הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בפברואר, 2013 25 תגובות

האם הוא התאבד?

יש שיר ילדים שמתחיל במילים "במדינת הגמדים רעש מהומה", ואכן בימים אלה יש רעש ומהומה בישראל עקב הגילוי המרעיש על סוכן המוסד בשם בן זיגייר, עד כה האסיר X, שנעצר בחשד לעבירות ביטחוניות. שופטים הוציאו צווי איסור פרסום, איש מהאזרחים שלא מקושרים לצמרת לא ידעו והעיתונים לא פרסמו בגלל הצו הגורף של בתי המשפט. העברות בהן הואשם היו בעיני השלטון חמורות עד כדי כך שהוחלט כי ישוכן בכלא ברמת בידוד הגבוהה ביותר, מוקף מצלמות וסוהרים האמורים לשמור עליו 24 שעות, במטרה למנוע פגיעה בו. זאת אף זאת, כה סודי היה מעצרו עד כדי שינוי זהותו. הוא נכלא תחת שם שהומצא לצורך מעצרו. גם הסוהרים לא ידעו מי האיש. כך מעלימים אדם מהציבור. זו פרקטיקה של משטרים חשוכים.

zygieralonבן זיגייר אלון (צילום מסך מתוך "התחקיר האוסטרלי")

אנו היינו נידונים לחיות בחשיכה תקשורתית עוד שנים רבות, אלמלא תוכנית תחקירים אוסטרלית שחשפה את הפרשה. מערכת הביטחון ניסתה למנוע אפילו את פרסום התחקיר האוסטרלי, ושופטים ממושמעים הוציאו צווי איסור פרסום של התחקיר האוסטרלי. ראשי המוסד, השב"כ והצבא כנראה חיים עדיין בתקופה הטרום אינטרנטית בה הם קבעו מה נדע ובעיקר מה לא. בעידן האינטרנט אי אפשר לחסום לאורך ימים זרימת מידע ואתרים ישראלים ובלוגרים ציטטו את התחקיר האוסטרלי. בנוסף, שלושה חברי כנסת אמיצים, זהבה גלאון, אחמד טיבי ודב חנין ניצלו את חסינותם הפרלמנטרית, הפרו את הוראות הצנזורה הצבאית והגישו שאילתות בנדון. לאחר שכל הגדרות נפרצו הבינו גם במערכת הביטחון, כי קרב הבלימה שלהם נכשל ואותם שופטים שקודם חתמו על צווי איסור הפרסום חתמו עתה על ביטולם.

מה אנחנו יודעים בשעת כתיבת שורות אלו. מדובר ביהודי אוסטרלי, בן זיגייר, שהתחנך בן השאר בתנועת נוער ציונית ובקהילה יהודית במלבורן התומכת בישראל. הוא עשה הגירה לישראל התגייס לצבא לאחר מכן למוסד. אחת הסיבות שבמוסד שמחו לבואו הייתה אזרחותו הכפולה, ישראלית ואוסטרלית. באמצעות דרכון אוסטרלי ניתן להיכנס למדינות החסומות בפני דרכון ישראלי. לא סוד הוא, והדבר נחשף שוב ושוב, שהמוסד משתמש בדרכונים של יהודים בעלי אזרחות כפולה לצרכי חיסולים ופעולות טרור אחרות. חלק מבעלי הדרכונים יודעים על השימוש, לאחר שהם מתבקשים להשאיל את דרכונם לתקופת מה ומקבלים אותם חזרה עם חותמות של מדינות בהן מעולם לא ביקרו. המדינות שהמוסד עושה שימוש בדרכונן לביצוע פעולות רצח, הביעו מחאה בפני ישראל על שימוש זה. ממשלת ישראל הבטיחה לא לחזור על כך, אבל היא מפרה את הבטחותיה חזור והפר.

מהן העברות הביטחוניות החמורות שבהם נחשד בן זיגייר שמצדיקים אמצעים כה דרסטיים נגדו? את זה לא מגלים לנו, שחס וחלילה עוד נוכל לפקפק בחומרתן. עיתונאים הקרובים לראשי המערכת יוצרים את הרושם שהם בסוד העניין, שראש המוסד לחש באוזנם את פרטי החשדות, תמורת אי פרסום, ולכן הם מסתפקים באישור "חומרת העברות". כתוספת יוקר הם מוסיפים קווי אופי לא מחמיאים לאיש, עושים לו דיסקרדיטציה, כפי שעשו למרדכי ואנונו בשעתו. אלו עיתונאים המחויבים לראשי השירותים החשאיים יותר מאשר לקוראים ולעיתונות דמוקרטית שתיישם את העיקרון של זכות הציבור לדעת.

מפרסומי התקשורת באוסטרליה, מתקבלת תמונה לפיה עמד זיגייר להיפגש עם עיתונאי אוסטרלי ולגלות פרטים על השימוש שהמוסד עושה בדרכונים אוסטרלים. העיתונאי האוסטרלי מספר שבטרם הפגישה, כאשר היה בריצת בוקר בירושלים, דירתו נפרצה ונערך בה חיפוש, והוא מעריך כי גם האזינו לטלפון שלו.

עתה מגיע שיאה של העלילה. המסופר כאן התרחש לפני שנתיים. בתחילת 2010 נעצר בן זיגייר שהפך לאסיר X וכעבור שמונה חודשים נמצא מת בתאו. הגרסה הרשמית של השב"ס היא כי האיש התאבד בתלייה. הדבר מעורר תמיהה. אדם נתון תחת שמירה הדוקה 24 שעות של מצלמות וסוהרים, הייתכן כי היתל בכולם? שופטת השלום דפנה בלטמן שמונתה לחקור את מותו הייתה זקוקה לשנתיים בכדי להגיע למסקנה שהאיש תלה עצמו. לזה נחוצות שנתיים? הדבר רק מגביר את סימני השאלה האם התאבד או נרצח? יש דרכים שונות לבצע רצח "נקי". אפשר להרעיל את המזון שיגרום להתקף לב ולאחר מותו מביימים תלייה, אפשר לתלות אותו ולביים את המצלמות כך שהתולים לא יתגלו.

ממשרד המשפטים נמסר כי הכל נעשה תחת פיקוח שיפוטי. זה נשמע טוב לאוזנם של ישראלים רבים, אולם עלי זה לא עושה רושם. מי שמכיר את מערכת המשפט הישראלית יודע ששופטים בישראל הם חותמת גומי של השירותים החשאיים. כאשר איש המוסד לוחש באוזנו של שופט/ת את המנטרה "פגיעה בביטחון המדינה" הוא חותם כאוטומט על כל בקשת מעצר, כולל בידוד מוחלט. למשל, השופטת הילה גרסטל, נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז, הוציאה צו איסור פרסום על מעצרו של זיגייר, כולל איסור לפרסם שהוצא צו כזה. עד כדי כך גדול האבסורד. האם שופטת כזו או הדומים לה הם "בקרה שיפוטית" או שמא נכון לומר שהם שופטים כנועים לכל גחמה של השירותים החשאיים? גם ההגנה המשפטית שאדם כזה מקבל היא לעתים בעייתית. הוא לא יכול לבחור לו עו"ד על פי רצונו, אלא רק מרשימה של עורכי דין שקיבלו תווית כשרות מהשב"כ. לעתים יש מבין עורכי דין אלה מי שחצויים בין נאמנות לשב"כ לנאמנות ללקוח. או אז הנטייה היא להציע ללקוח עסקת טיעון שמכניסה אותו לשנות כלא ארוכות, במקום להיאבק לחפותו.

עו"ד אביגדור פלדמן סיפר שהוא נפגש עם זיגייר יומיים לפני שנמצא מת בתאו, (לא כפרקליטו אלא כמי שהתבקש לחוות דעתו) והוא התרשם כי מולו ניצב איש שלא מודה באישומים כלפיו והוא נחוש להיאבק על חפותו. כך לא מתנהג מי שמתכנן התאבדות, יחד עם זאת גם אם הייתה התאבדות, הרי יש מי שגרם לו להתאבד. את הדברים הבאים לא תמצאו בדו"ח של הגברת בלטמן שקרוב לוודאי יפורסם מתישהו. להלן רשימה חלקית מאד של מקדמי התאבדות:

ראשית, הבידוד המוחלט שהינו סוג של עינוי; שנית, חקירות שהיו מלוות באיומים שאם לא יודה ישב עד סוף ימיו בכלא והמשפחה תתכחש לו וכיוצא באלה איומים; שלישית, עינויים פיזיים, כמו תנוחות מכאיבות, קשירה לכיסא ועוד. 46 שנות כיבוש הפכו את ישראל למעצמת עינויים. המוח היהודי-קולוניאליסטי לא מפסיק לייצר שיטות עינויים חדשות. זהו אחד מענפי היצוא הפוריים ביותר של ישראל. תשאלו את מפקדי הצבא האמריקאי; רביעית, שלטונות הכלא מעודדים התאבדות בדרכים עקיפות. מרדכי ואנונו סיפר לי כי כל אימת שהכניסו לו אוכל לתא בכלים פלסטיים העיר הסוהר כי זה נעשה כדי למנוע התאבדות. כאשר חוזרים על כך שוב ושוב, הנושא לא מפסיק להטריד ולשייט במוחו של האסיר, ויש מי שבסופו של דבר נופלים לתוך המלכודת הפסיכולוגית; חמישית, בניגוד למרדכי ואנונו, איש בעל עוצמה נפשית בלתי מצויה שהחזיק מעמד למעלה מ-11 שנות בידוד, אבל עשה תפנית פוליטית בטרם מעצרו ולכן לא היו לו ציפיות מממשלת ישראל, בן זיגייר ראה עצמו ציוני ופטריוט ישראלי, שעזב חיים נוחים באוסטרליה ונשבה לתוך הרעיון הציוני לפיו מקומו של יהודי בישראל, ועל כן חש שהמדינה, במקום להודות לו, בוגדת בו וטופלת עליו אשמות שווא; שישית, עורכי דינו הביאו בפניו את הצעת המדינה לעסקת טעון לפיה תמורת הודאה באישומים יישלח ל-10 שנות מאסר (לפי גרסה אחת) ו-15 שנות מאסר (לפי גרסה אחרת); שביעית, למוסד ולשב"כ היה עניין בהחזרת נשמתו לבוראו, כדי למנוע את עדותו במהלך משפט. הם אינם רוצים שיחזור של משפט ואנונו, שעדותו הביכה את הממסד הביטחוני והוא כפה על ראשי המדינה להעיד במשפט ולעמוד מול חקירה צולבת.

הזכרתי מקודם את העיתונאים הקרובים לצמרת הביטחונית, ומקבלים את המידע הסודי ביותר תוך התחייבות מצידם לא לפרסמו. אחד כזה הוא רון בן ישי, שבין השאר היה בעבר מפקד תחנת השידור הצבאית "גלי צה"ל". בתוכנית טלוויזיה בערוץ הראשון הממלכתי (17.2.2013)ׁ שהוקדשה לאסיר x הוא היה אחד המשתתפים בפנל על תקן של מומחה לנושאי צבא, שב"כ ומוסד. כאשר נשאל על ידי המראיינת במה מואשם זיגייר, הוא ענה כיודע סוד, שהוא לא יאמר כדי לא להפר את איסורי הצנזורה, אבל הוא כן אמר שמדובר בעבירות בתחום הפטפוט, מבלי לפרט. במלים אחרות, הוא דיבר, וזה יוצר אצלי מיד גלי אהדה. בעוד רון בן ישי שייך לסוג העיתונאים השומר אצלו מידע מבלי לשתף את הציבור, אני ממוקם בדיוק בקצה השני, הסבור שכל המרבה לפרסם מידע חסוי שהממשל מנסה להסתיר, ממלא חובה דמוקרטית. לכן תמכתי ותומך במרדכי ואנונו, תמכתי בחיילת ענת קם (הגם שהביעה במשפטה חרטה) שניצלה את גישתה למחשב צבאי, העתיקה מסמכים סודיים ומסרה אותם לעיתונאי אורי בלאו, שדלה מהמסמכים כמה מפשעי הכיבוש שהצבא מבצע ופרסם אותם בעיתונו הארץ.

בשעתו כתבתי כי אילו היו בידי תוכניות מלחמת לבנון הראשונה, הייתי מפרסמם וחוסך את חייהם של אלפי בני אדם ופציעתם של עשרות אלפים.

בעניין זה של זכות הציבור לדעת אני לא רק נאה דורש, אלא גם מנסה ליישם ולא מהיום. כאשר כיהנתי כעורך "פוסט מורטם", ביטאון הסטודנטים באוניברסיטת חיפה (שנה אקדמית 1971/2, קיבלתי שוב ושוב מכתבי נזיפה והתרעה מהצנזור הצבאי על כך שהעיתון מפרסם ידיעות ורשימות בנושאים המחייבים אישור מוקדם של הצנזורה. ידעתי שיש לו סמכות לסגור את העיתון, אבל החלטתי לקחת הימור ולהתעלם ממנו. הוא לא יכתיב לי מה לפרסם ומה לא. ואכן לא מסרתי לצנזורה אף ידיעה או רשימה לאישור מוקדם. ההימור צלח. בהיותי כתב "על המשמר" בארה"ב ובאו"ם הגיע לידיעתי מידע רב בנושאים שהעיתון סרב לפרסם מתוך הנחה שהצנזורה תפסול, מה שמכונה צנזורה עצמית מקדימה. במקרים כאלה מסרתי תמיד ת המידע לעמיתים מעיתונות העולם. בתקופה שהייתי עובד מדינה הגיע לידי לעתים מידע סודי ולא סודי כאחד וכל מה שלא פורסם בישראל מסרתי לעיתונאי חוץ שפרסמו בעיתוניהם והועתק לאחר מכן בעיתוני ישראל כציטוט מחו"ל. היום אינני נמצא במוקדי החלטות, כך שיכולתי בתחום זה הצטמצמה מאד. מה גם והיום, בעידן האינטרנט חוצה גבולות זה גם פחות נחוץ.

לסיכום: בזכות הפטפוט ובגנות ההשתקה וההעלמה.


עקי

לפני מספר ימים נפטר עקי (עקיבא) אור, חבר יקר ואיש אשכולות. להלן דבריי בהלוויה:

עקי – איש שמאל, ממקימי מצפן, סוציאליסט, הומניסט, דמוקרט, חבר, נדיב, שונא מלחמות ואוהב אדם, אינטלקטואל פורה שלא חדל לחפש דרכים לחברה דמוקרטית שתתנהל ללא המנגנון האלים של המדינה, מת מות צדיקים בשנתו כיאה למי שנאבק כל חייו על צדק חוצה גבולות לאומיים.

עקי היה הדוגמה האולטימטיבית של השמאל החושב, משוחרר מדוגמות ופולחני אישיות. כאינטלקטואל חתר לחברה דמוקרטית ושוויונית משוחררת ככל שניתן מהמנגנון האלים של המדינה. דווקא עידן האינטרנט מקרב אותנו לרעיון של עקי, שהרי אפשר להביא כל סוגיה להכרעת העם באמצעות לחיצה על מקש המקלדת.

עקי תעב לאומנות וגזענות. מכאן האנטי ציונות שלו. שנינו ילידי ברלין ושנינו באנו לפלשתינה הבריטית בגיל שלוש והמשפחות של שנינו נמלטו מגרמניה הנאצית, שהרי אלמלא הנאציזם לא היו משפחותינו מהגרות והיינו גדלים כגרמנים יהודים או יהודים גרמנים או גרמנים ממוצא יהודי, שהרי משפחותינו היו נטועות עמוק בתרבות הגרמנית.

עקי שייך לאותו מיעוט שהלקחים מגרמניה הנאצית התבטאו קודם כל במאבק חוצה גבולות נגד לאומנות וגזענות. האנטי ציונות שלו נבעה מכך שסבר כי הלאומנות והגזענות הם מהותיים לרעיון הציוני. הוא ראה קו רצף מרעיון העבודה העברית דרך ייהוד הגליל ועד להתנחלויות. הגדרה עצמית יהודית מפסיקה להיות צודקת כאשר היא מותנית בנישול עם אחר מאדמתו ושלילת זכויותיו. יחד עם זאת היה מספיק ריאליסט להבין כי אי אפשר לחזור אחורה מאה שנים אבל יש לתקן את מה שניתן, ואין להשתמש בשואה כרישיון נצחי לדיכוי עם אחר.

עקי היה בין אנשי השמאל, מעטים מדי לצערי, שהבין את הסכנה הנוראה הנובעת ממזרח תיכון גרעיני והצטרף לוועד הישראלי למען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי ביולוגי וכימי. היינו עמיתים לפעילות. יחד התייצבנו בכל 6 באוגוסט, יום הפצצת הירושימה, להפגנה להזכיר לישראלים כי רווח והצלה לא יבואו ממאות פצצות אטום שישראל אגרה. אלה מקרבים שואה חדשה וכי הפתרון הוא בפירוז האזור מנשק זה כדי שלאף מנהיג לא תהיה אופציית שימוש בו. מכאן גם תמיכתו העקבית במרדכי ואנונו.

עקי היה חבר שדלתו הייתה פתוחה. בשנים בהן גר באנגליה אין ספור אנשים מצאו אצלו בית מכניס אורחים, והכל נעשה מבלי שחשת אי נעימות של מי שמטריד את המארח. ביתו היה עבורי המקום הטבעי להניח בו את ראשי כל אימת שביקרתי בלונדון. הוא מעולם לא התנשא על הזולת. האינטלקטואל שבו לא נעל אותו במגדל שן. הוא ירד לעמק הבכא של הפעילות הפוליטית התעמת עם עוברי אורח והדהים לא אחת את יריביו בכמות אדירה של ידע ועובדות שהשאירו אותם פעורי פה. נותרו בו כמה סימני היכר מתקופת היותו איש צי הסוחר הישראלי. לבוש תמיד בפשטות, הופעה מרשימה אבל לא מפחידה, קול רועם אבל לא מאיים, איש שהקרין טוב לב מבלי לוותר על עקרונותיו הפוליטיים.

כולנו כאן בסופו של דבר מספידים שנהפוך כל אחד ביומו למוספדים. עד שיגיע יומי להיות מוספד אנצור עימי את דמותו של עקי, כחבר לרעיון ולמאבק, כאחד מאושיות השמאל לא רק בישראל. יהי זכרו ברוך.

תגובות
נושאים: מאמרים

25 תגובות

 1. שמעון הגיב:

  הפעם, אתה ענק . עם עקי ועם בן. שלא כמו עם סטלין. בזכות עקי,שלך, נסלח ונשכח לך את סטלין.

 2. לגדעון הגיב:

  הספד ענק לאיש טוב
  יהי זכרו ברוך

 3. צדוק התקוה הגיב:

  גדעון אני באמת לא מבין למה את כל כך מתרגש האיש היה סוכן מוסד כנראה דיבר דברים שלא היה צריך לדבר עלהם אם גורמים שלא צרכים לדעת האיש נעצר והוחזק בכלא [למיטב ידעתי לא מחזקים עצרים בבתי מלון אולי בצפון קוראה מענין מהיכן אתה יודע אילו עינוים הוא עבר האם היתה בחדר החקירות ? שמו נאסר לפירסום כי לאיש יש משפחה בארץ אישה וילדים וכן משפחה בחול האם אתה חושב שהוא רצה ששמו יתפרסם? ואתה מיד חושד שהוא לא התאבד כי התא מצולם 24 שעות נכון התא מצולם אבל לא השרותים תאר לך שהיו מצלמים גם את השרותים מיד היו נזעקים אברי זכיות האדם והיו צועקים צנעת הפרט ובצדק עו"ד אביגדור פלדמן לא חשוד בענייך כי משת"פ של השב"כ כך אני מקווה אם הוא ביקר אותו כנראה התייעץ איתו אהבתי את הקטע שלך 46 שנות כיבוש הפכו את ישראל למעצמת עינויים אז כנראה לא ביקרתה במחנות הגולאג שעדין יש ברוסיה בסין בצפון קוראיה באירן קח קצת אויר לפני שאתה מוחץ את הציונים אתה כותב ועל כן חש שהמדינה, במקום להודות לו, בוגדת בו וטופלת עליו אשמות שווא; מהיכן הידע שלך שהכל אשמות שווא;מענין יש לך קשרים במוסד?

 4. ע.ג. הגיב:

  כרגיל אצל ספירו קשה לו להבחין בין דמיון למציאות במיוחד אם הדמיון מאפשר להתגולל על ישראל. ספירו מספר לנו על אסיר "שהועלם" מעיני העולם. זה שהיה לו סנגור,לא רלוונטי. זה שמשפחתו ידעה שהוא בכלא הישראלי כחשוד בעבירות בטחון, לא רלוונטי. זה שמשרד החוץ האוסטרלי ידע, לא רלוונטי. אבל ספירו לא ידע, מי הנבל שהסתיר את האיש מעיניו של ספירו של"ו צדיקים שחורים משחור לעומתו. מכיוון שכל ההליך גם עבר את הבקורת השיפוטית מה יותר קל מאשר להשמיץ גם את מערכת המשפט הישראלית שנחשבת בכל העולם למערכת הוגנת ומקצועית. כאשר אני רואה אדם כל כך צדיק אני מיד חושד שעומד לפני נבל גדול שהצדקנות היא מפלטו.

 5. "עבירות בתחום הפטפוט" הגיב:

  על "עבירות בתחום הפטפטת", מבלי לפרט, צריך להכניס את בנימין נהנתניהו לכלא לשנים רבות. זה כל מה שהוא עושה, כשהוא לא "סתם מפשל", או נפגש למטרת שידוך-שיחוד ובניית גועליציה עם ציפורה לבני. והיא? נענה מיד לשידוכיו ואפילו לא עונה למי שמציג לה את השאלה שמתחילה ב"הרי לפני הבחירות הבטחת…"

 6. ק.א. הגיב:

  הצמד (או הסולו?) צדוק וע.ג. מזכירים לי את שולחנם של שופטי חידון התנך מ"שלב השאלה הזהה"…
  אין מקום מפלט מהם מה? האם זו חובה להניח להם להתקרצץ באין מפריע גם באתר הזה?

 7. דמוקרט הגיב:

  תודה לגדעון ספירו על ההספד המרגש לעקיבא אור, ועל סיכום הדברים בפרשת זיגייר, שאני מהמר שעוד רחוקה מלהסגר. שיטת הממסד היא להתיש את דעת הקהל באיסורי פרסום ממינים שונים, ולבסוף אחרי מאבק גדול משחררים את העז, ומפרסמים חלק מהעובדות. הציבור העייף מרגיש שהשיג את מבוקשו, וכך מרבית הפרטים החשובים באמת ממשיכים להיות מוסתרים.

 8. גדעון ספירו הגיב:

  לשמעון: אל תזרוק לפתחי את סטלין. אני תמיד השתייכתי לשמאל האנטי סובייטי. יש לי על זה קבלות בכתב לרוב. חברי המפלגה הקומוניסטית שהכירו אותי אמרו לי לא אחת:גדעון, בכל מה שקשור בברית המועצות אתה נשמע כמו סוכן של האימפריאליזם האמריקאי. אני חושש שהנזק שברית המועצות גרמה לרעיון הסוציאליסטי, ירדוף אותנו עוד עשרות, אם לא מאות, שנים.

  לצדוק: ההבדל ביני לבינך שאני קורא את הדו"חות של הוועד נגד עינויים, ובנוסף נפגשתי עם מי שעברו את מרתפי השב"כ, יהודים וערבים, ואני אומר לך בשכנוע מלא כי אין דבר כזה חקירה ללא עינויים, לפעמים פיזיים, לעתים נפשיים ולעתים שילוב של השניים. תחשוב בעצמך: מדוע מתנגד השב"כ לצילום החקירות. יש רק סיבה אחת: הם רוצים להמשיך בשיטות חקירה לא חוקיות הרחק מעיני הציבור. אם הוא רצה או לא רוצה שיפרסמו את שמו זה לא רלבנטי. חלק ניכר מעצורים לא רוצים בפרסום שמם אבל אם זה יתקבל, אנו מאבדים את הבקרה הציבורית על פעולות זרועות הממשל, ומסתכנים במעצרי שווא המוניים. זה שיש גולאגים ומחנות עינויים בצפון קוריאה אינו מנחם אותי לגבי הנעשה בישראל.עינויים כחול לבן אינם פחות כואבים מאלו של גויי העולם.

 9. אלכס מסיס הגיב:

  גדעון ספירו בניגוד למגיבים אחדים – עסק בעיקר: במדינת ישראל, כמו במשטרים אפלים שכמעט
  כולם נכחדו – נעלם אדם… אין זה חשוב כלל אם היה במוסד ולדעת הסוכן רון בן ישי "פטפט"- הוא
  נעלם ונמצא תלוי בשירותים של תא הכלא השמור ביותר במדינה
  מה עלינו להסיק מעובדה זו? מסקנותי, לאחר מעשה, שאנו חוזרים לעבר של "מנגנון החושך" כפי
  שכינינו את הש"ב ב"העולם הזה" בשנות החמישים

 10. גדעון ספירו הגיב:

  לע.ג. לתגובות שלך יש דפוס שחוזר על עצמו. אתה לא קורא את מה שכתבתי אלא מה שהיית רוצה שאכתוב ועם הפנטזיה הזאת אתה מתווכח.לא כתבתי שהעלימו אותו מהעולם אלא מהציבור. ,כולל מחברי הכסת, כולל מחברי ועדת חוץ וביטחון, שעתה מביעים תרעומת על ההסתרה. באין בקרה ציבורית, הסכנה של עיוות דין גדלה. ציינתי שהיו לו עורכי דין, אבל העליתי את הבעיה שאין לעציר שעבד בשירותים החשאיים ונאשם בעבירות חמורות אפשרות לבחור לו עו"ד והוא מוגבל לרשימה של עורכי דין שקיבלו כשרות מהשב"כ. עורכי דין אלה, לא כולם אבל חלקם, מתניידים בין נאמנות לשב"כ וללקוח ולכן הם נוטים לקבל עסקות טיעון ומציעים לללקוחות להסכים, שאחרת יורשעו עם עונש יותר חמור. אתה לא מתמודד עם זה. ידיעת ההורים אינה רלבנטית להעלמתו מהציבור. הם חוייבו לחתום על התחייבות לשמור על סודיות אחרת תישלל זכות הביקור. אינני משמיץ את מערכת המשפט אלא קובע עובדה ששופטים הם חותמת גומי כשהם שומעים ביטחון המדינה. זו לא בקרה שיפוטית. השופטת גרסטל שחתמה על צווי איסור הפרסום, חתמה על ביטולן. שופטת ממושמעת.

 11. האם היא תתאבד? הגיב:

  השאלה "האם בן זיגייר התאבד" מעניינת אותי הרבה פחות מהשאלה "האם מדינת ישראל תתאבד? ותיקח עימה כשתלך לעולמה -בנפץ אדיר- גם אותנו ואת איראן וחצי האזור (רווי הנפט)?"
  ביום ה' גינה ממשל אובמה את איראן וטען שהפעלת צנטריפוגות חדשות בנתנז שבאיראן מהווה "צעד פרבוקטיבי נוסף" [US brands Iran Centrifuges "Provocative" – BBC] טענה נציגת המדינה הראשונה בעולם שהפעילה, לפני יותר מ-72 שנה ב"יער הכותנה" Los Alamos את "פרויקט מנהטן" — שהיה שם הצופן שנתנו האמריקנים לפרויקט פיתוח הנשק הגרעיני. את "הפרויקט" ביצעו "מיטב המוחות", כולל היהודים אופנהיימר וטלר. הפיתוח הצליח וב-1945 הטילה ארצות-הברית שתי פצצות אטום על הירושימה ונגאסאקי. "ידידתנו הגדולה" הפכה לשם דבר לאלימות. עד היום ארה"ב נותרה המדינה היחידה שהשתמשה בפצצה. "מקור החסידה הזרה" טוען שגם ישראל "הולידה" כמה עשרות פצצות עמימות בכור שקיבלה מצרפת, ובמים כבדים – מתנת בריטניה. ועכשיו –ראו זה פלא– ישראל, שלפני 57 שנה החלה לפצח את גרעיני דימונה –והיתה למדינה הראשונה שגרענה את המזה"ת– יש CHUTZPA לגנות את איראן שבנתנז מולידה אולי… "חסידה" אחרת.

 12. ע.ג. הגיב:

  לספירו. ולזה בדיוק התכוונתי כאשר כתבתי שהעלימו אותו ממך. ולמה שלא יעלימו אותו או אדם אחר מידיעת הצבור? גם בכנסת ממדרים את חברי הכנסת מחלק מהמידע ולכן ישנה ועדת משנה לעניני בטחון ולכן ישנה ועדת משנה שעוסקת בנושאים חשאים ודיוניה חסויים לחלוטין. כך מתבצע פקוח הצבור על ענינים מסוג זה ולא בכך שכל המידע פרוץ לכל רוח. חברי הכנסת לא התלוננו על כך. רק זועבי וטיבי וגלאון התלוננו ובענין זה הם ממש לא נחשבים לבעלי זכות להביע דעה למרות היותם חברי כנסת. מכיוון שאתה כופר בזכותה של ישראל להלחם בפשעי המלחמה הפלשתינים היית רוצה שכל המידע על הלחימה הזו יהיה גלוי וידוע וכך ישראל תמצא עצמה חסרת יכולת להתגונן. זה לא יקרה

 13. אלכס מסיס הגיב:

  אין לי מושג מי הוא המגיב "עג" אבל אודה לו אם יפרט את "פשעי המלחמה הפלסטינים"
  תודה

  • ע.ג. הגיב:

   עד אתמול רצח אזרחים בכוונת תחילה היה פשע מלחמה עפ"י אמנת ז'נבה הרביעית. בכוונה מר מסיס, בכוונה, כמו שעושים הפלשתינים, כי להרוג אזרחים תוך כדי פעולה צבאית כמו שעושה צה"ל מוחרג באמנה מגדר פשע מלחמה. להכריז על רצון לחסל עם כמו שעושה החמאס הוא פשע נגד האנושות עפ"י אותה אמנה. להחזיק חיל שבוי ללא בקורי צלב אדום, ללא זכות טיול, ללא זכות לעו"ד ועוד כמה דברים שהפלשתינים עוללו לשליט זה פשע מלחמה עפ"י אמנת ז'נבה. הפלשתינים עברו עוברים ויעברו כמעט על כל סעיף באמנה שנוגע לזכויות מוגנים (כך מכונים באמנה אזרחים לא מעורבים וחילים שהניחו את נשקם מחמת פציעה או כניעה).

  • דוד עציון הגיב:

   אלכס, תבחר לך כל אחד ממעשי הטבח שעשו פלסטינים באזרחים ישראליים, בעיקר בשנים 2000-2005 והרי לך פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.

 14. תלמיד מאוחר של עקיבא אור הגיב:

  לגדעון ספירו,הספד מרגש ביותר.
  עקיבא אור היה הוגה דגול וגדול, מהפכן ומחנך פוליטי של דור. מותו הינו אבידה עצומה לשמאל המהפכני בעולם ובארץ. יתר על כן, הוא היה אדם נפלא (או בן חווה נפלא, כפי שהיה נוהג לומר).
  הוא הותיר אחריו מורשת גדולה וחוויה ייחודית שמאחוריו. למרות שאני לא הסכמתי עם כל היבט של האסטרטגיות שלו, אני תמיד אראה אותו כאחד מהמורים הפוליטיים החשובים ביותר שלי.
  חשובה ביותר העובדה שהוא הותיר מאחוריו, מורשת כתובה לדורות הנאבקים הבאים.

  יהי זכור ברוך

  בצער, יגון ולב כואב,

 15. אשר פרוליך הגיב:

  לאלכס מסים:

  אתה עוד לא יודע מה היו "פשעי המלחמה הפלסטינאים? באמת ?בולגריה שכחתה? מינכן שכחתה?
  מעלות שכחתה? אנטבה שכחה?,לוד שכחתה? דולפינאורים שכחתה? פיצוצי אוטובוסים,מסעדות,מועדוני לילה,ירי על ישובים אזרחיים,חטיפות ורציחות בדם קר ובמכוון ,בלי סוף כולל של ילדים ותינוקות ועוד הרשימה ארוכה מאוד.
  ואל תספר שאלה לא היו פשעי מלחמה,או תנסה "להסביר" אותם בכל מיני הסברים מעוותים.
  אם אתה באמת איש שלום,אתה צריך לגנות פשעים אלה לא פחות מכל פשע אחר.
  האויבים הגדולים של השלום הם לא רק אלה המבצעים פשעים,אלא גם אלה המצדיקים אותם או
  "מחליקים "עליהם,בעיקר אם אלה "אנשי רוח" ואנשי "זכויות אדם" מזויפים.

 16. לפרויליך ואחרים הגיב:

  קל מאוד לתומכים בקולוניאליזם ובכיבוש להעמיד את הבעייה על "פשעי מלחמה" עכשיו מאחר ששני הצדדים מבצעים פשעי מלחמה והצד הנכבש הוא המפר את הסטטוס קוו של הכיבוש שנוח לכובשים "בפשעי מלחמה" אז הוא האשם העיקרי.
  ובכן יועיל "המרכסיסיט" לבחון את כל המאבקים האנטי קולוניאליסטים במאה השנים האחרונות, כולם היו מלווים בפשעי מלחמה ללא יוצא מהכלל! (גנדי ואבו מאזן עברו למאבק לא אלים אחרי שההתנגדות המזויינת נכשלה). וכי אפשר אחרת? העמים תחת הקולוניאליזם כולל הציוני היו בנחיתות בלתי אפשרית מול הצבאות המדכאים ובנוסף האחרונים הם שקבעו את "חוקי המלחמה" כמובן לנוחותם. אז עד "שהפושעים" לא יחזרו בתשובה, כלומר מתנגדותם לכובש הם האשמים בסיכסוך. ואח"כ…
  אז אין לי כאן כל ענין להצדיק רצח לא של אזרחים ולא של חיילים שגם הם אזרחים צעירים שקל להוליכם שולל. העניין הוא להעמיד את הבעייה על מהותה כל שרשת מעשי הפשע נובעת מדיכוי של עם או קבוצה ע"י כובש ומנשל, בסכסוך כאן בין ציונות קולוניאליסטית לבין הילידים הפלסטינים. מי שמעמיד את סיבת הסכסוך על "פשעי מלחמה", כולל "המרכסיסיט", פשוט טוען לטובת המדכא.

 17. גדעון ספירו הגיב:

  לפרויליך וחבריו,
  אם אתם רוצים לקיים תחרות מי טרוריסט יותר גדול, חמאס או ישראל, אתם מפסידים בענק. הטרוריסט הגדול הוא ישראל והטרווריסט הקטן הוא חמאס. הטרוריסט הגדול, בטפשותו וקוצר ראותו הקים, דיפן וסייע לחמאס בשנים שאש"ף נחשב לאויב הפלסטייני שיש למגר ובשרות מטרה זו יש לעודד כל ארגון או תנועה שאינם אש"ף. החמאס בנה את כוחו בסיועה הנדיב של ממשלת ישראל – היא הטרוריסט הגדול. מה שקרה הוא שחמאס קמה על יוצרה ועכשיו מנסה ישראל להחזיר את השד לבקבוק, אבל אחרו את המועד. אותו קוצר ראות איפיין את מדיניות ארה"ב שסייעה בתחמושת וכספים לבן לאדן ולטליבן במלחמתם נגד בריה"מ וקצרו את פירות איוולתם באסון התאומים.
  מה שחבריי ואני מנסים לעשות, זה ליבש את הבִּצה שהטרוריסט הגדול יצר ומהווה את הדשן המזין את פעולות הטרוריסט הקטן. לבִּצה יש שם -הכיבוש. חיסול הכיבוש שמפעיל הטרורסט הגדול הוא תנאי יסוד להפסקת פעולות הטרוריסט הקטן. את זאת בדיוק הטרוריסט הגדול לא רוצה. הוא טובל בבצה העכורה שמספקת עילה למלחמות להן זקוק הטרוריסט הגדול כאויר לנשימה. בשביל להבין זאת לא צריך להיות מרקסיסט. מספיק שכל בריא וזהו מצרך נדיר.

 18. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון ואלכס:

  אלכס: אתה שאלתה מה פשעי המלחמה של הפלסטינאים ואני עניתי לך. בתגובתך פתאום נזכרתה שהיו פשעים כאלה ו"שכתה" מהם ולאחר מכן אתה מנסה להצדיק אותם כחלק ממאבק צודק.
  על מי אתה מנסה לעבוד ?

  לגדעון: הפכתה את ה"שטן הגדול והשטן הקטן " לטרוריסט הגדול והטרוריסט הקטן ?
  טרור הוא טרוט והוא טרור והוא טרור ושום דבר אחר.

  אוי לשמאל!! אוי לשני העמים עם "שמאל" כזה !!

  • צפור בודד הגיב:

   למרות שדעתי שונה לחלוטין מדעתך בכל הקשור לסבות הסכסוך ולדרכי פתרונו וקרובה יותר לדעתם של אלכס וגדעון. בתגובתך האחרונה אשר בלמת היטב טעוני השניים בנושא הסבות לפעלת מנגנוני חושך. בכל מציאות של טרור הנכפית על צד כלשהו ואין זה חשוב אם הוא המדכא או המדוכא, נכפית עליו גם מציאות של מנגנוני חושך. כלומר אם אדע שרק אחרי שאוציא למישהו את כל עשר הצפרניים, הוא יגלה לי באיזה גן ילדים עומד להתרחש הפיגוע הבא- אני מודיע לכם אלכס וגדעון, שאשמח להוציא את כלנה. ואם לצורך כך אצטרך גם לטלטל ידידיו השתקנים הנאמנים, טלטל אטלטל. ולא, לא במרתף אלא בשטח הפתוח ובפרהסיה. ולא, בלי צו שופט אלא עם כמה מחברי או לבדי ולא לא באור היום כי אם במחשך, בפריצה נועזת.אך זהו אני ויתכן שיש שונים ממני ומגישתי וכבודם במקומו מונח.
   מכל מקום, אנני מבין מה הקשר בין הסוציאליזם לבין גישות שונות לטפול בטרור בעזרת מנגנוני חושך המוקמים בתוך חברות נאורות הנתונות תחת איום של טרור. זה כמו להגיד שאם אתה ירוק ובעד אקולוגיה זה סימן שאתה קומוניסט, או אם אתה טבעוני זה סימן שאתה אנרכיסט, מה הקשר?

 19. אשר פרוליך הגיב:

  לציפור בודד: אל תזלזל בטיפשות האנושית. לא רק במנגנוני חושך ואף לא במדינות "נאורות".
  הבעייה עם הטרור היא לא רק שטרור לא מוסרי,לא אנושי,חולני ומפלצתי,הוא גם טיפש,התגלמות הטיפשות .
  הטרור גרם לעם הפלסטינאי נזק עצום שעד היום משלמים עליו.
  לאחרונה,חלק ממנהיגי הפלסטינאים וחלקים גדולים בעם הזה הבינו שהדרך הזו גרם להם נזקים גדולים ולא קידם אותם בכלום,להיפך.
  מעניין שדווקה ליהודים המחשיבים עצמם "מתקדמים" ו"שמאל" עדיין יש כאלה שממשיכים להצדיק
  בדרך זו או אחרת את הטרור.
  שוב,אל תזלזל בטיפושת האנושית, במיוחד כשהיא מתחבה ברטוריקה דמגוגית וזולה.

  • "טירור טיפש" הגיב:

   "המלחמה בטירור" היא המלחמה של האימפריאליזם נגד מתקוממיו כך "המלחמה לדמוקרטיה" היא המלחמה להשתלטות אימפריאליסטית
   כאן המלחמה ב"טירור הפלסטיני" היא התמיכה בכיבוש הציוני-קולוניאלי.
   הטירור הוא טיפש רק כאשר הוא נכשל. הטירור שישראל עושה בשטחים הפלסטינים הוא דוקא מצליח בדיכוי. אלא שטירור מצד המדכא הוא אף פעם לא טירור אלא מלחמה בטירור…
   אז ככה רוב מלחמות השחרור נגד הקולניאליזם, אם לא כולם, היו מלוות בטירור נגד המדכא ורובם דוקא צלחו. אז מה? הטירור חכם או טיפש? יש "הסבר מרכסיסיטי או רק רטוריקה דמגוגית זולה?

 20. צפור בודד הגיב:

  אשר עזוב, לבד מדבריך אתה רואה שבכל גינה יכולים לצמוח עשבים שוטים.
  וכי יש כאן באתר זה מישהם "שממשיכים להצדיק בדרך זו או אחרת את הטרור" ?
  שהרי מי שעוקר ציפרנים ומפעיל מנגנוני חושך הנו טרוריסט בעצמו (בלי שום קשר לסבות המוצדקות, אם לוא, שהביאו אותו לידי כך). כלומר בפארפארזה על המלחמה: ב"טרור נהג כבטרור".
  אך גם זה ענין נואל בין "עקיצה" טרוריסטית ל"הדברה" שלטונית, ענין בו מרבים היום לעסוק, לדאבוני.
  משום שכמו במאבק ביתושים, כך המאבק בטרור (כאשר כל צד מאשים צד אחר בטרוריזם), במקום להלחם בכל יתוש באופן נפרד ולהדבירו בכימיכלים מזהמים, יש וראוי ליבש הביצה כולה.
  דבר שימנע מאיתנו גם העקיצות וגם תופעות הלוואי של ההדברה.
  ובכן, כיצד ניתן ליבש ביצה לאומנו- דתית- פשיסטית- קפיטליסטית חזירית זו, בה אין לדעת כבר מי יתוש ומי מדביר?….זו השאלה.
  והתשובה היא אחת (לדעתי כמובן) : בעזרת הסוציאליזם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים