הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בספטמבר, 2012 16 תגובות

מי שמנסה לפרק ביסודיות את פצצת הצחנה שעסקן הליכוד החדש-ישן צחי הנגבי הטיל עלינו בשבוע שעבר, בעזרתו המסורה והנלהבת של כתב "הארץ" ארי שביט, חייב להתחמק מכמה מלכודות מובנות מאליהן, שרק מזיקות לטיעונים הנגדיים. לכן מוטב לנו למחוק את החשבונות הלא רלבנטיים מהעבר, ולהתמקד בהווה.

הנגבי הוא פוליטיקאי מיומן ובעיקר מעודכן. בשנים האחרונות עשה את עבודתו בכנסת (חרף גל התביעות שהעיק עליו ולבסוף הביא להשעייתו הזמנית מהפוליטיקה) בקשר ההדוק עם המודיעין הצבאי, השב"כ והמוסד. לכן מזכה אותו שביט בתואר של "מומחה" לענייני איראן. בריאיון במוסף "הארץ" (7 בספטמבר 2012) התגלה הנגבי כאיש רהוט ומיומן, מעין ד"ר עוזי ארד חדש, לפני שהישן התפכח ונפלט מהמעגל הפנימי של בנימין נתניהו. הנגבי טיפח בשנים האחרונות תדמית מתונה, אולי כדי לחלץ את עצמו מתסבוכות משפטיות. ולכן אין טעם להזכיר שוב את השתוללותו בזמן פינוי חבל ימית; את חלקו בהפגנת הנגד של האספסוף הימני שבשיאן נרצח אמיל גרינצוייג ז"ל (1983) כבר שכחנו. הנגבי כבר הִכה על חטא, ואין סיבה להעלות באוב את השרשראות שהביא לקמפו"ס כדי להכות אנשי שמאל יהודים וערבים.

hanegbiצחי הנגבי (צילום: איציק אדרי)

גם את עריקתו מ"קדימה" כדי לעבור לליכוד אין לזקוף לגנותו חרף העובדה שהתרחשה לפני זמן קצר מאוד. אמנם לא חלה עליה התיישנות כמו על עוונותיו האחרים של הנגבי, אבל לשיטתנו ההבדלים בין שתי המפלגות הם מיקרוסקופיים, הניידות ביניהן היא בלתי נמנעת ורוב הליכודניקים לשעבר בהנהגת "קדימה" נקלעו לשם בשל אמונתם בדרכו ובאישיותו של אריאל שרון או מחמת איבתם האישית כלפי נתניהו. ל"קדימה" אין זהות רעיונית, וגישתה לנושאים ביטחוניים וכלכליים דומה לזו של חלקים בליכוד. ניתן לומר שהנגבי עקר מחדר אחד ועבר לחדר אחר באותו בית עצמו.

מבקרים ליברלים נוטים להזכיר להנגבי את אִמו, גאולה כהן, כדי ליידע אותנו שהוא קיבל חינוך קיצוני ושהתפוח אינו רחוק מהעץ. טעות: שלא כמו במקרה של נתניהו, הנגבי רחוק מאוד מכהן. האֵם הייתה לוחמת שהפכה לפוליטיקאית עם עקרונות (מסוכנים בעיניי) של ברזל, והייתה תמיד מוכנה לשלם מחיר כבד, כולל איבוד משרות וכיבודים. הנגבי, לעומתה, הוא האופורטוניסט מספר אחת בפוליטיקה הישראלית. הוא הוכיח זאת כאשר נצמד לעמדתו של שרון בנושא פינוי גוש קטיף, בהתנהלותו כלפי שלטון החוק (דיבר כמו איש מרצ לזמן מה) ולעתים נשמע לאוזן בלתי מיומנת כמו דן מרידור, שגם הוא קרוב מאוד לאנשי מנגנון החושך בשירותי המודיעין השונים.

הנגבי זנח את שפת הביבים ואת ההתנהגות הפרועה והחליף אותם בעגה שמרנית ובגישה לוחמנית בנושאים גלובליים. כך הפך לשותף טבעי של ראש הממשלה ושל שר הביטחון אהוד ברק. אם נוסיף לפרופיל המעודכן של הנגבי את נושא הייאוש המוחלט של המשכילים הימניים (כך גם הד"ר בני מוריס באותו גיליון של מוסף "הארץ") מפתרונות מדיניים, נגיע לתפיסה הקטסטרופאלית של ביבי, ברק והנגבי ובגידתם המחפירה באינטרס של כלל אזרחי ישראל בהסדר וברגיעה לפחות לטווח בינוני.

הנגבי ממליץ בגלוי לתקוף את איראן ומודה שבכך הוא ממיט עלינו מציאות של מלחמת נצח. האיראנים ינסו לשקם את יכולתם הגרעינית גם בסיוע ממדינות מוסלמיות אחרות, אבל אנחנו נחזיר את סוריה ואת לבנון ל"תקופת האבן". ומה יקרה אז? מאות מיליוני המוסלמים ייעלמו מן העולם? כוחם ההולך ומתגבר באירופה ייחלש? השנאה כלפינו באזור לא תרקיע שחקים ותביא לתוצאות הרסניות לדור הזה ולדורות הבאים? כיוון שהנגבי "החדש" מייצר בעבורנו את התרחישים האלה בשמם של שני האישים הקובעים ביותר ברשות המבצעת, הוא פוגע אנוּשות בתקוות ובמאוויים של כולנו, לא רק בשמאל ובמרכז הליברלי. הנגבי של פעם שהתלהם באנדרטה של ימית, היה הרבה פחות מסוכן מהעסקן של היום, המנופף בגלוי בנשק ההרתעה הגרעיני.

כיוון שהנגבי הוא בעיקר עסקן פוליטי מסוג די ירוד, אמן המניפולציות בביתנים הזכורים לשמצה של מרכז הליכוד, הניתוחים המלומדים שלו מסווים בקושי את הדמגוגיה החצופה, שאפיינה בעבר גם את עסקן הסטודנטים הצעיר. הוא למשל מגמד את העובדה שקיימת התנגדות עזה במרכז המפה הפוליטית ובקרב רוב המומחים למתקפה באיראן, גם מבחינה אסטרטגית-פוליטית וגם מבחינה מבצעית. כלומר, רוב המומחים ואנשי זרועות הביטחון שבשמם נשבע הנגבי בדרך כלל מתנגדים למלחמה ומפקפקים אפילו בתועלתה לטווח קצר, אבל הנגבי מבטל זאת בנימוקים של כפיפוּת זרועות הביטחון לממשלה. כך הוא מזלזל בדיון הנוקב בהשלכותיה של מלחמה כזו, ואילו את האזהרות על תגובת העולם המוסלמי והערבי הוא פוטר באיומים, שיש בהם רמיזה לכולם: אם תאיימו, לא רק באורח ממוקד על ישראל אלא גם על כיבושיה ועל המונופול שלה על נשק גרעיני במזרח התיכון, נמיט שואה על כולכם.

בכך הוא מגיש סיוע גלוי למגמת הסחטנות המרומזת של נתניהו כלפי ארצות הברית.

התהליכים הפוליטיים במדינות המוסלמיות אינם מבטיחים סביבה אוהדת לישראל בשני העשורים הקרובים גם אם זהבה גלאון תהיה ראש הממשלה. דורות של ראשי מדינה בישראל ניסו לעכב אותם ולתמוך במנהיגים ערבים ששנואים בקרב בני עמם. המדיניות הזאת הרוויחה זמן שנוצל לבניית התנחלויות, אבל עתה הגיעה עד לפשיטת רגל. הוויכוח האמיתי בזירה הפוליטית הישראלית איננו מתקיים כלל. הנגבי, נתניהו וברק מייצגים את הגישה הפסימית (לא בכדִי מעלה הנגבי על נס את הנרי קיסינג'ר) אבל מסכנים את כולנו כאשר הם מתעלמים מחולשתה היחסית של ישראל מול כוחה של ארצות הברית, אפילו בימי מלחמת וייטנאם.

שתי הגישות שחייבות להתמודד על נפשו של הציבור כאן הן: כוחניות מוחלטת נוסח הנגבי, כולל נכונות להשתמש בנשק גרעיני כדי להחזיר ארצות אויבות "לתקופת האבן", לעומת מהפך מוחלט בדרכה של המדינה. החלופה השנייה, שאיננה מתכחשת לרצון העם בחיים טובים ובהשתלבות בקהילה הבינלאומית, איננה קלה. היא כרוכה בהסכמים עם הארגונים המייצגים של פלסטין, בקבלת הצעות השלום הערביות בתמיכת האו"ם, במסע פיוס בין ישראל לבין המדינות המוסלמיות ובין היהדות לבין האיסלם, ובעיקר בוויתור מוחלט על הכיבושים ועל ההתנחלויות.

עד שנגיע לכך ששתי החלופות יהיו על סדר היום הלאומי נבקש עזרה מכל גורם בארץ ובחוץ לארץ ונתמוך במי שיעצור את יוזמי המלחמה. הנגבי, המסית הקלאסי, "הזהיר" שמישהו מאיתנו עלול חלילה לרצוח את נתניהו או את ברק. זה לא יקרה. עד כה הגיעו כל הרוצחים הפוליטיים מהימין, וזה לא עתיד להשתנות.

 • פורסם בכל העיר, 14/9/12
תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. דרור הנאור מרמת גן הגיב:

  עד עכשיו הגיעו כל הבוגדים מהשמאל הקיצוני,וגם זה לא עתיד להשתנות.

 2. יש הגיב:

  והרי לפנינו האמת הכואבת. מילים כדורבנות.

 3. עמי סגל הגיב:

  הנגבי מסמל את ארץ ישראל הדוחה הבוגדנית הקלנתריסטית שבעבור כיסא מסריח ימכור את אמא שלו ואבא שלו. מדובר בזבל המתיימר להציג עצמו כימני שתפס טרמפ על מגדל מים בימית והציג עצמו כמנהיג. מזכיר לי זבל אחר מקדימה בשם שלא אציין ששימש כדובר צהל ואשר הסיסמא העלובה והשקרית "שתו רק מים" הובילה אותו לכנסת לא לפני שסידרו לו עליה בדרגה בלשכת דובר צהל עם פנסיה נדיבה על חשבון הציבור. הליצן הזה אנס סידרתי של אידאולוגיה היה כבר מזמן צריך לשבת במקום הראוי לו ולא מדובר בטריבונה של אוהדי מכבי תל אביב בבלומפילד.

 4. ע.ג. הגיב:

  ברעם מציע הסכמים עם ארגונים פלשתינים "ושכח" שישראל חתמה הסכם עם אש"פ. הסכם שאש"פ הפר בנהרות דם לפני שיבשה עליו הדיו. הוא מציע לקבל את ההצעות הערביות ומתעלם מכך שכולן עד אחת מציעות להשמיד את ישראל כמדינת העם היהודי. מציע להחזיר את השטחים "ושוכח" שישראל כבר הציעה להחזיר את כל השטחים ובפעם הראשונה נענתה בשלושת הלאוים של חרטום וכשהציע זאת אולמרט מכחיש השואה הפלשתיני נעלם. ברעם כמו כל השמאל החום מתעלם ממה שכל כך ברור – הסיבה היחידה לכך שאין שלום היא הפלשתינים ולא ישראל.

 5. ק.א. הגיב:

  ישנה קורלציה בין החזקה ב"אהדת ישראל" (על מה שהיא מייצגת כיום בפועל) לבין נטיות קרימינליות וחייתיות הקיימות בבן האדם, שלא לדבר על מצב של עסקנות פעילה בתחום. בתנאי בית הגידול הישראלי המיוחד ככה בדיוק נראים האורגניזמים המותאמים ביותר אליו והמייצגים אותו.

  • שום בצל הגיב:

   כמעט מדויק, הטעות היחידה היא "שנאת ישראל" במקום "אהדת ישראל".
   מלבד זאת, מושלם.

  • דינו הגיב:

   הקורלציה שגויה ובעצם אינה קיימת כלל. ישנם שונאי ישראל (על מה שהיא מייצגת כיום בפועל) שהם בעצמם בעלי נטיות קרימינליות וחייתיות. הרשימה ארוכה, ואפשר רק להתחיל ממנהיגי האזור כמו אחמדיניג'אד ובשאר אסד.
   נא לא לטעות! רבים מאלו ש"אינם אוהדים את ישראל" עושים זאת ממניעים אנטישמים, או לחילופין אם הם יהודים – מתוך חוסר יכולת לקבל את העובדה שהנדודים והרכנת הראש בפני הפריץ הסתיימו. אם היית "מענטש" הייתי מראה לך כמה דיונים שהיו לי בתגובות לקליפים ב-youtube , שם יש שלל "אנטי ציונים" שמהר מאוד ישלפו לך טיעון כמו "fucking Jew", וזו עוד נחשבת תגובה טובה.
   בקיצור – אנטי ציוניות היא מפלטו של הנבל בדיוק כמו אובר-ציוניות. הנסיון

   • אין פריץ אין ציונות הגיב:

    הרכנת ראש כזאת בפני "הפריץ" ארה"ב כפי שהיא עכשיו לא היתה בכל תולדות היהודים.
    זו מהותה של ישראל הציונית ואין לה קיום אחר

  • צנגוט הגיב:

   נכון. וישראל גם אשמה בהצפות בתאילנד משנה שעברה.

 6. סרנה הגיב:

  מדויק.

 7. שירה הגיב:

  מי אמר שהרוצח לא יהיה מהימין? הרי המתנחלים יכעסו עד יומם האחרון על מגרון ועל כל מיני פינויים-זמניים- עד- שנמציא- חוק- שיכשיר- גם- אותם (חבל שהם כאלה חמומי מוח, יכלו לשחק אותה כמו החברים החילונים שלהם ואז לא היו נכנסים לכלא אפילו לא בכאילו).
  ולגבי הנגבי זו רק הוכחה שהלח"י הטרוריסטי לא פורק והוא עדיין חי, מעט מפוזר אבל חי ובועט!

 8. הרב אליהו קאופמן הגיב:

  חיים, שכחת להזכיר את מקומו של הנגבי בהסתה נגד רבין , ממש לפני הרצח. יש עוד הרבה לספר עליו ובקרוב אולי אפרסם,בע"ה, ספר שבו הנגבי "יככב" בכמה הסתות שפיקוח נפש הן מילים עדינות לעומתם. פנה למארי לפני כשנתיים- בניוז 1,"צחי,ילד מתוק שלי", ותגלה עוד רמזים לפרסומים העתידיים.

 9. עובד הגיב:

  למערכת הגדה השמאלית

  צינזרתם את התגובה שלי. כל הכבוד! ממש גבורה גדולה, אבל טיפשות לא קטנה. בעידן האינטרנט יש לי אפשרות לפרסם את המידע שלי על זהותו של זה המכנה את עצמו ק.א. בכמה וכמה מקומות אחרים, וזאת גם אעשה. מתחזה אחד כבר חשפתי ברבים. אתם תסתמו לי את הפה? חחח…

 10. חיים ברעם הגיב:

  רב קאופמן,
  אתה צודק. לא מניתי את כל חטאיו של צחי הנגבי, כי עיקר מהותו של המאמר התמקד בעמדתו המחפירה בהווה. היא מסוכנת כיוון שהוא מדבר בשמם של אנשים מסוכנים

 11. שמעון הגיב:

  פםריוטיזם היה ,מאז ומתמיד. מפלטם של נוכלים ובוגדים. זה בפארפראזה על סמיואל ג'ונסון. אבל גם בלעדיו, צריך רק לקפוץ אל חנה ארנדט ("כתבים יהודיים") על מנת ללמוד משהו על יהודים ויהדות."ההלכה העברית…מדגישה את נצחיותו הפוטנציאלית של העם. להבדיל מנצחיותו הפאגאנית של העולם (והטבע) מחד גיסא ונצחיותם הנוצרית של החיים האינדיבידואליים מאידך גיסא". וכך הלאה, להזכירכם מי שהאדיר את נצחיותו של העם היו הפשיסטים על מגוונם (נאצים גרמנים, או פשיסטים איטלקיים או פלנגות ספרדיות).

  פטריוט של עם אינו יכול להכיר בזכות כלשהי של מי שאינו בן עמו, לבטח לא על "אדמתו המובטחת".

  עוד כתבה ארנדט, אני יהודיה מטבע הדברים. נולדתי כזו ,נרדפתי ככזו,אמות כזו…לא על פי חוק. לא הייתי יכולה להיות יהודיה על פי חוק. כיוון שאינני עומדת בחוקי היהודים…אינני מוכנה לעמוד בהם. לכן בכול המערב חיים אזרחים (צרפתים,גרמנים,איטלקים …) ואצלינו חיים יהודים (אזרחים סוג א' עם חוקים משלהם) וזרים , הכפופים לחוקים אחרים.

  זו אולי הסיבה ,שפטריוט ישראלי, יכול להיות רק מי שהוא יהודי. נותר לך להחליט האם אתה "פטריוט ישראלי" או "בוגד" מסוג אחר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים