הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בנובמבר, 2012 15 תגובות

ממשלת ישראל טיפחה אשליות מופרכות בקרב העם

ישנם סימנים, כדוגמת פרטי ההסכם להפסקת אש, המרמזים שממשלת ישראל נחלה כישלון חרוץ בניסיון לשבור את חמאס. הממשלה פיזרה אשליות כאילו "הפעם" תנחית על חמאס את מכת המוות שממנה כבר לא יקום. ואמנם הממשלה שכנעה את הרחוב שהפעם היא יוצאת לקרב מכריע בו חמאס יחוסלו אחת ולתמיד. לא ברור מה אמורים האזרחים לחשוב כעת על הבטחותיהם של נתניהו וברק להוריד את חמאס על הברכיים. חמאס לא הורד על הברכיים. להפך, חמאס עמד בכבוד במבחן צבאי-מדיני מחמיר ביותר. הוא גילם, אם כי בצורה חלקית, את רצון כלל הפלסטינים לעצמאות ולמדינה משלהם. הידיעה שהמונים רוקדים ברחובות עזה אינה מפתיעה. השחצנות והבירבור של ישראל נחשפו בכל הכיעור שלהם. הכישלון המהדהד של ישראל להכריע את חמאס עשוי לשמש פתח לקידום אחדות השורות של הפלסטינים. מהלך כזה הוא צעד ראשון במצעד הקשה והארוך לבניית אחדות פלסטינית. אחדות זו חיונית להדוף את התוכניות הישראליות-אמריקאיות לפגוע בחזון העם הפלסטיני ובמאבק שלו לעצמאות ולשלום.

obama-netanyahuנתניהו ואובמה בבית הלבן (צילום: אתר הבית הלבן)

ארה"ב מובילה מאחור – LEADING FROM BEHIND

Reuters: “Obama has not asked Israel to hold off on ground invasion of Gaza, believes Israel has right to make own security decisions – White House.”

מוקדם לסכם את הלקחים של המתקפה הישראלית על עזה. אין לדעת אם הסכם הפסקת האש יחזיק מעמד. בפרשה כולה, הנסתר כנראה רב על הגלוי. בכל זאת ניתן לסכם סיכום ראשוני.

ארה"ב אימצה, בעקבות ההתקפה של נאט"ו על לוב, סגנון פוליטי-פסיכולוגי חדש שכונה "הובלה מאחור" – LEADING FROM BEHIND. הטעם לסגנון היה ברור. ארה"ב נאלצה להבין שיש לה שם רע בעולם. יש הבנה רחבה שארה"ב פועלת לקידום האינטרסים האנוכיים שלה תוך פניית עורף לצדק ולשוויון בינלאומי ותוך רמיסת כבודם של יריביה. קיימת חשדנות מוצדקת בכל העולם כלפי מדיניות ארה"ב ומטרותיה. על כן, "טבעי" שנעדרו האמריקאים מהפעילות הדיפלומטית-מדינית באזור במהלך השבוע הראשון של המתקפה הישראלית. אך ממרחקים בכל זאת ביקשה ארה"ב כבר מהיום הראשון של המבצע לגלות תמיכה מוחלטת ובלתי מסויגת בישראל.

אובמה אוהב את ביבי

רויטרס הודיע לפני יומיים, על סמך ידע שמקורו בבית הלבן, שאובמה לא ביקש מישראל להימנע מפלישה קרקעית לעזה, כיוון שלישראל הזכות להחליט לבדה בשאלות הקשורות לביטחון שלה.

הצהרה תמוהה זו מצטרפת לשורת מהלכים ארוכה של תמיכה גורפת בישראל ובנתניהו במלחמת ישראל נגד העם הפלסטיני. כידוע, ממשל אובמה הוביל מסע תמיכה בישראל מתחילת המבצע הישראלי בסיסמה "לישראל הזכות להגן על עצמה". מי שנותן גיבוי בלתי מסויג כזה לנתניהו נושא באחריות מלאה למלחמה תוקפנית שחרגה במהותה ובמידתיות שלה מגבולות עיקרון ההגנה הסבירה.

"ההתרחקות" האמריקאית העניקה לנתניהו מעמד אזורי בכיר וזכות לניהול אותן הסוגיות האזוריות עבור ארה"ב שאינן מחייבות התערבות אמריקאית צבאית ישירה. זהו הרקע להחלטה של ארה"ב להישאר מחוץ לתמונה בראשית המשבר. מדיניות זו היא כורח המציאות עבור ארה"ב. הסיבה לכך היא שחסרים לה, למעצמה האמריקאית, האמצעים והמשאבים לניהול ישיר של משברים אזורים. אך כשהתעוררה סכנה של סיבוכים הוזעקה לאזור מזכירת המדינה קלינטון.

מורסי נעשה פקיד במקום מדינאי

התמיכה של אובמה בזכותה של ישראל ליזום מלחמה מבהירה למצריים שהם חייבים להכיר באינטרסים של ארה"ב ושל המערב כפי שהם מפורשים על ידי ישראל, שהיא המייצגת במקום את עמדת האמריקאיים. מורסי יכול היה לדחות את הדיקטט האמריקאי אך היסס. מתוך כך, מורסי נבחן ונמצא חסר חוט שדרה. ארה"ב וישראל בוודאי ישבחו אותו על שהסכים לשמש מתווך בסכסוך במקום לפעול כבעל ברית נאמן של הפלסטינים. המעמד המפוקפק של המתווך "האובייקטיבי" מוענק למורסי על פניית עורף לעניין הפלסטיני והשתלבות במערך האמריקאי-ישראלי בדומה לתפקיד שמילא בעבר מובארק.

מורסי התלהב, אולי מחוסר ניסיון, על כך שנעשה מתווך הפועל בגיבוי של ארה"ב. מביני דבר מבינים שמורסי פגע קשות במעמדו וביוקרתה של מצרים. מצרים אינה אמורה להתייצב בין חמאס ובין ישראל, כי היא אמורה להתוות את הקו של העולם הערבי. במקום לקבוע את האסטרטגיה של העניין הערבי הפך עצמו מורסי לפקיד. באנגלית קוראים לזה DEMOTION.

האזרחים הנהרגים בעזה אינם מעניינים את אובמה. ההסבר הסביר ביותר לתמיכה הגורפת של אובמה בנתניהו קשור, כפי שכמה פרשנים הבינו, בתוכניות של הצמד הזה נגד איראן. ארה"ב היא מעצמה אדירה אך יש לה עקב אכילס. היא אינה מוכנה ואינה יכולה לנהל "מבצע קרקעי" משלה, כלומר אינה מסוגלת לספוג אבידות הכרוכות בהפעלת חיילים רבים בקרבות פנים אל פנים. לעומת זאת, לנתניהו יש יכולת כזאת. זהו סוד הרומן הקיים, למרות הכול, בין ביבי ואובמה. אינטרסים קובעים ולא סנטימנטים.

תרגיל הכנה למלחמה אחרת

יש מהלכים להערכה שהמתקפה בעזה נועדה לשמש מבחן אימון לקראת מלחמה באיראן. יש לזכור את התוכנית האמריקאית-ישראלית ליזום התקפה על איראן באביב – אם אין "התקדמות" כתוצאה מלחץ הסנקציות הכלכליות.

אפשר לראות ביוזמת המלחמה של נתניהו נגד עזה אינטרס ישראלי-אמריקאי לשם פגיעה נוספת בכוח העמידה של הפלסטינים. ישראל השיגה את הסכמתו של אובמה למבצע שנועד להרוס את כוחו של חמאס כהמשך לרצונם המשותף לסרס את ההנהגה הפלסטינית. יש להצטער שישנם עדיין שוחרי שלום בארצנו שמבקשים לראות בברק אובמה שוחר שלום כמוהם. בטל זמנן של אשליות כאלה. אובמה זקוק לביבי אפילו עם ההתנחלויות שלו. זוהי האמת העצובה.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. יער דורון הגיב:

  למישהו אולי יש את אמנת החמאס מתורגמת לעברית ?

 2. ונשאלת השאלה בפעם האלף הגיב:

  מה לאנשי שמאל ולאנשים הומניסטים ולמשטר אימים בנוסח החמאס בעזה או לארגון החזבאללה? כל יום שאלה שקוראים לעצמם נאורים מתעקשים לא להתמודד עם השאלה הזאת הזאת הם נהפכים לפחות ופחות רלוונטים בשיח הציבורי בישראל ובכלל.

 3. דניאל קלטי הגיב:

  אכן.

  בכך נגוזה התקווה הקלושה, שהאפס ההוא מן הבית הלבן, בהשתחררו מן ה"צורך" להיבחר מחדש, יהיה חופשי, לפעול נגד ישראל….אין מצב, כנראה.

 4. דר ג'מאל עאשור הגיב:

  ישראל ממשה3 מטרות במלחמה הנוכחית-1-החלישה את הרשות הפלסטינית ואת אבו מאזן כענישה" על מהלכו החכם והאמיץ להכיר במדינה פלסטינית באו"ם וזו המטרה העיקרית.2-החלישה את חמאס והרסה את התשתית הצבאית שלו בדרך להסכם הודנה לטווח ארוך איתו ואולי להכתיר את חמאס כנציג הליגיטימי של העם הפלסטיני 3-בחנה את הנשיא המצרי מורסי "עד כמה הוא יכול "ללכת רחוק בנאמנותו " לארצות הברית ולישראל ,מורסי."ספק את הסחורה ".הכל מתוכנן לפני הרבה זמן בין אובאמה ומורסי וביבי המלחמה החלה שבוע לאחר בחירתו של אובאמה .האיסלאם הפנאטי והפוליטי ידידו הטוב ביותר של האימפריאליזם.כך חמאס והימין מתנהג כעת נגד העם הפלסטיני וכך התנהג לאחר הסכם אוסלו {פיגועי חמאס,והתנהגות הימין } כל אחד והמטרה שלו .כולם לא מעונינים בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67..תזכרו ולא לשכוח. לזכור, חמאס בדיוק כמו הימין הישראלי שניהם מאוחדים ויעשו הכל בכדי להרוס כל תקווה לשלום וכל החלטה ומהלך שיביא להקמת מדינה פלסטינית ליד מדינת ישראל.

 5. ק.א. הגיב:

  "יש להצטער שישנם עדיין שוחרי שלום בארצנו שמבקשים לראות בברק אובמה שוחר שלום כמוהם. בטל זמנן של אשליות כאלה. אובמה זקוק לביבי אפילו עם ההתנחלויות שלו. זוהי האמת העצובה"

  אמת ויציב. אלו הם שניים שהם הגמוניה פושעת אחת.
  כמו לנסות להפריד את מדף הקמח ממדף הסוכר באותו הסופרמרקט. זה אותו הכיס, זה אותו העסק! אני זוכר שראיתי את הפרצוף המגמגם שלו, ערב כניסתו לתפקיד, בזמן טבח 'עפרת יצוקה'. זה הספיק לי. והוא לא השתנה מאז. המערכת האימפריאלית לא נועדה לשרת אותנו – אלא ההיפך! ומה לעשות, אנשים פשוט לא מעוניינים לקלוט את זה. אובמה (הראשון, וגם השני) הוא טוני בלייר האמריקאי – כלומר במילים אחרות: נ ו כ ל מסוכן. אין אפשרות אחרת.

 6. עמיש שחם אשר על האמת הגיב:

  ממשלת ישראל התגלתה כחלשה – חלשה כשהחליטה בכלל לתקוף את עזה וחלשה עוד יותר כשיצאה עם הזנב בין הרגליים. אבל לצערי החמאס, מורסי ואובמה חלשים עוד יותר ממשלת הביבי וככה ביבי מצליח שוב ושוב לגרוף ניחוחות של הצלחה. ובזה גדולתו של ביבי, שגם במצב כזה יודע לעשות את העבודה במרצ !!!!!

 7. טובה שיבר הגיב:

  ליער דורון: תרגומה של אמנת החמאס מונח לפני ואני אצטט מספר סעיפים ממנה, אבל אני משוכנעת שמערכת הגדה השמאלית לא תאפשר לתגובתי להתפרסם, ולמרות זאת אני מנסה.

  "ישראל תקום ותוסיף להתקיים עד שהאיסלם ימחה אותה, כפי שמחה את מה שקדם לה"

  "לא תגיע השעה (יום הדין) עד אשר ילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגו אותם המוסלמים, ועד אשר יסתתר היהודי מאחורי העצים והאבנים ואז יאמרו האבנים והעצים "הו מוסלמי, הו עבד אללה, יש יהודי המתחבא מאחורי בוא והרגהו"

  "אללה הוא תכליתה של התנועה, הנביא הוא דמות המופת שלה, הקוראן הוא החוקה שלה, מלחמת הקודש הוא דרכה והמוות למען אללה הוא הנעלה במשאלותיה"

  "היוזמות המדיניות ומה שקרוי פתרונות של שלום והועידות הבינלאומיות לפתרון הבעיה הפלסטינית עומדים בסתירה לתפישת העולם של תנועת ההתנגדות האיסלמית. ויתור על חלק כלשהו מאדמת פלסטין כמוהו כזניחת חלק מן הדת"

  "אין פתרון לבעיה הפלסטינית אלא באמצעות הג'יהאד. באשר ליוזמות ההצעות והועידות הבינלאומיות הרי הן ביזבוז זמן והבל הבלים"

  • הצביעות "במיטבה" הגיב:

   הפרוגרמה הציונית מלאה בנופת צופים, זכויות לכולם ולכל העולם.
   מה שהיא עשתה למעשה לפלסטינים זה בדיוק, עד כמה שהתאפשר מבחינת הכוח והמצב הבינלאומי ב-48 ואחריה, זה מה שכתוב באמנת החאמס.
   האבן שהפלסוטיני התחבא מאחוריה כדי לא להיות מגורש קראה לקלגס הציוני (יפה הבלורית והתואר) לתפוס, לגרש, לרצוח (ולאנוס) זה בממדים שלא ידענו אז ("אלוהים הוא אתנו") שלא לדבר על השוד והגזל.

   אחרי כמה טילים שלא נותנים לילדים לישון (מבלי לזלזל) שמעתי כאן בטקסט ובסאב טקסט שצריך להפוך את עזה לבית קברות. אז למה מצפה הגברת החסודה (והצבועה) מהפלסטינים אחרי 64 שנים של נישול רצח ופליטות? (עזה היא למעשה גטו סגור של פליטים)

   כשהמדינה הזאת תחדל להיות ציונית (ציונות=קולוניאליזם=גזענות=טיהור אתני ואפרטהייד) והפלסוטינים ישיגו את זכויותיהם כולל זכות השיבה, האמנה של החאמס אולי תתקיים אבל מתי מעט יתמכו בה. אם יהודים ישארו בה כשווי זכויות זה תלוי הרבה בהם כי בידם הכוח לטוב ועד עכשיו לרע.

   • טובה שיבר הגיב:

    אתה צודק ללא ספק: כשהמדינה הזו תחדל להיות ציונית יבוא השלום הנכסף, והפלסטיני והיהודי יחיו איש איש תחת גפנו ותאנתו.
    יש רק אי דיוק קל בקביעה הזו: ראשית, מצע החמאס אינו מתייחס כלל למה שיעשו או לא יעשו היהודים. עבורו כל השטח מן הים ועד לנהר הוא הקדש מוסלמי שרק לאיסלם ולמוסלמים יש זכות בלעדית עליו ועל כן אין שום חשיבות לאופיו של השלטון הישראלי – עבור החמאס כולם בני מוות שהמלחמה עימם ארוכה וקשה מאד.

    שנית החמאס נלחם ביהדות, אותה הוא מאשים בכל הצרות שניתכו על ראשה של האנושות החל מן המהפכה הצרפתית שלשיטתו היהודים יזמו אותה (!), עבור למלחמת העולם הראשונה שגם אותה יזמה היהדות הבינלאומית במטרה לחסל את האימפריה העותמנית, וגם מלחמת השניה (שבה הושמד שליש מן העם היהודי) הייתה ביוזמת אותה יהדות בינלאומית(!)

    שלישית, החמאס שהוא גרורה של התנועה האם המצרית מבסס את השקפת עולמו על העקרונות שעליהם מבוססת תנועת האם, ואלה נוסחו בשנות ה30 במצרים הרבה הרבה לפני שהפלסטינים חוו את הנכבה, כך שלטעון כי מעשיו הנוכחיים של החמאס כיום הם תוצאה של "הנכבה הפלסטינית" ומעשי האכזריות שישראל ביצעה בהם אינה אלא בורות.

 8. משה הגיב:

  אתם משכיחים את הזוועות בסוריה

 9. BOBOS הגיב:

  תהרוס את כל מי שעומד מאחורי את הנשק הגרעיני האיראני

 10. אשר פרוליך הגיב:

  ל"צביעות" (איזה שם מעניין !):
  שכחתה כמה "פרטים קטנים": האומות המאוחדות קבעו ב1948 חלוקת הארץ אבל הערבים דחו אותה ו7 מדינות ערב,גם אלה שלא גובלות בישראל החלו במלחמה.מאז,וללא הפסקה,"האומה הערבית הגדולה" (?) נהלה מלחמת חורמה נגד ישראל בכל דרך אפשרית,אמברגו,מלחמות,טרור ופרופגנדה שיקרית.חלק מהמצב הנוראי בו נמצאות מרבית מדינות ערב(כולל אלה שיש להן נפט,לפחות לגבי נשים וחופש דעה)נובע ממנהיגים "רוחנים" שאו גונבים את עמם או שמטיפים להם אידאולוגיה של ימי הביניים.אתה עוד מציע ש"הפתרון" הוא שמדינת ישראל "תחדל להיות" (ציונית)שלמעשה,דרישה זו היא שתחדל להיות עצמה,כדי שהאמנה הפלסטינאית תתשתנה?וזה "הכוח לטוב" בעינך?. אתה עוד כותב משפט נוראי: "אחרי כמה טילים שלא נותנים לילדים לישון ".אם זו לא צביעות וציניות,קשה לדמיין יותר מזו.
  אם אתה רוצה את טובת העם הפלסטינאי,קודם כל תדאג להחליף את המטורפים הדתיים הרצחניים השולטים בו המקדשים יותר את המוות מאשר את החיים.

  • מרכסיסט... הגיב:

   שנאחז בהחלטת האומות המאוחדות כדי להצדיק נישול וטיהור אתני.
   וכמה ומכמה החלטות של האו"ם כולל זכות השיבה התעלמה ישראל? ומה יקרה אחרי שהאו"ם יכיר היום במדיבה הפלסטינית?

   המרכסיסט שכח את המהות החומרית של הסכסוך שהיא הקובעת. סכסכוך ביו קולוניאליסט מתנחל ומנשל לעם הילידי סכסוך שלא נוצר עקב דחייה של החלטת האו"ם כזאת או אחרת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים