שבזיעתה דואגת לניקיונה של האוניברסיטה . כן , היה זה המיקרופון של קרן נויבך .

היינו עדים ל"סדר יום" של עיתונאית אחת מול אוניברסיטה אחת , שעלתה על שרטון של עוצמת פער מבעיתה בין מתן ביטוי לערכים אידאיים נשגבים שמימיים באולמות ההרצאות , ובין יחס משפיל לאדם עובד בחוליות החלשות ביותר – בניקיון .

לצערי , סדר היום של קרן נויבך היה בבחינת קול בודד ברדיו ובטלוויזיה . לקול הבודד של קרן נויבך אני מעניק את הציון 100%+ על עמידה במבחן של מתן דוגמא ומופת מהו שידור ציבורי . שידור ציבורי , שהכניס לסדר היום הציבורי את מה שהוציאה מכלל הציבור בשרירות ואטימות לב אוניברסיטה בן גוריון , כשלצידה מנות גדושות של אדישות והתנכרות לחלש מצד הסתדרות העובדים הכללית .

עשרות שנים פועלי הניקיון באוניברסיטה לא נכללו בתחום הנקרא ציבור . קרן נויבך הייתה זו שהכניסה את זיעתן של אותן פועלות ואת שכרן העלוב לסדר היום הציבורי התובע את זכויותיהן .

המיקרופון שלה העלה על במת סדר היום הציבורי את "כוח לעובדים" והפגיש אותו עם ציבור עובדות הניקיון , המציינות באלו הימים ארבע שנים להיותן פועלות הנהנות מזכויות של אדם עובד תחת חוזה עבודה קולקטיבי עם זכויות לפנסיה , ימי מחלה ומותר להן אפילו ליהנות מהמזגן בכל שעות היום .

תודה רבה לסדר היום של קרן נויבך , שהצליחה לאזן מדיניות אטומה של הנהלת אוניברסיטת בן גוריון והסתדרות עובדים מנוכרת , ששכחה את פועלי הניקיון שהופקרו לניצול מחפיר של חברות כוח אדם .

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. דרור הנאור מרמת גן הגיב:

  אכן,פעילותה של קרן נויבך בנושא זה היתה מבורכת,ומוסכמת ע"י רובו המכריע של הציבור,מהימין ומהשמאל כאחד. אולם,עמדותיה,ועמדות מרבית עיתוני התיקשורת הישראלית,בנושאים המדיניים הן שמאלניות,שאינן מקובלות על חלקים רבים של הציבור,אם לא על רובו.
  סעיף 4 של חוק רשות השידור קובע שעל רשות השידור לתת דווח מהימן של העמדות הרווחות בציבור הישראלי,ואכן יש לפעול למימוש החוק.
  אני מניח שגם הכותב הנכבד תומך בשמירת החוק במדינת ישראל.
  הדרך שבה פעלה רשות השידור היא מגושמת והיה ראוי להגיע לאיזון המתבקש ברכים יותר אלגנטיות.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  איתן הבעיה היא לא קרן נויבך הבעיה היא שאין דעות "אחרות" בתקשורת מה רע שיהיה איזון ברדיו ובתקשורת התקשורת היום נשמעת כמו מקהלה שכולם שרים באותו קצב את אותו השיר ואני לא
  רוצה לשמוע את מקהלת הצבא האדום התקשורת צריכה לבטא את דעות הציבור והיא אינה משקפת את הציבור ולא את השידור הציבורי איך אומרים אתם שם למעלה תבינו שרוב גדול של הציבור הישראלי יש לו דעות אחרות והם לא נשמעות או מיוצגות בתקשורת ה ציבורית של רשות השידור מענין מדוע "מקהלת הצבא האדום" חטפה פחד כאשר נכנס מנחם בן לקול ישראל איזה "קבלת פנים" ערכו לו אותם אנשים המדברים על חופש הדעה על ערכי דמוקרטיה אותם לוחמי "החופש" באותו רגע
  הראו את פרצופם האמתי סותמי פיות שהדמוקרטיה מהם והלאה ……………..

  • אלכס ב. הגיב:

   "התקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה" מי שמחפש איזון ימצא אותו בקשר שבין שילטון ותקשורת,אלו הם 2 צדדי המשואה ,אין חובה למצוא את האיזון בתוך התיקשורת עצמה.

   אני מעריך שבשלב שבו השמאל יהיה בשלטון לאורך תקופה ארוכה הביקורת בכלי התקשורת תאזן את עצמה אל מול השלטון החדש.

   השילטון בעשיתו עושה גם עוולות,התקשורת תפקידה לאתר את העוולות האלה לבקר אותם ולהביאם לידיעת הציבור הרחב.

   מה רוצה הטוען לאיזון בתוך התקשורת עצמה? שיהיה בתקשורת גוף מאזן שיצדיק את עוולות השילטון כדי לאזן את הביקורת על השילטון

 3. שוש דור הגיב:

  קרן היא לדעתי אחד הקולות החשוים ביותר בתקשורת הישראלית ברדיו. היא קול אמין חכם רגיש ומיוחד שמקדיש את זמנו לבעיות אמיתיות. רצון כן לעזור לפתור, להאיר ולתת במה לדברים שלא תמיד הכי פופולריים אך מאוד חשובים. אני ממש נהנית לשמוע אותה בלהט שלה ובאמונה שלה בצדקת הדרך . יש לההרבה כוח ורצון ואהבה למה שהיא עושה וזה מורגש ומקרין על סביבתה אני ממש גאה בה ומאחלת לה שתשיך עוד זמן רב בעבוד הקודש שלה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים