הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באפריל, 2013 7 תגובות

המאמר תורגם מאנגלית.

לפני מספר ימים הזכרתי את האתגרים הגדולים העומדים כיום בפני האנושות. הקיום האנושי התבונתי הופיע על פני כדור הארץ לפני כ-200,000 שנים, אף על פי שממצאים חדשים מראים אחרת.

איני מתכוון לבלבל את הקיום האנושי התבוני עם עצם קיומם של חיים, אשר הופיעו, בצורתם היסודית, במערכת השמש שלנו לפני מיליוני שנים.

למעשה קיים מספר אינסופי של צורות חיים. בעבודתם המתוחכמת של המדענים הבולטים ביותר בעולם כבר עלה הרעיון לשחזר את הקולות שהופיעו לאחר המפץ הגדול, הפיצוץ שהתרחש לפני יותר מ13.7 מיליארד שנים.

הקדמה זו הייתה יכולה להיות נרחבת מידי לולא היה תפקידה להסביר את משקלו הכבד של אירוע בלתי יאומן ואבסורדי כמו המצב שנוצר בחצי האי הקוריאני, בתוך אזור גיאוגרפי המכיל קרוב לחמישה מיליארד איש, מתוך שבע מיליארד האנשים המאכלסים כיום את כדור הארץ.

זוהי אחת הסכנות הרציניות ביותר למלחמה אטומית מאז משבר אוקטובר סביב קובה ב-1962, לפני 50 שנה.

ב-1950 פרצה מלחמה בחצי האי הקוריאני שגבתה את חייהם של מיליוני בני אדם. היא באה בקושי חמש שנים לאחר ששתי פצצות אטומיות התפוצצו על הערים חסרות המגן הירושימה ונגסאקי, והרגו או גרמו לקרינה של מאות אלפי אנשים.

גנרל דוגלאס מקארתור רצה להשתמש בנשק אטומי נגד הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה. אפילו הארי טרומן לא הרשה זאת.

הרפובליקה העממית של סין איבדה מיליון חיילים אמיצים כדי למנוע היערכות של צבא אויב על גבולות המולדת שלה. הצבא הסובייטי עשה את חלקו וסיפק נשק, תמיכה אווירית ועזרה טכנולוגית וכלכלית.

היה לי הכבוד לפגוש את קים איל סונג, דמות היסטורית, מהפכן ואדם אמיץ במיוחד.

אם תפרוץ שם מלחמה, אנשי שני הצדדים של חצי האי יוקרבו באופן נוראי, ללא כל יתרון לאף אחד מהם. הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה תמיד הייתה ידידותית עם קובה, כפי שקובה תמיד הייתה ותמשיך להיות עימה.

כעת כאשר המדינה הדגימה את הישגיה הטכניים והמדעיים, אנו מזכירים לה את חובותיה למדינות אשר היו לה לידידות נפלאות, ויהיה זה בלתי צודק לשכוח שמלחמה שכזו תשפיע על יותר מ-70% מאוכלוסיית כדור הארץ.

אם קונפליקט מסוג זה יפרוץ שם, ממשלתו של ברק אובמה בכהונתו השנייה תהיה קבורה במבול של תדמיות אשר יציגו אותו בתור הדמות הזדונית ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית. החובה להימנע ממלחמה היא גם שלו ושל אנשי ארצות הברית.

פידל קסטרו רוז
4 באפריל 2013
מתוך:
Cuba Debate (אנגלית)

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. יעקב הגיב:

  לרגע קראתי לתומי באתר הגדה השמאלית. לפתע "היה לי הכבוד לפגוש את קים איל סונג".
  לקרוא כאן ועכשיו מכתב מפידל קסטרו, גם אם אינו ממוען אלי, דומה לחוויה של שותפות בעשיית הסטוריה.
  שיהיה לו בהצלחה.

 2. תיקון קטן הגיב:

  תודה על תרגום המאמר. במשפט האחרון פידל קסטרו מדבר על diluvio de imágenes ז.א. מבול של "תמונות", ולא על "מבול של תדמיות". לסיום אומר קסטרו: החובה להימנע ממלחמה היא שלו וגם של עמה של ארצות הברית. נקווה שגם בארה"ב וגם בשתי הקוריאות יקראו וייסמו את האזהרה של ידיד האנושות, פידל.

 3. גופי הגיב:

  קים סינג און מהפכן אמיץ? טוב, טכנית גם היטלר ומוסליני היו.

 4. על ההבדל בין פאק פונג-יו לפידל הגיב:

  גם פידל הלך על סף התהום כשהסכים להציב טילי ברה"מ מול פלורידה. אך קסטרו היה הרבה יותר חכם מהנכד של קים-איל-סונג, והשכיל להסיג את הטילים תמורת ויתור ארה"ב על תקיפת קובה. ומאז אמנם הפסיקה ארה"ב את תקיפת האי הסוציאליסטי היחיד ביבשת אמריקה, ו"הסתפקה" במצור… מה שמזכיר לי את הסיפור על ההבדל האסטרטגי של מאבק האלג'יראים (FLN) בקולוניאליזם הצרפתי מזה של הוויטנאמים (FNL). הגיעו הוויטנאמים לצפות באסטרטגיה שבה נקטו האלג'יראים ושאלו פרטים. הסבירו האלג'יראים: אנחנו עושים אמבוש בואדי הצר, ותוקפים את האוטובוס. ענו הוויטנאמים בצנעה, ואנחנו במקום לתקוף את האוטובוס מתערבבים בנוסעים בו… שנאמר "יחי ההבדל הקטן" (Vive la Différence).

 5. משה הגיב:

  אולי מישהו יסביר על מה ההתלקחות בקוריאה?

  • צפור בודד הגיב:

   לפי כמה פרשנים אמריקניים: קים ז'ונג און (השליט הנוכחי הצעיר) סובל מבעיה שלטונית. מסתבר שיש קבוצה של קצינים בכירים בצמרת הפקוד הצפון קוראני שמעונינת לראותו פחות משפיע מבחינה הנהגתית- ביצועית (כנראה בשל גילו הצעיר וחוסר נסיונו), עקב כך ה"נסיך" החליט לחזק מעמדו בשתי דרכים: פרופגנדה פנימית (בעיקר באמצעי התקשורת) המראה את גילויי האהבה וההערצה הגובלת בסגידה כלפיו, ע"י הצבא וחייליו (בפרסומים אלה הוא מופיע כשלוח האל ממש) ובעיקר: בהזזת הטיל הבליסטי (שעשוי להכיל ראש נפץ גרעיני) לכוון החוף המזרחי. שילוח הטיל יחזק מעמדו ויבטיח השתקתה של צמרת צבאו. ע"כ אין לו ברירה והוא חיב לטפס על עץ גבוה שקשה לרדת ממנו. כך שככל שמצבו יירע, הסיכויים לשילוחו של הטיל (כנראה לכוון יפן) גדלים. תוסיף לכך את העובדה שהסינים מרכזים כוחות מעבר לגבול עם צפון קוריאה ע"מ לעזור לה במלחמה עם קוריאה הדרומית במידה ותפרוץ.
   כלומר, מה אכפת לסינים, לרוסים ולבטח לאירנים, אם ארה"ב ובנות בריתה יהיו טרודים במאבק עם הרודן המקיווליסטי הזה, נהפוך הוא.

 6. סטלין הגיב:

  מילים אמיצות.

  ידוע לכולם שמדינות מתקדמות יכולות לאיים בנשק גרעיני אבל הארצות הריאקציוניות חייבות להבליג. ידוע לכולם שקים איל סונג היה מהפכן אמיץ שהביא הרבה קדמה, שגשוג ואושר למדינתו ועכשיו בנו המוכשר ממשיך מלאכה חשובה זו. ידוע לכולם שרק איום בנשק גרעיני מביא אושר ושגשוג לתושבים, תראו כמה אושר הביא המנהיג הדגול אחמדינג'אד לבני עמו.

  חשוב לחזור ולהזכיר אמיתות נצחיות ובלתי ניתנות לערעור אלה, מכוון שהן נצחיות ובלתי ניתנות לערעור.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים