הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 בנובמבר, 2012 11 תגובות

נציגת הרשות הפלסטינית במוסדות האיחוד האירופאי בבריסל, לילה שהיד, לשעבר השגרירה הפלסטינית בפאריס, שוחחה עם כתב רשות השידור הבלגי על השכלות המבצע הצבאי הישראלי על האוכלוסייה הפלסטינית. הריאיון שודר אמש (יום א') בתחנת הרדיו הממלכתי בבריסל.

ש. צה"ל גייס כ-75 אלף אנשי מילואים והציב כלי רכב משוריינים רבים לאורך גבול הרצועה. האם את חוששת מפעולה קרקעית?

ת. כן. אני חושבת שמדובר במצב קשה במיוחד. זו חזרה למה שהתמודדה אתו האוכלוסייה בעזה לפני פחות מ-4 שנים. זו טרגדיה ידועה מראש. אנו לא יכולים להיות מופתעים. מאז הפלישה הקודמת, דבר לא השתנה עבור אוכלוסייה החיה תחת כיבוש מזה כ-45 שנה. איש לא עשה דבר כדי לשנות את מצבה של האוכלוסייה הפלסטינית בעזה, כולל הקהילה הבינלאומיות ובייחוד האיחוד האירופאי – חרף ההבטחות הרבות שניתנו בזמנו. כאמור, זו מלחמה ידועה מראש שמר נתניהו מכין מזה זמן רב, אבל הוא מוציא אותה לפועל עכשיו – ערב הבחירות. עבורו זה לא משנה האם האזרחים הישראלים חיים תחת מתקפה מתמדת מהטילים והפצמ"רים שפלסטינים יורים מעזה ועוד פחות ממצבם הקשה הרבה יותר של הפלסטינים בצד השני של הגבול עקב ההתקפות של חיל האוויר הישראלי. הוא עושה שימוש ציני של המצב לטובת האינטרסים הפוליטיים שהוא מייצג.

gazafire171112הפגנה בשכם נגד המתקפה על עזה, 17/11/12 (צילום: אקטיבסטילס)

ש. אם כן, את סבורה שהעיתוי לפעולה הישראלית קשור לבחירות שיתקיימו בישראל?

ת. כמובן! ראש ממשלת ישראל החליט להקדים את הבחירות ולקח לו לשותף את שר החוץ מר ליברמן, שאינו מסתיר את עמדותיו הקיצונית. הוא ניסה לשכנע את הנשיא אובמה לצאת למלחמה נגד איראן ולא הצליח. אז הוא בחר להתמקד באויב החלש ביותר, שאין לו כל הגנה אמיתית: האוכלוסייה האזרחית בעזה. הרי ברור שהחמאס, עם הטילים שהוא מייצר בבתי מלאכה מאולתרים, אינו מסוגל להתמודד עם צה"ל, בעל הארסנל הגרעיני. פלישה קרקעית תסתיים בטבח נוסף.

ש. אבל ממשלת ישראל טוענת שהיא מנסה להגן על האוכלוסייה האזרחית הישראלית הנתונה למתקפות טילים. מהי עמדת הרשות הפלסטינית בנושא?

ת. לפני 19 שנה החלטנו לעצור כל פעולה צבאית נגד ישראל ולפתוח במו"מ כדי להגיע לפתרון של שתי מדינות. ונכשלנו. זהו הפתרון של היו"ר מחמוד עבאס ובו דבק יאסר ערפאת עד למותו. מזה 20 שנה אנו מנהלים מו"מ כדי לשים קץ לכיבוש הישראלי הנמשך 45 שנה. ומה היו תוצאותיו של המו"מ? לא הצלחנו להוציא את צה"ל מעזה, מהגדה וממזרח ירושלים. גם לקהילה הבינלאומית חלק בכישלון שלנו.

ש. ולחמאס אין חלק בכישלון?

ת. כן. גם לחמאס חלק בכישלון. אינני חברה בחמאס, אבל תנועה זו מייצגת מספר לא מבוטל של פלסטינים. בכל הנוגע לאירועים האחרונים, החמאס לא עמד מאחורי ההתקפות על ישראל. האחראים הם הג'יהאד האיסלמי וקבוצות נוספות. החמאס התמיד בהפסקת האש עם ישראל במשך חמש שנים. ייתכן מאוד שהניסיונות לשבור את הפסקת האש על ידי קבוצות מסוימות קשור במצב המזרח התיכון. אבל אין לשכוח שזהו ביטוי נוסף להיעדר התקווה הקיים בקרב תושבי עזה. הטרגדיה הגדולה היא שפלסטין ננטשה על ידי הקהילה הבינלאומית ובייחוד על ידי ארה"ב והאיחוד האירופאי. הם מתייחסים לישראל כאילו מדובר במדינה דמוקרטית. האיחוד האירופאי אף רוצה לשדרג את יחסיו עם ישראל. ומה אמורים לעשות הפלסטינים? רבים סבורים שיש להגן על עצמם בכל האמצעים. אנו ברשות הפלסטינית סבורים שיש לקדם את העשייה הפוליטית, אבל דרך זו לא זכתה להצלחות רבות, נכשלנו. ארגונים כמו החמאס והג'יהאד האיסלמי מציעים לשוב אל המאבק המזוין.

ש. הצעת החמאס לשוב למאבק מזוין מדאיגה אותך?

ת. היא אינה מפתיעה, אבל היא מדאיגה מאוד. כי התוצאה מיחסי הכוחות בין ישראל לפלסטינים היא שהאוכלוסייה האזרחית הפלסטינית תשלם מחיר יקר מאוד. מה התרחש לפני 4 שנים? 1400 בני אדם, נשים, זקנים וילדים נהרגו בעת ההפצצות הישראליות. ומה מתרחש בעזה מאז החל המבצע? עשרות פלסטינים מצאו את מותם – רובם אזרחים. כאשר ישראל עושה שימוש בחיל האוויר כדי להפציץ את הרצועה היא אינה פוגעת לרוב בלוחמי החמאס או הג'יהאד האיסלמי אלא באוכלוסייה האזרחית.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. אורנה לביא הגיב:

  הכיבוש נובע מסימון הגבולות. יש צורך להפסיקו, אבל כדי שלא יחזור צריך למחוק אותם. מחיקת הגבולות תביא חופש תנועה. כדי להגיע לשלום ולשמור עליו לתמיד, צריך ליצור מצב של חופש דת וחופש מדת, לצד החלפת השיטה הכלכלית הקיימת בשיטה המבוססת על חינמיות ועל עבודה משותפת ורב-תחומית, לצד הדדיות בשמירת זכויות וחובות כל האוכלוסין.
  יש להגיע למצב שבו (באופן התחלתי) ישראל ופלסטין יחיו זו לצד זו באופן לא אלים, ללא צבאות ומשטרות. יש ליצור שיתוף כלכלי, תרבותי ובעיקר חברתי בין אוכלוסיות שתי הארצות. בכוונה אני לא כותבת כאן מדינות. מדינה היא מילה גסה. אוקיי, באופן זמני יהיו שתי מדינות, אך תהליך מחיקת הגבולות, לצד הגעה לחופש דת, כלכלה, תרבות, שפה וכו' – זה התהליך שיביא שלום אמיתי.

  • סטאלין הגיב:

   מסכים לחלוטין.
   זה בדיוק מה שעשינו בברית המועצות.

   מחקנו הגבלות, עשינו שלום אמיתי והקמנו שיטה כלכלית המבוססת על חינמיות ועל עבודה משותפת. כמעט הצלחנו לבנות קומוניזם אמיתי ולבטל את המדינה, אבל נציגי הבורגנות העולמית (חלקם היו אפילו ציונים) הצליחו לחבל בכל המאמצים שלנו.

   יש לך רעיון מעולה, פשוט, הגיוני ופרקטי מאוד, אבל אני לא חושב שהוא יצליח בגלל הציונים.

 2. טובה שיבר הגיב:

  תיסכולה של גברת לילה שאהיד מובן, והוא ניכר כמעט בכל משפט בדבריה.
  ביחד עם זאת הייאוש והתיסכול אינם הצדקה לנסיונות שקופים לעוות את המציאות או גרוע מכך:
  במהלך הראיון טוענת הגברת כי "הרי ברור שהחמאס, עם הטילים שהוא מייצר בבתי מלאכה מאולתרים…וגו".
  מעניין מאד – הגברת יודעת היטב שלעזה הוברחו מאות אם לא אלפי טילים שמקורם מלוב ומאירן, ועל ן טענתה אינה אלא שקר מוחלט כמיטב המסורת הפלסטינית.
  הסאב טקסט של המאמר ברור: הגברת חוששת מאד מן היום בו החמאס ישתלט גם על מה שנותר מן הרשות הפלסטינית בצורה הדומה להשתלטותו הקודמת – בטבח ברוטלי חסאראבחנה באנשי הפת"ח (שכלל גם זריקתם מבניינים רבי קומות בעזה. הייתה זו דווקא ישראל (!) שאליה פנו שרידי הטבח ההוא בבקשה נואשת לאפשר להם לעבור לשטחה.

 3. ע.ג. הגיב:

  הם החליטו לעצור כל פעולה צבאית? האמת היא צודקת, הם לא תוקפים את הצבא ולכן הם לא עושים פעולות צבאיות. הם רוצחים נשים וילדים. היא רק שכחה לספר שהם החליטו להיות פושעי מלחמה. הם מנהלים מו"מ 45 שנה בלי תוצאות? נכון, כי המו"מ היחיד שהם מוכנים לנהל זה על איך להשמיד את ישראל. לא במקרה היא מצינת שהם רוצים לנהל מו"מ על שתי מדינות ולא על שתי מדינות לשני עמים. על זה לא יתנהל מו"מ אף פעם. כשהם יחליטו שהם רוצים שלום עם ישראל ולא מדינה במקום מדינת ישראל יהיה שלום. לא רגע אחד לפני כן.

 4. אשר פרוליך הגיב:

  לכבוד הגברת לילה שהיד:

  הנני מכבד מאוד את מאמציך ואלה של מנהיגים פלסטינאים אחרים להגיע לפתרון של שלום וכבוד הדדי.
  כצעד קטן,אפשרי ומיידי שלא תלוי בכל גורם אחר,הנני מבקש שתשנו את נוסח האמנה הפלסטינאית הקיימת היום,השולל את קיומה של מדינת ישראל.
  מסמך זה חשוב ומרכזי,כמו מגילת העצמאות של ישראל והכרזת העצמאות של ארה"ב,ומקווה שזה לא רק נייר ללא ערך עבור העם הפלסטינאי ואומות העולם.
  שינוי פשוט ומיידי זה ופרסומו ברבים עשוי לתרום רבות להבנה הדדית ולהדברות לקראת שלום אמיתי ודו-קיום

 5. ק.א. הגיב:

  תרגילי אחיזת העיניים הציוניים עובדים לא רק על יהודים. החיטוט השיטתי בשאלה מי מאוהב בחמאס ומי לא – אינו רלוונטי לסיטואצית הדומינציה הרמיסתית-חיסולית, העובדתית. הדבר אנלוגי, למשל, ל"עוגה" האנטישמית שנזרקת, כברירת מחדל מיידית, בפרצופו של מי שמשמיע בקורת על מדיניות ישראל והאימפריה המרגיש (במיוחד אם אינו יהודי) תמיד בצורך להלך על ביצים כדי להמנע מלדרוך על המוקש האנטישמי ובכך לחסל את הלגיטימיות שלו ושל דבריו.

  כמובן שזו גניבת והסחת דעת מכוונת – שיטת תעמולה נבזית אך אפקטיבית. המדקדקים לפי הנוסח הזה יוסיפו וידקלמו דברים בסגנון: "הצבעתם חמאס? עכשיו יש לנו אישור להתפרע ולשטח את עזה. בעיה שלכם. אכלתם אותה (שוב)". נפלא – לא?

 6. הנרי הגיב:

  שלום רב לחברי ועורכי הגדה השמאלית, אני מבין את תפיסתכם הפלורליסטית והרצון להצדיק כול פעולה של אירגון כנגד ישראל. אבל לצערכם הינכם ישראלים החיים בישראל דהיינו משפחותיכם חיות כאן ומטבע הדברים חלק ממשפחה זו גויס לצבא, אתם לא חושבים שכאחים, חברים, הורים, בנים או בנות לאנשים שנמצאים כרגע בחזית (זה אמיתי החזית הזאת) זקוקים האנשים האלו לתמיכה !?
  לפני הכול משפחה זה הדבר החשוב בעולם

  דרך אגב אני ממש מעונין לשמוע כיצד גברת שהיד מצדיקה פיגוע באוטובוס מלא באך ורק אזרחים

 7. אשר פרוליך הגיב:

  להנרי שלום: אל תשבור את הראש.גב. שהיד בטח תגיד שהפיגוע באוטובוס הוא בגלל מעגל השינאה באזור ומות הילדים בעזה או אולי תתעלם בכלל(במקרה ה"טוב" תגנה את הפיגוע אבל תוסיף "אבל" גדול גדול).אינני חושב שהפתרון הוא בחיסולים ממוקדים ככל שיהיו,או בתקיפות קשות בעזה ,שרק מעמיקות את מעגל הדמים.אבל מצד שני,אינני חושב שיש עם מי לדבר בצד הפלסטינאי. הן הPLO
  והן החמאס,אינם מכירים בזכות ישראל להתקיים והדבורים של הPLO על שתי מדינות לשני עמים הנם רק מס שפתיים וחלק מאסטרטגיה של שלבים למה שהחמאס רוצה לבצע בשלב אחד.לצערי אינני רואה כל מוצא אמיתי למצב הנוכחי ללא החלפת המנהיגות הפלסטינאית וגם הישראלית.נכון שהדבר לא נראה באופק,אבל כל אופציה אחרת היא אחיזת עיניים.

 8. צדוק התקוה הגיב:

  שאלה לגברת לילה שהיד איך ולמה נוצר "הכיבוש" אני זוכר שבשנת 67 הכריזו מדינות ערב על חיסול את הישות הציונית סליחה שנצחנו ואני זוכר גם שאשכולראש הממשלה של הישות הציונית אחרי מלחמת ששת הימים רצה להחזיר את השטחים אבל מדינות ערב אמרו בועידת חרטום מה שנלקח בכוח יוחזור בכוח ולא היו מוכנים להכיר בישראל דבר נוסף ומענין בשטחי הגדה המערבית[פלסטין] שלטו ירדנים ולא פלסטנאים ובעזה ה"פלסטנאית" שלטו המצרים אז אני מבולבל היכן שלטו הפלסטנאים דבר נוסף את טוענת שהחמאס לא עמד מאחורי ההתקפות על ישראל. האחראים הם הג'יהאד האיסלמי וקבוצות נוספות אז נשאלת השאלה מי שולט בעזה הכנופיות או החמאס

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים