הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בנובמבר, 2012 8 תגובות

סבב חדש

המתקפה הישראלית נגד עזה אינה אלא סבב חדש במאמצים הנמשכים הישראליים למחוץ כל ביטוי של התנגדות פלסטינית לכיבוש. המצור על עזה ומפעל ההתנחלות בשטחים הכבושים נועדו למנוע מהפלסטינים לצבור כוח לשם העמקת ההתנגדותם לשליטה הישראלית. אך יש לנתח את המבצע במישור נוסף. ישראל תקפה את עזה הפעם בעיקר במסגרת תיפקודה כסוכנת של ארה"ב במסגרת הכנותיהן המשותפות למלחמה נגד איראן.

bibibamaאובמה ונתניהו בבית הלבן

ובכן, מסתבר שההתקפה הישראלית והגיבוי האמריקאי באו לעולם כתגובה לסירוב של חמאס לנתק את הקשרים עם איראן. ברקע, הצורך לנטרל גורמים באיזור שעשויים להפריע או להתפרע בשעת המאמץ המלחמתי של השותפים אם וכאשר יצאו למחמה נגד איראן.

עם עלייתם של האחים המוסלמים ומורסי לשלטון במצרים, היו שמועות הקובעות שחמאס כבר התחיל להעביר את נאמנותו מהגוש האיראני אל המערך האמריקאי האזורי. ארה"ב קיוותה שחמאס יושפע על ידי הקשרים המסורתיים לאחים המוסלמים שהפכו לא מזמן לגורם השולט במצרים. ארה"ב ומורסי בגבוי כספים מקטאר ביקשו להעלות את חמאס על מסלול הדומה לזה שהלכו בו עבאס ופת"ח בגדה המערבית. אך מאמציהם לא נשאו פרי.

נסיון גמילה

איראן ויריבותיה האזוריות, המדינות הסוניות-איסלאמיות במפרץ, התחרו במשך החודשים האחרונים ביניהן במשיכת חמאס למחנה שלהן. המנהיג הבכיר של חמאס מחוץ לרצועה, ח'אלד משעל, מתארח בקטאר אשר הבטיחה לתרום מאות מיליוני דולרים למען עזה (Wall Street Journal, November 24, 2012).

ארה"ב והנסיכים במפרץ רצו מאוד לגמול את חמאס מהקשרים שלו עם איראן. באופן מאוד תיאורטי יכלו הנסיכים לכלול אספקה של נשק בנדוניה. אך העיסקה לא יכלה להתבצע כאשר חמאס לא הסכים לשתף פעולה עם ארה"ב לפי המודל של הגדה המערבית. הניה אינו עבאס וחמאס אינו פת"ח. אילו בחר חמאס במסלול האמריקאי היה צריך להבטיח ביטול ההתנגדות המזויינת לכיבוש הישראלי. חמאס סירב לשלם את המחיר הזה.

בדרך כלל אין מדינאים אוהבים לדון באופן גלוי בנושא מקורות הרכש הצבאי שלהם. למרות זאת ראו שני מנהיגים מרכזיים של חמאס לנכון להתייחס למקורות האספקה שלהם והצורך החיוני לשמר את הקשרים של הארגון שלהם עם איראן. מאוד רצוי לצטט באופן נרחב את הצהרותיהם כדי לעמוד על האופי המיוחד של הסבב האחרון של המלחמה.

בהמשך לכתבה הנ"ל: "קהיר – חמאס השולט בעזה לא יחדל מהתחמשותו כיוון שרק באמצעות מחסני נשק מלאים, ולא על ידי מו"מ, נוכל לאלץ את ישראל לוויתורים, אמר מספר שתיים באירגון האיסלאמי המיליטנטי."

הערות אלה של מוסא אבו מרזוק בראיון שקיים בשלושה ימים בלבד אחרי הסבב החמור ביותר מזה ארבע שנים בלחימה בין ישראל לחמאס, בישרו על קשיים מסתמנים בשיחות בתיווך מצרי על ההסדרים לאורך הגבולות…תוך כדי כך הודיע פקיד ישראלי השבוע שהקלות ממשיות במצור תהיינה תלויות בנכונות חמאס לחדול מהברחת נשק ולייצור נשק בעזה.

מר אבו מרזוק אמר בשבת שהאירגון לא יתפרק מנשקו בנמקו שמו"מ עם ישראל לא נושאים פרי אלא אם מתקיימים בגיבוי של כוח…אין אפשרות לוותר על הנשק" אמר מרזוק במשרדו בפרבר של קהיר. "הנשק הזה הגן עלינו ואי אפשר למנוע רכישתו וייצורו …"

בעבר הקרוב ביקשו אנשי חמאס להתחמק מהדיון בנשק האיראני, אך בימים האחרונים מנהיגים בכירים באירגון ביקשו להודות לאיראן באופן גלוי.

אישיות מרכזית בעזה, מחמוד א-זהאר, מסר לעתונאים שהוא בטוח שאיראן תגביר את תמיכתה הצבאית והכספית לחמאס ולקבוצה הקטנה יותר, הג"יהאד האיסלאמית".

מר אל-זהאר אמר שחמאס אינו כפוף לאף אחד, אך הגן על הקשרים של הקבוצה לאיראן. "אם זה לא מוצא חן בעיניהם, הם יכולים להתחרות עם איראן במתן נשק וכספים," אמר תוך עקיצת מדינות המפרץ.

יש יסוד להערכה שישראל היתה זאת שהפציצה בית חורשת לנשק בבירת סודאן לפני כחודש. ישנה ידיעה בעיתונות האנגלית שישראל עוקבת אחרי תנועת כלי שייט העושים את דרכם לעזה.

כך מכינים את הסיבוב הבא. ישראל וארה"ב יצאו למלחמה כדי לאיים על חמאס כדי שזה יבין את הסיכון החמור בקבלת נשק מאיראן. ובינתיים ישראל הצליחה להשמיד החלק הארי של הטילים לטווח ארוך בידי חמאס.

תום פרידמן מחפש את הדמוקרטיה

במקרה שהיו כאלה שלא הבינו את מטרת משחק הדמים, התגייס בעל הטור הידוע להסביר את מהות העיסקה המוצעת. יש להבין, קובע פרידמן, שההתקפה על עזה יצרה הזדמנות נהדרת עבור מוחמד מוסרי לבחור בין יתרונות שלום קמפ דייוויד וסיוע נדיב של ארה"ב לפיתוח מצרים ובין העמדה הרדיקלית הפרו-איראנית של חמאס. לדעתו של פרידמן עמד מורסי בהצלחה אדירה במבחן והיה בדרך להפוך לאיש השעה. אך משום מה החליט מורסי דווקא עכשיו שהוא המדינה והמדינה היא מורסי ועל כן לא היה לו פנאי להוביל את חמאס לקו פרו-אמריקאי. מורסי מאוד עסוק בעניין אחר.

בפרק האחרון של המלחמה נגד הפלסטינים ניצבה מכונת מלחמה מתוחכמת ביותר נגד רוחו של עם הדורש חופש. מישהו אמר שזה דומה לסיפור של דוד וגולית.

נ.ב.: בינתיים עבאס בראש הרשות הפלסטינית הלך לאו"ם. הפנייה הזאת לאו"ם באה אחרי שהפלסטינים בגדה כולם הביעו סולידריות עמוקה עם אחיהם ואחיותיהם בעזה הלוחמים למען פלסטין. אפשר רק לברך על הנכונות של הנהגת הרשות הפלסטינית לצאת מחישוקי המסלול האמריקאי ולקוות שתתמיד במאבק נגד החנק האמריקאי-ישראלי.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  מסע הרמיסה הקרימינלי של האימפריה עובר בכל מקום של התנגדות לדומינציה מוחלטת.
  המאמצים האימפריאלסטיים להפלתו של אסד מתקדמים לשלב ההכרעה וכמובן איראן אח"כ (ועוד).
  פשעי מלחמה וכלכלה מלוכלכת כשיטת עבודה רוטינית בגיבוי אמצעי התקשורת כסוכני PR של המאפיה.
  בלייר – נתניהו – אובמה – מלחמת הציווילזציות – כבר נספרו מליוני קורבנות והצמאון לחורבן חם וטרי עוד מתגבר. יימח שמה וזכרה של האליטה הפסיכופטית שיוצרה לנו ולילדינו עבר, הווה ועתיד שכזה – ביחד עם הטירוף הנאצי היא תזכר בסופו של דבר. אכן משטר חנק בליגה של עצמו.

 2. אשר פרוליך הגיב:

  קיבלתי נוסח של מאמר זה לפני שפורסם,ופניתי לכותב עם מספר הערות,בתקווה שישנה,אפילו באופן חלקי את הנוסח לפני פרסומו,אבל שוו.
  לצערי,לא נותר לי אלא לחזור על חלק מהערותי המקדימות,בתגובה הנוכחית,בתקווה שלא תימחק.
  ולהלן,מספר "פנינים" מהמאמר":
  "למחוץ כל ביטוי של התנגדות פלסטיאנית לכיבוש"? .ירי ללא הבחנה למרכזי אוכלוסיה אזרחית על ידי "הארגונים" האיסלמיסטים והחמאס זה "ביטוי של התנגדות לכיבוש" או זה פשע מלחמה,פשוטו כמשמעותו? .- "המצור" על עזה מיועד למנוע כניסת נשק וטילים מאירן,המקימה בעזה חזית נוספת נגד ישראל.תרופות ,אוכל,דלק ומצרכים אחרים עוברים מהצד הישראלי ללא הפרעה.
  "ישראל תקפה את עזה הפעם במסגרת תפקודה כסוכנת של ארה"ב" (???). קשה למצוא במאמר אחד כל כך הרבה עוותים חמורים של האמת הפשוטה.מאמרים כאלה לא משרתים את הסולידריות בין העמים אלא מעלים את רף השינאה והנקמה,ומרחיקים כל סיכוי של שחרור וקידמה אמיתיים.

 3. ארה"ב תומכת ו...הימין הציוני "כועס" הגיב:

  אובמה לא מסוגל לעצור בישראל, בבתי הנבחרים יש רוב ל-BB. לכן המחאה נגד ההצהרה על בניית עוד 3,000 יח' דיור בהתנחלויות באה מדוברו, ולא ממנו. והילארי? נאמה ואמרה שהיא דואגת… ל" שמיים בהירים מעל ישראל", וטוענת ש"איום על ישראל משמעו איום על אמריקה – וחיזוק ישראל הוא חיזוקה של אמריקה". וכל עוד זה כך ארה"ב שולחת לישראל "נשק איכותי", שינוסה בשדה הניסוי שלנו. ורק לחמאס אסור… כי (לדעת קלינטון) רק "אם רקטות נוספות יוברחו לרצועה, זה יוביל לאלימות".

 4. מה למדתי מרשימת המדינות שהתנגדו ונמנעו בהצבעה באו"ם? הגיב:

  הרשימה מלמדת יותר מכל על מהירות הנפילה של השפעה ארה"ב על מדינות העולם. כך הבין גם הניו-יורק טיימס בכותרת ראשית: "עצרת האו"ם היכתה ב(מדיניות) ארה"ב והעלתה את הסטטוס של פלסטין" U.N. Assembly, in Blow to U.S., Elevates Status of Palestine
  ובספרד, העיתון אל-פאיס: "ההצבעה – כשלון לארה"ב ולישראל"

  בראש רשימת המתנגדים לקבלת פלסטין כמשקיפה באו"ם עומדות, פרט לארה"ב וישראל [בסדר אלפביתי] : איי מרשל, מיקרונזיה, נאורו, פלאו, צ'כיה, פנמה, וקנדה. בנמנעים: אלבניה, אנדורה, אוסטרליה, אסטוניה, איי בהאמס, בולגריה, בוסניה, ברבדוס, בריטניה, גינאה החדשה, גואטמלה, גרמניה, דרום קוריאה, האיטי, הולנד, הונגריה, ונואטו, טוגו, טונגה, לטביה, ליטא, מולדובה, מונקו, מונגוליה, מונטנגרו, מלאווי, מקדוניה, סינגפור, סלובקיה, סלובניה, סמואה, סן מרינו, פיג'י, פפואה, פרגוואי, פולין, קולומביה, קונגו, קמרון, קרואטיה, רואנדה ורומניה. לאלה יש להוסיף ארבע מדינות שנעדרו: אוקראינה, גינאה המשוונית, קיריבטי, ליבריה, ומדגסקר. ובאירופה רוב הנמנעות הן מדינות "סוציאליסטיות" לשעבר – שעברו מתלות ישירה בברית המועצות לתלות בארצות הברית (!)

 5. הגדה השמאלית ממשיכה להתעלם מהטבח היומיומי בסוריה הגיב:

  ההיסטוריה חומדת לה לצון: הנשק הסובייטי העצום בסוריה סופק לה למלחמה בישראל, אך כמו במדומות אחרים הגיע היום והוא הופנה נגד העם הסורי והיום הוא מגיע למלוא מיצויו בטבח ההמוני שכוחות אסד מבצעים באוכלוסייה הסורית.

  הטנקים והמטוסים הסובייטיים מוכיחים את יעילותם בערים ובכפרים ומותירים אחריהם רחובות הרוסים ושוממים והררי גוויות.

 6. אשר פרוליך הגיב:

  הנשק הסובייטי שסופק לסוריה כולל נשק כימי האסור על פי אמנות בינלאומיות וטילים לטווח בינוני.
  זה לא נשק הגנתי אלא נשק להשמדה המונית ונפשע,פחות יעיל מנשק גרעיני,אבל לא פחות נפשע.נשק זה היה בשימוש במלחמת אירן-עירק,וב"מלחמת המפרץ" כמעט הופעל נגד האוכלוסיה האזרחית בישראל,כשהדבר היחידי שמנעה שימושו בפועל היתה ההרתעה הגרעינית של ישראל.
  תשומת ליבו של הכותב ועוד כותבים באתר ואלה המדברים על פירוק נשק באזור:ב"שכונה" שלנו לא משחקים ב"קפצונים".אני מאוד בעד פירוק נשק מכל הסוגים וכמובן גם של נשק להשמדה המונית,אבל
  לצערנו,אנחנו ב"שכונה" מסוכנת,בלתי יציבה,מלאה במטורפים ופוליטיקאים נפשעים.

 7. צדוק התקוה הגיב:

  עזה לא השתנתה ירי הרקטות שנמשך כבר 12 שניים ואתה מדבר על המתקפה הישראלית נגד עזה אינה אלא סבב חדש במאמצים הנמשכים הישראליים למחוץ כל ביטוי של התנגדות פלסטינית לכיבוש איזה כיבוש ישראל "ברחה" מעזה התנתקות זוכר משעל בביקור ברצועה: "היום עזה, בהמשך כל פלסטין" משעל מדבר על המשך המלחמה נגד ישראל
  בנאומו בעזה, משעל דיבר בערבית על "פלשתין מהנהר עד הים" והכוונה לא לים המלח, על המשך פעולות הטרור והחטיפות, על כך שהפלשתינים לא יוותרו על "זכות השיבה" ולעולם לא יכירו בישראל מדהים עד כמה השמאל והתקשורת הישראלית לא מבינה או לא רוצה להבין את שפתם של מנהיגי הערבים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים