הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 באוקטובר, 2012 11 תגובות

אינני ממעריציו של אריה דרעי ואינני חושב שהאיש אי פעם תרם להרמת קרן השקפת התורה אלא להיפך – הוא האיש שהפך את היהדות למטבע עובר לסוחר והוריד את קדושתה בכל הנוגע להתבוללותה בחילוניות הטריוויאלית – אבל מסע הצביעות נגד האיש הזה ממש מקומם. בימים שראש ממשלה לשעבר עדיין נמצא בתהליכי משפט פלילי אך אינטרסנטים פוליטיים רוצים להחזירו לפוליטיקה ובימים שתיקו של שר החוץ ממשיך להיסחב למעלה מעשור, עם יועץ משפטי מגמגם ועם שרי משפטים ומשטרה שאותם הוא בחר ואף מינה(!), הרי שזה יותר מצבוע לטעון כלפי אדם שריצה את עונשו ואת תקופת הצינון שלו שאין מחילה כלפיו. אינני יודע אם אריה דרעי השתנה או ישתנה. אבל מה שאני כן יודע שלאריה דרעי מגיעה הזכות לשקם את עברו הפוליטי כמו שלכל אדם אחר היו נותנים לו הזדמנות נוספת.

deriאריה דרעי (צילום מסך: ערוץ 2, 2011)

הצבועים הפעם אינם דווקא אנשי השמאל אלא אנשי הימין. הימין איננו בדיוק "מושב של צדיקים" וגם עברייני "קדימה" הם צאצאיו כמו השרונים, אולמרט , הירשזון ושאר ספיחי ערוגת המושחתים. מפלגת הליכוד חזרה להיות מפלגת "אפרטהייד" לבנה השולטת על ציבור מצביעים עממי מיוצאי עדות המזרח וחזרתו של אריה דרעי לפוליטיקה מפחידה אותם בדיוק כמו שהפחידה אותם בימים שהתיקים שלו נפתחו בימי ממשלת הימין על-ידי שר משטרה מימין – רוני מילוא. הפחד של הליכודניקים הז'בוטינסקאים הארכאיים הוא שמצביעי הליכוד יתעורר מרבצם ויחזרו הביתה – למי שהוא שבאמת בשר מבשרם. חזרתו של דרעי היא הפסד קולות נטו לימין בכלל, ובמיוחד לליכוד, שבמישור החברתי והכלכלי היתל בבוחריו וכשנפל עלה התאנה שלו – משה כחלון, הוא נכנס ללחץ כפול. לא רק שפחת כחלון אלא התווסף ממול דרעי. מי שמכיר את הליכוד, שריו, ראשי הערים והסניפים שלו יודע באיזה חבורת "צדיקים" מדובר.

נכון שלדרעי ישנן עמדות מתונות יותר מישי – ואולי אף הפוכות, וטוב שזה כך משום שפיקוח נפש עומד מעל לכל. דרעי עזב מפלגה שסווגה בין מרכז לימין ימין מתון וחזר לקן של ניצים טורפות. דווקא מכל הציבורים מי שזוכר לדרעי את חסד נעוריו הם הערבים. לא משום שאי פעם דרעי השמיע להם עמדות פוליטיות כהווייתם, לא משום תמיכת ש"ס (מבחוץ) בהסכם אוסלו ולא משום שהחרה אחרי כל קול וזעקה מכיוונם אלא משום שבהיותו מנכ"ל, ואח"כ שר הפנים הוא פשוט התנהג עימם כבני אדם ולא יותר מזה. הוא תיקצב את הרשויות הערביות כמו שצריך לתקצב אזרחים רגילים במדינה דמוקרטית, הוא הפך כפרים "לא מוכרים" לכפרים מוכרים ומנע התעללויות בתושביהם – כמו שהיום מתעללים בבדואים של אל ערקיב ואום אל חיראן בנגב, הוא חיבר מים וביוב גם לערבים ולבדואים ועוד. הם לא רצו ממנו יותר מזה אלא רק זאת, להכיר בהם כאזרחים שווים והוא היה שר הפנים היחיד במדינה הזו שאי פעם נתן להם תחושה כזו, שהם אזרחים שווי ערך כמו שאר האוכלוסייה הישראלית.

ולכן אם אריה דרעי רוצה באמת לעשות תשובת משקל עליו לחזור להיות מה שהיה באמת פעם – איש פוליטי מתון בימים שבש"ס לא שלטו לאומנים קיצוניים כניסים זאב למשל, שמחוברים לימן הניאו-פשיסטי באירופה! יש להחזיר את השפיות לש"ס לאחר שאלי ישי הפך את ציבור החרדים – ובמיוחד המזרחיים, לשנואים ביותר על  הערבים בכל מעשיו ובמיוחד בהתבטאויותיו. הציבור הזה – של עדות המזרח שמצביע ללכוד, איננו כל כך קיצוני כמו ראשיו הסהרוריים ולכן דרעי יכול להזיזו מחבורת המטורפים פוליטית מסביב לנתניהו, ועוד בעידן שגם מפלגת העבודה הופכת ללבנה ועמיר פרץ ה"אגדי" מוטל על הקרשים לצד נפתלי בן סימון.

אחד הצדדים שדרעי יכול לשפר בש"ס הוא להציבה כאלטרנטיבה מדינית של שפיות פוליטית ומי שיכולה להחזיר את המו"מ עם הפלסטינים למקומו הראוי. דרעי יכול – במדיניות נכונה, להפריח את הדוגמה שדת ושלום הם תרתי דסתרי. גם "יהדות התורה" תיגרר אחריו בלית ברירה. דרעי הוא גם האיש שיכול להפריך את הסטריאוטיפ ההיסטורי שהמזרחיים קיצוניים יותר נגד הערבים, סטריאוטיפ שאותו טיפחו במשותף הימין והשמאל הישראלי מסיבות משותפות וסותרות גם יחד. דווקא על הנקודה הזו – שאותה תוקפים יריביו מימין, דעותיו המתונות בנושאי שלום ויחסי שכנות עם הערבים, עליו לטפח ולהדגיש כי לפחד פוליטי של בת יענה אין עתיד פוליטי.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. עמי סגל הגיב:

  אין לו מקום בפוליטיקה ואם הסנגוריה שלך עליו היא שאולמרט וליברמן עדיין עושים צחוק משילטון החוק אז הפתרון הוא ששלושתם ילכו לעזאזל. לפעמים אני לא מבין מהיכן עזות המצח הזו לטעון טיעונים כאלה מטופשים. אין דבר כזה שיקום חיים פוליטים אחרי שישב בבית הסוהר, מה זה פה דרום אמריקה? שישקם את חייו בסקטור הפרטי כמו כל אזרח ושיעשה לביתו. כנראה שהוא יכול לעשות לביתו רק דרך הקופה הציבורית. כנראה שהגיע הזמן שהאזרחים כאן יבצעו מעשה אלימות כדי לדאוג לשמירת הערכים הדמוקרטים במדינה. חביבי כבוד הרב- ביום שדרעי בכנסת אני מפסיק לשלם מיסים והדרך מכאן והלאה תהיה חגיגה שאינך מבין להיכן תוליך.

 2. לא צריך להפריז הגיב:

  בתקוות מדרעי, דרעי הוא קודם כל בעד דרעי
  כשהרוח נבה מאוסלו הוא הלך קצת בכיוון, עכשיו הכיוון הפוך ואין מה להתפלא עם נמצא אותו שם.

 3. ק.א. הגיב:

  דרעי לא יכול לשפר שום דבר בש"ס. זה כשלעצמו דבר בלתי אפשרי.
  בגדול מדינת ישראל אינה נשלטת מבפנים אלא מבחוץ.
  מבחוץ נקבעים התנאים לרקבונה ומבפנים לא מובעת שום התנגדות אלא רק ההיפך.
  הפוליטיקה כיום היא תעשיית פשע – למה בדיוק הוא מתגעגע שם?
  דרעי הרי לא נכנס רק כדי להצית את הפיוז.. ומכיוון שכך לא יקרה הרי מדובר בסתם נוכל.
  הקרבות שהאיש הזה הולך לנהל, אם בכלל, יהיו בוודאות בנושאים הלא נכונים ולא יועילו לשום דבר.
  עדיף (בשבילו) היה להוריד פרופיל ולהשאר אדם פרטי. חבל עליו.

 4. אלי הגיב:

  הנה נולד כאן בגדה אתרוג חדש – אריה דרעי שמו
  פושעים מקומם בכלא ולאחריו בבית אך שלא יחזרו להנהיג אותנו שנית.
  זה נכון לכל המורשעים משמאל ומימין 1

 5. שמעון הגיב:

  אין לאיש מושג מיהו דרעי "האמיתי". לי יש תחושה…שאין כזה. רק תחושה. אבל השופט יודע מיהו דרעי האמיתי, בלא מרכאות. האיש הזה, מצוי ,בתנועה מתמדת בין כול הקהלים.חרדים,חרד"לים,ימין,מרכז,
  שמאל. אדם לכול עת. הגמישות הזו,כבר עושה אותו עבריין פוטנציאלי…כיון שהיא אומרת, "הגמישות",שבכל פעם, שהוא נוקט עמדה, הוא בוגד בעמדה הקודמת שלו, ולבטח ,גם בזו העתידה.
  האיש הזה הוא גם קורבן, נוסף לכול. הבטיחו לו ,בש"ס, כפיקדון, את תפקיד היו"ר. לא קיימו את ההבטחה…והוא וויתר, זמנית. הוא יו"ר בפועל, בזכות "שאגת ההמונים", לא בזכות ההבטחה.

  חשוב לזכור, שכול אותם "המוני ש"ס", לא ראו בו ,עבריין,מעולם. המדינה היא שחוקקה חוקים,בהם דרעי אינו יכול לעמוד. כאשר יהיה בכנסת,ידאג ,בוודאי לחוקק חוקים חדשים, "חוקי דרעי".הללו לא יאפשרו עוד הרשעות של נשיאים וראשי ממשלה ובכלל ,מורמים מעם.

  חשוב עוד יותר,לזכור. כי העם הוא שרוצה בהם.הוא שמבין וסולח ושולח…לכנסת. הצרה עם "העם",היא, שאותו תשפוט ההיסטוריה. אני לא אהיה כאן ,בעת המשפט…גם העם לא.

 6. דניאל קלטי הגיב:

  אינני יודע, מי נגד אולמרט ובעד דרעי או להיפך. אני, אישית, נגד חזרת כל בעל-קלון לפוליטיקה ומתבטא, באותה מידה של חריפות נחושה, נגד דרעי ואולמרט כאחד, ללא שום הבדל וללא שום הבחנה.

  אם ציבור מצביעי-ש"ס, לטענתך, אינם כהניסטים מטורפים כראשי-מפלגתם, יתכבדו-נא ויצביעו, למפלגה שפויה יותר (או יקימו להם כזאת). אין שום צורך, להכתיר עבריין מורשע עליהם לשם-כך!!

  אדם, שהורשע בעבירות חמורות כל-כך, כדרעי וכאולמרט, מקומו אינו בבית-הנבחרים, כשליח-ציבור. שילם חובו לחברה? סבבה, אין אני אומר, לכלאו לנצח-נצחים – ישב בביתו, יפעל בעסקים פרטיים, יהיה אזרח פרטי רגיל! אבל – חבר-כנסת? ראש מפלגה?? שר?! בשום-פנים-ואופן לא!! זה – לא!! ולא מעניין אותי, לא מה מוצאו, לא מה דתו, לא מהן השקפותיו ולא מה שם החתול של שכנו.

  אוה וברור לך, אני מקווה, שבאתר הזה, כל המגיבים, הם נגד ליברמן – כן חקירה או לא חקירה…

 7. אשר פרוליך הגיב:

  לא יאומן שעבור הרב המכובד,כל גנב,שקרן ופושע שהיה בעד אוסלו כשר. סדרי העדיפויות של כבוד הרב הפוכים והמטרה עבורו מצדיקה את האמצעים. כך מצדיקים רבנים ואנשי דת מכל הדתות מעשים נפשעים בשם "קדושתה של הקדוש". אם כבוד הרב חושב ש"ש"ס יכולה להיות אלטרנטיבה שפוייה שיכולה להחזיר את המו"מ עם הפלסטינאים" זו לא רק הטייה,זו גם בדיחה גסה.ש"ס היא מפלגה גזענית,בלתי דמוקרטית,ריאקציונית,רבויית עברינים שהורשעו בפלילים,גם ללא דרעי,אבל עבור כבוד הרב,כל זה בסדר.אם כל כתיבתו של כבוד הרב באתר זה היא כדי לתקוף את הציונות השפוייה והחילונית,מוטב שיעבור לעתונות המגזר החרדי של נטורי קרטה,שם מתאימה יותר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים