הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוקטובר, 2012 25 תגובות

גינתר גראס ומרדכי ואנונו

הסופר הגרמני חתן פרס נובל, גינתר גראס, הרגיז הרבה ישראלים לפני מספר חודשים כאשר פירסם את השיר "דברים שצריכים להיאמר" ושם הוא מציין שישראל בעלת חימוש גרעיני מהווה סכנה לשלום העולם. הוא מתח ביקורת על ממשלת גרמניה המספקת צוללות לישראל המסוגלות לשאת טילים גרעיניים. בישראל, כרגיל במקרים כאלו, קמה מקהלה בניצוחם של שרי ממשלת ישראל הימנית ובני בריתם בתקשורת, הכתובה והאלקטרונית, שהאשימה אותו באנטישמיות. שר הפנים, אלי ישי, גזען והומופוב, גילה "פטריוטיות" שאופיינית למפלטם של נבלים, הכריז על גינתר גראס כ"אישיות בלתי רצויה" ואסר על בואו לישראל.

Gunter-Grassגינתר גראס

בניגוד לשר הפנים ושאר התומכים בחימושה הגרעיני של ישראל, קידמו שוחרי שלום ומתנגדי הנשק הגרעיני את השיר בברכה ושמחו על שסופר בעל מוניטין הוא בן ברית במאבק נגד נשק גרעיני.

בדצמבר 2010 הייתי בגרמניה אורח הטקס השנתי של הענקת מדליית קרל פון אוסייצקי לזכויות אדם מטעם האגודה הבינלאומית לזכויות האדם שמושבה בברלין. טקס שמרדכי ואנונו היה אמור להיות בו משום שהוא נבחר לחתן הפרס. גינתר גראס היה בעבר גם הוא חתן הפרס. ואנונו נעדר מהטקס משום שממשלת ישראל אסרה עליו לצאת, וכך הפך הטקס לכנס מחאה על ההגבלות שמוטלות על ואנונו, הפוגעות בזכויות אדם בסיסיות. נמניתי עם הדוברים שכללו את כלת פרס נובל לשלום מריד מגווייר, פרופסור גדי אלגזי ויו"ר האגודה פרופסור פאני-מיכאלה רייזין.

בעקבות פרסום השיר "דברים שצריכים להיאמר" שלחתי לסופר את דברי בכנס קרל פון אוסייצקי שהוקדשו לנושא הגרעיני ולדמותו של מרדכי ואנונו, בצרוף ברכות על השיר (דברי בכנס פורסמו בשעתו בטורי). סברתי כי ראוי שגינתר גראס ידע שיש ישראלים שתומכים בעמדותיו ונפשם נקעה מהשימוש המניפולטיבי שעושה הממשלה בשואה ובהדבקת תוויות של אנטישמיות, בתקווה לסתום את פיות המבקרים את מדיניותה של ממשלת ישראל.

גינתר גראס, לשמחתי, לא נכנע לטרור הישראלי להשתיקו והוכיח כי גם בגיל 86 הוא חי ובועט. בימים אלה הוא שוב איתגר את הקונסנסוס הישראלי עם פרסומו של שיר המהלל ומעלה על נס את מרדכי ואנונו. לדידו של גראס ואנונו הוא גיבור וצדיק "רק גיבורים כאלה נדרשים בעולם, הממלמל דיבורי שלום בזמן תכנון השמד" הוא כותב בשירו החדש. הוא עורך הקבלה בין ואנונו לבין יוסף מספר בראשית, שהושלך על ידי אחיו לבור. גראס קורא לחשיפת סודות צבאיים במדינות שבהן מיוצר נשק להשמדה המונית, ועל כך אני יכול לומר רק בראבו, גינתר. השיר ייכלל בספר חדש של גראס שיוצא בימים אלו לקראת יריד הספרים הבינלאומי בפרנקפורט, שהוא הגדול בעולם. כמו במקרה הקודם כך גם הפעם, רוב העם בישראל יתנגד לגראס ומיעוט המחויב לזכויות אדם, יתמוך בו. אני נמנה עם המיעוט.

מרדכי ואנונו מאד מעריך את המחווה של גראס. זה כבוד גדול להיות בליגה הבכירה הזו, אבל מה שמעסיק אותו עתה הוא דבר מאד פרקטי: "יכריז שר הפנים עלי כפרסונה נון גרטה (בתרגום, אישיות בלתי רצויה), כפי שהכריז על גינתר גראס, ויאפשר לי לעזוב את הארץ". כך ואנונו.

דברי השבח שגראס מעטיר על ואנונו גרמו לי קורת רוח. ברוחם הם דומים לדברים שכתבתי ולא הוסיפו לי ידידים. הנה מילות הסיום למאמרי "ממשלת ישראל מודיעה" שהתפרסם בספר "ואנונו והפצצה" בהוצאת "הוועד הישראלי למען מרדכי ואנונו, ולמען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי, ביולוגי וכימי" 1998 (עורכים: גיורא נוימן ואהוד עין גיל, עיצוב גרפי: אביבה עין גיל), שמונה שנים לפני שחרורו מהכלא.

וכך כתבתי:

"שמו של מרדכי ואנונו ככל שהוא דחוי כיום על ידי מדינת ישראל,ייחרת באותיות זהב בהיסטוריה האנושית כאחד הלוחמים החשובים נגד נשק גרעיני. אם נצליח למנוע שואה גרעינית, אזי לאחר שמסוממי פצצת האטום הישראלית יתפוגגו לתוך החור השחור של היקום, יסופר סיפורו של מרדכי ואנונו מדור לדור כסמל של הקרבה ונחישות למען עולם שפוי ובריא וחופשי מנשק השמדה המונית. אני מאמין כי אם מדינת ישראל תשרוד את ההזיות הגרעיניות של שליטיה, ותצליח לעבור לעידן של חירות והומניזם, היא תעניק, גם אם באיחור, את פרס ישראל למרדכי ואנונו".


במה זכה?

גלעד שליט, החייל שישב בשבי החמאס בעזה חמש שנים, הפך לאישיות מבוקשת עם שחרורו. לא רק בישראל, גם מחוצה לה. ביטוי לכך מצאנו בהזמנה של קבוצת הכדורגל ברצלונה, להיות נוכח במשחק עם ריאל מדריד, הקלסיקו, כפי שמכונה המפגש בין שתי הקבוצות הטובות בספרד. איך מגיעה ברצלונה, הנחשבת כיום כקבוצת הכדורגל הטובה בעולם, לרעיון להזמין חייל ישראלי למשחק? התשובה פשוטה: המאבק למען שחרורו הקיף את כדור הארץ, והשם גלעד שליט הפך לידוע בארצות רבות. תוסיפו לזה יהודים טובים בני המקום בעלי קשרים לקבוצה והעניין סגור.

בישראל ראו בשליט חייל שנחטף ואילו אני סברתי שיש לראות בו חייל שנשבה, שהרי רק אם הוא שבוי הוא גם בעל זכויות, כמו ביקורים תקופתיים של הצלב האדום. ממשלת החמאס לא עמדה בדרישות החוק הבינלאומי (גם לא ממשלת ישראל), אבל לשמחתנו שמרה עליו בחיים, גם בימי מבצע עופרת יצוקה שהצטיין באורגיה של הרג והרס. שמירתו בחיים אפשרה את הסכם חילופי השבויים.

הזמנתו של גלעד שליט למשחק החשוב עוררה זעם במחנה הפלסטיני. מי זה השליט הזה שעושים לו כזה כבוד? מדובר בחייל ישראלי שישב עם הטנק שלו בגבול רצועת עזה, היחידה שלו ירתה פגזים על ישובים אזרחיים ברצועה שגרמו להרג אזרחים חפים מפשע והרס רכוש. כך הטיעון הפלסטיני. אנשי ברצלונה קיבלו מבול של מחאות, נכנסו לפאניקה ומיהרו להזמין, למען האיזון, את מוחמד א-סרסק, שוער נבחרת הכדורגל של פלסטין, שלא מכבר שוחרר ממעצר מינהלי לאחר שביתת רעב. אלא שזה הפתיע והשיב בסירוב. הוא אינו מוכן להיות ביחד עם החייל גלעד שליט, שהרי אין סימטריה בין כובש ונכבש. הוא ישמח לממש את ההזמנה מבלי ששליט ישב באצטדיון.

ואכן, דומני שכל הפסטיבל סביב שליט יצא מתחומי הטעם הטוב והסבירות. כולנו שמחנו עם חזרתו הביתה, טוב שחזר בריא ושלם, אבל מכאן ועד ההזמנה לברצלונה ופגישה עם נשיא צרפת וכיוצא באלה דברים, זו לטעמי חריגה מקנה מידה מתקבל על הדעת.

השוער הפלסטיני צודק: מדובר בצבא כיבוש, הרודה בעם אחר, מקפיד על קיום משטר אפרטהייד, ובחייל שמשרת בצבא הזה ומוכן למלא את פקודותיו גם מעבר לקו הירוק. לא כבוד גדול. יש אלפי פלסטינים הכלואים בבתי סוהר בישראל (בניגוד לחוק הבינלאומי) בגין פעילותם הפוליטית נגד הכיבוש, שאיש מהם לא זוכה לאפס קצהו מהתמיכה הבינלאומית ממנה נהנה החייל מצבא השיטור הישראלי. לו אני בעל השפעה בברצלונה, הייתי מבטל את ההזמנה בתוספת מסר: די לכיבוש ולדיכוי, שחררו את האסירים הפוליטיים, הגיעה העת להקים סוף סוף מדינה דמוקרטית. אתם לא וילה בג'ונגל, אתם כיום חלק מהג'ונגל. 45 שנים זה די והותר. נשמח להזמין ישראלים עם בוא השלום.


ליצן אטומי

עם תום נאומו של נתניהו באו"ם באו אליו מלחכי הפנכה והחמיאו על הנאום המצוין והפליגו במחמאות על גימיק המצגת. גם חלק לא קטן מהעיתונאים בשלושת ערוצי הטלוויזיה שהעבירו את הנאום בשידור ישיר לא חסכו במחמאות. שליטתו של נתניהו באנגלית מוליכה לעתים שולל, ויש אנשים שמוקסמים מהעטיפה ולא שמים לב לתוכן.

עם חלוף הימים קיבלה הופעתו של נתניהו את מקומה הנכון. זה היה נאום של ליצן אטומי שניסה באמצעות ציור פרימיטיבי של פצצה להציב קו אדום לגרעין האיראני, והתברר כי הציור והסבריו של נתניהו סבלו משגיאות קשות. אני משער שאובמה, אם צפה בנאום, קיבל עור ברווז מפוזת המורה של נתניהו המתייחס אל שומעיו משל היו ילדים קשי הבנה. הוא כבר סבל פעם אחת בשידור חי מהנטייה של נתניהו להרצות כמורה מול תלמידו את כל ההיסטוריה היהודית מאז בריאת העולם ועד היום. אני משער שאובמה הודה לאל הטוב שהוא בוושינגטון ולא בבנין האו"ם בניו יורק, שם היה מתקשה להתחמק מפגישה עם נתניהו.

נתניהו לא הסתפק במצגת האינפנטילית והשגויה, גם נאומו היה רצוף שקרים והעמדות פנים. הוא הציג את ישראל כמעוז של דמוקרטיה, שוויון, חופש אקדמי, סובלנות ועוד, מול משטר איראני חשוך הנשלט על ידי פונדמנטליזם דתי. מה שאמר על איראן,הוא כמובן נכון, אבל האם דייק באשר לישראל?

הוא זייף קשות בהצגת ישראל כמופת דמוקרטי. הוא לא סיפר למאזיניו על הכיבוש ושלילת חירויות וזכויות אדם ממיליוני העם הפלסטיני; הוא לא סיפר על מפעל ההתנחלויות הבלתי חוקי, שבנוי על שוד קרקעות פלסטיניות; הוא לא סיפר על שריפת מסגדים ומריחת כתובות נאצה על כנסיות ומנזרים; הוא לא סיפר על שלילת חופש הפולחן מרוב בני העם הפלסטיני שאינם רשאים להיכנס למסגד אל-אקצא בירושלים.

הוא לא סיפר על אפלייתם לרעה של אזרחי ישראל הערבים; הוא לא סיפר שישראל הפכה למעצמת עינויים המייצאת את שיטותיה לכמה מהגרועים שבמשטרי העריצות; הוא לא סיפר על רדיפה אלימה של יהודים למען ישוע; הוא לא סיפר על כוחו הגובר של הפונדמנטליזם הדתי היהודי המיוצג גם בממשלתו; הוא לא סיפר על היחס המחפיר לפליטים ומבקשי המקלט; הוא לא סיפר על התחזקות הגזענות והאיסלאמופוביה בישראל שבאות לידי ביטוי במספר מקרי לינץ' שבהם היכו יהודים כמעט עד מוות צעירים פלסטינים.

הוא לא סיפר על השחיקה שממשלתו יוזמת בחופש האקדמי לאור המאמץ הממשלתי לסגור את המחלקה לממשל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע משום שחלק מהמרצים הם אנשי שמאל שמבקרים את מדיניותה של ישראל; הוא לא סיפר שישראל היא בעלת חימוש גרעיני, ביולוגי וכימי ובכך מעודדת מרוץ חימוש של נשק השמדה המונית.

הוא מרבה להשתמש בשואה אבל לא סיפר כי למעלה משליש מניצולי השואה החיים בישראל סובלים מתנאי מצוקה קשים, מתגוררים בעוני מנוון, אף כי הממשלה קיבלה על חשבונם מיליונים, שבמקום לנתבם לניצולים הלכו למקומות אחרים, למשל -ההתנחלויות; הוא לא סיפר כי 50 אחוז מהנוער הישראלי סבורים שיש לשלול את זכות הבחירה מהאזרחים הערבים; הוא לא סיפר שבישראל יהודי או יהודיה לא יכולים להינשא לבן/בת זוג לא יהודי.

הוא לא סיפר שבישראל קיים הפער הגדול ביותר בין עשירים לעניים במדינות ה-OECD; הוא לא סיפר שבישראל אי אפשר למנות שופט מבלי שהתקבל אישור מהשב"כ; הוא לא סיפר שבנמל התעופה של ישראל קיימת הפרדה בין יהודים לערבים. בעוד הערבים עוברים בדיקות משפילות, היהודים עוברים בדיקה שטחית של מספר שאלות; הוא לא סיפר שהמדינה מתפרקת מחובותיה כלפי האזרחים ומפריטה עצמה לדעת.

הוא לא סיפר כי קרקעות של הקק"ל אסורות במכירה ללא יהודים בכלל ולערבים בפרט; הוא לא סיפר כי בימים אלה ממש שודדת המדינה בסיוע המשטרה את קרקעות הבדואים עליהן ישבו מאות שנים, הורסת את בתיהם ומוסרת את הקרקעות ליהודים. הממשלה לא מסתפקת בגירוש הבדואים מאדמתם שהתרחש מיד עם קום המדינה.

ישראל היא דמוקרטיה נכה. לפלסטינים בשטחים הכבושים אין זכויות כלל; במדינת ישראל בתחומי הקו הירוק יש לאזרחים הערבים מעט יותר זכויות, ואילו היהודים הם בעלי הזכויות הרבות ביותר, אם כי גם שם יש תת קבוצות, כמו למשל היהודים האתיופים אשר סובלים מגזענות של יהודים לבנים. גם את זה הוא לא סיפר.

נכון. בישראל בתחומי הקו הירוק המצב יותר טוב מאשר באיראן, אבל ישראל של נתניהו סוגרת לאט לאט את הפערים. במדינת המתנחלים בשטחים הכבושים העריצות דומה מהיבטים רבים לזו השוררת באיראן. שם שולטים האייתולות ובמדינת המתנחלים שולטים האייתולות הקרויים גם "רבני ישע".

נתניה דחה את המועד הקריטי לפעולה צבאית מסתיו 2012 לאביב קיץ 2013. עד אז ימשיך נתניהו לעשות כל מאמץ לגרור את ארה"ב למלחמה באיראן. עד כה אובמה סירב. נתניהו משגר נכונות לפעול לבד אם ארה"ב תעמוד בסירובה.

צריך להיות אוויל או חולה בשיגעון גדלות, כדי שמדינה בת כ-8 מיליון תושבים המתגוררים בשטח קטן תכריז מלחמה על איראן המונה כ-80 מיליון תושבים ומשתרעת על שטח הגדול משטחן של אנגליה, גרמניה וצרפת יחד, ומצויידת בטילים היכולים להגיע לכל מקום בישראל.

וכמו קאטו הזקן אני חוזר על הפיתרון שימנע שואה גרעינית: פירוז המזרח התיכון מנשק אב"כ (אטומי, ביולוגי וכימי). כאשר לאף אחד אין את הנשק, סכנת השימוש בו לא קיימת.

תגובות
נושאים: מאמרים

25 תגובות

 1. ע.ג. הגיב:

  כרגיל יש לספירו בעיות באבחנת המציאות. האם ישראל אימה פעם על מדינה כל שהיא שתשתמש נגדה בפצצת אטום? לא. לכן כמובן שנגד ישראל צריך לצאת בכל הזדמנות אבל נגד אירן שהמשטר בה מאים בקר וערב להשמיד את ישראל בכל דרך ומפתח לשם כך פצצת אטום אין צורך להגיד דבר. כך גם בענין הכובש והנכבש. הערבים יצאו למלחמה נגד ישראל מספר פעמים ובכולן הפסידו ועדין מסרבים לעשות שלום. אבל כמובן שאם הערבים מסרבים לעשות שלום ישראל לא בסדר. ושליט לא היה שבוי אלא חטוף כי ארגון טרור לא יכול לשבות חיל והחמס הוא ארגון טרור בעיני כל העולם חוץ מאשר בעיני ספטמבר השחור הג'יהד העולמי ואמנסטי אינטרנשיונל.

 2. שום בצל הגיב:

  1. ואנונו הוא בוגד, במלוא מובן המילה. למרות זאת, שילם את חובתו, וראוי שמדינה תניח לו.
  ואנונו פעל מתוך שנאה לישראל, ולא מתוך דאגה אלטרואיסטית לשלום העולם. לא שזה משנה לך.
  אבל להעניק לו תואר אביר זכויות אדם או אביר כנגד נשק השמדה המונית, זה כבר די טיפשי.
  2. גלעד שליט נחטף, לא נשבה.
  יצהיר החמא"ס על הכרתו בישראל, ואסיריו ישוחררו (למעט האסירים השפוטים על ביצוע פעולות טרור שגבו דם).
  אבל לא, החמא"ס מצהיר על המשך הלחימה "עד המוות",
  ואילו אתה דורש מישראל לשחררם כאילו מדובר באסירים שוחרי שלום ואהבה.
  ישראל לא כובשת את עזה, היא שמה עליה מצור לגיטימי שכן עזה
  היא גוף עוין, גם לפי הצהרתו של החמא"ס בעצמו.
  הוא מנצל את הסגר באופן ציני כדי להשיג נקודות מדיניות,
  ונראה לפי מאמרך שהוא מצליח מאוד בכך, ע"ח אזרחי עזה.
  3. נאום נתניהו היה מביש בעיני – התנשאות מביכה ושרטוט מטופש. אם זו דוגמא להתנהלותו של האיש
  כרה"מ, אז אפילו הימין צריך לשלוח אותו הביתה, ויפה שעה אחת קודם….
  4. בגלל שאיראן היא 80 מיליון, יחד עם מצרים 160 מליון, ישראל צריכה נשק גרעיני כדי להבטיח
  שאותם 200 מליון ערבים/מוסלמים ששונאים אותנו כל-כך לא יתקפו ע"מ להשמיד.
  אין איזון בין ישראל לאיראן. ישראל לא קוראת להשמדתה של איראן, לא מאיימת עליה.
  איראן, לעומת זאת, רוצה להגיע להגמוניה איזורית, והיא עושה את זה ע"י עקיפת כל האיזור מימין.
  הדרך הכי קלה לכך היא לפעול להשמדת ישראל, שכן הראשון שיעשה את זה יהיה המנהיג הבלתי
  מעורער של המוסלמים הקיצונים.

  • ק.א. הגיב:

   " ואנונו פועל מתוך שנאת ישראל " … אוי ואבוי – זעקת שבר — אנטישמיות — אוי ואבוי — שוב שונאים יהודים — אוי ואבוי — כמה נוראאאא — איזה עולם רשע ואנטישמממי. אללי.

   שום בצל פפריקה פטרוזיליה כוסברה – מתעלם מהברבריות הציונית – השלד הציוני – האמפריאליסטי.

   קוזאק נגזל מייבב. הלב ממש נשבר.

   האינטרסים האימפריאליים הם ציוניים והציונות היא אימפריאליזם – אותו הדבר ממש עם מדבקה אחרת.
   לקחת מכונית פונטיאק ולשים עליה לוגו של סוסיתא לא משנה את המכונית.

   אפילו הפיפי הודה לפני אובמה והמצלמות(!) ולימד אותו לקח בציונות כשאמר לו: אנחנו זה אתם ואתם זה אנחנו! אמר הציוני וידע היטב מהם הדחפים השולטים באימפריה.

   אוי ואבוי – זעקת שבר – לקרוע קריעה – אוי ואבוי – נפלו השמים – אוי ואבוי – אוי אברוך.

   ואנונו, מה עשית מה? אוי ואבוייייי.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  עמוס עוז, א.ב. יהושע ודוד גרוסמן, "שלושת הקולות" שהתקשורת משווקת אותם כנציגי "ישראל האחרת", ההומנית, הליברלית, הרציונלית והסוציאלית, אינם מגיבים ומבקרים את הסופר הגרמני, גינטר גראס, שמאשים את ישראל (ולא את אירן) כסכנה לשלום העולם? מדוע?

  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-70849-00.html

 4. אלמקייס הגיב:

  מעניין לראות את הכבוד שמקבל אצל ספירו חייל של הואפן אס אס לעומת הבוז שלו זוכה חייל בצבא הישראלי. מסתבר שקשה יותר להסיר את כתם צה"ל מאשר את כתם האס אס.

  שליט לא הוזמן בגלל שהוא שירת בצבא הישראלי אלא כי הוא עבר טרגדיה אנושית גדולה. אבל כנראה שלא מקבלים הזמנות לטקסי מדליות ע"ש פון אוסייצקי בזכות אנושיות.

 5. אשר פרוליך הגיב:

  לא רק שרים ימנים בממשלת ישראל גינו את שירו המעוות ,הלא מוצלח והרדוד של גינטר גראס,כך עשו עשרות רבות של אינטלקטואלים הגונים וישרים באירופה ובעולם כולו.

  לא זו ישראל שהכריזה מלחמה על אירן אלא אירן המאיימת במחיקתה מהמפה. היה דוד שיצא להלחם בגוליאט והשיגעון האמיתי הוא זה של אלה הממתינים למותם כשמתפללים לנס משמיים.
  אני איש שלום ושונא מלחמות ותוקפנות,אבל הדלאי למא עצמו אמר בבירור,שכשמאימים ומנסים לחסל אותך,זכותך וחובתך להתגונן ואף בכוח אם נדרש.
  לכשיהיה שלום,משטרים דמוקרטים ולא איסלמיסטים ומדינות האזור ישתפו פעולה במסחר,תיירות
  תרבות ומדע,אני הראשון שאדרוש פירוז האזור מכל נשק אב"כ.לבקש זאת היום זו בדיחה גרועה.

 6. טובה שיבר הגיב:

  ראשית, המונח "פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני" הוא שיקרי, מניפולטיבי, ומתחסד: כשמתכוונים באמת ובתמים לפירוז הכוונה היא ששני הצדדים מתפרקים מנשקם, והדגש הוא על שני צדדים.
  במציאות הנוכחית רק לצד אחד יש נשק גרעיני ומכאן שמי שטוען שיש "לפרז" את המזה"ת מנשק גרעיני כוונתו האמיתית היא אך ורק לשלול מישראל מלהחזיק נשק כזה.

  שנית, לאור הנקדנות היוצאת מגדר הרגיל של השמאל במניית פשעי הכיבוש – הפקעת אדמות, פגיה במטעי זיתים, מניעת מעבר פלסטינים בכבישים מסויימים, מעצרים ללא משפט ועוד כהנה וכהנה- סקרנית אני לדעת כמה פלסטינים מאושפזים בבתי חולים ישראליים בכל שנה?

  כמו כן אבקש לדעת מדוע אין שום אירגון של זכויות אדם עורך מעקב אחרי הדבר הזה, שהרי הוא במובהק קשור לזכויות אדם – מדינת אפרטהייד מעצם טבעה תמנע טיפול רפואי מאלה שהיא מפלה אותם בכוונת מכוון.

 7. גדעון ספירו הגיב:

  לע.ג.
  אתה עדיין חי בימי מתושלח,אי לכך אני מעדכן אותך שהתפקידים התחלפו. הערבים מציעים שלום וישראל היא הסרבנית. מונחת כבר 10 שנים הצעת שלום של הליגה הערבית וממשלת ישראל אפילו לא דנה בה פעם אחת. ביהירותה קצרת הטווח, מעדיפה ישראל התנחלויות על שלום. המשטר באיראן לא "מאים בקר וערב להשמיד את ישראל בכל דרך", בכך אתה חוזר על סיסמאות תעמולה ישראליות. מנהיגי איראן לדורותיהם מעולם לא איימו בשליחת צבא לכבוש את ישראל או בהפצצתה. ישראל היא זו המאיימת. מה שראשי איראן טוענים שלישראל אין צידוק מוסרי לקיומה, שהיא יצירה מלאכותית והיא תתפורר במהרה. הם מקפידים לדבר על הציונים לא על יהודים. זה לא היינו הך.
  בה בעת, הכריזו מנהיגי איראן לא פעם שהם יכבדו כל הסכם שהפלסטינים יחתמו עם ישראל. המשטר שם מספיק מתועב, לא צריך להוסיף הפרזות. זכור שאני מתנגד לנשק גרעיני לכולם כדי שאף מנהיג לא יעמד בפני הפיתוי לעשות בו שימוש.

  לשום בצל:
  בענין ואנונו ודליט אנו חלוקים. אני רואה בואנונו איש צדיק שנענש על לא עוול בכפו, כפי שאתה וישראלים רבים רואים במרגל פולשרד גיבור ואין טעם לחזור על מה זכתבתי.

  • ע.ג. הגיב:

   לספירו. ההצעה הערבית אינה הצעת שלום למרות הטרמינולוגיה שלה אלא הצעה לחסל את ישראל. ההצעה דורשת לישם את החלטה 194 אשר קובעת בסע' 11 כי יש לאפשר לכל פליט שרוצה בכך לחזור למקומו ואוסרת בסע' 12 על מדינות ערב לסייע לפליטים בתחומן. כשתהיה הצעת שלום אמיתית אני אצא עוד לפניך להפגין למענה כמו שעשיתי גם בענין הצעת גולדמן ב-1970. ובענין אירן כנראה שאתה לא רואה טלויזיה כי שם מופיע אחמדיניגאד ובקולו שלו מאים להשמיד את ישראל כך שאין שום צורך בתעמולה. הוא עושה את זה מספיק טוב. לרצות שלום זה יפה אבל לא כדאי לסבול מהזיות כי זה לא מקרב את השלום אלא את המלחמה.

 8. שירה הגיב:

  תיאור ממצה של המדינה. כדי שיהיה ברור ולא יהיו אי הבנות, אני ממליצה בחום על החלפת מגילת העצמאות במגילה הנוכחית, שגם תשקף את המציאות ואת שאיפותיו של העם היהודי (סתם בדיחה, העם הציוני הכוונה) וגם תרענן את הכנות הצברית שלא דופקת חשבון לאף אחד.

 9. גדעון ספירו הגיב:

  המשך לשום בצל:

  לעניין החמאס: אתה יכול למלמל "ארגון טרור" עד מחר. אבל האמת המרה היא שהממשל הצבאי והשב"כ טיפחו את החמאס שנים כמשקל נגדי לאש"ף. הגולם קם על יוצרו, וזה מאוחר מדי. החמאס היא תנועה פוליטית עם שורשים עמוקים בחברה הפלסטינית ולא נותר לנו אלא להידבר איתם. כפי שהיום מדברים עם האחים המוסלמים במצרים.
  אתה מרבה לדבר על השמדתה של ישראל, זה אינטרס של הימין לשמור כל העת על חרדה בישראל, אבל הסכנה האמתית ניצבת מסרובה של ישראל לנהל מו"מ לשלום על בסיס הצעת הליגה הערבית. פצצות אטום אינן תעודת ביטוח, הן מתכון לשואה חדשה.

  לאלמקייס,
  הכבוד שאני רוחש לגינתר גראס לא נובע משירותו בוואפן אס אס אלא מכך שהוא הסיק את הלקחים הפוליטיים והמוסריים הנכונים מהתקופה האפלה של גרמניה הנאצית, מה שלא קרה להרבה ישראלים. כפי שאני רוחש כבוד לפעילי "שוברים שתיקה", חיילים שלקחו חלק בפשעי הכיבוש, ולאחר שחרורם חשבו מחדש על מה שעשו והתגייסו לשבור את קשר השתיקה ולחשוף את האמת, מרה וקשה ככל שתהיה.אשר לשרותו בוואפן אס.אס, הוא גויס כנער חודשים ספורים לפני כניעת גרמניה, כך שלא הספיק להילחם ובוודאי לא ביצע פשעי מלחמה.

  • שום בצל הגיב:

   ראשית – איראן קוראת להשמדתה של ישראל, והיא כבר הודיעה בפומבי שתשתף פעולה עם גורמים שיפעלו באופן אקטיבי למטרה זו. נכון, זה עדיין לא שליחת גייסות מפורשת – אבל זה איום ממשי, לא וירטואלי ולא מעשה תעמולה של הימין הישראלי – אלה דברים שצוטטו מדברי ההנהגה האיראנית עצמה. אני מסכים שזה עדיין לא איום מיידי שמחייב אותנו חפירת בונקרים בשעה זו, אבל איראן עם פצצה גרעינית וחיזבאללה תחת חסותה… המממ… לא עושה לי טוב.

   פולארד הוא מרגל – אין ספק, והוא בגד במדינתו לטובת ישראל. ישראל מוקירה לו טובה על ההקרבה שלו, אבל זה לא מסיר את חומרת פשעו כלפי האומה האמריקנית.
   אבל, ואנונו כבר שוחרר….
   ואנונו אינו גיבור כיוון שבגד באימון המדינה שלא יחשוף סודותיה הכמוסים.נכון שהוא לא מכר מידע לאויבים, אבל גם פרסום בפרהסיה הוא עבירה חמורה. גם ברור לי שמטרתו אינה סיום הנשק הגרעיני בעולם, אלה סיום הנשק הגרעיני הישראלי, וזאת משנאת ישראל – פשוט לא?
   אבל, כאמור, הוא נענש ושילם חובו, וראוי שנניח לו. כעת הוא אזרח מן השורה.

 10. עובד הגיב:

  מעניין שגינתר גראס לא כתב שהעובדה שארה"ב מחזיקה בנשק גרעיני מסכנת את שלום העולם. גם רוסיה לא הדאיגה אותו עד כדי כך שיפרוץ בשיר ופיוט עליה. ולא נראה שכישרון הכתיבה שלו יופנה לסכנה שמהוות לעולם מדינות כמו פקיסטן או צפון קוריאה, שלא לדבר על איראן כמובן. מאד מאד מעניין שכותב השירים הסדרתי נגד נשק גרעיני, כותב אותם רק על המדינה היהודית. הייתי מציע את זה לספירו כחומר למחשבה, אלא שזה יהיה כנראה מוגזם.

 11. שמעון הגיב:

  אני בעמוד 186 של "המאה שלי".שנת 1953. המאה של גינטר גראס. זו המאה שלי וגם של "קטנטני התגובה" לגדעון ספירו.גראס ,הסופר הענק של המאה ה20, שנראה כי איש מן המגיבים לא קרא אותו ולא את המאה שלו. הומניסט ליברל,נאור. לא ציוני ולא יהודי. הרי לך שילוב מוקצה.גם חנה ארנדט ,דניאל בארנבוים, ריכרד וגנר ועוד רבים, "אינם רצויים" כאן. מי "שרצוי" כאן עד כדי כפיה הוא ואנונו.

  לעיתים אני תוהה, לאורך רוחם וסובלנותם של כותבים מוכשרים וחכמים כמו גדעון ספירו וחיים ברעם ועוד אחרים ב"גדה השמאלית". הם, שמתמודדים עם כמות תגובות עמוסה ב"איכות" כזו של רפש וזוהמה…ועברית קלוקלת, כיצד יש בכוחם לקום בכול בוקר ולכתוב את האיתם הבא,כשהם יודעים,על פה, את התגובות המצפות להם?

  לא הייתי מגיב ל"תגובות" אילמלאי חשבתי שמישהו צריך לומר לגדעון ספירו ולחיים ברעם, שאינם בודדים ויש מגיבים רבים…אחרים, שלא תמיד מסכימים איתם, אבל תמיד נהנים מהם…ויותר.

  • שירה הגיב:

   הי שמעון, רק שתדע שלפני 8 שנים אני הייתי אחת המגיבים בסגנון אשר, דינו וכיו"ב. הרבה בזכות האתר הזה, חיים ברעם, גדעון ספירו, חדווה ישכר, ראובן קמינר, חררדו לייבנר ועוד אחרים שכותבים פה, יצאתי מעבדות לחירות. ולא רק זה אלא שאני עוזבת את ישראל עם רעיון לפרויקט גדול שאני מתכננת לעשות בשבדיה, אז להגיד שאין תוחלת בכתיבה, זו בדיחה.
   לכתוב ככה נותן את הצ'אנס לאנשים שאוכלים שטיפות מוח מלידתם, להבין ולחשוב אחרת. חלקם לא יוכלו נפשית לוותר על השתייכות לקונצנזוס ("הפלסטינים הם אלה שלא רוצים שלום, אנחנו מגדלים יונים לבנות במרפסת כבר שנים") וחלקם יבצעו את השינוי באומץ. לי אישית זה לקח 3 שנים קשות וכואבות.

 12. צדוק התקוה הגיב:

  דברים שצריכים להיאמר על גינתר גראס היה חבר בתנועת הנוער "היטלר יוגנד". בשנת 1942 גויס ל-Reichsarbeitsdienst (כוחות עזר שסייעו לוורמאכט). בנובמבר 1944, לקראת תום המלחמה, התגייס לוואפן אס אס. עובדת היותו לוחם בשורות הצבא הגרמני בעת מלחמת העולם השנייה הייתה ידועה זמן רב,‏[1] אך על כך שהשירות היה במסגרת הוואפן אס אס סיפר גראס רק בשנת 2006. בראיון לעיתון פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג, שנתן עם יציאתו לאור של ספרו האוטוביוגרפי "קילוף הבצל", סיפר גראס שהתנדב לשירות בצוללות אולם כיוון שיחידה זו הפסיקה לגייס חיילים, גויס, מבלי שביקש זאת, לשורות הוואפן אס אס, בדיוויזיית פאנצר אס אס העשירית (פרונדסברג), ובה שירת עד לפציעתו ונפילתו בשבי ב-20 באפריל 1945, בעקבותיהם נכלא במחנה שבויים אמריקאי, משם שוחרר בשנת 1946.http://www.news1.co.il/Archive/003-D-70574-00.html

 13. דוד עציון הגיב:

  גדעון, מדוע כל-כך כואב לך שחייל שנחטף, נשבה (אין סתירה בין השניים), סבל בכלא והפך לסיפור בינלאומי (גם אם אני מסתייג מה"פסטיבל" שנערך סביבו) – מקבל צ'ופר? למה תמיד להיות חמוץ ונוקדן? הוא לא פושע מלחמה, הוא חייל שמילא את תפקידו (כלל אינך ידע אם הוא בכלל ירה לכיוון הרצועה) אז למה כל חוסר הפרגון הזה?

 14. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון: מאיכן הוודאות הזו שגראס לא ביצע פשעים?על מה אתה מסתמך?.באותה תקופה מאות נערים גרמנים התגייסו לפרטיזנים ונערי "הורד הלבן" אף ניסו לחסל את היטלר והומתו.טענות רבות שלך סוביקטיביות ואין להן כל ביסוס,אבל אתה מציג אותן כעובדות על פי עמדותיך שנקבעו מראש.
  גישה זו רחוקה מאוד מלהיות אוביקטיבית ולא משרתת לגלוי האמת,אלא לתעמולה זולה ובזויה.

 15. גדעון ספירו הגיב:

  לשמעון:
  ראשית תודה על הפרגון. שנית, אתה צודק. מלאכת הכתיבה הפוליטית שנוגדת ומאתגרת את ההסכמה הלאומית במדינה לאומנית וגזענית כמו ישראל, חשופה לתגובות שלעתים קרובות נעות בין הגידוף לבורות ומדי פעם מדרדרות גם לאיומים ממש. קח לדוגמה את התגובה של אחד בשם עובד (כאן למעלה). הוא קובע שגראס לא הגיב על הסכנה הגרעינית ברוסיה ועוד מקומות ורק ישראל מהווה לדידו סכנה. מאין הוא יודע מה כתב ואמר גינתר גראס מאז השתלב בפעילות פוליטית, כסופר צריך להדגיש, עוד משנות ה-50 של המאה הקודמת? הוא כמובן לא יודע שגינתר גראס דיבר וכתב ב-60 שנות פעילותו יותר מפעם אחת בגנות הנשק הגרעיני בכל מדינה ומדינה. גינתר גראס הוא אחד האנשים שהפיקו לקחים מהתקופה הנאצית. לכנת אותו אנטישמי זה תקף באותה מידה למי שיכנה את אייכמן או גבלס כאוהבי יהודים.
  אכן, לא פעם שקלתי לחדול מהכתיבה ואז אני פוגש אנשים כמוך, שמעודדים, אומרים מלה חמה וזה ממלא את המצברים, ובנוסף, אני סבור כי כותבים כמו חיים ברעם, כמוני ואחרים מהאזור הפוליטי שלנו ממלאים בכתיבתם את התפקיד הקלאסי של עיתונות -לבקר ולנער.

  • לגדעון ספירו היקר הגיב:

   אל תתיאש ואל תחדל מכתיבתך.
   הייה בטוח כי רוב הנכנסים לאתר והם רבים מעריכים את כתיבתך בין שמסכימים ובין שלא, אלא שמתעלמים מדברי הבלע של מגיבים מגדפים ובורים

  • שירה הגיב:

   אם תחדל מהכתיבה אני מגיעה אליך הביתה ואוזקת אותך למקלדת.

 16. הנרי הגיב:

  לישראל יש נשק גרעיני כמדומני מחורף 71, החורף הזה 2012 יהיה כ 41 שנה שבא אנחנו מחזיקים בראשי נפץ גרעיניים, לפני כ 16 שנה החלנו בפרויקט בסיוע משרד ההגנה האמריקאי לייצור של טילי יריחו 3, מימון הפרויקט בוטל מצד האמריקאים שלא רצו שיראל {כך לפחות טוען ה BBC} תהיה בעלת יכולת שיגור שגבוהה מ 5000 קילומטר, נכון להיום סוף שנת 2012 אנחנו מחזקים למעלה מ 200 טילים בעלי יכולת של למעלה מ 8000 קילומטר, ושנית לפי פירסומים זרים מחזיקים מאגר שלא מבייש מעצמה מבחינת איכות וכמות של נשק גרעיני הכולל פצצות מימן, מוקשים גרעיניים ופגזים תרמו גרעניים, שלא נדבר על שימוש יום יומי בפגזי אורניום מדולל…:-) ולמרות כול זאת אפילו פעם אחת לא ציינו כי "נשמיד" איזשהי מדינה הקברנטים של מדינתנו שמושמצים כאן תדיר לא הסבירו לעולם אף פעם כי טוב יהיה ללא איראן כמו שטרחה איראן להסביר כמה עולם נטול ישראל הוא חשוב, למען הדיוק מר ספירו מדינת ישראל מכילה המון יהודים כך שאין ממש הפרדה, אני מעדיף לישון במחשבה {נוראית ככול שתהיה } שאוכל להשמיד את אוייבי בכול רגע נתון…

 17. גדעון ספירו הגיב:

  לדוד עציון,

  עיני לא צרה בצ'ופרים של גלעד שליט. שמשפחתו וחבריו יפנקו אותו ככל שידם משגת. בברצלונה הנושא קיבל תפנית פוליטית כשהפלסטינים טוענים בצדק, ומה עם האסירים שלנו שנכלאים (אחרי שאחת מזרועות הכיבוש חטפה אותם בלילה מביתם) במעצר מנהלי לשנים ארוכות, וברצלונה לא קוראת לנו, הכיצד אתם מפנקים את הכובש ומתעלמים מהנכבש שזכויותיו מופרות ברגל גסה? זו הייתה הזווית ממנה כתבתי. בהקשר זה מצאתי לנכון לציין שמנקודת מבטי להיות כיום חייל ישראלי זה לא כבוד גדול.

  • דוד עציון הגיב:

   גדעון, ייתכן שאתה מפספס את הפואנטה: ברצלונה לא "פינקה כובש". היא ביצעה מחווה לחייל, אדם, שישב בשבי החמאס ללא תנאי אמנת ז'נבה מינימליים ובבידוד 5 שנים, ושוחרר (במחיר לא פשוט). אכן, אין סימטריה בין כובש ונכבש, אך גם אין סימטריה במידת הרצחנות והאכזריות – אין להשוות כלל את הרצחנות הפלסטינית למעשי ישראל (שגם אני לא מסכים עם כולם). העובדה שגם קבוצה שאיננה מזוהה בהכרח כ"תומכת ישראל" הזמינה את גלעד שליט – אומרת דרשני

 18. אשר פרוליך הגיב:

  ושוב לגדעון: בתגובות רבות למאמרים שלך בקשתי תשובות לשאילותי אליך ,ללא מענה.גם כשאתה עונה לאחרים,אתה עושה זאת במונולוג עם עצמך,מבלי לקיים דיאלוג או וויכוח .אתה אפילו מעלה "עובדות" שידוע לכל שאינן נכונות ודוגמה אחת היא שמנהיגי אירן לא דברו ולא מדברים על השמדת ישראל,ומחיקתה מהמפה,דבר שנרשם והוקלט באופן פומבי. אין לי כל דבר אישי נגדך,אבל כתיבתך משרתת אנטישמיים שלא מביעים בקורת על ממשלת ישראל,אלא דורשים מחיקה של מדינה שלמה ואף פוסלים את אמיתות קיום השואה.לדברים כאלה אי אפשר להתעלם או להתחמק.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים