הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 באפריל, 2013 17 תגובות

מה לעשות, אך כישורי הפרשנות הצנועים שלי אינם יכולים להדביק את הסערות הממשיות והמילוליות באזור. מאז שנכתבה הרשימה שלפניכם חלו התפתחויות חמורות נוספות באזור. אני מתייחס כמובן ל"גילוי" גז רעיל בסוריה והצהרות ישראליות הקובעות שאיראן עברה את הקו האדום. נחזור, אני מקווה, ונתראה.

המעקב אחרי המצב בסוריה מחייב כמה הבחנות חשובות.

במישור המדיני ניצבת ארה"ב בראש המחנה הפועל למען הפלת אסאד. אך למרות עמדה זו היא אינה מסוגלת להתערב ישירות בסוריה בגלל מגבלות רציניות בכוחה ובמשאביה. לכן כאשר אנחנו קוראים שארה"ב נגד התערבות בסוריה עלינו להבין שארה"ב רוצה מאד אך איננה יכולה להתערב. אך בינתיים היא מובילה את המחנה נגד אסאד ודואגת לכסף, עומדת בראש המערכה הדיפלומטית-מדינתית ומתאמת משלוחי נשק למיניהם. היא בעד התערבות אך לא תפלוש לסוריה. כשדנים בנושא הזה בפנטגון, היא "נגד" התערבות. מתברר שארה"ב בעד התערבות אך היא נגד התערבות.

obama-syriaהנשיא ברק אובמה מזהיר את סוריה במסיבת עיתונאים בבית הלבן (תמונה: צילום מסך)

ישראל היא שותפה בכירה במחנה הלוחמים נגד המשטר בסוריה. היא מצדדת עקרונית בעמדות ארה"ב. היא מאד בעד הפלת אסאד. התקוה הישראלית היא ששינוי המשטר בדמשק אמור לקדם את ההכנות למלחמה נגד איראן. אך התוכניות האמיריקאיות-ישראליות-תורקיות-קטאריות השתבשו. אסאד, אנשיו ומשטרו גילו כוח עמידה בלתי צפויה. בינתיים מעמיק הספק כי המורדים יכולים להצליח בשטח או לכונן משטר בדמשק. בהמולה הזאת מחריפות סוגיות טקטיות. ככל שהקרבות נמשכים בסוריה גובר הסכנה שישראל תיפגוש את אל קאעדה על הגדר. במישור הטקטי זה כאב ראש חמור לישראל ולצה"ל. הבעיות הטקטיות מחריפות ככל שהאסטרטגיה של שינוי המשטר בדמשק הולכת ונכשלת. בהקשר זה שומעים קולות גם בממסד אצלנו שאסד עדיף על המורדים. צריכים לקרוא את המשפט בצורה כזאת: אם אין סיכוי להפלת המשטר של אסד לא כדאי לסבול נוכחות של אל קאעדה בגבול בצפון למען מטרה שאינה בת השגה. בהקשר זה נזכרים אנשי הטקטיקה בצה"ל שהסתדרו לא רע עם אסד. אך ביבי וחבורתו יסבירו להם שאי הפלתו של בשאר אל אסד תפגע בתוכניות לתקוף את איראן.

הייגל וביבי החליטו שהמערכה נגד אסד תמשך בלי שפיכת דם אמריקאי. האמריקאים אינם שולחים כוחות צבא כיוון שאינם יכולים להרשות לעצמם קורבנות חדשים. צה"ל אינו נכנס כיוון שהוא נחשב בשטח לבעל ברית בלתי רצוי בהחלט. ספק רב אם וושינגטון תצליח לחולל שינוי במשטר הסורי, אך אם תצליח יוכל אובמה לרשום לעצמו הישג הדומה להישג בוש בעיראק או להישג שלו עצמו באפגניסטן.

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  כמי שנהנה לקרוא את ניתוחיו המתעדכנים תמיד של קמינר על הנעשה באזורנו, לעתים אפילו בהתאם לנעשה בשטח, אשמח לקבל מספר הבהרות.

  קמינר אומר שישראל היא שותפה בכירה במחנה האנטי-סורי. מהי הרשימה מלאה של כל השותפים הבכירים והזוטרים במחנה.

  איך הפלת אסד תתרום להכנות למלחמה נגד אירן? אולי דווקא הפלת אסד תוציא את הרוח מהמפרשים של תקיפה ישראלית-אמריקאית באירן שכן האסטרטגיה העדיפה תהיה לעודד מרידות מקומיות במיוחד שקמינר עצמו אומר שהאמריקאים לא רוצים לשלוח חיילים שיהרגו בסוריה, קל וחומר שהם לא יהיו מוכנים שיהרגו במספרים גדולים בהרבה באירן?

  למה קמינר מניח שהצבא הישראלי מעדיף את אסד על-פני אל-קעידה? על-פי ניתוח נכון של האימפריאליזם האמריקאי מתברר כי האינטרס של הצבא הישראלי הוא דווקא "לחמם" את הגבול עם סוריה.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  התקוה הישראלית היא ששינוי המשטר בדמשק אמור לשנות את הציר אירן חיזבאללה באזור וכך להפחית את קולות המלחמה המשדר נאסראלללה בכל הזדמות שינוי המשטר שם יביא גם לרווחה
  ללבנון הסובלת שניים מנוכחות סורית אירנית בלבנון

 3. שום בצל הגיב:

  לישראל דווקא היה אינטרס במשטר יציב של אסאד ע"פ מרחץ הדמים נוסח עיראק ואפגאניסטאן.
  וארה"ב לא מתעניינית בסוריה- שכן אחרת, סוריה מזמן הייתה יעד להתקפות מזל"טים ונשק אחר משיגור מרחוק. ארה"ב נגררת לסוריה, במיוחד עכשיו, כשברור שהמורדים אינם כוחות ליברלים כמו בעיראק, אלא כוחות טאליבאן ואל-קעידה, חביבי המדור.
  מעניין שאתה בעד ההפיכה המצרים ונגד ההפיכה בסוריה…
  האם זה אומר שכל הדרכים מותרות כששונאים את אמריקה והשטן הגדול ישראל?

 4. אנג'לו איידן הגיב:

  הקביעה הזאת "הבעיות הטקטיות מחריפות ככל שהאסטרטגיה של שינוי המשטר בדמשק הולכת ונכשלת" היא קביעה שגויה כי "שינוי המשטר בדמשק" וגם באיראן "בלי שפיכת דם אמריקאי", אלא באמצעות צד שלישי (פרוקסי) כתחליף ללחימה ישירה, הן טקטיקות – שתיהן הן טקטיקות אימפריאליסטיות נטו – ולא קולוניאליסטיות של האימפריאליזם, כמו בעיראק ובאפגניסטן (שינוי משטר לוב הייתה טקטיקה אימפריאליסטית נטו). כלומר, טקטיקות של אסטרטגיית ההשתלטות הפיננסית המתרחבת – של ההון הפיננסי (מיזוג של הון בנקאי עם הון יצרני), ולא של הון יצרני בלבד.

 5. ק.א. הגיב:

  אף אדם מהישוב אינו יכול ממש להבין את האג'נדה של קבלני הריסת האנושות מהאימפריה הקרימינלית (עם קבלות!) אשר מחשיבה את עצמה ללא פחות מאשר אלוהי כדור הארץ. עם הדומינציה האדירה שיש להם (פיננסית, צבאית, טכנולוגית, תעמולתית ועוד) נראה שהם מתקשים מאד להתגבר על התיאבון שלהם לעוד פנטזיות זדון וחורבן – "הסערות הממשיות והמילוליות" – לשם מה כל זה? כאמור, זה לא פשוט לקבוע. יש שיגידו כי זה נעשה לשם הרחבה נוספת של הדומינציה שלהם וזהו באמת ההסבר. אני חושב שלמימד הרציונלי הזה לא תהיה לנו ברירה להכניס בסוף גם אלמנט של טירוף. כשנבין זאת לאשורו זה עלול להיות מאוחר. אובמה וביבי הם נציגים של מערכת בעלת גרעין מטורף. הם מאיימים על כל העולם בשיטת "תחזיקו אותי בעל הבית השתגע". אני מאמין להם.

 6. צפור בודד הגיב:

  אירן אננה צריכה אנרגיה גרעינית לצרכי קיומה. יש לה נפט חינם בכמויות אדירות.
  מדוע אירן מנסה להוביל את הקו האנטי-ישראלי- ציוני- יהודי (שמי) התקיף הזה, הרבה יותר מהנהגות של מדינות שכנות לישראל, כולל הפלסטינים? הרי אם היה מדובר כאן רק בכלכלת שוק מקומית, מה היה אכפת לאירן לשחק אותה כתורכיה למשל ביחסיה עם ישראל? איזה אינטרס כלכלי יכולה אירן לקדם בתמיכתה בחיזבאללה או בחמס? מדוע אירן חיבת להיות מרכז הדת האיסלמית? ומדוע אירן רואה עצמה מחויבת לוולט פוליטיק בדמות השריעה האיסלמית העולמית? רבותי, ההיסטוריה חוזרת: אייטולה היטלר שב העירה. הדמיון בין אירן החשוכה והכבולה בידי כת פנטית בעלת אמונה בדת החובקת עולם ומלואו בזרועותיה והשונאת בתיעוב יהודים, לבין גרמניה הנאצית המוטרפת מדתו/תורתו הגזענית של היטלר, גדול מנשוא (אפילו העזרה של פוטין מזכירה את תמיכתו הראשונית של סטאלין בנאצים). הברירה נתונה בידי העם האירני: או שהם מסלקים האייטולות ומכוננים סוציאל דמוקרטיה, או שהם יאכלו אותה אף יותר מהגרמנים בסופו של יום…חמינאי=היטלר, ממש כך.

  • אנג'לו איידן הגיב:

   זאת היא תשובתך לכל השאלות שהצבת. אתה רחוק אפילו מהתקרבות למרקסיזם: הקביעות שלך נשענות על שאיפות של נבואה ורוכבות על התנשאות מגונדרת צבעים של מדעיות.

   • צפור בודד הגיב:

    הכל סופרלטיבים בלי לנמק. גם אני יודע לקלל אבל משתדל לא לעשות זאת בפרהסיה.

 7. הזנב ממשיך לקשקש בכלב הגיב:

  מכיון שהדילמא בפניה ניצבת ממשלת ביבי היא בין חולירע לדבר, כפי שהגדיר זאת אחד הפרשנים, הפתרון שהם מצאו הוא לשלוח את הצבא של ארה"ב לעשות שם סדר, כלומר להפיל את משטר אסד ולהמליך שם את האופוזיציה "המתונה" כלומר הפרו אמריקאית. וחד עם זאת לסלק משם את אל קעידה. מושלם מבחינת ישראל. הזנב מקשקש אבל הכלב טרם החליט לזוז.

 8. דרור BDS הגיב:

  מה רע שישראל תפגוש את אל קאעדה על הגדר? ומה רע שישראל לא תפציץ את אירן? אדרבא, שתפציץ ושתימחק מהמפה. ייתכן כי גם אליהו הנביא יבוא עם מרכבת האש היישר מהשמיים ותפרוץ מלחמת גוג ומגוג, או לחילופין משיח בן דוד ישכין שלום על בסיס שתי מדינות לשני עמים.

  כשמתבוננים מי ניצבת בראש המחנה הפועל למען הפלת אסאד, מן הראוי להזכיר גם מי ניצב בראש המחנה למען השארתו. כשמתבוננים בהבדלים בין עם שיצא בהמוניו להפיל את המשטר ונענה בטבח המוני שהפך לרצח עם לבין אינטרסים אמריקנים צרים בעיראק ובאפגניסטן, אפשר להרהר שוב בשאלה מי עדיין תומך באסאד ומה זה אומר עליו ועל המפלגה עליה הוא נמנה.

 9. בעד ו/או נגד ההתערבות בסוריה הגיב:

  הדילמה הזאת עומדת גם בפני ממשלת נתניהו, שהקדישה מזמנה 4 שעות לדיון (חסוי) במצב בסוריה במקום לדון בדרכים להשגת שלום. במישור המדיני (והכלכלי) ניצבת ארה"ב בראש המחנה הפועל למען ייצוב המלכים והאמירים שמינתה ארה"ב לשלוט על מקורות הנפט. הפלת אסאד היא רק חלק מהמלך ה"דמוקרטי" הזה, להעצים את שלטון בית-המלוכה הוואהבי על סעודיה וזה של האמירים הדמוקטטורים במפרץ רווי הנפט. הרי לכן החליט הממשל למכור נשק מודרני בשיווי 60 מיליארד דולר לקליינטים שלו, וישראל אפילו לא התנגדה, ומדוע??? כי (לפחות) כ-10 מיליארד ירוויח הממשל מהעיסקה, ומכך ינוכו 3,2 מיליארד עבור נשק שיינתן במתנה לישראל, לצרכי הגנת הכיבוש ומניעת השלום באזורנו.

 10. תגובה למגיבים הגיב:

  1. צדוק לא מבין שבלבנון חל מזמן שינוי דמוגרפי, מאז שצרפת פירקה את סוריה והקימה "מדינה לנוצרים". היום רק חמישית מהאזרחים הם מרונים ושאר הנוצרים פחות מ 10%, בעוד המוסלמים השיעים מהווים למעלה מ-40%, והסונים כרבע מהאוכלוסיה. הדרוזים רק פחות מ- 5%
  2. "הזנב" שולח את צבא ארה"ב – אבל הייגל לא רוצה להישלח. הוא מעדיף לעבוד דרך Proxies שליחים ושכירי חרב. 3. ק.א. מעדיף "אימפריה קרימינלית" ו"דומינציה" פשע ושליטה… הגיע הזמן ללמוד עיוורית. 4. שום-בצל לא מבין של-CIA יש קשיים במציאת מטרות לגיטימיות. 5. "דרורבל"ד" הוא פשוט דרור המבולבל. ולסיום ציטוט מעמוס: עַל־שְׁלֹשָׁה פִּשְׁעֵי דַמֶּשֶׂק, וְעַל־אַרְבָּעָה לֹא אֲשִׁיבֶנּוּ… אבל גם עַל־שְׁלֹשָׁה פִּשְׁעֵי יִשְׂרָאֵל, וְעַל־אַרְבָּעָה לֹא אֲשִׁיבֶנּוּ: עַל־מִיכְרָם בַּכֶּסֶף צַדִּיק, וְאֶבְיוֹן בַּעֲבוּר נַעֲלָיִים. ואתם הקוראים איזה פשעים אתם מעדיפים? – נראה שלא את פשעי הכיבוש – ולמה תעדיפו את פשעי האימפריאליזם האמריקני?

 11. גד הגיב:

  קמינר. מניין לך שישראל מעונינת בהפלת אסאד?.

 12. מעניין למה קמינר לא הבחין בידיעה הבאה הגיב:

  04/05/2013
  18:32
  מבזקים YNET

  סוריה: לפחות 62 גופות התגלו בעיר בניאס

  לפחות 62 גופות התגלו בשכונה בעיר בניאס שבסוריה, יום לאחר שכוחות המשטר הסורי פשטו על האזור. כך דיווחו ארגוני זכויות אדם במדינה.

  לפי הדיווח, "עשרות גופות נמצאו בעיר המאוכלסת בעיקר בסונים. 62 מהן זוהו, מתוכן 14 היו ילדים". מוקדם יותר דווח כי מאות משפחות נמלטו מהעיר מחשש לטבח.

  (AFP)

  • מעניין מאד הגיב:

   http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/467/186.html?hp=1&cat=666

   האו"ם: המורדים בסוריה השתמשו בנשק כימי.

   מי עושה שימוש בנשק כימי בסוריה? ועדה של האו"ם החוקרת פשעים בסוריה סבורה כי כוחות המורדים הם שהשתמשו בגז העצבים הקטלני מסוג סארין כנגד כוחותיו של אסד, ולא להפך.

   קרלה דה פונטה, אחת מהחוקרות בוועדה, אמרה לתחנת הטלוויזיה האיטלקית כי החשדות לכך עולים מראיונות שערכו עם צוותי רפואה ועדויות שאספו של קורבנות סורים השוהים כעת במדינות שכנות.

   דה פונטה הוסיפה כי הדבר אינו מפתיע בהתחשב בכך שלוחמים זרים הסתננו לכוחות האופוזיציה.

   דובר צבא סוריה החופשי, לואי אלמקדאד, טען בתגובה כי אין בידיהם נשק לא קונבנציונלי והם אינם מעוניינים בנשק מסוג זה.

   יש לציין כי הטענה שהמורדים הם אלו המשתמשים בגז עצבים מגיעה לאחר חודשים בהם היה החשד כי משטר אסד השתמש בו נגד המורדים, וכן, חודש אחרי שראש חטיבת המחקר באגף המודיעין של צה"ל, תא"ל איתי ברון, הצהיר כי משטר אסד עושה שימוש נשק כימי.

   • צפור בודד הגיב:

    מענין מאד שאת/ה שם/ה לב לעובדה שולית כמו מי החל בשמוש בנשק הכימי (ובכלל מה זה חשוב מי משתמש בו בסוריה? מה שקובע הוא, שיש שם שמוש בזוועה הזו וצריך להפסיקה לאלתר, נקודה!), אך מתעלם/ת מעובדה מרכזית (עבור ישראל) והיא שדמשק משמשת צינור לנשק אירני מתקדם לחימוש החיזבאללה. ועכשיו כאשר חטיבות חיזבאללה חוצות הגבול הסורי הלוך ושוב באין מפריע, איום זה הופך לממשי מתמיד. אין עכשיו זמן לפרופגנדות לכאן או לכאן (בנושא מי התחיל? ומי כביכול "אשם"?), אלא למעשים נחרצים (כאלה שיפסיקו את רצח העם והמלחמה העקובה מדם, שעתידה להפוך לשואה לא רק לסורים, אלא גם למדינות השכנות):
    כלומר, כניסה כירורגית של כוחות הברית בחסות האו"ם לסוריה, למען הפסקת מצב הלוחמה והחלת בחירות דמוקרטיות בחסות בי"ל בה.
    "מורתי, זה המורדים שהתחילו בנשק הכימי"…ביג דיל!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים