הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באפריל, 2013 9 תגובות

החברה לישראל קנתה את כי"ל במחירי רצפה, אם לא במחיר שהוא מתחת לרצפה. מחיר האשלג בעת הקניה של כי"ל היה 80 דולר לטון אשלג, כיום המחיר של טון אשלג הוא לא פחות מאשר 1,600 דולר!!! הפרש "קטנטן", "פיצפיצון", שהעניק רווח נאה לאלו שקיבלו לידיהם את אוצר הטבע השייך לכל אזרחי מדינת ישראל.

Dead_Sea_Works1סככת אחסון של מפעלי ים המלח (מקור)

במשך השנים שילמה החברה תמלוגים זעירים. חברה של יזמים פרטיים קיבלה היתר לשדוד את אוצר הטבע היקר של מדינת ישראל, ולהפוך את הימה – מתת אלוה לעם החי בארץ – לאמבטיה, שיש בה גם מכת מוות אקולוגית לימה.

והנה התבשרנו בימים אלו, שאזרח ישראלי, העונה לשם עידן עופר מתכונן לעבור ללונדון. לכאורה, זכותו של כל אדם לצאת מגבולות ישראל ולבנות את ביתו בכל פינה, שנראית לו על פני הגלובוס.

מה שנראה כזכות טבעית של כל אדם, להעתיק את מקום מגוריו ללונדון, במקרה הנוכחי זה אחד מביטויי הכיעור בנורמות החיים של הקפיטליזם בהתנהגותו החזירית.

עידן עופר מתכונן לצאת ללונדון, כדי לשלם פחות מס על רווחיו, אם תימכר חברת כי"ל לחברת הענק הקנדית "חברת פוטאש". כאן המקום להחמיא לשר האוצר החדש, יאיר לפיד, שהצהיר: "הציבור הוא הראשון שצריך ליהנות ממשאבי הטבע", ולכן הטיל ווטו על המהלך למכירת נכסי טבע לחברה הקנדית.

לצערי, עד כה היה חבר ח"כ דב חנין מחד"ש בין הבודדים שיצא בכנסת בדרישה נחרצת לסיים מציאות מתמשכת, בה מתרחשת ביזה של משאבי הטבע על-ידי בעלי הון בהיתר של המדינה.

במשך השנתיים האחרונות היה דב חנין בין חברי הכנסת הבודדים, שדרשו להחזיר לאזרחי ישראל את משאבי הטבע והרווחים מהם.

אני מקווה, שיאיר לפיד לא יסתפק בהחלטה האוסרת למכור את כי"ל לחברת "פוטאש", והצעד הבא של יאיר לפיד יתבטא בתמיכה בהצעת החוק, שיזם דב חנין מחד"ש וחברי כנסת נוספים, שהצטרפו להצעתו בדבר חלוקה הוגנת וצודקת יותר של ההכנסות מאוצרות הטבע כדי להבטיח, שחלקם הארי יגיע לציבור.

לחוק זה יש חשיבות מרובה בימים טרופים אלה של קיצוצים, בימים ששואלים איפה הכסף. יש הרבה כסף. יש בורות של שומן, שקפיטליזם חזירי עשה עליו יותר מדי שנים, קופה יותר מדי גדולה.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. עידן סובול הגיב:

  טייקון = טיפה סרוחה שהתנפחה לממדים מפלצתיים

  …"והמסתכל שבא מטיפה סרוחה ניצול מן הגאווה. והמסתכל שעתיד לילך למקום עפר רימה ותולעה ניצול מן התאווה והחמדה אל הממון".
  [[פירוש עובדיה מברטנורא, על דברי עקביא בן מהללאל. מתוך פרקי אבות]]

 2. עידן סובול הגיב:

  משנה מקום
  [מקאמה לקפיטליסט חזירי]

  א.
  הוא ישב במקום טוב בַּאמצע:
  באמצע החיים; באמצע השליש
  העליון ברשימת מאה העשירים
  הגדולים ביותר במדינה; באמצע
  משא ומתן לרכישת רשת נוספת
  של בתי מלון; באמצע השיגעון
  לרכוש עוד ועוד; באמצע הקשר
  הדיסקרטי בין הון לשלטון; באמצע
  הרומן עם המאהבת העשירית
  או העשרים אבל מי סופר
  כשיש לו גם בנק וגם
  חברת ביטוח וגם וגם?

  • צפור בודד הגיב:

   המדבריך מבצבצת לה קינאה?…האיש הזה הזוי לחלוטין. בני אדם שפויים לא מתקרבים לטייקונים האלה. עדיף להכניס את היד לגורס אשפה בזמן עבודתו ולא להסתבך עם חבורה זו או עם חייהם. מה כבר יכול הכסף לקנות מעבר לצרכים הבסיסיים? …גורנישט. איך אומר משלי:"לעלוקה שתי בנות הב הב" …גם לטייקונה יש שתי משרתות (בנות) : לאומנות ודת(נות), המאפשרות לה לדרוש עוד ועוד ממעמד הפועלים…איזה חיים יכולים להיות לך אם אתה מיליארדר או אפילו סתם מליונר?…נכון, אולי אחרים הופכים להיות עבדים שלך, אבל אתה הופך להיות עבד לצבירת הממון ושמירת הרכוש. ואין דבר נתעב מאדנותם של הממון והרכושנות, הם משמידים כל חלקה טובה בנפש האדם, לא הייתי מציע לך לנסות אפילו.
   הדרך היחידה להלחם בעלוקות אלה ולהדבירן היא בעזרת הדמוקרטיה בתוך בית המחוקקים ובבנית דעת קהל נבונה שתוסיף כוח למחוקקי הסוציאליזם.

 3. ידידיה הגיב:

  השוד של ים המלח התחיל בימי שלטון המערך והמשיך דרך כל ממשלות ישראל.

 4. אלמקייס הגיב:

  בלי שום קשר לעובדה שצריך להלאים כל השימוש במשאבי הטבע, המחיר כיום של טון אשלג הוא קצת פחות מ-400 דולר.

 5. שמעון הגיב:

  הגיע העת, לטפל בענק "הברונים השודדים" של מדינת ישראל…במערכת הביטחון, "כיפת ברזל" . זו הכיפה המאיימת על קיומה של המדינה, בעצם יצירת האשליה ,שהיא מגן, כאשר איננה כזו. גם היא פרי של אינטרסים של הון – שלטון – ועדי עובדים ומלחמות גנרלים. . המחלה המנוונת , היא מחלת השחיתות שבתהליכי עשיית ההחלטות של אותם אינטרסנטים .בתהליכי החורבן שהם ממיטים עלינו, הם יוצאים בסופה של הדרך, עם הדרכון האירופי לנשום אויר פסגות מעבר לים. הם כבר "עשו לביתם" וכאן יותירו אותנו עם מלחמותיהם וקברינו.

  • עידן סובול הגיב:

   "כיפת ברזל" יעילה בערך כמו כיפה סרוגה או מכיפה שחורה או כמו שטריימל. בשבוע שעבר לא היה חסר הרבה שבאילת יקרה אסון גדול מתחת לאפה של אותה "כיפת ברזל".

 6. צפור בודד הגיב:

  מסכים עם כל מילה וגם מוסיף שהאמת תצטרך להראות וגם הצדק יצטרך להעשות. כאן מדובר בהעמדה למשפט לכל דבר, באשמת שוד וגזל הקופה הצבורית (זו הנבנית מהרווחים ממשאבי הטבע של מדינתנו) של אנשים פרטיים ושלוחיהם בכנסת ו/או בממשלה. יאיר לפיד לא עשה ולא יעשה דבר, הוא יכול "לעצור" וגם "להכריז" עד מחר אך החמה תזרח והשוחט ישחט. במהרה הוא יגלה שע"מ לשנות, צריך לחוקק חוקים עם בשר ועם שיניים…ושם הפליי בוי שלנו יעצר (הוא בטלן והפרלמנטרים הצעירים שלו מתענינים באיי פון שלהם יותר מאשר בחקיקת חוקים נגד טייקונים). צריכה לקום כאן ממשלה סוציאל דמוקרטית, וכזו תוכל לקום רק אם יואילו האיסטניסטים מביננו להבין שאין שום סיבה (סוציאליסטית) לנקוט בעמדה כזו או אחרת ביחס לסכסוך הפלסטיני ישראלי (שהינו בכלל בעל אופי דתי לאומי ולא מעמדי). ולמעשה חיבוט היתר בבעיה זו ונקיטת עמדה נחרצת לטובת צד אחד בסכסוך, היא זו שמנעה מבשורת הסוציאליזם לחלחל גם באגף הדתי לאומי ולחבוק האומה כולה. ובכך חרצה גורלו של עמינו להיות שבוי בידי טייקונים ללא יכולת לפתח הסוציאליזם האינטרנציונלי שבו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים