הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 באפריל, 2013 9 תגובות

הפדרציה לתקשורת שוויונית ומכבדת בישראל פרסמה השבוע מכתב גלוי אל שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. ברצוני להביא בפני קוראי "הגדה השמאלית" את תוכן המנשר במלואו. אני סבורה שרבים בין הקוראים של האתר ימצאו בו עניין ואף יביעו הזדהות עם תוכנו:

"אנו החתומות והחתומים מטה, בני ובנות דור ראשון, שני ושלישי ליוצאי ארצות האסלאם ותפוצות נוספות, מבקשים לשנות את נורמות השיח התקשורתי בחברה בישראל – מתוך מודעות לכוחה של השפה ליצור, להגדיר ולהשפיע על המציאות, ועל תפיסת העולם של דובריה.

shunotהשכונות בארץ מתאחדות, הפגנת הלא נחמדים, 14/6/12 (צילום: אחותי)

"בתקופה האחרונה מתרחשת תופעה של שימוש חוזר ונשנה במילה 'ערס' ומילים נוספות בעלות קונוטציות עדתיות כמילות גנאי, בהן 'פרחה', שמשמעה בערבית 'שמחה', ונשים רבות במרחב הצפון אפריקאי נקראו כך. המילה 'ערס' נושאת מטען  גנאי, בעל היסטוריה אתנית מובהקת; משמעותה המקורית בשפה הערבית היא רועה זונות, ונקשרה לה קונוטציה עדתית בלתי מכבדת. מכאן כי יש מקום לדרוש מן הציבור בישראל בכלל ומאנשי ציבור ותקשורת בפרט לבחור בקפידה את מילותיהם, לדבר ולכתוב בשפה שאין בה כדי לפגוע בכבוד חלק ניכר מהאוכלוסייה בישראל.

"השימוש העולב במילות גנאי בעלות משמעויות עדתיות בהקשר הישראלי, בהן המילה 'ערס', מקבע תפיסות גזעניות ומכלילות כלפי יהודי ארצות האיסלאם; הדבר תורם למצב בו בני נוער ואחרים טועים לחשוב כי יש פגם בארץ המוצא של הוריהם או סביהם, ומכאן מייצר שבר ברצף הבין דורי, ופוגע בחברה בכללותה. יש מקום להוקיע את השימוש השכיח במילה 'ערס' על ידי בעלי תפקידים ציבוריים כגון דני  זמיר, שדיבר בגנות 'ערסים' בוועידת מפלגת העבודה, והרב פרל שטען כנגד השמעת 'שירי ערסים' בטקס יום העצמאות. פנייתנו מופנית גם לכתבי תקשורת, שעשו לאחרונה שימוש במילה 'ערס' כמילת גנאי, בהם סיון רהב מאיר, יסמין לוי, אריאנה מלמד, דרור פויר ועוד.

"אנו מבקשים מאנשי ציבור, לנהוג באחריות במילים בהם הם נוקטים, ולחדול משימוש בשמות פוגעניים, שמנציחים את השיח הגזעני כלפי מזרחים ומזרחיות בישראל".

על המכתב חתומים גם חן משגב, אלמוג בהר, אלי ברקת, יוסי אוחנה, ורד מדר, ד"ר נפתלי שם טוב, מתי שמואלוף, שלומית בנימין, אופיר איטח, יוסי אלפי, בני נוריאלי, אביב דרעי, יעל ברדה, יעל בן יפת, יובל עברי, שלום זרביב, עומר אביטל, זיוה עטר, מני אקא, תום פוגל, בטי בנבנישתי, רבקה גלעד, שירלי קרואני, יונית נעמן, מוטי גיגי, גדי אלגזי, יעל גידניאן, סיון חדד, רועי חגי, אריאל גלילי, שירה אוחיון, שלי שאול, אלעד קפלן, יוסי דוד, הדר סתיו, צפי סער, זהורית עדני, תום יפרח, סיון ברלין, אפרת שני, עודד סספורטס, עופר נמימי, שרונה לוי, דקלה כהן, שרי אהרוני וניצן מנג'ם.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  אתם מתבקשים להתחשב במצבה המיוחד של המדינה ולגלות הבנה. אי אפשר לתת יחס שווה למזרחים. הציבור עלול אז לחשוב, בטעות, שישנם דברים במזרח שהם אינם שליליים ושאין לבוז להם. זה יהיה צעד מסוכן ביותר ומנוגד לאווירה הנדרשת במדינה היהודית הלוחמנית. לרוע מזלכם יש לכם סממנים מזרחיים ועידון המסר כלפי סממנים אלה יהווה פגיעה מסוכנת במורל הצבאי היהודי ויבלבל את העם. קבלו שלילי בזנט. משואה כבר הדלקתם?

 2. דליק הגיב:

  יישר כוח לכל מי שחתמו על המכתב

 3. רוסיה בפוטנציה הגיב:

  וגם השבט הלבן- לאנשים הנכונים.טפילים -לחרדים.ערביי ישראל- האם לא מספיק ישראלים.האם לא יתכן שיהיו ישראלים שנראים אחרת חושבים אחרת ומאמינים בדברים שונים ומבלי יזכו לכינויים מעליבים או כאלה שמנסים להצביע על השוני שלהם מקבוצת הרבים?

 4. צפור בודד הגיב:

  פעם אימפריה הייתה ברכה והיום היא קללה, פעם סטליניזם היה לכבוד והיום הוא לדראון, כך ממש עם עוד מילים רבות וטובות כאנרכיזם, קומוניזם, פאשיזם, נציונל סוציאליזם וכמובן יהודי (גם היודנראט היה פעם מושג חיובי אצלנו) וכך הציוני (המסריח), המתנח(ב)ל, הערבוש, הז'יד, מלוכסן העיניים, השוורצה, אוכל הצפרדעים והשרצים, האירי השיכור, שלא לדבר על הסקוטי הקמצן? אפילו שמות תמימים כמו: חושם, יורם, למך, זלמן ואחרים הפכו לקללות…ובכן מה עם כל אלה?…אם הייתה החברה ש. ליר דורשת מאיתנו לחלוק כבוד ולהזהר בלשוננו בכללי ולא הייתה מתמקדת במילה ערס ניחא. שהרי יכול היה החבר זמיר לחרוק בקולו ולכנות המפריעים: גנבים, זונות, נוכלים וכד'…ואז מה? גם אז יוצאי עדות המזרח צריכים היו להעלב?.. מהפטיציה הפוליטקל קורקט הזו נודף ריח התחסדותי . משום שניתן להסיק ממנה שיוצאי עדות המזרח אכן מודעים לכך שהם ערסים…עובדה, אחרת לא היו נעלבים…ממש, על ראש הגנב (אופססס יסלחו לי הרומנים) בוער הכובע…ובכלל, אני עוד זוכר כיצד כינו את אריק איינשטיין פושטק וערס והוא בכלל היה ווזווז

  • צפור בודד הגיב:

   תודות למערכת על התקון הנכון. גם אני גיליתי את המעוות, אבל רק אחרי שלחצתי "שליחה" .
   בהזדמנות זו, הרשו לי הצעה: הוסיפו נא כפתור: "בטל", לחלון: "התגובה שנשלחת, אך טרם מתקבלת במערכת".
   זה יקל על כולנו (ובעיקר עליכם) ….מה דעתכם?

 5. ורדרדון הגיב:

  אם זה מנחם מישהו לא חסרים ערסים ופרחות יוצאי אשכנז. מישהו אמר white trash ולא קיבל? למרות שאני כנראה רחוק מאחת ההגדרות האלה למצעד הערסים והפריחות שיבוא עלינו לטובה אני מוכן להצטרף בשמחה.

 6. צדוק התקוה הגיב:

  זוכרים באח הגדול עינב קרא "פרדמנים" התימני הוא קמצן הרומנים והשכנוזים הם הרי כולם גנבים הרוסיות כולם זונות וכל הרוסים נוצרים שלא לדבר על השכנוזים שהם בכלל לא יהודים הם כוזרים כך חושבים חלק מאותם חותמי העצומה מהקשת המזרחית המרוקאי רק שומע את המילה תוניסי מיד מדביק קללה לפיו [אצל המרוקאים יש אימרה תונסי בבית אצלך זה כמו עכבר ]בקיצור לכל שבט ויש לנו שניים עשר שבטיים הדביקו סטיגמות אם לא יאמרו ערס התרבות בישראל ואהבת האדם ישתנו ?

 7. אלכס מסיס הגיב:

  לא מצאתם אפילו חותם/ת ערבי/ה אחד/ת ?

 8. צדוק התקוה הגיב:

  אלכס מסיס אם זה לא קשור לכיבוש הציוני למדינת אפרטהאיד ולשטחים כנראה זו בעיה רק של היהודים …………………. שימשיכו לאכול אחד את השני

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים