הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בינואר, 2013 16 תגובות

במסיבת עיתונאים מאולתרת הוצג לפני כשבועיים המצע הכלכלי של חד"ש. מסיבת העיתונאים נערכה בשדרות רוטשילד (ע"ע המחאה ההמונית בקיץ של 2011) ומול המטה של בנק הפועלים (ע"ע הון ושלטון). לשם שינוי, היא זכתה להדים נרחבים בעיתונות הכלכלית. עם פרסום המצע הכלכלי של חד"ש באחד האתרים כתב אחד המגיבים ("דורון, סטודנט לכלכלה") ש"רק משוגעים יכולים לדרוש הלאמת הבנקים. כל סטודנט שסיים שנה א' בכלכלה יודע שהתכנית אינה ישימה". תגובה זו, לצד נאצות וגידופים גזעניים, משכה את תשומת ליבי. האם בחד"ש לא מבינים בכלכלה? או שבחוגים לכלכלה שבאוניברסיטאות והמכללות אין חשיבה אחרת זולת התיאוריות הקפיטליסטיות הניאו-ליברלית? הניחוש הוא נכון: כך מלמדים כלכלה אצלנו.

barake-haninמוחמד ברכה ודוב חנין במסיבת עיתונאים החודש (צילום: חד"ש)

וכאשר מסתכלים על הכלכלה ועל החברה בישראל, הצועדות תמיד יחדיו, יש להודות שמדיניות הכלכלית והחברית של ממשלת הימין הגורסת העמקת הפערים החברתיים נחלה הצלחה רבה. מדו"ח העוני והפערים החברתיים של הביטוח הלאומי לשנת 2011, אשר פורסם בנובמבר האחרון, עולה כי ממדי העוני גדלו. בשנה שעברה, קרוב ל-20% מהמשפחות בישראל היו עניות. עוד עולה מהדו"ח, כי שיעור האזרחים החיים במשפחות עניות עלה, בתוך שנה, מ-24.4% ל-24.8%, ואילו שיעור הילדים החיים בעוני גדל מ-35.3% ל-36.4%.

בשנת 2011 היו בישראל 442,200 משפחות עניות, שבהן 1,838,600 נפשות, ובכלל זה 860,900 ילדים. כמו כן, שיעור המשפחות העובדות החיות בעוני הוסיף לגדול, ועלה מ-19.4% ל-20.0%. עלייה חדה בשיעור העוני נרשמה גם בקרב המשפחות עם שני מפרנסים ויותר, משפחות שהיו ידועות שנים רבות כחסינות מפני עוני: שיעורן גדל מ-2% בתחילת העשור החולף ל-4.6% ב-2011. יצוין, כי בקרב האוכלוסייה הערבית, שיעור העוני גדול אף יותר, וכמחצית מהמשפחות הערביות בישראל מוגדרות עניות. ביום בו פורסמו ממצאי דו"ח העוני, הושלם הפרסום של הדו"חות הכספיים של חמשת הבנקים הגדולים בישראל. מעיון בדו"חות עולה, כי הרווח הנקי המצרפי שלהם ברבעון השלישי של השנה הסתכם ב-1.75 מיליארד שקל, לעומת מיליארד שקל "בלבד" ברבעון המקביל אשתקד. בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2012 הסתכם הרווח המצרפי של חמשת הבנקים הגדולים בכ-5 מיליארד שקל. ולמי התודה? סך העמלות שנגבו במהלך הרבעון האחרון עמד על 3.9 מיליארד שקל, וסך העמלות שגבו הבנקים בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם ב-12 מיליארד שקל. ומהו מקורן של אותן עמלות? רובן מכספי השכירים, כמובן.

איש מקרב השרים, ובייחוד שר האוצר יובל שטייניץ, לא פנה אל הציבור כדי להסביר מדוע רווחי הבנקים תופחים על חשבון העמלות (שבפיקוח הממשלה!) שמשלמים השכירים. גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא התנדב להסביר מדוע כשנה לאחר גל המחאה החברתית, שהייתה חסרת תקדים בהיקפה בתולדות המדינה, דבר לא השתנה לטובה, ואילו מספר העניים – ובייחוד העובדים העניים והילדים – רק גדל.

אילו הבנקים היו בידי הציבור באמצעות הממשלה, ניתן היה לתרגם לקצבה את הרווח הנקי של הבנקים ב-9 החודשים הראשונים של השנה שעברה, שבכוחה להיאבק בעוני (כגון קבצת ילדים), כל עני בישראל היה מקבל כאלף שקל נוספים. במילים אחרות: כל ילד, גמלאי, זקן, מובטל או עובד ברמות השכר הנמוכות היה מקבל יותר מ-100 שקלים נוספים בחודש לקצבתו. קצבת הילדים היא כעת כ-180 שקל לחודש – אילו היינו עושים שימוש ברווחי הבנקים כדי לתגבר את קצבת הילדים – כל ילד היה מקבל קרוב ל-300 שקל ב-9 החודשים הראשונים של 2012. כמו כן, ניתן היה לתרגם את הרווחה הנקי של הבנקים לבניית יותר מ-6,000 דירות (עלות הבנייה – ללא רווחי הקבלן) שיכלו להתווסף למאגר המדולל של הדיור הציבורי.

28 מיליארד שקל רווח ב-5 שנים

כאשר בוחנים את רווחי הבנקים בחמש השנים האחרונות, זאת על פי נתוני בנק ישראל, עולה כי בתקופה זו (בין 2007 ל-2011) חמשת הבנקים הגדולים דיווח על רווח (לאחר מס) של יותר מ-28 מיליארד שקל (או 28.390.000.000 שקל). מדובר ברווחי בנק לאומי, בנק דיסקונט, בנק הפועלים, הבנק הבינלאומי ובנק מזרחי-טפחות. סכום זה שקול להוצאות המדינה עבור ההשכלה הגבוהה באותה תקופה. קרי ניתן: היה לבטל כליל את שכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות (כולל המכללות להוראה), לשאת בהוצאות המחקר והפיתוח הגדולות, לבנות בניינים ומעונות, ואף לגייס אנשי סגל נוספים – כלל ללא הוצאה תקציבית, רק באמצעות השימוש ברווחי חמשת הבנקים הגדולים. לחילופין ניתן היה לבנות קרוב ל-40 אלף יחידות דיור חדשות וכך לחסל כלל את מצוקת הדיור בישראל ועוד "נשאר עודף" גדול של דירות למאגר הדיור הציבורי עבור השנים הקרובות (!)

מיותר לציין שהפרטות נוספות שנעשו בישראל בשני העשורים האחרונים נסבו נזק לא פחות חמור מהפרטת הבנקים. ניתן לתרגם את הפסדי המדינה מהפרטת ים המלח, התאגיד כימיקלים לישראל שבבעלות משפחת עופר, ברבבות מיליארד שקלים הכנסה שאבדו, מאז החלה ההפרטה ב-1992 בעת כהונתו של שר אוצר ממפלגת העבודה "החברתית" אברהם "בייגה" שוחט. לכך יש להוסיף את רבבות מיליארדי השקלים שנקברו ונקברים מדי יום בכיבוש ובהתנחלויות.

אגב, את הכינוי "משוגעים" כדי להגדיר את המתנגדים למדיניות הקפיטליסטית הקיצונית לא המציא הסטודנט לכלכלה העונה לשם דורון וסביר להניח מאוד שהוא לא שמע על שר האוצר השני בממשלות הליכוד לאחר המהפך ב-1977: שר האוצר הניאו-ליברלי יגאל הורוביץ, שהיה אף הוא היה ידוע בכינוי "אין לי". הורוביץ המנוח היה מכנה את מבקרי מדיניותו "משוגעים" ולא פעם הפטיר כלפיהם: "משוגעים, תרדו מהגג". בהקשר של התכנית הכלכלית של חד"ש ניתן רק לקוות שה"משוגעים" אכן ירדו מהגג, אבל כדי ליישמה.

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. asher frohlich הגיב:

  גם אני למדתי כלכלה באוניברסיטה בארץ,ואני חייב להגיד שאם למדתי שם דבר,זה היה על עיסוק בסיפורי אגדות שהקשר למציאות אפילו בטעות,הוא מקרי בלבד.קודם כל מניחים שורה ארוכה של הנחות בלתי סבירות ובלתי מציאותיות לחלוטין,אחרי כן בונים על זה מודל מתמאטי בדיוק כמו מגדל קלפים,שכל תזוזה עלולה להפיל אותו,ולבסוף מוסיפים נתונים כל שהם למודל וכשמשווים את התוצאות שלו מול המציאות,ראה זה פלא ! אין כל התאמה בינהם !. אבל מה חשובה המציאות,אם בנינו מודל כל כך אלגנטי ויפה !."מדע" הכלכלה והעוסקים בה מנסים להדמות למדעים אחרים כמו פיזיקה או כימיה,אבל שוכחים שבמדעים אלה בודקים ומשנים כל הזמן את המודלים שלהם מול הבדיקות האמפיריות,ואם התוצאות שונות מהמודל,משנים ומתקנים את המודל.לא כך בכלכלה,שם אם התוצאות האמפיריות שונות מהמודל,נצמדים למודל וממציאים כל מיני תירוצים כדי להתחמק מהמציאות.לדורן,הסטודנט הנחמד,צריך להסביר שהבנקים אולי הם( על פי דעתם),"החמצן של המדינה",ואולי זאת זיהום האוויר כ"כ קשה ובגלל זאת חונקים את רובנו.הלאמת הבנקים היא בסה"כ השבה לציבור מה ששייך לו.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  כלכלות העולם נופלות באירופה שלא לדבר על העוני במדינות "הסוציליסטיות" בדרום אמירקה אז הכלכלה הישראלית עם כל הפערים עדין ניתן לחיות כאן כאשר בקיץ אתה רואה את האלפים כולל "עמך" מסתערים על הטיסות היוצאות לחול או חגיגות הקיץ באילת ואני לא מדבר על אנשים עשרים אני מדבר על תושבי שכונות ועירות פיתוח ממלאים את בתי המלון באילת וחוגגים אז לא הכל שחור בכלכלה הישראלית החניות עמוסות בסופרים לפני החגים וגם אחרי החגים אין לך מקום חניה ליד הסופרים לא רק בתל אביב אלה בכל עיר עשרים תמיד יש ומעמד הבנים תמיד יש ויש כאלה שהם מתחת למעמד הבנים אבל למות מרעב עדין לא מתים בישראל נכון יש אוכלסיות חלשות אבל הם הגיעו לכאן כאוכלסיות חלשות רובם ללא השכלה ועובדי כפיים מצבם לא הכי טוב אבל מעולם מצבם לא היה הכי טוב וכנראה לעולם לא יהיה אלה אם גן עדן יפתע אותו בקובה יש שיכבה של עשרים [חברי המפלגה] ושיכבה גדולה של עניים החיים מהיד לפה אז היכן גן עדן

 3. asher frohlich הגיב:

  ב"דה מרקר" של 7/1/13,אמר הפרופסור לכלכלה,חתן פרס ישראל,אריאל רובינשטיין,במאמר ששמו" "אני ממליץ שלא ללמוד כלכלה":
  "המודלים של הכלכלנים הם לא יותר מאגדות.כל קשר בינם לבין המציאות מקרי.הכלכלה מופשטת כמו הפילוסופיה". (ניסוח כמעט זהה לזה שכתבתי מעלה).והוא לא היחיד.באוניברסיטאות רבות וחשובות בכל העולם,קיימת הסכמה כמעט כללית ש"מדע" הכלכלה במשבר עמוק,והרבה חוקרים חוזרים על הצורך להעלות שאילות נוקבות,ולשחוט פרות קדושות.רק בישראל עדיין מחזיקים הכלכלנים באקדמיה ומחוצה לה בעמדות מיושנות וקפואות שלא מחזיקות מיים,וזאת,כחלק מתלותם במנגנוני הכוח וההון.הסתירה המרכזית של הכלכלנים מול המציאות היא שמנגנוני "השוק החופשי"
  פועלים בדיוק לכוון ההפוך אליו הם מתכוונים,ומחוסר ברירה,פונים לממשלות,בנקים מרכזיים ורגולטורים,שמחוץ לשוק,לנהל אותו ולרסן אותו.וזו לא הסתירה היחידה(רק כתזכורת,מחוסר מקום,הסתירה בין יעילות לבין רווחה,או בין עושר לאושר ועוד רבות כאלה).

 4. דניאל קלטי הגיב:

  נכון – אבל רק אל תשכח דבר אחד: זה אינו מקרה ואינו בדרך-אגב, שהפערים מזנקים.

  זאת בדיוק המזימה.

  גם אין שום חשיבות בזה לשאלה, אם במקום ביבי, תעלה שלי.

  זה חשוב לדברים אחרים (אינשאללה!!), אולם לא לזה.

  זאת מגמה כלל-עולמית, שעל ההתוויות להּ, ניתן ללמוד – למשל – בחיפוש, בגוגל וביוטיוב, "NEW WORLD ORDER".

 5. כן, אבל הגיע הזמן להחליף את מו-בראכה הגיב:

  המצע הכלכלי של חד"ש נכון ומוצדק, אבל במקום מוחמד ברכה צריך לבחור באישה ראויה כמו נבילה אספניולי.

 6. דמוקרט הגיב:

  לדבר אחד דוידי איננו מתיחס, והוא היישום בפועל של הלאמת הבנקים. ראשית, המחיר שהמדינה תידרש כדי לשלם עבורם ייגרע גם הוא מהתקציב, וייקח זמן עד שהרווחים יחזירו את עצמם, ואפשר יהיה להשתמש בהם לשם תגבור מדינת הרווחה. זאת בהנחה שהוא לא איבד את ההגיון, ואינו מדבר על הפקעה.
  שנית, וזו השאלה העיקרית, היא ההשפעה על הדינמיקה במשק. מה תהיה ההשפעה על המגזר הפרטי? כמה השקעות ימהרו להמלט ממדינה כזו? תכנית ההלאמה יכולה לעבור יחסית בקלות במדינה בעלת משק סגור עם הגבלות על הוצאת מט"ח. במצב כזה, מי שבפנים תקוע, ויעשה ככל שיוכל להמשיך להרוויח. אבל במדינה שחלק ניכר מכוח העבודה שלה תלוי בהשקעות חוץ (שיתכן שיחדלו להגיע) ובהשקעות של בעלי הון מקומיים (שיבהלו ויעברו להשקיע בחו"ל), צעד של הלאמה, שלא בשל קריסת הפירמה ומצב חירום, עלול להביא לאבטלה כבדה ומיתון, אשר יאכלו מהר מאד את מדינת הרווחה.
  במקום להלאים, עדיף להרכיב רגולציה מקסימליסטית, שתצמצם למינימום את העמלות, להעלות את מס החברות ואת המס על רווחי הון, ולהקים בנק ציבורי ללא מטרת רווח שיהווה תחרות יעילה לבנקים הפרטיים, ויקצה אשראי בריבית נמוכה לעסקים קטנים.

 7. asher frohlich הגיב:

  לצדוק:
  תמתין אחרי הבחירות.ביבי מכין לך כמה הפתעות.
  לגבי קובה,אתה מדבר בפי אחרים,ולא חושב שבקרתה שם. אני היתי שם,ואין שם עשירים.כן יש עוני רב,והסיבה לכך היא האמברגו של ארה"ב במשך 50 שנה.אבל אין שם חרפת רעב,או חסרי בית.
  אל תחזור על מה שאחרים אומרים.תהיה עצמאי ותבדוק בעצמך,ואם אתה לא יכול או לא יודע,מותר גם לשתוק.אם הכלכלה הישראלית כל כך טובה,למה יצאו מליון מפגינים לרחובות שנה שעברה?
  בקרוב תראה שוב הפגנות .זה רק עניין של זמן.

  • צדוק התקוה הגיב:

   אשר תתפלא ביקרתי בקובה יש שם גם עוני כאשר המשכורת הממוצעת 15-20 דולר בחודש זה עוני
   כאשר אנשים בורחים מגן העדן הדבר אומר דרשני בקובה יש שוק שחור להרבה מוצרים שקשה לאדם להשיג שלא לדבר על רמת החיים הממוצעת בקובה נמוכה משהייתה לפני התפוררות המשטר הסובייטי. המשכורות שמעניקה המדינה אינן מספקות את צורכיהם של רבים, ובמערכת תקצוב המנות חסרים מוצרים רבים. ככל שכמות ומבחר המוצרים שניתן לרכוש במערכת התקצוב פחתה, כך פנו יותר קובנים לשוק השחור כדי לרכוש מוצרי מזון בסיסיים, לבוש, מוצרים לבית ותרופות. בנוסף, בקובה עדיין נפוצה שחיתות בתעשיות הממשלתיות, וכך גם גניבת תוצרים של המדינה ומכירתם בשוק השחור. אני מעדיף לחיות בגן העדן הציוני מאשר בגן העדן ה"סוציאליסטי"

 8. asher frohlich הגיב:

  לדמוקרט:
  א)פעילות הבנקים מתבצעת באישור המדינה(בנק ישראל).המחיר שיידרש להלאמה תמיד יהיה קטן יותר מהמחיר שהציבור הרחב משלם עבור הבנקים הפרטים(ולא רק בעמלות).
  ב)אין שום הוכחה שהלאמת בנקים גורמת לבריחת משקיעים,אבל כן שגורמת לבריחת ספקולנטים שלא תורמים כלום לכלכלה.יש להבחין בין "משקיעים" (בענפי ייצור או תשתיות)לבין ספקולנטים המחפסים רווחים קלים ומהירים.
  ג)בעלי הון מקומיים בכל מקרה חופשיים היום להוציא כספים לחו"ל(ראה רכישות תשובה,דנקנר ולבייב ואחרים).אין כל קשר בין מצב זה לבין הלאמת בנקים.
  ד)רגולציות לא עובדות בגלל שהרגולטורים הם בעצמם חלק ממנגנון הון-שלטון.חוקים טובים קיימים מזמן(בארץ ובחו"ל)וגם מנגנוני רגולציה,אבל הבעייה היא שבעלי הכוח (והקשרים)יכולים לקופף אותם.
  מכאן שהמנגנונים "הדמוקרטיים" כביכול,התאימו עצמם לשרת את בעלי ההון והכוח ובין מנגנונים אלה של המדינה,לבין דמוקרטיה אמיתית אין כל קשר

 9. מה הקשר בין 20% 11 מיליארד הגיב:

  כשאולמרט מאשים את ביברק בבזבוז 11 מיליארד ₪, שהלך להכנת המתקפה על איראן, הוא יודע מה הוא שח. שאלתו צריכה לעמוד במוקד הבחירות: "האם המשק יכול לשאת בעלויות הביטחון, שתפחו בתקופת נתניהו לשיא של כל הזמנים", כפי שכתב אלוף בן ב"הארץ". שלשום פורסם עוד נתון –"הייצוא הביטחוני של ישראל מזנק–כ-7 מיליארד דולר ב 2012". מתברר שפרט לרצון שליטי ישראל לשמור בידם את המונופול הגרעיני באיזור, גם לתעשיית הנשק "רצון" – להדביק עוד סטיקר PROVEN IN WAR על מוצריה. כמו בפרשת ייצוא הנשק והידע הגרעיני למשטר האפרטהייד, שעליה חתם סר הבטחון שמעון פרס ב-1975 עם מקבילו בד"א, ברור ששאיפת שליטינו "להזניק את ייצוא הנשק ל-10 מיליארד דולר" כרוכה כבעבר, בעבירות מוסריות וחוקיות רבות. אלוף אודי שני, מנכ"ל המשרד, הגדיר ארבע מדינות יעד, שאליהן בכוונתו להקפיץ את מכירות הנשק בשנה הקרובה: אזרבייג'אן, פולין, וייטנאם וברזיל. הראשונה -אזרבייג'אן-שגובלת באיראן- נשלטת בידי דיקטטור מושחת חיידר אלייב, שהפסיד במלחמה נגד ארמניה את המחוז נגורנו-קרבאך. מאז לאזרבייג'אן יחסים מצוינים עם ישראל… ולוייטנאם סכסוך עם סין, שהמערב מעודד…

 10. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  לדמוקרט,
  לעניות דעתי אין כלל בעיה במימון ההלאמה של הבנקים.
  כל מה שצריך זה להלאים אותם במחיר שהם הופרטו,ואז תתפלא לדעת
  עד כמה זה זול.כנ"ל לגבי ים המלח,כי"ל,בתי זיקוק,או חברת הדלק "פז".

  תתפלא מאד מאד.השאלה היא כמובן,האם העובדות מעניינות אותך…..?

 11. אשר פרוליך הגיב:

  ל"מה הקשר" : תעשיות הנשק,אל רק של ישראל הן אסון לאנושות כולה.הנני מגנה בכל כוחי את מכירות הנשק של ישראל למשטרים אפלים באפריקה,אסיה ודרום אמריקה,ואסור היה לעשות כן.
  אבל בעייה זו היא לא של ישראל ומדהים אותי כל פעם מחדש שישראל חייבית להיות "יוצאת מן הכלל" כשהכללים החלים עליה שונים תחליט שינוי מאלה החלים על מדינות אחרות. רק לראות את "קלשניקובים" בכל פינה בעולם,ואפילו נשק כימי וטילים שבתוצרת רוסיה,או התעשייות השוודיות,הבלגיות,הצרפתיות,בריטיות,גרמניות ואמריקאיות.
  אנשים הגונים חייבים להתנגד לכל ייצור ומכירת נשק בכלל,לא רק של ישראל.

  • צדוק התקוה הגיב:

   אני לא מבין כל השיטות הכלכליות של מה שנקרא השמאל[הסוציאליזים] נכשלו בעולם רוסיה צפון קוראה קובה מענין מדוע שם כל הנוסחאות לא מצלחות בקובה יש פערים ויש עוני שלא לדבר על צפון קוראה וברית המועצות דברים מדברים בשם עצמם אז התאוריות כנראה לא מתאימות לבני אדם?

 12. מבין עניין הגיב:

  מכירים את החוקר שכרת שש כנפיים ליתוש ומשזה לא עף הגיע למסקנה שנהייה חרש?
  כך ההסברים על כשלון השיטה הקומוניסטית ולכן ניתן לתכנן ניסוי חדש?

 13. אשר פרוליך הגיב:

  לצדוק ולמבין עניין : אני מניח שלפני שמעלים דעות חייבים לחקור באופן פתוח ורציני את העובדות.
  אין ספק שהניסויים שנעשו בכלכלה סוציאליסטית נכשלו.השאילה היא למה. אם בודקים באופן רציני,נגלה שבכל מקום היו סיבות אחרות (בברה"מ הענקית הצנטרליזם האנטי-דמוקרטי של סטלין והביורקרטיה הכל יכולה,בקובה,מדינה ללא אוצרות טבע והחרם האמריקאי,בקיבוצים אצלנו,התחרות מול פיתוח של חברה קפיטליסטית ועוד ועוד).יחד עם זאת,אין לשלול את ההישגים החשובים בכל ה"ניסיונות" האלה(בברה"מ מעבר ממדינה מפגרת למעצמה שהתחרתה עם ארה"ב,בקובה,שירותי בריאות,השכלה ומגורים,אומנם בסיסים מאוד אבל ברי הישג לכל,בקיבוצים,פריון,חדשנות ורמת חיים שהשיגה את זאת של הערים)ובכל זאת,מה הסיבות לכשלון? אציין בקצרה רק שניים:א)לא נתן לקיים חברה סוציאליסטית בתוך סביבה קפיטליסטית,לא ברמה הלאומית ולא ברמה הכללית.(מארקס הסביר זאת היטב ובמפורט בדיון על האוטופיסטים)ב)לא נתן לקיים חברה סוציאליסטית בלתי דמוקרטית.יתרה מזאת,רמת הדמוקרטיה הנדרשת בחברה כזו הרבה יותר גבוהה מזו שבחרה קפיטליסטית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים