הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בפברואר, 2013 24 תגובות

מקור המידע העיקרי שלי

אני מודה ומתוודה שהמקור העיקרי של מאמרי בנושא המזרח התיכון הוא הניו יורק טיימס בכבודו ובעצמו. הדיווח בניו יורק טיימס הוא יותר רחב ופלורוליסטי מהרגיל בגלל כמה סיבות. הניו יורק טיימס משקף את החוגים החשובים בארה"ב שמכירים בעובדה שהיאמפריה האמריקאית נחלשת וחייבת לעצב מדיניות יותר שקולה. נסיונות ההתערבות הצבאית האמריקאית האחרונים היו כרוכים בסיכונים עצומים והסתיימו בכשלונות חרוצים. הנסיון לחזק את האמפריה בעיראק ובאפגניסטאן העלו חרס. הניו יורק טיימס אינו רק משקיף סתם. הוא ממלא תפקיד דיפלונטי למחצה. העיתון ער במיוחד לסכנת היגררות אחרי גורמים מקומיים ריאקציונריים שמוכנים כמעט תמיד לצאת לקרב תוך כדי תקווה שיוכלו לסחוב את ארה"ב לתוך המערבולת. לדוגמה: ביבי הבונה את התוקפנות שלו כלפי איראן על טקטיקה זאת.

syria-nytצילום מסך מתוך אתר הניו יורק טיימס

ברור שהקו הכללי של העתון החשוב הזה אינו שמאלי. לדוגמה, משתתף העיתון בדמונזציה של יריבי ארה"ב כגון צ'אבז נשיא וונוזואלה, ורואה את עצמו כחלק, אומנם חלק שפוי, של האופוזציה למשטר הסורי.

מי בחר בדרך ההתקוממות המזויינת ומדוע?

לאחר שהתברר בראשית ההתקוממות למורדים בסוריה שזו אינה מתרחבת וכי אין לה סיכוי להפיל את המשטר, פתחו במערכה למען התערבות אמריקאית מסיבית. השמאל בקרב המורדים התנגד נמרצות למעבר למרד מזויין. מסתבר שישנם כוחות רבים בסוריה שמתנגדים למשטר אסאד אך מתנגדים לא פחות להתערבות זרה שמשמעותה בעיניהם כניעה והתחברות לשלטון אימפריאלי זר. אך בעידוד גורמים זרים רבי עוצמה כמו תורכיה ונאט"ו לבש המרד אופי מזויין מובהק, דבר שהכשיר את קרקע למלחמת אזרחים.

אנו זוכרים היטב את ההצהרות של אישים כאהוד ברק שאסאד נופל בתוך ימים ספורים. הצהרות כגון אלה חוזרות מדי שבוע. אבל לעומתן גדלים הסימנים שיחסי הכוחות הצבאים והפוליטיים בשטח אינם מצדיקים את התקוות להפלת המשטר. המאמר להלן שהתפרסם בניו יורק טיימס מצייר תמונה שונה מהמקובל במקומותנו. הנה תרגום חלק של המאמר שיש בו מידע חשוב על הנעשה בציבור בסוריה. הנקודה המרכזית של המאמר ברורה: האופוזציה הסורית אינה מצליחה לרכוש את האמון של המוני הסורים. "לאחר כמעט שנתיים של הסכסוך, נכשלו האופוזציה ותומכיה הבינלאומיים ברכישת האימון של אלה התומכים בממשל מן השורה, ובתוכם המיעוטים, שהם סקטור האוכלוסייה שעזרתם חיונית לא רק לסיום הסכסוך, אלא גם למנוע שסוריה תהפך למדינה בפירוק." בעלת הטור, אן ברנרד, ממשיכה ומבהירה שהבטחות האופוזיציה שתערוב לזכויות כל האוכלוסייה אינן אמינות. פרשנים מערביים הנמצאים בסוריה מדווחים שהעדר מדיניות ברורה אצל האופוזיציה עוזר להישרדות המשטר וכי ישנם רבים שמתעבים גם את המשטר וגם את האופוזציה. מתברר גם שקופי ענאן, ששימש כמתווך הראשון מטעם האו"מ, דרש מהאמריקאים שיפסיקו לצדד בדרישת האופוזציה להפלת אסאד כתנאי להדברות כלשהי. הביקורת נגד מדיניות האופוזציה משותפת "לחוגים נרחבים של מומחים לאזור, לאינטלקטואלים סורים ואפילו ליועץ לשעבר של ממשל אובמה".

המורדים בסוריה – סימנים של התפכחות

במלחמה בסוריה מסתמן תיקו. אבל המלחמה נמשכת ודם נשפך כמים. המורדים ובעלי בריתם נושאים באחריות להמשך שפיכות הדמים כשהם דורשים את ראשו של אסאד כתנאי למו"מ. מנגנון תעמולה אדיר גוייס לשכנע את העולם כולו שאסאד עומד ליפול, כך שלא יהיה צורך לנהל מו"מ עם המשטר. מסתבר שהמועצה הלאומית הסורית מפולגת בשאלות מהותיות. המנהיג הבכיר של האופוזציה הסורית, השיך כתיב, הצהיר בפעם הראשונה בגלוי על נכונות לקיים שיחות עם נציגי הנשיא אסאד תוך כדי ריכוך הסירוב עד כה לנהל מו"מ. יש לקוות שידידנו בשמאל המתעקשים בתמיכתם במרד הסורי לא ירגישו נבגדים. יש להפסיק את המלחמה האיומה הזאת. אין מוצא פרט להפסקת אש והידברות בין כל הסורים על פיתרון פוליטי. זה היה נכון לפני שישראל התחילה להפציץ את דמשק. היום זה נכון שבעתיים.

זרעו בלוב – קוצרים במאלי תוצאה שלא התכוונו אליה

המערב הנאור ממשיך במסע הפלישות למדינות איסלאמיות. עכשיו הגיע הטור של הצרפתים. האמריקאים ניסו לנקוט בצעדים שימנעו את הצורך בהתערבות גלויה. לשם כך ביקשו לבצר את השפעת המערב הנאור על ידי טיפוח כוחות צבאיים ומשטרתיים מקומיים.

"במרוצת ארבעת השנים האחרונות הוציאה ארה"ב בין 520 עד 600 מיליון דולר במאמץ נגד הלוחמים האיסלאמיים באפריקה כדי לא להסתבך (בהתערבות גלויה) כפי שקרה לה במזרח התיכון. התוכנית הופעלה ממורוקו עד ניגריה. פקידים אמריקאים העלו על נס במיוחד את הצבא של מאלי כשותף לדוגמה." (ניו יורק טיימס)

אך מסתבר שבמשך הזמן חזרו למאלי לוחמים מצבאו של גדאפי מבני טוארג (Tuareg). אלה התחברו לחבריהם ששימשו קצינים בצבא מאלי. בשיא הקרבות בצפון מאלי החליטו שלשה מפקדים בכירים לנטוש את צבא מאלי ולהצטרף למרד יחד עם 1600 חיילים וציוד רב ערך. בני העם טוארג מייצגים מאז שנות הששים של המאה הקודמת את התנועה הלאומית של בני הסהרה. המחלוקת האמיתית [של הצרפתים] היא עם הטוארג ולא עם אל-קאידה. דרך אגב יש בסהרה רזרבות של נפט, גאז, אורניום וכו'.

האמריקים מתקשים למנוע מפלות כגון המפלה במאלי במקומות אחרים. שיטת השוחד אינה תמיד מבטיחה שליטה. בינתיים נחשף הרקע והמניעים הכלכליים והאסטרטגיים האמיתיים של המעצמה הנוגעת בדבר.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. דמוקרט הגיב:

  "המורדים נושאים באחריות לשפיכות הדמים" אומר מר קמינר…
  מוזר, אני דווקא שמעתי בשבועות האחרונים על שלל מעשי טבח, שכולם נעשו נגד אזרחים סונים שאינם מחובבי המשטר. האם קמינר שמע על מטמון הגופות שהתגלה בנחל אלקוויק בחלב? הטבח בכפר אל-כובייר? הטבח האחרון בחמה? הקולות האלה מחד"ש ובמיוחד של כותב מאמר זה הפכו זה מכבר להעתק של התעמולה הישראלית, שלאחר מעשי הטבח שביצעה בלבנון ובעזה הטילה תמיד את האחריות על הקרבנות. הם ה"טרוריסטים", הם אלה שלא רוצים לנהל מו"מ, הם אלה שפועלים בתוך אוכלוסיה אזרחית.
  אגב, איש לא דורש את ראשו של אסד, אלא את התפטרותו בלבד.

 2. למה נועד ביקור אובמה? הגיב:

  להקמת גשר מעל לתהום המפרידה בין ידידי ארה"ב. עתה כש"האביב הערבי" מעותת לכל מי שעיניו בראשו שלעמים נמאס משלטון המלכים, הנסיכים והאמירים (וגם מאסד…) אי-היציבות באיזור גוברת.
  ‎האימפריה הבריטית שסייעה לציונות להקים מדינה יהודית כתריז בין ארצות ערב, זגזגה מידי פעם בין תמיכה בציונות לתמיכה בשליטים ערבים הריאק-ציונים – כחלק ממדיניות "הפרד ומשול" !
  ‎כך פועל גם האימפריאליזם ה מ ז ג ז ג של ארה"ב, בנסיונו "לשמור על כל הביצים (שלמות) בסל שלו". אך לעיתים, בנסיבות מסוימות, הממשל שובר -או מתיר לשבור- ביצה או שתיים. כרגע נראה שזו המטרה שבשמה יגיעו אובמה וקרי – לשבור את "ביצי ההתנחלויות". אך מנקודת הראות של אנשי השלום, השאלה החשובה היא אם ג'ון קרי וברק חוסיין אובמה יצליחו לעשות מהביצים השבורות
  "ח ב י ת ה של שלום", או שמא הם יסתפקו בהשמעת "פטפוטי ביצים" ב"הכל דיבורים" בביקורם הקרוב.

 3. אלמקייס הגיב:

  הצגת המשטר הסורי כאנטי-אימפריאליסטי היא מגוחכת. מדוע ה"מורדים" נושאים באחריות ולא אסד שמסרב להסתלק מסוריה. האם אסד הוא סמל האנטי-אימפריאליזם, ועם הסתלקותו תיפול כל החומה הסורית האנטי-אימפריאליסטית או שמא מדובר במשטר עריצות של שליט יחיד שפשוט לא מוכן לוותר על שלטונו גם במחיר של שפיכות דמים של אלפים? מעניין שקמינר לא מוטרד מההתערבות האימפריאליסטית של רוסיה. קמינר כנראה מושפע יתר על המידה מהשטויות שפולט טאריק עלי ושוכח שתחת הקפיטליזם הגלובלי לא תיתכן פעולה פוליטית שלא תזכה לתמיכה של אחת מן המעצמות.

  • שחר ה הגיב:

   שתחת הקפיטליזם הגלובלי לא תיתכן פעולה פוליטית שלא תזכה לתמיכה של אחת מן המעצמות…..
   אכן ארה"ב תומכת נימרצות ב"מורדים הסורים" (אפילו הנשיא אובמה הודה בכך): נשק אמריקאי וישראלי נמצא ונתפס זה מכבר במחנות "המורדים".
   מדינות המערב (כולל אירופה) פועלות נימרצות להפלת מישטרו של אסד, והלוחמים רובם אנשי אל-קעידה, לוחמים מאלגיריה, תוניסיה, כווית דובאי, ערב הסעודית ועוד שכירי-חרב אשר מוכנים להילחם עבור "כל המרבה"… ורצוי תשלום בדולרים, במזומן.
   סוריה היתה עד 2010 אחת המדינות הבטוחות ביותר בעולם !!!!
   חבל ש"המערב הנאור" עושה הכל כדי להרוס את סוריה.

   • דינו הגיב:

    "סוריה היתה עד 2010 אחת המדינות הבטוחות ביותר בעולם !!!!" = תעמולה מהסוג הגרוע.
    מסתבר שסוריה מעט פחות בטוחה לאזרח המעוניין לשנות את המשטר.
    הרצחנות של אסד וכנופייתו היא יוצאת דופן באכזריותה, וכוללת עינוי ורצח של ילדים, חטיפות ורציחות המוניות.
    שלא לדבר על כך שאסד ומשפחתו נהיו עשירים כקורח על חשבון העם הסורי החי באותה מדינה "בטוחה" (עד 2010). אין גבול לציניות.

   • צדוק התקוה הגיב:

    שחר ה
    ארצות הברית לא תומכת בנשק למורדים שקר הנשק מגיע מלוב ממדינות המפרץ או ממחסני הצבא הסורי שנפרצו ארצות הברית הודיעה שלא תשלח נשק כדאי שלא יגיע לאלקעידה נשק ישראלי נמצא ונתפס זה מכבר במחנות המורדים היכן ההוכחות? סוריה היתה אחת המדינות הבטוחות בעולם כן אם לא נתיחס למחנות המעצר והענויים של משטר אסאד והוצאות להורג תחת שלטון אסאד הבן ואסאד האב שלא נזכיר חליליה את הטבח שביצע האבבאל חאמה 20,000 (לפי הערכת מקורות אובייקטיביים) קורבנות אזרחיים. הרבעים העתיקים בעיר נחרבו עד היסוד, ומשפחות שלמות נהרגו על לא עוול בכפן.קשה לי להבין מדוע אנשי שמאל תמיד תומכים במשטרים רצחנים ובדקטטורים

    • אל תקחו אותי לגולאג הגיב:

     הם לא יכולים בלי זה הם מעדיפים את סטלין את קאדפי את אסד את סאדם חוסין את בן לאדן רק לא "האימפריה האימפרליסטית" בכלל האידיאולגיה של האנטי אימפרליזם הוא הדבר הנפשע ביותר שקיים והוא אחראי על רצח של מאות מילונים בכל העולם. (מרקסיזם, עריצות ערבית, עריצויות ברחבי אפריקה, פנומנטליזים איסלמי, ניאו פשיזים וניאו נאצים כולם אידאולוגיות שנלחמות ב"אימפריה האמריקאית")

 4. אנג'לו איידן הגיב:

  יש אנשים אצלנו שסוחטים את מוחותיהם בכדי להמציא משהו בעל ייחודיות המושכת את תשומת הלב הציבורית. במאמץ להתגלות חכמים זה, הם מבלבלים בין מחשבות מהפכניות. כוונתם היא לשרת המונים, אבל, חוסר בהירות ביעדים אליהם חותרים האנשים האלה שלנו, עם המשפטים המצלצלים שלהם, הופך אותם למגוחכים.
  "משעשע במיוחד," כתב לנין באמצע הפרק על 'הקומוניזם השמאלי בגרמניה…' בחוברת על מחלת-הילדות…', "שבמקום המנהיגים הישנים, …, מעלים למעשה … *מנהיגים חדשים* …" (הדגשה במקור).
  וזה בהתחמקותם מהמאבק נגד האופורטוניזם של "מנהיגיה של אריסטוקרטיה של הפועלים". מנהיגים אלה "עוברים תדיר לצד הבורגנות, מתפרנסים ממנה, אם במישרין ואם בעקיפין." הם נחשפו במלחמות יוגוסלביה, עיראק, אפגניסטן, לוב וסוריה. "מרקס רכש לעצמו את כבוד השנאה (בתרגום כתוב 'את המשטמה הכבודה') של הנבלים האלה, משום שהוקיע בגלוי את קלונם כבוגדים." היום חסרים לנו רוחשים כבוד זה.

 5. יוגי אוחיון הגיב:

  הטוארג שונאים את קדאפי, אבל אל תיתן לזה לבלבל אותך

 6. ק.א. הגיב:

  המאמר מזכיר לי שיום אחד לפני "פיגועי" ה 9.11 הודה פושע המלחמה, דונלד ראמספלד,
  כי "איבד" בערך 2.3 ט-ר-י-ל-י-ו-ן דולר, שפשוט "נעלמו" ולא ניתן לאתר מה נעשה עם הסכום האגדי…

 7. שחר ה הגיב:

  ראובן קמינר
  תודה על כתיבה ופירסום המאמר הזה.
  חבל שאנו לא רואים ח"ח (חיזוקים חיוביים) רבים יותר לתכנים כאילו.
  ניראה כאילו ששטיפת המוח ה"מערבית-קפיטליסטית" והשוחד מקלקלים כמעט כל חלקה טובה,
  (אפילו בקרב השמאל והסוציאליסטים)
  חבל…

 8. צדוק התקוה הגיב:

  שחרה
  לא צריך לקבל שטיפת מוח כדאי להבין שאסאד הוא רודן שרוצח את כל מי שרוצה דמוקרטיה [הבעיה שהערבים מעולם לא חונככו מה היא דמוקרטיה]ואין כאן בעיה של אימפרילזים האזרח הקטן בסוריה שאנשיו של אסאד רצחו את אישתו וילדיו אינו ידיד ארצות הברית ואמריקה לא מענינת אותו לראות את הזועוות ופשעי המלחמה שמבצע המשטר [אסאד] הסורי בעמו אומר הכל אני לא מבין מה המשיכה המגית של השמאל להידבק לרודנים צאצסקו סטאלין מנהיג צפון קוראיה כנופיות הרצח של החמאר רוז בקבודיה צה גווארה שרצח אלפים באפריקה ……אז למי שוטפים את המוח?

 9. מוטי מש הגיב:

  "אני מודה ומתוודה שהמקור העיקרי של מאמרי בנושא המזרח התיכון הוא הניו יורק טיימס…"
  לא נגענו.

 10. דינו הגיב:

  "המורדים ובעלי בריתם נושאים באחריות להמשך שפיכות הדמים כשהם דורשים את ראשו של אסאד כתנאי למו"מ?" – איך לא? הרי ברור שהדיקטטור וחבר מרעיו אינם אשמים בדבר.
  מעניין איך שוחרי זכויות האדם עומדים דום לנוכח מסע עינוי ורצח כמו זה שמנהל בשאר אסד,
  ועוד מלינים על המורדים שנטבחים באכזריות שאין שניה לה.
  ישנן שתי אפשרויות לאסד לסיים את שלטונו: או בבריחה לחו"ל או כמו קדאפי זצ"ל.
  קמינר אולי יזיל דמעה, אני לא.
  פשוט קשה להאמין שיש מישהו שלא דורש את ראשו של אסד.

 11. אבו אימן הגיב:

  מאוד אכבד אך לא אבינך ראובן מורי ורבי: אם הניו יורק טיימס הוא חלק (אמנם שפוי בעיני עצמו) של האימפריאליזם האמריקאי מדוע להסתמך עליו כעל מקור מידע עיקרי?

  כתבת ש"הקו הכללי של העיתון אינו שמאלי" – אכן נכון אך תמוה אתמה על הגדרה משונה הזו. הרי זה כאילו אמרת שהקו הכללי של הסטייט דיפרטמנט אינו שמאלי. הניו יורק טיימס הינו עיתון אימפריאליסטי לעילא ולעילא. עיתון זה הוא בטאונם של האינטלקטואלים הליברלים האמריקאים ולעולם יזדהה עם מדיניות החוץ האמריקאית ועם סדר היום של המפלגה הדמוקרטית האמריקאית – מפלגתם של רוצחי צ'ה גווארה, משליכי פצצת האטום, חונקי המהפכה הקובנית ומשמידיהם של מיליוני בני אדם בקוריאה, בהודו-סין וברחבי העולם.

  קריאת הנ"י טיימס תסייע להבין את רחשי הלב של אותם אימפריאליסטים "שפויים", אבל אין לקוראו כמקור עיקרי להבנת המציאות.

 12. אבו אימאן הגיב:

  מלבד הסתמכותו בכתבה זו על מקור רע (כפי שהתוודה בסומק לחיים בראשית המאמר) הרי עלינו להודות לראובן על תמיכתו המתמשכת בסוריה ועל שהשכילנו להבין טיב מניעי ה"מורדים".

  • אנג'לו איידן הגיב:

   לצטט את הנ"י טיימס לא מהווה מכשול. תמיכה לא נחושה במשטר הסורי – זאת היא הבעייה שדורשת פיתרון. אם מאמר מונע מסקנה ברורה – ניצחון לאסד! – זה אומר שהמאמר מתחמק מנקיטת עמדה נכונה. הססנות זו מעודדת את מתקפות הימין, ועבורו, מחלישה את השמאל לטרף קל: הימין, למרות שהוכיח כי אין לו מצפון, מצליח להכתיב התייחסות אנושית-נטולת-פוליטיקה על השמאל.

   עבור קמינר, לרכוש חברים זה דבר בעל חשיבות גדולה. החבר קמינר סבור שאם הוא נוקט בעמדה פשרנית, זה מונע ממנו לאבד חברים. בכך שהוא שומר על כמות של חברים, הוא חושב שהוא שומר גם על יכולת לשכנע אותם. המתנתי מספיק זמן בכדי לראות כמה זמן צריך בכדי שקמינר יבין שזה טעות לחשוב כך. הגיע הזמן לתקוף גם את ההססנות של קמינר.

   • דינו הגיב:

    "ניצחון לאסד!" ? האמנם?
    למי כאן אין מצפון?
    עדיפה תמיד עמדה פשרנית מאשר עמדתך לפיה בני-אדם, שלומם וחירותם הם כלי נרמס במשחק ההגמוניה של המעצמות או לחילופין שיטות כלכליות. ובזה, מר איידן, אינך שונה מאחרוני האימפריאליסטים-קפיטליסטים.
    מילא אם היה מדובר באמת במשהו עקרוני שכזה, אבל גם זה לא נכון במקרה הסורי, שכן אין בין אסד לבין סוציאליזם דבר וחצי דבר. בסך בכל מדובר בגזלן רצחני שאינו מייצג דבר מלבד עצמו.

    • אנג'לו איידן הגיב:

     ניצחון לאסד שווה מאוד לכל המעמדות חוץ ממעמד בעלי ההון הגדול. וזה מפני שבעלי ההון הגדול חתרים להשתלט גם על סוריה, על לבנון, על איראן ועוד.

     לכן ניצחון של אסד שווה לתבוסה כואבת לבעלי ההון הגדול, בעיקר של ארה"ב ושל ישראל, למשרתים שלהם ולכוחות השותפים שלהם, כמו המוסדות הציוניים למשל.

     • דינו הגיב:

      ניצחון של אסד שווה בראש ובראשונה תבוסה כואבת לבני עמו האומלל, שספגו ביומיים האחרונים עוד התקפה מרושעת פושעת ובלתי אנושית של טילי סקאד היישר לתוך שכונות בחאלב.
      אם זהו הנציג שלך במלחמה נגד בעלי-ההון – אז שינצחו בעלי ההון,
      מה גם שבעיוורונך אינך רואה שאסד עצמו הוא ראש וראשון לבעלי ההון.
      מניין הקרבנות בסוריה בשנתיים של שפיכות דמים עבר כבר את מספר הקורבנות בכל מלחמות ישראל והאינתיפאדות, בשבעים שנה.
      אין ספק שאתה מוכרח לציין את "המוסדות הציונים", איזה עוד טיעון יש לך כאשר השטן משתולל בסוריה? כדאי מאוד שהסוציאליזם יסיר כל רמז לתמיכה או קשר לבשאר אסד ומשטרו, אחרת באמת לא יישאר מממנו דבר מלבד כמה קבוצות אומללות ומדוכאות כמו בצפון-קוריאה.

 13. זה קרה - הכרזת אובמה לפני הביקור הגיב:

  אובמה כרך ביטחון עם שלום קבע!
  בנאומו לאומה הבטיח אובמה: "נעמוד עם האזרחים שדורשים את זכותם האוניברסלית …
  נעמוד ללא חת עם ישראל בחתירה לביטחון ולשלום קבע".
  ‎"במזרח התיכון, נעמוד עם האזרחים שדורשים את זכותם האוניברסלית, ונתמוך במעבר יציב לדמוקרטיה.‫‬ התהליך יהיה מבולגן, ואל תצפו מאיתנו להכתיב את צורת השינוי בארצות כמו מצרים. אבל אנחנו יכולים – ונעשה זאת – לדרוש את כיבוד הזכויות הבסיסיות של כל בני האדם. אנו נמשיך ללחוץ על המשטר הסורי שרצח את בני עמו, ונתמוך במנהיגי האופוזיציה שמוקירים את הזכויות של כל סורי. נעמוד ללא חת עם ישראל בחתירה לביטחון ולשלום קבע. אלה המסרים שאקח עימי ואעביר בנסיעתי הבאה למזרח התיכון, בחודש הבא.
  In the ME, we will stand with citizens as they demand their universal rights, and support stable transitions to democracy…We can –and will– insist on respect for the fundamental rights of all people…And we will stand steadfast with Israel in pursuit of security and a lasting peace. These are the messages I will deliver when I travel to the Middle East next month

 14. אנג'לו איידן הגיב:

  ההתרחשויות מאשרות שהבורגנות הגדולה (אסד הוא נציג הבורגנות הלאומית של סוריה, ולא נציג של הבורגנות הגדולה, הרב-לאומית, הפיננסית, זו שמייצאת ממונות, אלא נגדה ונגד הציונות!) ידעה להסיג לצד הכלכלה הרכושנית את הרביזיוניסטים הסובייטיים – שעלו לשלטון בתפנית מדרדרת את ברה"מ מהפסגה הגבוהה ביותר בהתפתחותה – ולתגמל בדלנות לאומית (כמו הציונות) ברפובליקות סובייטיות; ידעה לתגמל בדלנות דומה ובעזרתה לכבוש את יוגוסלביה ולחלק אותה – וזה בתקופה בה ההנהגה היוגוסלבית פעלה לתקן את טעויות העבר בכדי לשקם את העצמאות הריבונית;ידעה להיעזר, גם הפעם, באמצעים אלימים ובשכלולים אחרים, באמצעותם ביטלה גם את עצמאות עיראק ואפגניסטן וכבשה את אוצרותיהן – וזה אחרי שמדיניות ממשלותיהן השתחררה מהשרשרת האימפריאליסטית (שרשרת ארצות כחוליות משועבדות להון הגדול);ואף ידעה לכבוש את אוצרותיה של לוב גם דרך ביטול עצמאותה עטורת הצלחות. היא לא ידעה להשתלט על סוריה תוך ביטול עצמאותה והפיכתה לחוליה תלותית כחלק שבוי פוליטית (בעיקר כלכלית וצבאית) בשרשרת האימפריאליסטית. ועוד לא הזכרנו את הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה, איראן, ונצואלה ועוד

  • דינו הגיב:

   מהטלגרף הבריטי" EU sanctions have not yet been widened to include the wider Assad clan whose family fortune has been estimated to be as high as £76 billion"
   ואני תוהה האם משפחה (גם אם מורחבת) שאוגרת הון בסדר גודל של 76 מיליארד ליש"ט – האם ע"פ ההגדרה שלך זו עדיין הבורגנות הלאומית של סוריה, או שמא אנחנו (סליחה, "הם") עוברים כבר לתחום הבורגנות הגדולה, הרב-לאומית, הפיננסית…?

   כמה אירוני שסוריה היא בדיוק "חוליה תלותית כחלק שבוי פוליטית (בעיקר כלכלית וצבאית) בשרשרת האימפריאליסטית"… של בריה"מ לשעבר ורוסיה היום.

   אגב רוסיה: הסובייטים לא היו צריכים שום רביזיוניסטים המוסתים ע"י בורגנות גדולה. סופה של בריה"מ נקבע כבר בימי סטאלין, יגודה ושאר המרצחים שבנו מנגנון קפקאי מתועב שכילה את עצמו מהרגע הראשון וגרם לרעיון הסוציאליסטי נזק נצחי.

   "עיראק ואפגניסטן כיבוש את אוצרותיהן" – אילו אוצרות יש לאפגניסטן??
   ולגבי עיראק – זה השקר הגדול: במכרז להפקת נפט שערכה עיראק הפסידו כל החברות האמריקאיות, ההכנסה לעיראק: 117מיליארד $ ב-3 שנים.

   נ.ב. עדיף באמת לא להזכיר את הרפובליקה """הדמוקרטית""" העממית של קוריאה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים