הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 באוגוסט, 2012 34 תגובות

האם קיימת סכנת התנקשות מצד שמאל?

לאחרונה קראתי באחד העיתונים מאמר שהציג את השאלה, האם, נוכח הביקורת הנוקבת בתקשורת על ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק, שיש מי המייחסים להם דחף משיחי לתקוף את מתקניה הגרעיניים של איראן, שתוצאותיה עלולות להביא על ישראל אסון נורא, האם יש סכנה שאיש שמאל קיצוני יתנקש בראש הממשלה, במטרה למנוע את המלחמה עם איראן? מעין העתק שמאלי להתנקשות יגאל עמיר בראש הממשלה רבין. הפיתוי לכך גדל לאור ההצלחה שהייתה מנת חלקו של המתנקש ברבין. הוא העלה את הימין לשלטון ועצר את תהליך השלום.

התשובה שלי, שסכנה כזו כמעט ולא קיימת, אני משתמש במלה כמעט לצרכי זהירות, אבל למעשה זו סכנה השואפת לאפס. השמאל הישראלי לרבדיו השונים,הוא בעיקרו די צמחוני. חלקו, כמו למשל אנשי שלום עכשיו, שלכאורה מתנגדים לכיבוש ובה בעת שוללים סרבנות של חיילים לשרת בשטחים הכבושים, סוג של שיתוף פעולה מאחד מאגפי השמאל עם משטר הכיבוש והאפרטהייד. גם חלקיו היותר רדיקלים של השמאל, הם למעשה שמאל לויאלי לחוקי המדינה, משלמים מסים, מבקשים אישור מהמשטרה לצורך קיום הפגנות.

באחת, בניגוד לימין שהקים מדינת טרור בשטחים הכבושים, ובניגוד לקינות הימין על "השמאל הבוגדני", הרוב המכריע של השמאל הישראלי מורכב מאזרחים שומרי חוק הפועלים על פי כללי המשחק. יש מיעוט שמאלי שמפר חוק כהתרסה נגד הכיבוש וחוקיו, כמו סרבני הכיבוש מתנועת "יש גבול", אבל גם הם עושים זאת תוך כיבוד כללי המשחק, לאמור, נכונות להישפט ולרצות את עונש המאסר.

בנוסף, קיימת בשמאל התנגדות לטרור אישי, וקיבלתם תמונה של שמאל שמבחינות רבות, הוא קרוב יותר לסגנון השמאל של הוד מלכותה מאשר שמאל מהפכני הצמא לתפוש את השלטון ולשנות סדרי בראשית.

המסקנה: גם אם הזעם בקרב השמאל כלפי מדיניות נתניהו-ברק הוא אדיר והתסכול גדול, לא נשקפת ממנו סכנה לאיש כי לאנשי שמאל מערכת ערכים, איזונים ובלמים המונעים מהם פתרונות של "סיכול ממוקד" כפי שזה מכונה בשפת הכיבוש.


רייצ'ל קורי ז"ל

עם כתיבת טור זה הגיעה הידיעה על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה לדחות את תביעת הוריה של רייצ'ל קורי לפיצויים מממשלת ישראל בגין רשלנות.

רייצ'ל, פעילת שלום מארה"ב נדרסה למוות בחורף שנת 2003 על ידי דחפור של צבא הכיבוש שעה שניסתה יחד עם חבריה מתנועת הסולידריות הבינלאומית למנוע הריסת בית שיהפוך עוד משפחה פלסטינית לחסרת קורת גג.

הסיכוי למצוא שופט ישראלי שיקבל תביעה כזו היא בעלת סיכוי דומה למציאת שופט בערב הסעודית שיפסוק נגד המלך. שהרי ברור כי בחברה שהצבא הוא למעשה במעמד המלך, לא יימצא השופט שיפסוק נגדו, בוודאי לא כשמולו ניצבים אזרחים זרים, הורים המבקשים מעט צדק בשם בתם שנהרגה מידי הצבא. היה לי ברור שהשופט ירתום את מערכת המשפט ליצולי הצבא.

corrieהפגנת תמיכה במשפחת קורי בפתח בית המשפט, 28/8/12 (צילום: חדוה ישכר)

ואכן כך נהג השופט המחוזי בחיפה עודד גרשון. מדיווחי העיתונות למדתי כי השופט אימץ את שפת הכיבוש הצבאית, שפה מכובסת ושקרית. הדחפור שדרס את רייצ'ל למוות עסק לדברי השופט ב"חישוף" במסגרת "פעילות הצבא נגד הטרור". מה זה חישוף? מלה של בית מרקחת מאחוריה עומד הדחפור שמרוב מיגון נראה כמפלצת ענקית והוא מגלח שכונות שלמות, שהפכו אלפי פלסטינים שלא חטאו ולא פשעו לחסרי קורת גג. הכיבוש הוא הטרור.

אלוף הפיקוד שהכריז על הרצועה כאזור צבאי סגור, השאיר אותו פתוח למתנחלים, שהיוו חוליה בהנחת התשתית לטרור הישראלי. תפקידם של הדחפורים היה ליצור פחד, פאניקה, חרדה ושיתוק בקרב הפלסטינים, וזה תואם את ההגדרות הקלאסיות והאקדמיות של טרור. טרור הכיבוש הישראלי הוליד את הטרור הנגדי של הפלסטינים. רייצ'ל קורי באה לאזור רווי אלימות במטרה להחזיר מידה כלשהי של זכויות אדם למי שנעשקו ונשדדו ודוכאו על ידי הכובש הישראלי. היא וחבריה היו חשופים לפגיעות הטרור הישראלי, ורייצ'ל שילמה בחייה על מימוש עקרונותיה.

השופט עודד גרשון אטם עצמו מול הייצוג המשפטי המעולה של עו"ד חוסיין אבו חוסיין שסימל את המשפטן ההומניסט. אך טבעי הוא, שהשופט גרשון ביושבו על כס השיפוט כמגן הטרור הישראלי, קבע כי רייצ'ל, קורבן הכיבוש הישראלי, אשמה במותה.

הוא אשם בעיוות דין.


אפיק תעסוקתי חדש

הכותרת לקוחה מעיתון "מעריב" (12 באוגוסט 2012) שמדווח על תכנית חדשה של משרדי החינוך והביטחון, בשיתוף עם אוניברסיטת בר אילן, לפיה לוחמים מצטיינים יהפכו למחנכים. לפרויקט יגויסו מדי שנה 20 לוחמים משוחררים בעלי ציונים גבוהים בתעודת הבגרות ובמבחן הפסיכומטרי.

הלימודים יתקיימו באוניברסיטת בר אילן וימשכו 4 שנים לתואר ראשון ושני בתוספת תעודת הוראה. הלימודים יהיו ללא תשלום והתלמידים יקבלו מלגת קיום בסך 2000 שקלים לחודש. מנהלת היחידה לחיילים משוחררים במשרד הביטחון אמרה: "זוהי תוכנית פורצת דרך וייחודית שבסופה יצטרפו לוחמים מצטיינים למערכת החינוך ויעניקו ערכים וחינוך איכותי לילדים ולנוער בישראל. נרתמנו לבקשת משרד החינוך וסייענו בבניית התוכנית, שהיא בעלת חשיבות גבוהה, הן בהיבט התעסוקתי והאקדמי ובייחוד בהיבט החינוכי חברתי".

מה הקשר בין חייל מצטיין לבין מורה טוב? חייל מצטיין למד להרוג בני אדם, אלו ערכים יקנה לתלמידיו? תכנית הצבא ברורה: לשטוף את מוחם של התלמידים מגיל צעיר ולנתבם לשירות צבאי. יתכן והצבא בשיתוף עם משרדי הביטחון והחינוך איתרו ריפיון מסוים בקרב צעירים להתגייס. התוכנית נועדה לשמר אצל התלמידים מוטיבציה גבוהה להתגייס. התוכנית משדרת פסימיות באשר לסיכויי שלום, שהרי חברה חפצת חיים תחפש מורים המפיצים סביבם רוחב דעת וערכי כבוד האדם, ולא כאלה שהצטיינו בהרס ובהרג ועשו חיל בארגון היררכי, נוקשה ולא דמוקרטי.

תגובות
נושאים: מאמרים

34 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  כמה תיקונים מוצעים למאמר

  רייצל קורי הי"ד .מזלם הרע של הוריה האומללים זה שהיא הייתה אמריקאית.סוכניה היהודים והאוונגליסטים של ישראל דאגו שממשל בוש לא ילחץ לחקירה ופיצויים בניגוד לממשלת בריטניה במקרה של הרנדאל ועמיתו שנרצחו על ידי צבא הכיבוש .במקרה שלהם תחת לחץ ואיום בריטי נעשתה חקירה ושולמו פיצויים בלי להתווכח .

  השוואת ה"שופט" החיפאי ל"שופטים" בדר"אפ של תקופת האפרטהייד תהיה נכונה יותר (אני לא רוצה לעשות השוואה עם
  המדינה ממנה נמלט ספירו בינקותו כי שם לא היה משפט כזה יכול היה להתנהל בכלל.)

  מה אפשר כבר לצפות מבר אילן ? יגאל עמיר,מרדכי קידר,מכללת אריאל כבר אמרנו?

 2. מורה בגימלאות הגיב:

  ריח של אפלייה לטובה של חיילים לעומת מועמדים אחרים להוראה?

  מובן הצורך להביע למערכת גברים- איכותיים ומצליחים למערכת המאויישת בנשים, בינוניות ומטה
  שמוצאות בהוראה פתרון תעסוקתי דחוק משום שלא עומדות בדרישות כניסה אקדמיות.

  אין ספק- שבוגרי התכנית( אם תצליח לעניין בחורים מוצלחים) יוצנחו לתפקיד י ניהול- הנסיון לו הייתי
  עדה היה כושל.

 3. דינו הגיב:

  שלום גדעון,
  כחבר באמנסטי אינטרנשיונל, בוודאי תתעניין לדעת מה חושבים תומכי בשאר אסאד על הארגון:
  http://www.youtube.com/watch?v=ubUGoXQoCcY

 4. צדוק התקוה הגיב:

  טרור הכיבוש הישראלי הוליד את הטרור הנגדי של הפלסטינים. כתגובה לדבריך שהטרור של הכיבוש הישראלי הוליד טרור פלסטנאי כתבתי שהטרור הפלסטאני לא החל לאחר 67 אלה לפני זה ומשום מה מחקתה את תגובתי מדוע כי התאוריה שלך מתנפצת מול העובדות שהיה טרור גפלסטנאי גם לפני הכיבוש? צנזורה עושים במשטרים אפלים בסוריה אירן ?

 5. ק.א. הגיב:

  האם הרוב היהודי מעודד מכך שהשופט גרשון (גרושובסקי) גורש או התגרש בעצמו מכל רגש אנושי?
  כנראה שכן.

 6. אשר פרוליך הגיב:

  לצדוק: אתה צודק.הטרור נגד היהודים בפלסטינה התחיל הרבה לפני ה"כיבוש",ולאלה "שוכחים" ,היה מופטי בירושלים,המנהיג הרוחני של הפלסטינאים,שביקר אצל היטלר והציע לו "לעזור" לחסל את היהודים.
  למה כותבים משכתבים את ההיסטוריה ?הם לא יועדים שזה לא רק לא מוסרי,זה גם מסוכן ?.

  • זכרון סלקטיבי הגיב:

   ההתנגדות לקולוניאליזם הציוני החל מרגע שזה החל לנשל ערבים כפלסטין בתמיכת האימפריאליזם הבריטי

   המופתי הלך להיטלר נגד הבריטים כשם שהציונים הלכו לסטלין כשהבריטים לא מלאו את כל ציפיותיהם

   • ע.ג. הגיב:

    באמת יש לך זכרון סלקטיבי. היהודים הראשונים שהגיעו לכאן קנו את האדמות ולא נשלו אף ערבי. הכסף אגב היה צרפתי ולא אנגלי. רק גזען יכול להגיד שליהודים אסור לקנות אדמה במקום כלשהו בעולם. המופתי לא הלך לגרמנים נגד הבריטים. האידיאולוגיה של הלאומנות הערבית ושל השמאל החום היתה תמיד פשיסטית. זה שאתם קוראים לאחרים קולוניאליסטים או פשיסטים או שטויות אחרות לא יכסה על העובדה הפשוטה – השמאל החום הוא גזען שנגוע בכל החוליים שהוא מאשים אחרים.

 7. דניאל קלטי הגיב:

  באמת, אינני מבין, למה ציפו, מ"שופט" ציוני.

  את פושעי-המלחמה הציוניים, יש לשפוט בהאג, ע"י שופטים הגונים = לא ישראליים, לא ציוניים ולא יהודיים.

  ובנגע ל"מחנכים" החדשים – באמת, מה חדש כאן. עם כל אותם "מאמני כושר קרבי" פעילי-כהנא (בדעותיהם, אם לא למעשה), קצינים בכירים, המטיילים להם, בין כיתות-התיכונים…

  נשאלת רק השאלה, מדוע לעזאזל, מוסיפים הורים – ה*מגדירים*-עצמם "אנשי-שמאל"… – לשלוח ילדיהם, למערכת זו המתועבת, תחת ליצור לעצמם, מערכת עצמאית; מה יש, רק לטאליבאן מותר???

  • צדוק התקוה הגיב:

   דניאל קלטי אני לא מכיר אותך אך דבריך רווי שינאה לישראלים לציונים וליהודים איך אתה חי כאן במדינה הציונית איך אתה מסוגל לחיות כאן בין "רוצחים גזענים" הרי בסופו של דבר אתה תהיה שותף לאוטתה מדניות אני במקומך היתי מהגר לפלסטין חי בין אנשים בעלי מוסר ערכים[ הלינץ ברמאללה הטבח באיתמר ועוד] אותם קצנים "פעלי כהנא" דואגים שבלילה תישן במיטה החמה שלך אולי תתפתלא אבל בין אותם "אנשי שמאל" יש יהודים שרואים גם את הכוס המלאה ולא הריקה בלבד מי והיכן ישפטו פושעי המלחמה הפלסטנאים ועוזריהם רוצחי מינכן רוצחי סברו הטבח במעלות וכמו שצינתי הטרור הלאונמי הפלסטאני החל לפני " הכיבוש הציוני של 67"

 8. ע.ג. הגיב:

  העזתי לכתוב שחילים קרבים ראוים להיות מורים בגלל כשוריהם ובגלל היושר שלהם. העזתי גם לכתוב את האמת – מותה של קורי איננו עבירה כלל משום שאמנת ז'נבה מתירה במפורש הרג אזרחים תוך כדי פעולה צבאית. אבל הצנזור של השמאל החום לא אוהב שקוראיו יוכלו לשמוע את האמת ולכן התגובה לא פורסמה. אני כותב אותה שוב. אולי הפעם יקרא את התגובה מישהו שאיננו סטליניסט מוחלט.

  • דינו הגיב:

   זה בכלל לא משנה מה מתירה אמנת ז'נבה תוך כדי פעולה צבאית.
   מותה של רייצ'ל קורי הוא תאונה שנגרמה עקב החלטתה של קורי ז"ל לסכן את חייה ולנסות לעצור טרקטור תוך שהיא יוצאת מנקודת הנחה שהנהג רואה אותה בכל רגע נתון.
   קורי טעתה, סיכנה את חייה ונהרגה בשוגג. כל מי שחושב שהנהג "נכנס" בה בכוונה פשוט טועה,
   ולו מהטעם הפשוט שכל נהג, גם אם יהיה "מטורף ימני" – לא ידרוס בכוונה אדם אל מול עדים.

   • נקודת הנחה הגיב:

    רייצ'ל קורי וחבריה החליטו לנסות למנוע הריסת בתים ע"י צבא הכיבוש לא מתוך "הנחה" אלא משום שהרגישו שזו חובתם.

    "ההנחה" אולי היתה דוקא של מפעיל הבולדוזר או של מפקדו, שאפשר להמשיך במלאכת "החישוף" כאשר מפגינים מנסים למנוע זאת, זאת אפילו בניגוד להוראות הצבא.
    אין לדעת אם מפעיל הבולדוזר או מפקדו היו "מטורפים ימנים" שהתכוונו לדרוס מתוך ידיעה שיקבלו את החיפוי המתאים כפי שקבלו או שרייצ'ל נדרסה בגלל תאונה.
    בשני המקרים האחריות היא על הדורסים שיכלו בקלות למנוע את ההרג.

    (להזכירך האשם בתאונה, כל תאונה, הוא זה שיכל למנוע אותה ולא מנע)

    • דינו הגיב:

     אני לא מתווכח לגבי כוונותיהם של קורי ז"ל וחבריה. אין לי ספק שבניגוד לאנשי ה-IHH על סיפון המרמרה – רייצ'ל קורי לא הגיע כדי למות וגם לא כדי ליצור פרובוקציה.
     ההנחה שלה עליה אני מדבר היא פרקטית בלבד: "אעמוד ליד טרקטור, והוא יעצור".
     במקרה הזה ישנה אחריות לשני הצדדים, קורי ז"ל משולה לאדם החוצה בריצה כביש מהיר וסומך על החוק המטיל את האחריות על הנהגים (אגב, זו לא תמיד לשון החוק).
     ברגע מסוים יהיה נהג שלא יספיק לעצור, כפי שהיתה זווית מסויימת בה עמדה קורי ונהג הטרקטור לא שם לב.
     בכל מקרה פעולות החישוף אכן בעייתיות, ומותה של רייצ'ל קורי הוא טרגדיה.

     • "טרגדיה" הגיב:

      טרגדיה היא שיש מי שנותנים פירוש כזה לפשע שנעשה שם.

      ריצ'ל וחבריה לא חצו בריצה כביש מהיר (ההשוואה רק מוכיחה על המשווה). המפעיל ומפקדיו ראו אותם הרבה לפני שהגיעו בכלל לבולדוזר.
      ההשוואה הנכונה היא למפגינים שחוסמים כביש.תוך שמאותתים לנהגים לעצור, על הנהגים לעצור מיד. נהג שמנסה לעבור בין המפגינים וזאת לאחר שראה שהכביש נחסם, אם לא קרה כלום, לא קרה אבל אם דרס מפגין למוות הוא אשם בהריגה או בגרימת מוות ברשלנות (בהנחה שהדריסה לא נעשתה בכוונה תחילה).

      ברור ש"דינו" דנן לא חלם להיות במצבים כאלו אבל אני הייתי גם הייתי בנסיון לעצור הריסת בתים, או עקירת מטעים או בנסיון למחות נגד הגדר. בכל המקרים הצבא, מג"ב לא מתנהגים בכפפות של משי למפגינים אכל העבודה נפסקת כליל עד שהמפגינים מסולקים מהשטח.

      שם זה לא קרה והאחריות מוטלת על המפעיל ועל מפקדיו.

     • דינו הגיב:

      במקומך (מכיוון שאינך מכיר אותי) לא הייתי ממהר להצהיר באילו סיטואציות "לא חלמתי להיות".
      מה שבבירור ניתן לומר הוא שגם אתה וגם אני לא היינו לצידה של רייצ'ל קורי ז"ל באותו רגע. אינך יודע האם קורי כביכול "קפצה לכביש מהיר" או "חסמה כביש ואותתה לרכב לעצור". עצם היותה שם באותם רגעים גם ללא קשר לטרקטור – זו כבר סכנת חיים ע"פ מצב הלוחמה באותו שטח.

     • מיתמם הגיב:

      כצפוי באמת לא היית..
      המפגינים לא באים לקפוץ לכביש מהיר הם אותתו מרחוק "לחושפים" להפסיק את העבודה והללו ראו אותם אלא שהמשיכו. על כך לא עירערו התובעים ולא בית המשפט

   • ע.ג. הגיב:

    דינו אתה לא קורא אותם. הם טוענים שמותה של קורי הוא פשע מלחמה גם אם נעשה בשוגג. אני טוען שעפ"י אמנת ז'נבה מותה של קורי חוקי גם אם נעשה בכונת תחילה. והוא לא נעשה בכונה. הבעיה של הכותבים והמגיבים באתר זה היא שחוק לא מענין אותם. לפגוע ברוצח פלשתיני תמים זה תמיד פשע בעיניהם ורוצח נשים וילדים הוא תמיד גבור אם הוא פלשתיני והנרצחים יהודים.

 9. אשר פרוליך הגיב:

  לע.ג.
  לא תוכל להתמודד מול טענות מהסוג של דניאל,הרוויות שינאה ורגשות .זה ויכוח עקר בין המוח והרגש . אין עוד מדינות בעולם בהן טוהר הנשק ורמת החיילים גבוהה כמו בישראל.כמובן שיש יוצאי מן הכלל,אפילו מקרים רבים מתוך מצבים בלתי אפשריים כמו התמודדות מול תוקפים המסתתרים בתוך אוכלוסיות אזרחיות,בכוונה תחילה שאוכלוסיות אלה תפגענה,או מקרים אחרים של
  פרובוקציות בשימוש בילדים ועוד ועוד,אבל אין מה להשוות מול צבאות אחרים בעולם.
  כמובן ש"השוואות" כאלה לא רלוונטיות לאלה שקבעו מראש את עמדתם ללא קשר לעובדות

  • הלך הזרזיר אצל העורב הגיב:

   פרויליך (מרכסיסט) וע.ג
   הציוני השמאלי כביכול אינו אלא ימני קיצוני

   • ע.ג. הגיב:

    זרזיר יקר. תזכור תמיד את הסכם מולוטוב ריבנטרופ את המופתי והיטלר ואז תנסה לחשוב מי הזרזיר ומי העורב, מי ההגון ומי הגזען.

  • גדעון ספירו הגיב:

   אשר,
   אתה לוקה בעיוורון אם אתה ממשיך להפיץ את הבדותא לפיה הצבא הישראלי הוא המוסרי בעולם.
   ראשית, צבא כיבוש אינו יכול להיות מוסרי השומר על טוהר הנשק. זה אוקסימורון. בוודאי לא צבא כיבוש השולט 45 שנים על עם אחר, כובש שצבר פשעי מלחמה לרוב. הכיבוש הישראלי הוא יותר אכזרי מהכיבוש הגרמני בדנמרק במלחמת העולם השנייה. כהדגמה לאכזריות הכיבוש הישראלי, ראינו אחרי הטבח של גולדשטיין שרצח 30 בני אדם בשעת תפילתם במסגד. כתגובה הרגו חיילי הכיבוש עוד מספר פלסטינים שהפגינו ולאחר מכן הכריז הכובש הישראלי על עוצר לתושבי חברון הפלסטינים בעוד קרית ארבע והגטו היהודי בחברון נהנו מחופש תנועה. הקורבנות נענשים, והרוצחים מגובים.

   • דינו הגיב:

    "יותר אכזרי מהכיבוש הגרמני בדנמרק"? … בדנמרק?
    מדוע הכיבוש הנאצי בדנמרק הוא ערובה או baseline לטענה כלשהי?
    הרי ידוע שהנאצים ראו בסקנדינבים חלק מהגזע הארי…
    מתי תבינו שהכיבוש הוא פסול גם בלי שהמילה "נאצי" תצוץ בהקשר הזוי כזה או אחר.
    ככל שתגיד יותר "נאצי" כך ייאטמו אוזניהם של הכובשים.

   • דוד עציון הגיב:

    במקרה הזה גדעון, אתה צודק ומרגיז גם יחד. אכן, הכיבוש הגרמני בדנמרק לא היה קשה. אבל עצם הזכרת הנאציזם בהקשר זה מאוד מקוממת. ייתכן שזו כוונתך, אבל אם אתה, או כל מי שחושב בדרך דומה, יחשוב שהוא מנסה לשכנע מיעוט שהוא מעבר לשברירי אחוזים מהציבור – הוא טועה. לפעמים טוב שכך, לפעמים – חבל.

   • נילי הגיב:

    במהלך הכיבוש הגרמני ה"פחות אכזרי" בדנמרק, חצי יהודי דנמרק הוברחו תמורת הון תועפות על ידי דייגים לשבדיה והחצי השני שולחו לטרזנשטט בדרך לאושוויץ. זה "כיבוש נאור"?

 10. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון: ההשוואה שלך בין צה"ל לצבא הנאצי היא לא רק מדהימה,היא גם פושעת ונוראית,מתפלא עליך איך אתה "שוכח" שהצבא הנאצי נלוותה בחטיבות SS והונהגה על ידי הצורר הנאצי הברוטאלי ביותר בהסטוריה האנושית-מה שכתבתה זה פשע לזכר השואה והאסון הגדול ביותר שהיה לאנושות כולה ואני מקווה שתחושב על כך עוד פעם ותתנצל בפומבי על הדברים הנוראים שאמרתה

 11. גדעון ספירו הגיב:

  לאשר ודינו,

  אני חוזר למענכם בקיצורעל מה שכתבתי עשרות פעמים בסוגיית ההשוואה לנאצים.
  יש שתי אסכולות: האחת אומרת אי אפשר לההשוות והשנייה אומרת חייבים להשוות אבל בהקשרים רלבנטיים, כי הלקחים לא נלמדו. אני שייך לאסכולה השנייה..

 12. ישראלי אמיתי הגיב:

  אני מוצא קשר מאד הדוק בין הנושא הראשון לנושא האחרון. שהרי חלק מן החנוניות של השמאל, המבטיחה (לטוב או לרע) שרצח פוליטי לא יבוא ממנו כנראה גם כשהסכין תהיה על צוארו (והיא די קרוב לשם לדעתי), בנויה על היותו בבסיסו שמאל משרת – שרואה בשירותו בצה"ל פרק חיובי-נורמטיבי-אזרחי בביוגרפיה שלו (וגם כשהוא נעשה סרבן או שובר שתיקה, אז השירות בצה"ל כביכול נותן לו תוקף מוסרי על פני 'המשתמט'). השמאל לטוב הוא הרע הוא ההמשך של 'אזרח המולדת' כמו סבא שלי שנפגע מגרמניה על שלא נתנה לו קצונה במלחה"ע הראשונה למרות שנפצע במלחמתה. לכן מעט גם היה חלקו של השמאל המשרת במאבקים נגד אפליית מושמטי צה"ל.
  הטענה לכאורה ש'השתמטות' נעשתה נורמה בשנים האחרונות גם אם היא נכונה לא משנה בגדול את התמונה הכללית הזאת, ואם כי השמאל לא מעורב בהקצנת המיליטריזם שמתבטאת בעירובו הבוטה במערכת החינוך, יש להניח שמחאה משמעותית לא תבוא מכיוון החלקים היותר מוערכים באופוזיציה (את שלי ומפלגתה אני כבר מזמן לא כולל ברשימה זו), לא שזה מועיל באמת אם כן.
  ולסיכום הדברים, היום שבו השמאל יתנער מהחנוניות שלו לא יהיה היום שבו הוא יהיה מוכן נפשית למה שעלול להיקרא רצח פוליטי (יש יקראו לזה: להתחיל להגן על עצמו) אלא היום שבו הוא יפסיק להיות שמאל משרת.

 13. אשר פרוליך הגיב:

  לגעון: איזה "אסכולות" ואיזה בטיח,כמובן שאפשר להשוות כל דבר אבל לפעמים לא כדי "להשוות" (בכוונה לעשות שוויון)אלא בדיוק להיפך,כדי להדגיש את המפריד והשונה,-כך אנחנו מבחינים בין חושך לאור ובין טוב לרע,כמו השיר היפה "תודה לחיים" (GRACIAS A LA VIDA)
  מה שאתה עושה זו לא "השוואה" תמימה,זו השוואה כדי לצבוע את צה"ל בצבע החום הנוראי של הצבא הנאצי,ואף יותר מזה,טענתה שצה"ל גרוע יותר מהצבא הנאצי בדנמרק???,-צר לי אבל דבריך אפילו אם נאמרו בתמימות (?)לא פוגעים רק בצה"ל אלא גם בזכרון השואה

 14. שירה הגיב:

  ובהזדמנות הזאת אני רוצה להודות לאתר הזה ולכותבים בו, שלפני 10 שנים עזרו לי בלצאת המערה החשוכה שחייתי בה. תודה.

 15. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון= "הלקחים הרלונטים"? האם אתה רומז על כך שצה"ל תנסה להשתלט על העולם לטובת "הגזע הנבחר"? אינך אתה מבין שאתה משרת בצורה יעילה להפליא את האנטישמים המכריזים על ישראל,יחד עם מחזיקי ההון העולמי (היהודים כמובן)המנסים להשתלט על העולם?
  האם ה"השוואה" שלך תמימה,כאילו כדי ללמוד מן העבר ולקבל את ה"לקחים" הרלונטים או כדי
  לתת להבין לקורא הפזיז שהסכנה בעולם היא ישראל וצה"ל?זו ההשוואה שבחרתה ?תעבור עוד פעם על מה שכתבתה ותנסה להבין זאת מזווית אחרת,ו"לאור הלקחים הרלוונטים" האמיתיים,של ההסטוריה היהודית של ה80 השנים האחרונות,וזה לבקש יותר מדי,

 16. מנחם גדות הגיב:

  "די לכיבוש"-האומנם?!…
  מספר הערות לסיסמה זו הרווחת בחוגי השמאל:
  1.הגדה המערבית נשלטה ע"י ממלכת ירדן עד 1967
  2.מעולם לא הוכרה ריבונות ירדנית על שטחי הגדה המערבית (יהודה ושומרון)על ידי גוף בינלאומי (חבר הלאומים, האו"ם) להוציא הכרה של אנגליה ופקיסטן .
  3.הפלסטינאים זלגו לאזור זה ב- 150-200 שנים אחרונות כעובדי אדמה בכפרים(-לדעת כל ההסטוריונים והמבקרים בארץ ישראל –הארץ היתה שוממה-מארק טווין) אך מעולם לא שלטו בו הפלסטינאים וכמובן לא היתה להם כל ריבונות-לא בגדה ולא בירושלים.
  אגב, אין ולא היה כל אלמנט שמייחד את "העם הפלסטיני" מיתר ארצות ערב והאיסלם:מעולם לא היתה להם ,כאמור, ריבונות,לא ספרות,לא אומנות ולא שום שטח שמיוחד להם כעם שזכאי לעצמאות.
  4.שטח זה היה, כמעט, מאז ומעולם בואקום ריבונותי –להוציא ריבונות של מלכות יהודה וישראל לפני 2000 שנה..
  5.ב-1967 עבר השטח לידי ישראל(בתגובה להצטרפות המלך חוסייו ל"הצלחותיו" של הרודן המצרי בחזית הדרומית).
  6."ירושלים" ,בשם זה או אחר, אינה נזכרת ולו פעם אחת בקוראן.
  7.אי לכך, אפילו לדידם של הפלסטינאים אין להם כל זכות עודפת על ירושלים יותר מירדו, סעודיה,סוריה או כל מדינה ערבית אחרת באזור.
  ולאור האמור לעיל שטחה של הגדה המערבית עבר לשליטתנו לא מהירדנים וכמובן לא מהפלסטינאים.
  אגב, גם אנו לא סיפחנו את הגדה (להוציא את ירושלים –העיר הקדושה לנו מזה 2000 שנה).
  8.אז…ממי "כבשנו" את הגדה המערבית?!
  9.למי "להחזיר"?!לישות שלא הוכרה או לישות שלא היתה קיימת???

  • דינו הגיב:

   תראה, אני בא מהכיוון שלך (הציוני, אני מניח) ואין לי שום עניין עם טיעונים הזויים פוסט-ציונים וקולוניאליסטים. אני מסכים עם כל העובדות שציינת, אך לא עם הניתוח והמסקנה.
   כעת הפלסטינים רואים עצמם עם ואנחנו מונעים את עצמאותם. ואין זה משנה מה היה לפני ארבעים או מאה שנה.
   ישראל שולטת בכח ביו"ש על ישות בעלת זכות הגדרה עצמית המונה מליוני אנשים.
   ישראל שלחה ו/או אפשרה התיישבות של אזרחיה על שטח שלא היה בתחומה, ונכבש (עבירה על החוק הבינלאומי) ולא משנה איך ומידי מי.
   הדבר לא היה רע כל-כך (כמו למשל ברמת-הגולן) אלמלא אותו שטח היה מלא באוכלוסיה הדורשת עצמאות, וגם כך חלקה הם פליטים שברחו או גורשו מבתיהם, מה שהופך את המצב למורכב ונפיץ.
   בקיצור – במקום לקפוץ כמוצא שלל רב על המסקנות האומללות של השופט אדמונד לוי, הבה נהיה חכמים ואנושיים ונבין שהמצב הנוכחי פשוט לא יכול להימשך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים