הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בספטמבר, 2012 36 תגובות

ניצולי הירושימה בישראל

לאחרונה ביקרה בישראל משלחת של ניצולי התופת הגרעינית בהירושימה. היבקושה הם קרויים ביפן. (תרגום מילולי: אנשים שהושפעו מפיצוץ). היה נוגע ללב לראות את ארבעת חברי המשלחת, שתי נשים ושני גברים בשנות ה-70 וה-80 לחייהם, מתגייסים למסע בינלאומי נגד נשק גרעיני. הם נפגשו עם חברי כנסת ממפלגת העבודה וקדימה, עיתונאים, וכמובן עם פעילים נגד נשק גרעיני. הם קיימו מפגשים בירושלים, תל אביב וחיפה, הכל בביקור קצר של מספר ימים, ועל אף גילם והחום הישראלי הם עמדו במשימה בכבוד. מישראל המשיכו ליוון ומצרים באמצעות ספינת שלום יפנית.

hiroshimapeaceטקס לזכר המתים ולמען השלום במוזאון השלום של הירושימה (מקור)

להזכירכם: פצצת האטום הוטלה על הירושימה ב-6 באוגוסט 1945 בשעה 8 ו-16 דקות. מספר הנספים המיידי היה 80 אלף בני אדם, וכתוצאה מהקרינה הרדיו-אקטיבית גדל מספר הנספים ל- 140 אלף. למעלה ממחצית אוכלוסיית העיר באותם ימים. עוצמת ההרס הייתה אדירה והעיר למעשה נמחקה.

ארבעת הניצולים סיפרו, כל אחד בדרכו, את הקורות אותם ואת בני משפחתם ביום הטלת הפצצה. בדרכם השקטה הביאו את מראות הבלהה לאחר הטלת הפצצה, כאילו העולם חוזר לתקופת האבן. אחד מהם סיפר כי לאחרונה התגלה אצלו גידול סרטני בכבד, ועל פי סוג הגידול שהוא איטי מאד, הסיקו הרופאים כי מקורו בהטלת הפצצה, ולכן הוא הוכר כהיבקושה. גם 67 שנים לאחר הטלת הפצצה יש עדיין נפגעים. המסר שלהם היה ברור: פצצות אטום מסכנות את המשך קיומו של כוכב הלכת שלנו, ואם אנו חפצי חיים יש לחסל את מצבורי הנשק הגרעיני, המונים כיום 23 אלף פצצות וטילים.

פגישתם של ניצולי הירושימה עם ניצולי שואה שנערכה ב"יד ושם" הייתה מרגשת במיוחד. אין ספק, שפצצות האטום שהוטלו על הירושימה ונגסקי הן בסדר גודל של שואה. עם כל ההבדלים, והם קיימים, יש לא מעט קווי השקה בין שני האירועים, שעיקרם – פגיעה המונית בלתי מובחנת בחפים מפשע, מאבקם של השורדים לחזור לחיי שגרה, והקושי של רבים לדבר על הזוועות. הכל נשמר בבטן. המטרה המשותפת מתבטאת בסיסמה NEVER AGAIN – לא עוד הירושימה, לא עוד שואה.

השתתפותם של חברי כנסת מקדימה והעבודה, וח"כ לשעבר ממרצ, בפגישה עם ניצולי הירושימה הוא אולי סדק ראשון בשבירת חומת השתיקה בנושא הזה בישראל. בתחום הזה הצליח השלטון ליצור חזית כמעט מקיר לקיר המונעת את העלאת נושא החימוש הגרעיני הישראלי לדיון ציבורי, והעיתונות שיתפה פעולה. עד כתיבת שורות אלו העיתונות הממוסדת הכתובה לא דיווחה על ביקור המשלחת. לעומת זאת באינטרנט, שלא נתון לשליטת בעלי הון ולפיקוח ממשלתי, היה דיווח. ישראל היא בית מטבחיים ליצור נשק להשמדה המונית: אטומי, ביולוגי וכימי. בכך היא מהווה סכנה לעצמה, לשכניה ולעולם. נקווה שביקור המשלחת של ניצולי הירושימה תרמה ותתרום לחשיבה מחוץ לקופסת דימונה.

אי אפשר לסיים קטע זה בלי לציין לשבח את שרון דולב שהקימה ועומדת בראש התנועה נגד נשק גרעיני -"על פי מקורות זרים" – שהגתה ויזמה את ביקור המשלחת, כמו גם את סדר היום. ללא מירצה, מסירותה ותושייתה, הביקור לא היה יוצא לפועל. בזמן הקצר שהתנועה קיימת הצליחה דולב להרים מספר פרויקטים, בהן הפגנות רבות משתתפים נגד מלחמה עם איראן, ולגייס אנשים חדשים לפעילות בנושא, ועוד ידה נטויה.


אטמו אוזניהם ועצמו עיניהם

לקראת השנה החדשה קיים ארגון יוצאי מרכז אירופה את ועידתו הארצית ה-43. ארגון יוצאי מרכז אירופה הוקם ב-1932 על ידי מהגרים מגרמניה. זהו הארגון שיוצאי גרמניה, ה"יקים", כפי שכונו לימים בפי מי שאינם יוצאי גרמניה, הקימו למענם. הארגון היווה מעין בית שני ליהודים רבים שנעקרו ממולדתם. הארגון הוציא עיתון בגרמנית וסייע במידת האפשר לאלה שהתקשו להיקלט בארץ החדשה. הוותיקים שבינינו עוד זוכרים "יקים" עם תואר דוקטור שעבדו בניקיון, היו נהגי מוניות או מכרו נקניקיות ברחוב. "יקים" ו"יקיות" לא מעטים התקשו לקלוט את השפה העברית. אמי למשל התקשתה בכך, וחברי הארגון דוברי הגרמנית הקלו על חבלי הקליטה.

אבי, ד"ר שמואל ספירו ז"ל, שכיהן כרופא הראשי של עליית הנוער, נקלט אבל שמר על קשר עם יוצאי גרמניה באמצעות פרסומי הארגון בגרמנית. כילד אני זוכר היטב את ביטאון הארגון שבכותרתו האותיות MB (יMitteilungs Blat).

על פי מהלך העניינים הטבעי הארגון היה צריך להיעלם משום שיוצאי גרמניה, שהיגרו בשנות ה-30 של המאה ה-20 בעל כורחם, בגין הדיקטטורה הנאצית, והם שהקימו את הארגון, הלכו לעולמם. אבל ראו זה פלא: הארגון חי, בועט וקיים. אנשי הדור השני השתלטו עליו, יש לו סניפים בשלוש הערים הגדולות, הוא מוציא עיתון מהודר, חציו גרמנית וחציו עברית. ראשי הארגון מדווחים על חברים חדשים שמצטרפים.

לקראת הוועידה אף אני הצטרפתי לארגון. בניגוד למרבית בני הדור השני שנולדו בישראל, אני שייך למעטים שנולדו בגרמניה. הצטרפותי נבעה הן מתוך כבוד להורי, כדי לא לנתק את השרשרת, והן מתוך סקרנות. מה הם עושים שם ומהיכן המימון?

מתברר שהממסד השלטוני, במובן הרחב של המושג, שולט בארגון. יו"ר הנשיאות הוא ראובן מרחב, מי שהיה מראשי המוסד, ולאחר מכן מנכ"ל משרד החוץ. כיום מרחב מכהן כיו"ר ועידת התביעות, הגוף שמתיימר לייצג את היהודים שנרצחו בשואה ולא נמצאו להם יורשים. ואכן, ועידת התביעות הגיעה להסכם עם גרמניה כי בכל מקרה שלא יימצאו יורשים לרכוש יהודי, הכסף ילך לארגון.

יש הרבה כעס על הגוף הזה. על המיליונים שמועברים למשכורות עתק, למשרדי פאר ולעורכי דין מפולפלים שעשו קופה יפה על חשבון הנספים, במקום לנתב את הכספים האלה לסיוע לניצולי שואה החיים במצוקה קשה. ועידת התביעות דוחה את ההאשמות וטוענת כי היא פועלת לפי המנדט שניתן לה הכולל סיוע לניצולים נצרכים.

בכל החגיגה הגדולה של כספים מגרמניה לא נגרע חלקו של ארגון יוצאי מרכז אירופה, והוא שולט על תקציב של מיליונים שבאמצעותם משלמים שכר עבודה לעובדי הסניפים. לפי הפרסומים בביטאון הארגון, "יקינתון", מחלקים מלגות לסטודנטים, מסייעים לבתי האבות של הארגון ועוד.

עורך ה"יקינטון" הוא מיכה לימור, גימלאי הטלוויזיה הישראלית. כששאלתי אותו אם יאות לפרסם גם דברי ביקורת על המתרחש בישראל ובשטחים הכבושים, ענה לי כי "אנחנו עיתון ציוני". כשהשבתי לו כי אכתוב בלי להזכיר את הציונות, ענה לי כי אם הביקורת תהיה עדינה, יש על מה לדבר. עיון בעיתון האחרון מחזק את הרושם כי מדובר בעיתון שאינו מרגיז אף אחד. יש בו הרבה נוסטלגיה, והחלק הפוליטי מופקד בידי ראובן מרחב ודומיו.

חזרה לוועידה. במסגרת הדיון הכללי בהצעות השונות שעמדו להצבעה, הצעתי שהוועידה תקבל החלטה המגנה את יחסה של ישראל לפליטים. אותם 20 פליטים שישבו צמודים לגדר בסיני, במשך שבוע, בחום הנורא וביניהם אשה בהריון. ישראל הקשתה את עורפה ומנעה מהם אוכל. הצבא סיפק מים במשורה, האשה הפילה והפליטים אולצו לחזור למצרים. איש אינו יודע מה עלה בגורלם. האגודה לזכויות האזרח ועמותת רופאים לזכויות אדם קבעו שישראל פעלה בניגוד לאמנות בינלאומיות שהיא חתומה עליהן.

אנחנו כולנו פליטים ובני פליטים, אמרתי לצירי הוועידה, ואני רואה חובה מוסרית לתבוע מוועידה של פליטים ובני פליטים לגלות סולידריות עם פליטים מבקשי מקלט. הצעתי נדחתה כמעט פה אחד תוך השמעת צעקות רוגז כלפיי. לא קלטתי את כולן, אבל בני ה"יקים" התגלו כאן כחבורה של אפסים והוכיחו כי לא למדו דבר מההיסטוריה שלהם. ליבם גבה והם אימצו את הגזענות והאטימות ממנה ברחו הוריהם וגם כמה מבאי הוועידה, כמוני.

יש "יקים", שהלכו לעולמם, שמתהפכים בקבריהם לנוכח החלטת הוועידה לדחות את הצעתי. הפרופסורים מרטין בובר וארנסט סימון, ועו"ד מרדכי וירשובסקי הם שלושה מרשימה ארוכה של בעלי מצפון שהיו זועקים את זעקת העובר שלא שרד את הרעב והצמא שממשלת ישראל וצבאה כפו על אמו, ועל כן לא היה ביכולתה להזינו.


שופט שנפל ברשת הכיבוש

לפני 4 וחצי שנים פלשו מתנחלים לבית גדול בחברון בטענה כי רכשו אותו מבעליו הפלסטיני. המתנחלים, שכל השהות שלהם בשטחים הכבושים היא בלתי חוקית, והם בבחינת פולשים פושעים, גילו חוש הומור מקאברי ונתנו לבית את השם "בית השלום". מתנחלים ושלום – היש ניגוד גדול יותר? העיתונות גילתה הפעם גישה יותר מציאותית ולא קנתה את יומרת הכזב של המתנחלים, ואימצה את השם "בית המריבה". בעל הבית טען כי לא מכר אותו, וכך נוצר מוקד חיכוך חדש בין היהודים הפולשים לבין הפלסטינים תושבי המקום.

שר הביטחון החליט כי הבניין יפונה מהמתנחלים ואלה פונו בפעולה מהירה של המשטרה.

המתנחלים פנו לבית המשפט המחוזי בירושלים כדי שזה ייתן פסק דין המאשר כי הבית נקנה כדין והמתנחלים הם הבעלים. חלפו קרוב לחמש שנים והמתנחלים עולזים: שופט בית משפט המחוזי בירושלים משה בר-עם פסק כי העיסקה כשרה וכי טענת בעל הבית הפלסטיני כי ביטל את העיסקה ברגע שהתברר לו כי החברה שניהלה את המו"מ מייצגת את המתנחלים, היא שקרית. השופט קנס את בעל הבית הפלסטיני, פאיז רג'בי, תושב חברון, ב-50 אלף ₪ הוצאות משפט. עד כאן עיקרי הסיפור כפי שפורסם ב"מעריב" מיום שישי 14.9.2012 !

השופט משה בר-עם הוא או תומך בכיבוש ובמתנחלים ועל כן החליט לטובתם, או שהוא תמים שנפל ברשתם של סוחרי קרקע מפולפלים, או שהוא טמבל חסר דעה ומידע שהמתנחלים מפעילים אותו כמו בובה על חוט. (אפשרות קלושה, אבל אין להתעלם ממנה).

אני מניח שמדובר באיש אינטליגנטי שנפל קורבן לשיטות שקר ומרמה המאפיינים את שוד הקרקעות שמבצעים המתנחלים בשטחים הכבושים.

כי זאת עליו לדעת: אין עיסקה כשרה בין כובש ונכבש. הכובש בעל העוצמה וזכויות היתר לא מנהל עסקים כשרים עם בני העם הכבוש החיים תחת מגפי צבא כיבוש בתנאי אפרטהייד וללא זכויות אדם בסיסיות. כדי שעיסקה תהיה כשרה, היא חייבת להיעשות בין שני בני אדם חופשיים בעלי זכויות שוות, או אז העיסקה עומדת בתנאי סף של חברה דמוקרטית.

במלים אחרות: דינה של העיסקה להתבטל.


עיתונות בנפילה

העיתונות, בעיקר הכתובה, אבל גם חלק מהאלקטרונית, נתונה בקשיים. עיתון "מעריב" שהיה שייך לשדרה המרכזית של העיתונות בישראל, עומד בסכנת סגירה. הטייקון נוחי דנקנר שקנה אותו לא מזמן, נקלע לקשיים ומנסה למכור אותו. 2000 עובדי העיתון עלולים למצוא את עצמם זרוקים לרחוב. עתה מתברר כי הבעלים של העיתון, דנקנר ולפניו נמרודי, לא העבירו לקרנות את כספי הפנסיה והביטוח הלאומי. החוב לעובדים רק בסעיפים האלה מגיע לכמה עשרות מיליונים. זהו שוד לאור היום. כתבי "מעריב" שירתו בנאמנות את הבעלים בתומכם בהפרטת כל דבר שזז. עתה הם לומדים על בשרם את הצד הבזוי, גניבה של ממש, של בעלים פרטיים בשעה שהם נתקלים בקשיים.

"מעריב" הוא לא העיתון שלי. הוא פנה חזק ימינה. העיתון הפך לבמת הסתה מקרתיסטית נגד השמאל, הערבים וזכויות אדם.

בן דרור ימיני שעורך "מעריב" העמיד לרשותו בכל יום שישי שני עמודים הוא היום התליין של השמאל. הוא הגרסה הישראלית לז'דנוב הסובייטי שקבע מי כשר ומי למחנות. אליו מצטרפים לעתים קרובות בן כספית, אראל סג"ל והמתנחל קלמן ליבסקינד. ואילו העורך, ניר חפץ, היה עד לפני זמן לא רב האחראי על מערך ההסברה של ראש הממשלה נתניהו. הפיתוי לא לראות אותם בעיתונות הכתובה הוא גדול. אבל בשיקול קר ודמוקרטי מוטב שהעיתון ימשיך להופיע, גם אם הוא מעורר כיום שאט נפש בקרב שוחרי זכויות אדם. אלו דעות שזכאיות ליהנות מחופש הביטוי, וגם, בל נשכח, עיתון יכול לשנות קו ולהשתנות. וחוץ מזה יש לתמוך בעובדים ובדרישותיהם מהבעלים לשלם להם את חובותיו.


שנה טובה?

עוד שנה חלפה ואנו עומדים בפתח שנה יהודית חדשה. השנה שחלפה הייתה טובה? קריאה בטוריי לא מובילה למסקנה זאת.

תקופת החגים היא תור הזהב של עמותות החלוקה למיניהן. במקום שהממשלה תדאג שלכל אזרח יובטח קיום הוגן, היא מותירה מאחור משפחות מצוקה ומטילה על העמותות להיות גמ"חים. אלה משנוררים מהציבור, ואז מתברר שיש מנהלים בעמותות החלוקה שמרוויחים משכורות עתק. שחיתות במרעה.

הפסקתי לתרום לעמותות החלוקה, ואני מסתפק בתרומותיי הצנועות לארגוני זכויות אדם.

אני מאחל לכל קוראיי ולמבקשי המקלט שנה יותר טובה.

תגובות
נושאים: מאמרים

36 תגובות

 1. דוד עציון הגיב:

  שנה טובה גם לך
  תיקון קטן: קלמן ליבסקינד איננו מתנחל – הוא גר במושב גימזו בצחומי הקו הירוק

 2. צדוק התקוה הגיב:

  ניצולי התופת הגרעינית בהירושימה מישראל המשיכו ליוון ומצרים באמצעות ספינת שלום יפנית. ואני לתומי חשבתי שחברי המשלחת המכובדת לאחר ביקור בישראל יצאו לבקר באירן שבונה עכשיו נשק גרעיני כל התקשורת נתונה לקשיים בגלל שינוי הצריכה בקרב הציבור בקבלת אינפורמציה היום יש מחשב אינטרנט והוא חי ומעודכן שכחתה לציין שלעיתון חוב משנת 2004 חוב של נדמה לי [שמעתי ברדיו ברשת ב] מיליארד שקל אני מקווה שאני טועה בסכום לא רק מעריב בקשיים גם ידיעות וגם הארץ
  הבעיה שהעיתון היום לא רווחי ובעלי העיתון מחפשים כסף להרוויח עיתון צריך להחזיק עצמו כלכלית .
  אי אפשר לשלם משכורות כאשר העסק לא מרוויח כסף בקשר לשאט נפש בקרב שלך ממעריב
  קיימת שאט נפש לציבור ישראלי מהארץ למשל אז מה?

 3. איתן קלינסקי הגיב:

  מצטרף לדברי הערכה של גדעון על פעלה המבורך של שרון דולב .

 4. בטטה הגיב:

  בניגוד לספירו לא אזיל דמעה על היעלמותו של מעריב עתון שתמיד היה ימני קיצוני עוד בימים שקרליבך,דיסנצ'יק ושניצר ערכו אותו .נקווה שמקור ראשון וישראל היום ילכו מהר בימינו בדרכו של מעריב .
  לגבי השופט אני לא מופתע. לצערנו השחיתות הגזענות וכל נורמות הכיבוש פשו במערכת המשפט והשחיתו אותה לחלוטין.כמי שמכיר קצת מקרוב בתוקף עבודתי את המערכת הזו אין לי אמון בה כלל.
  לגבי העמותות אני לא תורם להם כלל.את מעשי הצדקה שלי אני מעדיף לעשות בעצמי מול מי שצריך .גם לעזור לחבר ידיד או קולגה שלא מעורה ובקיא בזכויותיו זהו סוג של צדקה ,למשל.

 5. שום בצל הגיב:

  1. נשק גרעיני נועד להרתיע מפני ניסיון השמדה.
  כיוון שרצון להשמיד את ישראל קיים, והולך ומתעצם, יש יתרון משמעותי בקיומה של הרתעה שכזו.
  2. בן גרור ימיני יוצא כנגד האנטי ציונים הקיצוניים, שהם הקולניים ביותר. קולם רם בהרבה משל ימיני.
  אגב, אותם אנטי ציוניים הינם תליינים גדולים בהרבה, של כל הציונות כולה.

  בברכת שנה טובה ומבורכת לכולם. שנת שלום, גם לנו וגם לפלסטינים, שיזכו למדינה משלהם.
  מגיע לכולנו.

 6. c הגיב:

  אין מה להשוות בין בן-דרור ימיני לשמות האחרים שהזכרת שגם אם לא תמיד אני מסכים איתם לא לקחו על עצמם את תפקיד משגיח הכשרות של הציונות והפטריוטיות.בן-דרור ימיני הוא העיתונאי המסוכן ביותר במדינה ואם אי פעם יקום כאן משטר דיקטטורי(באופן אישי אני לא חושב ככה ) זה לא יקרה בגלל אנשים כמו מיכאל בן ארי או איתמר בן גביר אלא בגלל צדקנים כמוהו.

 7. ג.ש. ירושלים הגיב:

  גדעון טפירו
  כן ירבו כמוך!
  עבורי אתה : מוסרי,הומני,מצפוני
  ויותר מכול ראליי.
  מאחל לך שנה-טובה ולבני משפחתך.
  ותמשיך עוד הרבה שנים טובות לכתיבה
  יצירתית שכולנו גאים בך.

 8. שירה הגיב:

  אני הגעתי לפגוש אותם בחיפה. היה מזעזע ומצד שני, הם כ"כ מרשימים ולחשוב שיש כאלו שכן לומדים לקחים.. הם העבירו ללא חשש ביקורת על ממשלת יפן שהם כניצולים לא רק שלא קיבלו שום סיוע, אלא שהם הופלו תמיד בקבלה לעבודה וביחס החברתי כלפיהם. האמת היא שזה מזכיר לי את הסיפורים ששמעתי על ניצולי השואה שהגיעו לארץ והתייחסו אליהם בערך כמו שהתייחסו אליהם באירופה של היטלר, רק בלי המחנות ריכוז.
  אגב, יד ושם הייתה אחת המתנגדות להגעה של ניצולי הירושימה, זה מה ששרון דולב סיפרה לנו בעצמה. זה שבסוף היה שם טקס זה כנראה אימוץ חם של ההצעה: איף יו קנט ווין דם, ג'וין דם. ארץ של פוליטיקה מלוכלכת אנחנו ולקינוח 200-400 ראשי נפץ גרעינים!

 9. טובה שיבר הגיב:

  גדעון שלום,
  האם הקבוצה היפנית עושה דרכה עכשיו לאירן מיוזמתה?
  האם היא הוזמנה לאירן?
  האם האירגון שאתה נמנה עימו, המטיף למזרח תיכון חופשי מנשק גרעיני לא מצא לנכון להמליץ לאנשי המשלחת להיפגש עם מנהיגי אירן המצהירים בריש גלי שיש בכוונתם לפתח נשק גרעיני?
  אודה לך אם תואיל להשיב על שאלות אלה.

  בברכת חתימה טובה,
  שלך, טובה.

 10. אשר פרוליך הגיב:

  שוב צדוק צודק
  למה המשלחת מיפן לא בקרה באירן? על פי הכרזות ראשי השלטון באירן כבר מספר פעמים איימו שישראל תימחק מהמפה ואף הזכירו את שיטחה הקטנטן של ישראל .להזכיר:שיטחה של אירן 70 פעם גדול יותר מישראל.חלק ממתקני הגרעין שלה נמצאית במדבריות בלתי מאוכלסים בכלל,
  נכון שכל ה"חישובים" הקרים והנוראים האלה הם נוראים באמת בכל קנה מידה,אבל כך הן המלחמות,לא פיקניק של סוף שבוע לספר לחברים

  • "צודקים" הגיב:

   אז כן בקרו באירן

   מה שלא מפריע "למרכסיסיט" להתחבר לגרועים שבימנים ושניהם "צודקים"

 11. עמי הגיב:

  ההשוואה בין השואה להירושימה מקסימה ללא ספק. זה בדיוק אותו דבר. היפנים הרי ספגו פצצת אטום בלי שום סיבה בדיוק כמו במקרה של היהודים. זה לא שהם פתחו במלחמת כיבוש אכזרית ביותר נגד חצי העולם . מאחורי ההפצצה הייתה מזימה של השמדת עם. בדיוק כמו במקרה של היהודים. השמדת היהודים גרמה לסיום המלחמה. בדיוק כמו במקרה הירושימה ונגסקי. השמדת היהודים הייתה אקט שיגרתי (מצער מאוד כמובן) במלחמה בדיוק כמו הפצצת ערים במלחמת עולם השניה.
  כאמור, מקסים.

 12. עמי הגיב:

  ואגב, מה השלב הבא? השוואה בין קורבנות דרדזן וקורבנות השואה?

  • גדעון ספירו הגיב:

   צרור תשובות לתגובות:
   לדוד עציון: תודה על התיקון ושנה טובה גם לך.
   לצדוק התקוה: המשלחת הייתה באירן. אשר לעיתונות: כמובן שרצוי שעיתונות תהיה לפחות מאוזנת.כלכלית. אולם מאחר וזה מאד ק'שה היום,, ממשלה שמבינה את חשיבותה של עיתונות חופשית הייתתה מחפשת דרכים לסייע, למשל הגדלת המנויים ועוד. באשר למעריב הרי בנוסף לקשיים לכל העיתונים מתווסף היבט מיוחד של ניהול מושחת ובזבזני של נמרודי. ולא לשכוח את אי העברת כספי הפנסיה לעובדים שזה ממש פלילי.
   לג.ש. : תודה על המחמאות . חשוב כי מעת לעת יש גם מי שמעריכים את כתיבתי ופעילותי.
   לשירה: תודה על הערותייך המעודדות ולטעמי גם חכמות.
   לטובה שיבר: המשלחת הייתה באיראן לפני שבאה לישראל. לדברי חבריה קיבלו אותם האיראנים בידידות רבה ובהסכמה . האיראנים הרי מכחישים שהם מפתחים נשק גרעיני והאייטולה חמינאי הצהיר כי נשק גרעיני מנוגד לאיסלאם.. בעולם , בעיקר המערבי, איש לא מאמין להם , גם אני לא כפי שאינני מאמין לעמימות הישראלית שכולה שקר. מזרח תיכון מפורז היא התשובה לפחדי ישראל ואיראן.
   לעמי: דילגת על המלים בטורי "עם כל ההבדלים". כמובן שישהתמקדתי בנקודות ההשקה ויש לא מעט כאלה

   • עמי הגיב:

    אי אלו נקודות השקה אפשר למצוא בין כל דבר וכל דבר. גם בין אמנסטי אינטרנשיונאל ובין המפלגה הנאצית. במקרה הזה, ההשוואה כל כך מופרכת שנקודות ההשקה הופכות לעג לרש. כאמור, אפשר למצוא לא פחות נקודות השקה בין הפצצת דרדזן והשואה. ובכל זאת אף אחד שפוי לא יוצר קו משווה, ובצדק.

 13. אשר פרוליך הגיב:

  לעמי
  ההיגיון שלך ממש מפחיד-היפאנים פתחו במלחמה אכזרית במזרח אסיה,מלחמה אימפריאלית נוראית
  היהודים באירופה פתחו במלחמה נגד גרמניה ?
  אתה מודע למה שאתה כותב?

 14. נילי הגיב:

  אשר יקר, עמי כותב בציניות, הוא רק רוצה לומר שההשוואה של השואה עם הירושימה מופרכת.

 15. עמי לאשר פרוליך הגיב:

  אשר ידידי, הייתי סרקסטי כמובן. מטרתי הייתה להדגים עד כמה ההשוואה פסולה. ושכחתי להוסיף-יפאן הייתה כמובן בעלת בריתה של גרמניה הנאצית. ללא המעורבות היפנית, הבריטים (ומאוחר יותר האמריקאים) יכלו להפנות כוחות רבים יותר למלחמה בגרמניה הנאצית, וייתכן שהמלחמה באירופה הייתה מסתיימת מוקדם יותר ויהודים רבים מאוד היו ניצלים.

 16. טובה שיבר הגיב:

  לגדעון שלום וגמר חתימה טובה.
  טוב לדעת שהמשלחת היפנית התקבלה בידידות "ובהסכמה". נשאלת השאלה איזה הסכמה?
  האם האירנים הסכימו לדרישה לפרז את המזרח התיכון מנשק גרעיני?
  נקל לשער שהאייתולות ממש היזילו דמעה לשמע העדויות המצמררות של אנשי המשלחת היפנית: הם, שלא היססו לשלוח ילדים (עם מפתחות לגן העדן לצווארם) כדי לפנות שדות מוקשים במלחמת אירן עיראק, המפתחות אגב היו מפלסטיק והוזמנו בכמויות מאיזה יצרן במזרח הרחוק…
  ומלבד זאת מוזרה מאד קביעתך שמזה"ת מפורז מנשק גרעיני היא התשובה לפחדי ישראל ואירן – מי שמאיימים במפורש וגלויות בהשמדה הם האירנים והם בלבד.

  • שקרים קטנים שמקובלים כאמיתות הגיב:

   עלי חמינאי בועידת המדינות הבלתי מזדהות:
   "המוטו שלנו הוא אנרגיה גרעינית לכולם ונשק גרעיני לאף אחד"

   אז הסכימו, הגברת יכולה להאמין או לא, זכותה ומה עם ישראל, הסכימה? (אפילו לא במילה אחת)

   אז טוב שהזכירה את מלחמת עירק אירן שסאדם חוסין פתח בה וגבתה מיליון הרוגים אלא שאת התוקפנות הזאת בתמיכת ארה"ב הגברת לא זוכרת רק את הילדים עם המפתחות… (זו כמובן אמת בדוקה…).

   עוד "אמת" מקובלת: "מי שמאיימים במפורש וגלויות בהשמדה הם האירנים והם בלבד"
   עם כל הצער, מה שהאירנים אומרים הןא שישראל היא מדינה בלתי לגיטמית מה שאומרים הרבה אחרים בעולם ועדיין לא האשימו אותם "שמאיימים גלויות" בהשמדת ישראל
   ישראל לא מאיימת (גלויות) בהשמדת אירן אלא שבמלחמה היא מאיימת גם מאיימת וגם עושה הכנות ממשיות ומנסה לגרור לכך גם את ארה"ב.

 17. גדעון ספירו הגיב:

  לטובה: חברי המשלחת אמרו שבאיראן הייתה הסכמה לשליחות שלהם לחסל את הנשק הגרעיני. אינני יודע אם נפגשו עם איטולות, אבל אל תשכחי כי המנהיג חמינאי קבע כי נשק גרעיני מנוגד לאיסלאם. מבלי לייחס לאמירה זו אמינות, הרי באופן רשמי איראן היא נגד נשק גרעיני, ואין לאיראנים כל בעיה לייצג השקפה זו. איראן בניגוד לישראל חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ונתונה לפיקוח הסוכנות בוינה. זכרי שאיראן יכולה לפרוש מהאמנה ואז היא תהיה בסטטוס של ישראל. היא טרם עשתה זאת.
  לאיראן שורה של חרדות. היא רואה עצמה מעצמה אזורית שרבים רוצים להתנכל לה. על גבולותיה מספר מדינות גרעיניות. ארה"ב עם כל נושאות המטוסים, רוסיה ופקיסטן בגבול יבשתי. ישראל וארה"ב מאיימות בפעולה צבאית וזה גם משחק תפקיד ברצון להיות מעצמה גרעינית בעלת חסינות.
  הפרוז ישים קץ לכל זה.איראן יחד עם כל מדינות המזרח התיכון לא יהיו בעלות נשק גרעיני, ובכך נסלק את החשדות והחששות.

 18. עמי לגדעון הגיב:

  רק לפני ימים ספורים הודה סגנו של אחמניג'אד שאירן שיקרה בקביעות ביחס לפרויקט הגרעין שלה. על כן, אין לקחת שום אמירה של ראשיה ברצינות כשמדובר בנושא זה. מעבר לכך, לאירן אינטרס ברור להישאר חלק ממשטר ה-NPT שכן זה מאפשר לה גישה לידע ולחומרים בתחום הגרעין שמאופשרים רק למי שחתום על האמנה. ברגע שלא יהיה לה צורך בכך-היא תיפרוש.
  וחשוב מכל-הטענה שאירן מעונינת בנשק גרעיני לצורך הגנה עצמית בלבד אין לה במה להאחז. עיקר איומיה מושמעים כלפי ישראל וסיגנון האיומים מצביע על כוונות מרומזות יותר או פחות להשמדה. איומים אלו הינם אי סימטריים לחלוטין. אף אחד, כולל ישראל, לא מאיים על אירן בהשמדה. דווקא כשהיה מול אירן איום צבאי רציני וקונקרטי (עירק של סאדם חוסיין בשנות השמונים) היא לא ניסתה לפתח נשק השמדה המוני.

 19. גדעון ספירו הגיב:

  עמי,
  אתה לקוח מצוין של מנגנון התעמולה הישראלי. נתניהו וליברמן מאכילים אותך איטריות שמועד התפוגה פג מזמן, ואתה אוכל אותן כמזון מלכים.בנושאי צבא וביטחון נוהגות כמעט כל הממשלות לשקר. מבחינה זו, ההודאה של השר האחראי לנושא הגרעין, כי ארצו שיקרה באשר לפרויקט הגרעין (הוא לא אמר"בקביעות" את זה אתה הכנסת לפיו), היא תופעה נדירה ועל זה אני יכול לומר, הלוואי אצלנו. בנושא הגרעין ממשלות ישראל לדורותיהן משקרות כבר 60 שנים, וזה ממשיך עג היום.
  ממשלת ישראל שיקרה לאמריקאים, לאחר שהתגלה ,פרויקט הבניה של הכור כי מדובר במפעל טקסטיל. ב-1960 שיקר ראש הממשלה דודבן גוריון את אזרחי ישראל, את הכנסת ואת ידידיה ןיריביה בכל אתר בעולם, כאשר הודיע בכנסת על בניית הכור בדימונה, ואמר כי מדובר במרכז מדעי שיהיה פתוח למדענים מכל העולם. פעם שלישית שיקרו מנהיגי ישראל כאשר הודיעו שישראל לא תהיה הראשונה להכניס נשק גרעיני לאזור, שעה שלמעשה ישראל הכניסה נשק גרעיני לאזור בכמויות מטורפות. מה לך כי תלין על איראן? בניגוד למה שאתה כותב כהד לתעמולה הישראלית, איראן לא איימה להשמיד את ישראל בתקיפה צבאית. להיפך: ישראל מאיימת על איראן.

 20. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון: אירו נגד נשק גרעיני??.אם כך למה לא נותנים לפקחי האו"מ לבקר באתרים הסודיים שלהם?
  ואתה עוד מצטט אמירות של ה"מנהיג" חמינאי כהוכחה לכך? (ואפילו אתה בעצמך הזכרתה שאירן חתומה על האמנה המחייבת פיקוח נגד הפצת נשק זה אבל לא מקיימת אותה מסיבות מובנות)
  הכתיבה הענפה שלך לא מצליחה להסתיר את עיוותי הלוגיקה הבולטים שבמאמרך ותגובותיך

  לעמי: אני מתנצל שלא מסוגל להבין ציניות בקשר לשואה,יתכן שזאת בגלל עודף רגישות לאחר שרק
  70 שנה מאז השואה צצים נבלות חדשות המכחישות אותה כאילו דבר לא קרה,לא באתר זה,אבל יש כאלה שמתייחסים אליה כאילו "עוד אסון מצער".

 21. גדעון ספירו הגיב:

  אשר,

  יש לך בעיה: אתה קורא טקסט, לא מבין אותו ומגיב על מה שלא הבנת, ומה שיוצא, זה סמאטוחה אחת גדולה. כתבתי שהעמדה הרשמית של איראן היא התנגדות לנשק גרעיני. חמינאי נתן לכך גם חותמת דתית באומרו שהאיסלאם הוא נגד נשק גרעיני. הוספתי שאינני נותן אמון בהצהרה של חמינאי כפי שאינני מאמין להצהרותיה של ישראל בנושא זה. מאחר וזו העמדה הרשמית של איראן, אין להם בעייה לקבל בידידות רבה את המשלחת היפנית של ניצולי הירושימה במסעה העולמי נגד נשק גרעיני.
  עכשיו אתה שואל אותי למה איראן מסרבת לפתוח את אתריה הסודיים לביקורת הפקחים? ניתקתי לאחרונה את היחסים הדיפלומטיים עם איראן, אז אין לי תשובה מוסמכת. אני מחזיר לך באותה שאלה: מדוע? בינתיים, עד שתענה לי, אני מפעיל את ההגיון: מדוע מתנגדת ישראל לפתוח את הכור בדימונה לביקורת בינלאומית? אפילו את אתר הקבורה של פסולת גרעינית מתנגדת ישראל לפתוח לבקרה בינלאומית לבדיקה האם הקבורה עומדת בסטנדרטים בינלאומיים. מדוע? יש לך תשובה? מאחר ואיראן חתומה על האמנה מתקיימת לגביה בקרה כלשהי, בישראל גם המעט הזה איננו. זכור שאני נאבק למזרח תיכון נקי מנשק גרעיני, לא לאיראן ולא לישראל.

 22. אשר פרוליך הגיב:

  גדעון: אתה עוד פעם משחק במילים. אם אתה לא מאמין לחמינאי,למה אתה אומר שזו "העמדה הרישמית של אירן" ואתה מוסיף שאתה לא מאמין בה "כמו שאתה לא מאמין להצהרותיה של ישראל"
  זו דוגמה מצוינת של דמגוגיה מילולית שמחברת בין דברים בתרגילי לשון מתוחכמים. אני מבין מה אתה כותב יותר מדי טוב,אפילו יותר טוב מעצמך (בהנחה שאתה כותב כך בתמימות).התשובות שלך מתחמקות כמו זו ש"נתקתה את היחסים הדיפלומטים עם אירן".לתשובה לשאילתי אין צורך ביחסים דיפלומטים,אלא ביושר וכנות בלבד.אתה מזכיר לי את מנחם בגין ז"ל שעל כל שאילה ענה בעוד שאילה.
  אני שאלתי אותך על אירן ואתה מתחמק מלענות.כוון ששאלתי ראשון,זכותי לקבל תשובתך לפני שאענה על שאילתך. זה לא הוגן ?

 23. טובה שיבר הגיב:

  ברשותכם אציג בפניכם תרגיל מחשבתי:
  הבה נניח שמלחמת העולם השניה הייתה פורצת כשישראל הייתה מדינה ריבונית עם ממשלה וצבא משלה.
  במהלך המלחמה, וליתר דיוק בשנת 1942 – מדענים ישראלים פיתחו שתי פצצות אטום: "רבקה הקטנה" ו "משה השמן"

  הנה הדילמה:

  האם הייתם תומכים בהטלת פצצה על ברלין שתגבה חצי מליון הרוגים ואחת על פרנקפורט שתגבה מספר הרוגים דומה?

  אנא מכם נמקו מדוע הייתם תומכים ומדוע הייתם מתנגדים.

  כמובן שגם גדעון ספירו מוזמן בזאת להביע את דעתו.

  • שירה הגיב:

   לטובה, זה ניסוי מחשבה טוב, ואני נענית לאתגר.
   קודם ברשותך, אני רוצה לכתוב מה היה ביפן. ביפן הפצצה לא נועדה להכניע את היפנים כפי שהיא נועדה לבצע ניסוי בבני אדם. הפצצה הראשונה הייתה שונה בתרכובתה מהשניה וכל הניסוי צולם ע"י מטוס שני שטס אחריי המטוס שהטיל את הפצצה. כך שאותי לא תשכנעי שארה"ב הטילה את הפצצה על יפן מתוך חוסר ברירה.
   לגבי היטלר, מכיוון שלגרמניה לא הייתה פצצת אטום באותו זמן, מה שאת מציעה זה עונש לא מידתי. זה אומר: גרמניה נלחמת בנשק קונבנציונלי ואת נלחמת עם פצצת אטום. נניח שהיית מטילה את הפצצה, זה היה גורם למדינות אחרות להבהל ולהתחמש בה גם הן והסוף: השמדת העולם כולו (וזה אכן הסוף אם לא מתפרקים), ככה שהתשובה שלי היא: לא. להלחם בהיטלר- בוודאי, לשחרר את המחנות – כן, וללא דיחוי (האמריקאים נכנסו לאירופה ב-41 והתמזמזו שם שנים רבות ובינתיים החלה ההשמדה ללא מפריע), להוציא מיד פליטים מגרמניה ומהארצות הכבושות- כן (האניה סנט לואיס חזרה עם הפליטים היהודים מחופי ארה"ב חזרה לאירופה). להטיל פצצת אטום על אוכלוסיה חפה מפשע- לא מוחלט.

   • סיני הגיב:

    מעולה, לוגיקה סמולנית בשיא תפארתה:
    חיילים ואזרחים אמריקנים (או ישראלים, לפי התרגיל של טובה) שגם לשיטתך שייכים לצד הצודק והמוסרי במלחמה שנכפתה עליהם צריכים להקריב את חייהם בשביל מה? בשביל שהקרב יהיה "מאוזן" מספיק לדעתה של שירה. הקרב לא "פייר", אז בואו וניקח צ'אנס שעלול להביא לכך שלא נצליח למגר את הרוע.
    למה לעצור כאן? אם לאמריקנים יש יותר חיילים/תחמושת הרי גם זה לא מידתי.
    ורגע, מה הלאה? אם מישהו תוקף אותי עם סכין ולי, למזלי הרע, יש רק אקדח ביד – מותר לי או אסור לי לירות בו? או שאולי עלי לבקש מהתוקף שיואיל בטובו לחכות עד שאביא סכין בשביל קרב הוגן?

  • תשכחי מזה הגיב:

   ישראל זורקת פצצות רק על חלשים ורק על ערבים

 24. אשר פרוליך הגיב:

  לטובה בקצרה: מבחינתי,ללא ספק הייתי תומך,ולא רק לפי "חשבונאות מספרית" (6מליון יהודים+20 מליון רוסים+12 מליון בני עמים אחרים,פחות 1 מליון גרמנים לפי התרגיל שלך="חסכון" של 37 מליון בני אדם).מעבר לחישוב כמותי יש חישוב איכותי =חפים מפשע מול הרוע בהתגלמותו.
  תרגיל אכזרי?כן,אבל מה לעשות,האמירות האבסטרקטיות ומנותקות על "אומניזם","שלום אוניברסלי",
  "אי אלימות" וכ"ד,הן ריקות מתוכן אם לא מעוגנים במציאות עם כל מורכבותה(ואכזריותה).
  אפילו הדלאי למה(שאני מכבד ביותר)אמר שלפעמים ולשם הגנה עצמית יש לנקוט בכוח ולהלחם.

 25. טובה שיבר הגיב:

  לאשר – בטוחתני שהיית תומך, אבל מצד שני השמאל העיקבי היה מתנגד נמרצות היות והטלת פצצה אטומית על אוכלוסיה חפה מפשע היא פשע מלחמה לשיטתו וראה איזו מהומת אלוהים הקימו אנשיו כשישראל חיסלה כמה מאות פלסטינים – חלקם הגדול נושאי נשק – במבצע חומת מגן.

  מצד שלישי אם לישראל הייתה פצצת אטום במהלך מלחמת העולם השניה (לו הייתה ריבונית באותו זמן) הי לבטח גדעון ספירו מגן בלהט על איזה עובד בכור האטומי של הזמנים ההם שהיה חושף סודות של המתקן – הרי זה בדיוק מה שהוא עושה כיום במרץ רב וללא לאות כיום.

 26. גדעון ספירו הגיב:

  לטובה,

  שיטת האילו פועלת לכל הכיוונים. מה היה קורה אילו מדעניו של היטלר, שפעלו אף הם להשגת פצצת אטום, היו מקדימים את האמריקאים, אזיי הצורר היה מחזיר את העולם הלא ארי לתקופת האבן וגם היהודים שנותרו בחיים, כולל הישוב היהודי בפלשתינה-א"י היו קרב לוודאי מושמדים. לכן יש ליצור עולם ללא גרעין.

 27. אשר פרוליך הגיב:

  לטובה: המושג "שמאל עקבי" מוזר ומבלבל.הצעתי להחליפו ב"שמאל מעוקב",והכוונה שלי לשמאל מתוסכל,מבולבל,המתלבט בין סוציאל דמוקרטיה לסוציאליזם,התקוע במושגים ובסיסמאות מלפני 60 שנה ואינו מסוגל להגיע להמונים ולעובדים ולחולל כל שינוי. זה שמאל מנוכר ומבודד,שלא מסוגל להציב אלטרנטיבות ברורות ומסתפק בהפרכת סיסמאות כלליות של "צדק",זכויות אדם או אנטי-אמפריאליזם ואנטי קולוניאליזם,ושלא מבין את תהליך הגלובליזאציה והשלב המשברי של הקפיטליזם.
  זה שמאל עקר,רדוד,שמפחד להגדיר עצמו כסוציאליסט וחושב שלשלום צריך רק צד אחד ושחשיבה זו,מופרכת,מספיקה כדי להגדירו כשמאל."שמאל" זה גם מסוכן מאוד,כוון שאולי בלי כוונה,עוזר לקבוצות הריאקציוניות ביותר,המנצלות אמירות חסרי אחראיות ומבולבלות למטרות השפלות שלהן

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים