הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בינואר, 2013 10 תגובות

ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון דוד בן גוריון תבע את פיטוריו של מורה לתנ"ך בשם פרופ' ישראל שייב . אך יש שופטים בירושלים , שאמרו לבן גוריון בפסק דין נחרץ , שאין לפטר את פרופ' ישראל שייב וחובה להחזירו מייד למקום עבודתו בהוראה.

ram-cohenרם כהן (צילום מסך מתוך התכנית "חוצה ישראל")

בשנותיה הראשונות של המדינה פרופסור ישראל שייב היה מורה לתנ"ך בגמנסיה "הרצלייה" בתל אביב ולימים גם מורה בטכניון בחיפה . במקביל ערך גם את הירחון "סולם" , בו כתב דברי ביקורת קשה נגד ממשלת ישראל . הוא הביע את דעתו בדבר נחיצות הקמתה של מלכות ישראל השלישית במקום המדינה הקיימת . כן הטיף להרחבת גבולות הארץ לתחומי הגבולות כפי שהם מתוארים בתנ"ך.

דוד בן גוריון , ראש הממשלה , בתוקף תפקידו כשר הביטחון דרש ממשרד החינוך למנוע את העסקתו של פרופסור ישראל שייב בטענה "שהוא מטיף להשתמש בנשק נגד צה"ל וממשלת ישראל" .

דוד בן גוריון גם שלח מכתב ב-י"ב בחשוון תשי"א לישראל שייב לכתובתו ברחוב דיזנגוף 124 בתל אביב , בו הוא כותב : "משרד הביטחון התנגד להזמנתך כמורה , מפני שאתה מטיף בספרך ובעתונך להשתמש בנשק נגד צבא הגנה לישראל וממשלת ישראל במקרים הנראים לך ".

למרות טענות קשות של גורם בכיר ביותר במערכת הביטחון , פסק הדין של השופטים אולשן , ויתקון וחשין הדגיש את חשיבות שלטון החוק ואת ההכרה בזכות היסוד של כל אזרח לחופש העיסוק .

השופטים היו נחרצים בקביעה הדוחה על הסף את בקשת בן גוריון לפיטוריו של פרופ' ישראל שייב . " … גם אם דעותיו של אזרח פסולות , חייו אינם הפקר ודמו אינו מותר . אין נועלים בפניו שערי פרנסה ואין יורדים לחייו בדרך אדמיניסטרטיבית " (בג"ץ 144-50 , שייב נגד משרד הביטחון , פ"ד 399 בעמ' 406-407)

בזכות בג"ץ חזר ישראל שייב לעבודתו בגימנסיה הרצלייה בתל-אביב ולטכניון בחיפה , שם לימד תנ"ך ומדעי הרוח למעלה מעשר שנים .

מקור הפרנסה של ישראל שייב לא נפגע , גם כשבית משפט מחוזי בתל אביב הרשיע וקנס אותו בחמש לירות ישראליות בעקבות מאמר שפורסם ב"סולם" , בו ראה בית המשפט ניסיון להסתה לגרימת חבלה באורי אבנרי, עורך השבועון "העולם הזה" וחבר בתנועה "הפעולה השמית". אורי אבנרי כתב מאמרים בדו השבועון "אתגר" , שאיתגר את הקונצנזוס בישראל להתמודדות עם הנושא הפלשתיני.

גילוי נאות , אינני תומך בדעות להן הטיף פרופ' ישראל שייב . אני תומך בחלק הארי של משנתו האידיאולוגית של אורי אבנרי . אך ראיתי בתביעת בן גוריון לפטר את ישראל שייב מעבודה צעד ברוטאלי, שנועד לפגוע בדמוקרטיה הישראלית כבר בראשית צעדיה . מפגיעה בדמוקרטיה חילץ אותנו בג"ץ , שהגן על המורה ישראל שייב בבטלו את הוראת הפיטורים וחייב את הרשויות להחזירו לעבודה .

השבוע קיבלנו הוכחה נוספת לסכנה הנשקפת לדמוקרטיה הישראלית . מאמר שהתפרסם בעיתון "הארץ" של פרופ' אורית קידר ואיש החינוך רם כהן , מנהל תיכון עירוני בת"א , גרם לזימונו של מנהל בית הספר לשימוע בעיריית תל אביב ובמשרד החינוך לפני פיטורים מהעבודה . כל זאת עקב שורה במאמר בו התפלמסו עם פרופ' שלמה אבנרי וכתבו את המלים הבאות : "חד"ש זוקפת לזכותה חקיקה חברתית ומתקדמת שהצליחה להעביר בכנסת הימנית ביותר שהיתה אי פעם ".

משרד החינוך ועיריית תל אביב פתחו בתהליך של פיטורי איש חינוך מעבודתו . אני מסב את תשומת לבם לפסק הדין של בית המשפט העליון לפני למעלה מששים שנה , שאסר את פיטורי פרופ' שייב , הגם שבן גוריון בתוקף תפקידו כשר ביטחון ראה בו איום ביטחוני .

זה נראה , שאחרי פיטוריו של המפקח על הוראת אזרחות , במשרד החינוך כבר מוחקים את שיעורי האזרחות ממערכת החינוך שלנו .

כאשר התנהל משפט שייב נגד בן גוריון , היה זה רק תופיק טובי , חבר כנסת מטעם המפלגה הקומוניסטית הישראלית, שעלה על דוכן הנואמים בכנסת ודרש לבטל פיטורי ישראל שייב עקב דעותיו הפוליטיות .

היום , חבר הכנסת דב חנין , חבר המפלגה הקומוניסטית הישראלית , היה הראשון לצאת נגד פתיחה בתהליך לפיטוריו של איש החינוך רם כהן .

יופסקו מייד כל ההליכים נגד המחנך רם כהן .

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. ישראל מידד הגיב:

  דומני שבכל זאת, יש הבדל משמעותי בין מורה המפרסם מאמר פוליטי לבין מנהל אשר מנסה להשפיע על דרך הצבעה. אבל טוב לדעת שעשרות שנים אחרי שאלדד בעצם לחם מלחמה ליברלית דמוקרטית.

 2. דניאל קלטי הגיב:

  בראשות עיריית תל-אביב, עומד רון חולדאי.

  לרון חולדאי, יש חברה טובה מאד אחת: שלי יחימוביץ', מעריצת-המתנחבלים.

  וזאת מפלגת האֲבוּדָה, בה עלינו לשים מבטחנו, כעת, להובלת הגוש נגד ביבי…

  עידן אומלל בתולדותינו.

 3. אביב הגיב:

  פסק הדין של בית המשפט העליון התובע את החזרת אלדד שייב לעבודה לא סייע לעשרות מורים שפוטרו מהעבודה. המורה שושנה כץ שעבדה בקרית שלום פוטרה , כי התברר שכמה מתלמידיה הגיעו לברית הנוער הקומוניסטי.
  היה גל של פיטורי מורים ערבים , כי שירותי הביטחון גילו שהם תמכו ברשימה להסתדרות המורים . שנתמכה על ידי המפלגה . רשימה בראשות דניאל פתר זכתה להישגים נאים בבחירות. הנקמה היתה בגל של פיטורי מורים במגזר הערבי .

 4. אבי הגיב:

  נראה לי שכולם בהלם מהמידע

 5. אוליביה הגיב:

  לצערי , נכשלנו במאבק נגד פיטורי המפקח על הוראת האזרחות . אסור לנו להיכשל פעם נוספת במאבק נגד ניסיון הפיטורים של רם כהן.

 6. לפשיזם הציוני אג'נדה אחרת הגיב:

  התפתחנו מאז. היום יפוטרו רק בני העם הנבחר שמתנגדים לברית המושחתים של הימין המנחל שמתשמש בעילה שהמציא עבורם "אלוקים" — זה שחתם במו ידיו על "הברית בין הבתרים".
  ואשר למורים ערבים – באלה מותר לשסות את כלבי השב"כ, כפי שהבהיר אלוף בן בסקירתו הביקורתית על הסרט "שומרי הסף" שבו שישה ראשי שב"כ מחסלים ובוכים.
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1906138

 7. דוד עציון הגיב:

  צריך להיות דין אחד לכולם: או שאסור להביע עמדה פוליטית – ואז גם רם כהן וגם מאות מורים בהתנחלויות ובישובים ערביים – עושים דבר אסור – או שלכולם מותר

 8. צדוק התקוה הגיב:

  מענין אם היתם נאבקים למען מורה או מנהל בית ספר אם היה קורא לתלמידיו להצביע עבור הבית היהודי או עוצמה לישראל

 9. איתן .קלינסקי הגיב:

  תשובה לצדוק התקווה

  היינו מגיבים בדיוק כמו שתופיק טובי הקומוניסט עלה על דוכן הנואמים בכנסת ודרש את ביטול הפיטורים של אלדד שייב .
  הוא היה חבר הכנסת היחיד , שהעלה את נושא פיטורי מורים מעבודתם עקב דעותיהם הפוליטיות .

  • דמוקרט בריבוע הגיב:

   לאיתן קליסקי – אני מסופק! אולי אתה חושב כך אך אנשים מוסתים בקרב תומכי הזרם הראדיקלי שלכם, אלה הקוראים לשלי יחימוביץ מעריצת המתנחבלים לאחר שרעיונותיה עמדו בבסיס המחאה החברתית שאתם נשאתם על גליה בקיץ 2011 , אלה לא שונים במאום מטוקבקיסיטים מהימין המנאצים את השמאל והערבים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים