הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 באפריל, 2013 24 תגובות

ההזמנה למפגש השני של השדולה "להשבת מסתננים לארצם" התקבלה ב"קו לעובד" יומיים לפני המועד שנקבע ליום רביעי 24 באפריל. שלח אותה בדוא"ל עו"ד יכין זיק, עוזרה של יושבת ראש השדולה, ח"כ איילת שקד, שכאילו נזכרה לפתע שחשוב להציג מראית עין של דמוקרטיה. חרף ההתלבטות שאעמוד עליה בהמשך, החלטתי להשתתף.

בקהל, שמנה למעלה מ-20 איש ואשה, היה רוב לנציגי השכונות בדרום תל אביב ובראשן – התקווה ועזרא. נכחו גם נציגי "המרכז למדיניות הגירה ישראלית", עמותה חדשה שלפי דף הפייסבוק שלה מתעניינת בעיקר באירועי הפשיעה שבהם מעורבים פליטים, וכן נציג "פורום קהלת" הניאו-שמרני, ואיש אחד שהצהיר על עצמו שהוא "אזרח מודאג".

הוזמנו למתן הסברים ולהצגת נתונים נציג היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דרור גרנות, והפרופ' גבי ברבש מנהל המרכז הרפואי בתל אביב – איכילוב.

השלטים שהוצבו על שולחן הח"כים נשאו את שמותיהם של שולי מועלם, מרדכי יוגב ויוני שטבון מן הבית היהודי, יריב לוין (הליכוד – ישראל ביתנו), אלעזר שטרן (התנועה), דוד צור (התנועה) ומשה פייגלין (הליכוד). אינני בטוחה שכל חברי הכנסת שנשמרו עבורם כסאות אכן נכחו במהלך הדיון. שר הפנים לשעבר והח"כ בהווה, אלי ישי, נכנס באיחור קל כראוי לאורח הכבוד בשדולה המקדמת את יוזמותיו. הוא בא לברך, ואגב כך הזכיר למי שלא הספיקו לשכוח, שהוא זה ש"הוביל את המאבק במסתננים…בתעוזה" ולמרות ש"הצמיחו לי קרניים והפכו אותי לחשוך". הוא הבטיח לעמוד לרשות השדולה גם מהאופוזיציה, "עד שבסוף נאכלס את מתקני השהייה במסתננים ונחזיר אותם לארצותיהם".

במוקד הדיון עמדה השאלה, מדוע הורה היועץ המשפטי לממשלה לעצור את מדיניות ה"חזרה מרצון" של פליטים לארצותיהם, או מדוע הוא "כובל את ידיה של רשות ההגירה ואינו מאפשר לה להחתים את אלפיים האסירים הכלואים במתקן סהרונים על מסמכי 'חזרה מרצון'". הועלתה הטענה כי משרד המשפטים אינו מאשר כליאת פליטים נוספים וכך נותרו בכלא 800 מקומות פנויים. עקב זאת קיצץ משרד האוצר 300 מיליון שקל מתקציב שירות בתי הסוהר לגיוס סוהרים, בטענה שאין צורך בתקנים חדשים, כיוון שהכלא אינו מאוכלס במלואו.

הגורם לעצירת המדיניות של "חזרה מרצון" בהוראת היועץ המשפטי לממשלה היה סיפורו של פליט אריתריאי שהוחתם על מסמכי חזרה בכלא בישראל והוטס לאוגנדה. לא הותר לו להיכנס לאוגנדה והוא גורש למצרים ונעצר בנמל התעופה בקהיר. הפרשה פורסמה בתחילת מארס  ב"הארץ", ובעקבות הפירסום החליט היועץ המשפטי לממשלה להורות לרשות ההגירה על הפסקת גירושם של פליטים שנעצרו עד קבלת הכרעה משפטית בסוגיה. ח"כ שקד, בתפקידה כיו"ר השדולה להשבת מבקשי המקלט לארצם, נפגשה עם שגריר אריתריאה בישראל ושמעה מפיו כי לא נשקפת סכנה "למהגרים שיוחזרו למדינה". זאת, בניגוד לקביעה של נציבות האו"ם לפליטים בדבר היותה של אריתריאה מדינה טוטליטרית המפרה זכויות אדם בשיטתיות.

מצויידת בחוות-דעת מומחה כינסה שקד את השדולה וזימנה אליה את נציג משרד המשפטים, שניסה ללא הצלחה להבהיר את המציאות המשפטית, אך מצא עצמו מותקף על ידי כל חברי הכנסת ומרבית הנוכחים באולם.

ח"כ שקד: מדוע הופסק תהליך ההחזרה לצפון סודן?

ח"כ שטרן: מה צריך לעשות כדי לגרש אותם?

ח"כ צור: למה את אלה שנתפסו בביצוע עבירות לא כולאים בסהרונים?

ח"כ לוין: כמה זמן, לכל הרוחות, צריך לדון בחוות דעת? כמה זמן צריך כדי לוודא שהאיש חתם מרצונו על המסמכים של חזרה לארצו?

ח"כ פייגלין: הם לא הגיעו לכאן מסודן אלא ממצרים. עם מצרים יש לנו הסכם שלום. אז על מה אתה מדבר?

עו"ד גרנות, צעיר נעים הליכות ורך דיבור, שספג באיפוק רב את המתקפה המילולית אף שפניו הסגירו מצוקה, ניסה להסביר כי הוא רשאי ומבקש להציג את הפרספקטיבה המשפטית המנחה את היועץ המשפטי לממשלה, ואינו מוסמך לענות על שאלות שחורגות מן ההקשר המשפטי. פייגלין קם מכסאו וקטע אותו בחמת זעם בטענה שחבל לו על זמנו המבוזבז. בדרכו אל מחוץ לאולם, כשעיניו רושפות הזעם נעוצות במשפטן, קרא: "יש לכם אג'נדה, ואתם מאמללים את עם ישראל". נציגת אחת השכונות תרמה משלה: "כמו מאפיה אתם עובדים", ומישהו צעק: "הם באו לעבוד ועברו לפשע. מערכת המשפט היא לא לטובתנו".

אתיקה שמתיקה

פרופ' גבי ברבש הדגים בעזרת מצגת בכותרת "ההתמודדות הרפואית עם מהגרי העבודה האפריקאים" ("מסתננים", תיקן אותו מייד ח"כ לוין), ובהסבריו הנלווים, איך אפשר לספק באלגנטיות דלק למדורת הגזענות במסווה של רגישות רפואית. יותר מפעם אחת הוא ציין כי "כל מי שמגיע אלינו יקבל טיפול כמו כל אזרח". אך את דבריו הוא פתח בהערה הפוגענית, "סגרו את הגדר אך לא את העליה הטבעית (של האפריקאים)". דבריו נענו בתגובה אוהדת מהקהל.

shdulaגינת לוינסקי, 2013 (צילום: חדוה ישכר)

לפי נתוניו, בתל אביב חיים 80 אלף פליטים ומבקשי מקלט שהם כ-15 אחוז מכלל תושבי תל אביב – יפו (נתון שגוי); בית החולים איכילוב היא הכתובת הרפואית היחידה עבורם, וכולם כאחד מקבלים שירות רפואי מעולה חינם אין כסף. לפי פרופ' ברבש, בכל יום נולדים בממוצע שני ילדים להורים יוצאי אפריקה; הם נזקקים לטיפול נמרץ בפגיה בשיעור כפול מזה של ילודים אזרחי המדינה; בין המבוגרים ישנם חולים במחלות מדבקות כגון שחפת ומלריה, ונשאי HIV. ב-2012 נרשמו 3,081 ביקורי מיון ו-1,730 אישפוזים שעלותם מוערכת בכ-50 מיליון ש"ח בשנה. הפליטים (הוא השתמש במילה אחרת) "שקופים ואנחנו לבד", סיכם פרופ' ברבש את דבריו לקול מחיאות הכפיים.

תגובתי המיידית היתה שלפחות לחלק מן הפליטים הפונים לקבלת טיפול יש ביטוח בריאות, וכי בית החולים אמור לקבל את הוצאות האישפוז של היולדות שעבדו, או שבני זוגן עובדים, ישירות מן המוסד לביטוח לאומי. פרופ' ברבש חזר וטען ש"אף יולדת לא משלמת ואף מהגר לא משלם", וצעק לעברי: מה את אומרת, שאני משקר? "תוכיחו אחרת". אמרתי שבכל הארץ נמצאים כ-60 אלף פליטים ומבקשי מקלט (והאמת היא שאף פחות, לפי נתונים מעודכנים של רשות האוכלוסין וההגירה), והוספתי כי השדולה מיותרת ומוטב שתתפרק. הספקתי להשחיל עוד משפט על כך שראוי להעניק לפליטים ולמבקשי המקלט אשרות עבודה וביטוח בריאות שאינו תלוי במעסיק, ועל ידי כך לפתור חלק ניכר ממצוקות השכונות, אבל אז התגברו הצעקות ודברי נקטעו. אנשים צווחו כי "ארגוני הזכויות הם אוייבי המדינה", וכי "מי שמנהל אותנו הם ארגוני זכויות והיועץ המשפטי". משנרגע הרעש חזר ח"כ יריב לוין לעניין המרכזי שהעסיק את השדולה, ופתח בהטפה ארוכה וטרחנית שהופנתה לנציג היועץ המשפטי לממשלה. אם נצמצם אותה למשפט מסכם אחד נקבל את הקביעה-תלונה הבאה: הפרקליטות גוררת רגליים ומפריעה לרשות ההגירה לבצע את עבודתה, והשאלה היא מדוע (או במילים אחרות: אם יש לה אג'נדה נסתרת).

כמה תובנות שעלו מן המפגש:

 1. פליטים ומבקשי מקלט כבני אדם עובדים אינם מעניינים כלל ועיקר את חברי הכנסת שחברו לשדולה ולא את תומכיהם בשכונות. ממילא שהותם נתפסת כזמנית בלבד, והם חותרים לכלוא אותם ("עד האחרון שבהם ייכלא ויגורש" צעק לעברי ח"כ לוין) ולגרשם. קיום אזרחי למבקשי המקלט בארץ נתפס בעיניהם כאיום קיומי.
 2. תושבי השכונות הדרומיות בתל אביב – יפו רואים את עצמם כתושבי "קו עימות" שאוייביהם אינם רק הפליטים והמהגרים אלא גם ארגוני הזכויות והסיוע לפליטים ומבקשי המקלט, וכפי שמתברר עכשיו – גם משרד המשפטים (כל עוד הוא מעכב את מדיניות ה"חזרה מרצון", ומן הסתם גם בית המשפט העליון אם יבטל את החוק למניעת הסתננות). הרעיון ל"טפל בבעיה" בהפעלת הצבא בחסות מצב החרום הועלה על ידי אחד הנוכחים, ולא נדחה על ידי חברי הכנסת. היה לי קשה מאוד לצפות בחברי כנסת, שחלקם לא הספיקו עדיין לחמם את כסאם הנוח, כשהם מרשים לעצמם לתקוף באלימות מילולית ואף להשפיל את נציג משרד המשפטים, במשכן הכנסת עצמו, מתוך עמדות ריאקציוניות חסרות עכבות.
 3. השדולה נערכת עתה בכוחות מתוגברים לדיון הצפוי להתקיים ב-2 ביוני בבית המשפט העליון בהרכב מורחב, בעתירה של ארגוני הזכויות והסיוע לביטול "החוק למניעת הסתננות". נציגי השכונות מצטרפים כ"ידיד בית המשפט" במטרה לייצג בדיון את "סבלם של האזרחים"; פורום קהלת יצטרף כ"ידיד בית המשפט" והוא מכין את תגובת המשיבים. נציג הפורום טען כנגד היועץ המשפטי טענה מוכרת מנסיבות אחרות, שהממשלה היא הקובעת מדיניות ולא היועץ. בדיון המשפטי הם יטענו כי חוקי המדינה גוברים על עקרונות המשפט הבינלאומי ויתנגדו לבקשת האו"ם להשתתף בדיון.
 4. ארגוני הזכויות צריכים להשקיע מאמץ מיוחד בניסיון לשכנע את נציגי השכונות וועדי הפעולה שחברי הכנסת מטעים אותם בהבטחתם לאסור ולגרש את הפליטים ומבקשי המקלט, ולהציג לפניהם את הפתרונות המקובלים עלינו.
 5. הדילמה של ארגוני הזכויות אם להשתתף כמיעוט (נרדף, אפשר לומר) בדיון של שדולה פרלמנטרית היוצאת במוצהר נגד הערכים המנחים את עבודתנו, ושאיננה מעוניינת במידע או במסרים שלנו, אלא בהשתתפותנו בתפקיד של עלה תאנה, ראוייה בוודאי לעיון ולליבון. למרות ההתלבטויות וחרף המאמץ המנטלי שהישיבה במחיצת האנשים הללו תובעת, אינני מצטערת על השתתפותי. חשוב, לדעתי, להפגין נוכחות בפורומים האלה לפחות מן הסיבות הבאות:

כי אין לזלזל בשדולות פרלמנטריות כאילו הן פחותות מוועדות הכנסת ולפיכך חבל להשקיע בהן זמן ומשאבים. לפי הרכב השדולה והאנרגיות המניעות אותה השפעתה עלולה להיות משמעותית בהרבה מזו שאנחנו מדמיינים;

כי חשוב להכיר מקרוב את האנשים המייצגים את הכוחות הפוליטיים והחברתיים שמטרתם לפגוע בנו ובאנשים שלמענם אנחנו פועלים;

כי מעניין לעקוב באופן בלתי אמצעי אחר ההתארגנויות הללו כדי לתכנן אסטרטגיה אפקטיבית משלנו כנגדן;

ולבסוף, כי חשוב להעביר מסר כללי ברור – ואפילו מתריס – שאיננו חוששים ממגע ישיר עם הגזענות ומייצגיה, וכי אנחנו מוכנים לנצל כל במה כדי לומר את דברנו.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. משה הגיב:

  עד מתי תהיה השנה כאן 33'? מתי כבר תגיע 45'?

 2. השמאל חייב להבחין הגיב:

  כדי לתכנן אסטרטגיה אפקטיבית משלו, השמאל האמיתי חייב להבחין בין פליטים שברחו מארצם בגלל סיבות פוליטיות — משטר מדכה כמו באריתריאה שהיא אכן מדינה טוטליטרית המפרה זכויות אדם בשיטתיות, ונהנית מעזרה צבאית ישראלית ונשק — ובין פליטים שמחפשים מקום בו יוכלו להשתכר בעבודתם למחייתם. כאן אנו חייבים לדרוש עדיפות לבני הארץ הפלסטינים שמופלים לרעה בחפשם תעסוקה.

 3. דן הגיב:

  מדוע כל דעה שאינה לרוחכם מכונה בפיכם "גזענות" ?.

 4. צדוק התקוה הגיב:

  למה גזענות האם פרופ' ברבש משקר בנתונים ? האם רובם הגדול של המסתננים אינם חולים הרי אפריקה כולה חולה במחלות מדבקות האם הטמנת הראש באדמה לא תביא להתפרצות מחלות
  מדבקות בישראל מי שסובל מאותם מסתננים הם תושבי הדרום נציגי השכונות מצטרפים כ"ידיד בית המשפט" במטרה לייצג בדיון את "סבלם של האזרחים";לא הבנתי למה הגרשיים מתחת למשפט "סבלם של האזרחים" האם תושבי הדרום לא סובלים האם לא ארעו שם מעשי רצח אונס גנבות שבהם היו מעורבים אותם מסתננים האם גברת חדוה יודעת על הטרדות של ילדות בנות נשים עי אותם מסתננים הנשים נסגרות בערב בבית מתוך פחד אני מחכה ליום שבו יעברו אותם מסתננים לשכונות השבעות של צפון העיר ונראה איזו קבלת פנים יעשו ל"מסכנים" אדם שיצא ממדינה באפריקה ועבר דרך מצרים הוא לא פליט הוא מהגר עבודה מסתנן ישראל לא הזמינה אותם נאמר שישראל תיתן להם להשאר כאן מליונים ישטפו את ישראל וזו לא גוזמה מדינות נארות באירופה מגרשות אותם ובספרד יש מתקני כליאה גם באיטליה ישראל יש לה את הבעיות שלה הבטחוניות הכלכליות היא לא צריכה עוד אלפי מסתננים רעבים חולים חסרי השכלה לטפל בהם סעודיה מדינה עשירה

  • עומר כץ הגיב:

   מאחר שביליתי חצי שנה באפריקה ואם תבקש אני גם אראה לך תמונות אני יכול להגיד לך שלא כל אפריקה חולה במחלות מדבקות ואף לא במחלות לא מדבקות.
   ישנן יותר בעיות בריאותיות בהחלט אבל זו ממש גזענות לחשוב שלהיות ליד אדם כהה עור אוטומאטית מזכה אותך בקומבינציה נוראית של שחפת+איידס+עגבת+עור סגול עם נקודות ורוד פוקסיה.
   לגבי אחוזי הפשיעה של מבקשי המקלט, הם נמוכים משיעורם בכלל האוכלוסיה ואתה מוזמן לבדוק את המחקר של מכון המחקר והמידע של הכנסת בנושא.
   מיליונים ישטפו את ישראל? ברי המזל שמצליחים לערוק מאריתראה הם ממש לא הרוב.
   איפה אתה חי?
   לגבי הטענה של מדינה שלישית אתה מוזמן לקרוא את הפוסט הבא שימחיש לך כמה שטויות אתה מדבר http://www.mehagrim.org/2013/04/blog-post_8.html
   קראת בכלל את האמנה בדבר הפליטים שישראל הייתה אחת מיוזמותיה בשנות ה50 אחרי השואה? ברור שלא. אבל להקשיב לרעל של איילת שקד ושות' יופי אתה יודע.

   • צדוק התקוה הגיב:

    עומר כץ
    אפריקה חולה את זה קבעה ארגון הבריאות העולמי של האום לגבי אחוז הפשיעה נו באמת האם אני צריך יבוא של פשע לא מספיק לי הפשע שלישראלים אחוז נמוך כן כאשר זה לא אצלך בשכונה כאשר נרצחים אנשים בדרום העיר או נאנסים זה לא מענין אותם האחוז לך תאומר לבתה של הזקנה שנרצחה עי מסתנן מסודן שרצח אתאמא הזקנה כאשר הלכה בבוקר למכולת זה בסדר הפשע אצלהם הוא אחוז יחסי נמוך די ברצינות היכן אתה חי פשע סמים רצח אונס גניבות מתבצעות שם כלפי האוכלוסיה האחוזים לא מענינים מה זה יבוא עם סיכונים? כנראה שאתה חי במגדלים אלפים שוטפים את מדינת ישראל רק תן להם לחיות כאן יגיע עוד אלפים הרי מדובר בתעשיה המגלגלת מליוני דולרים שמשלמים[כולל למברחים בסיני] בסודן באריתריה להגיע לכאן אלה לא פליטים מדובר באנשים המחפשים חיים נוחים מהגרי עבודה השוטפים גם את אירופה http://web.hevra.haifa.ac.il/~ch-strategy/images/publications/darfur_refugees.pdf
    גם אם הם פליטים ישראל היא לא שוודיה ולא שוויץ יש לנו בעיות כלכליות בטחוניות חברתיות מספיק ולא צרכים עוד ברגע שנכנסו למצרים והמשיכו לעבר ישראל הם לא פליטים הם מהגרי עבודה

 5. אלי הרחובותי הגיב:

  מתי סוף סוף תכניסו "פליטים", "מבקשי מקלט", מהגרי עבודה" או איך שאתם מכנים את המסתננים, אליכם הביתה לשכונות הצפונבוניות של ת"א, כדי שגם הם יוכלו להנות מרמת חיים גבוהה יותר מתושבי דרום ת"א?

  • צדוק התקוה הגיב:

   אלי הרחובותי
   אתה רציני שבשכונות הנקיות והמטופחות בצפון יסתובבו מסתננים ערך הדירות יפול מידית ומי ישמור על הקשישות היוצאות לתפוס שמש שלא יוטרדו חליליה או שלא יגנבו מהם את התיקים הכי קל להעביר ביקורת ולקרוא לתושבי הדרום גזענים מזמן אמרתי אתם כאלה רחמנים יפי נפש קחו אותם אלכם הביתה רק הם ואתם תרויחו תדאגו להם כלכלית להשכלה לתרבות והם ינקו לכם את מגדלי השן וינקו את הבריכות ………….. כמובן בשכר הולם של חמשת אלפים דולר לחודש כדאי שהמסכנים יכלו לשלוח כסף הביתה מה יקרה אם באמת נקלוט אותם מה יהיה על הערבים על הפרנסה שלהם ועל אותם יהודים שלמזלם הרע אין להם השכלה ועובדים בעבודות דחק ומה יקרה אם מיולנים יתחילו לנהור לגן העדן היהודי איך יהיה אפשר לעצור את השטפון הכי קל להעביר ביקורת על הישראלים הגזענים ??

 6. צפור בודד הגיב:

  חזק ואמץ וגם יישר כוח ל"קו לעובד" ופעיליה!!!
  חייבים להבין:
  הפתרון האנושי היחידי למצוקת האומללים הגודשים גבולינו, הוא בשלובם היעיל והמועיל במעגלי העבודה בישראל. מדינה מתוקנת ונאורה, אף יכולה להרויח מהמוטיבציה של פליטים אלה ובכך יצאו שני הצדדים נשכרים. מבחינה סוציאליסטית מדובר כאן (נכון לרגע זה), בצבור עובדים חסרי זכויות. ע"כ שומה עליהם להתארגן. ארגון הפועלים חסרי הזכויות, הינו חובה אלמנטרית, המוטלת על כתפיהן של המפלגות הסוציאליסטיות באשר הן. מפלגה סוצ' שלא תנקוט כך, תדעך.

 7. שפיראית הגיב:

  הרבה אמפתיה למבקשי המקלט ראיתי פה, ואפס אמפתיה לתושבי השכונות שנאנסו לקלוט אותם. ואחר כך אתם מתפלאים שתושבי השכונות רואים בכם אויב? מה עם מצוקת האומללים שחיים בשכונות? יש לכם שמץ קצהו של מושג איך נראים החיים שלהם?
  אשר לחבירה של תושבי השכונות עם הקבוצות הימניות במפה. לא השארתם להם ברירה. אם השמאל והמרכז לא מוכן לגעת בבעיות ולהתמודד איתן, אם השמאל והמרכז לא קיים כאן, לאנשים המיואשים אין ברירה אלא להיעזר במי שמוכן לעזור.

  • חדוה ישכר הגיב:

   לשפיראית. דווקא יש לי סימפטיה רבה לתושבי השכונות, ואני חושבת שאנחנו צריכים להתאמץ ולמצוא דרכים להידברות אתם. כפי שכתבתי, מתן אישורי עבודה וביטוח בריאות למבקשי המקלט יאפשר להם קיום בכבוד ויפתור חלק ניכר מן הבעיות המציקות לתושבי השכונות. לצערי, תושבי השכונות ברובם מסרבים להשתכנע מטעונינו, וארגוני הסיוע מתקשים למצוא מסילות ללבם.

   • דני הגיב:

    זה לא נראה מוזר שכל המהגרים מרוכזים בשכונה אחת כמו בגטו? למה שלא יתפזרו בכל השכונות במרכז? חלק במרכז תא, ברמת אביב, ברמת גן, בגבעתיים … למה זה לא קורה? האם זו לא הגזענות והצביעות הבורגנית הגדולה ביותר ?!

    • חדוה ישכר הגיב:

     זה לא נראה לך הגיוני שבני אדם חסרי-כל שנשלחים (על ידי רשויות המדינה) מכלא סהרונים היישר לתחנה המרכזית בתל אביב, שבסביבתה הם פוגשים בקהילה תומכת, יצטרפו אליה ויישארו יחד ? ואיך תמצא עבודה תחת איסורים ואילוצים אם תחייה במנותק מן הקהילה ? מפנה אותך לאתר של ארגון הסיוע א.ס.ף שמציע תשובות לשאלות שנשאלות כאן ובכל מקום: http://www.assaf.org.il/refugees/מבקשי-מקלט-בישראל-נובמבר-2012

     • צדוק התקוה הגיב:

      גברת חדוה את לא ענית לו על השאלה מדוע הם לא מגעים לשכונות השבעות של צפון תל אביב את כותבת שהם חסרי כל אז יש לי חדשות עבורך יש כאן חניות בתי קפה ושלל עסקים שלא היו מבישים אף אחד שמחזקים אותם "חסרי כל"למרות האיסורים רובם הגדול מוצא עבודה ושולח כסף הבית למרות האיסורים והקשים לי את לא ענית כאשר שאלתי אותך מה יקרה באם באמת ניתן לכלום אישורים לחיות כאן ולעבוד מה יקרה לאחר שהידיעה תגיע למדינות אפריקה ואלפים ישבו לך ליד הגדר ?מדובר בשיטפון הכי קל להאשים את המדינה ואת תושבי הדרום הם הסובלים מהבעיה ? אז איזו הידברות אפשרית שהם ישארו שם? ותושבי הדרום יקבלו אותם בשבת אחים גם יחד?

   • בטטה הגיב:

    כתושב שכונת שפירא אני יכול להעיד שאין טעם לנסות ולשכנע.
    מדובר בציבור שברובו הגדול דתי חרדי ששונא זרים ולא יהודים באופן כללי גם אם הם לא שכנים שלו.
    מפלגות הימין זוכות כאן לרוב מוחלט ממילא .המלחמות ביניהן זה מי ימשוך את השמיכה לצידו .

   • אולי הגיב:

    מה הם תושבי שכונת שפירא ("שפיראים" בלשונך המבטלת והמקטינה) בעינייך שאת צריכה
    ל"התאמץ" כדי להגיע ל"הידברות" עימם?
    הם לא בני עמך"? לא מבינים את שפתך ולא דוברים אותה ?לא ברמתך? לא באיכות ה"מוסר" וה"ערכיות" שלך?
    האם הבעיה הלאומית-ישראלית היא בעיה פרטית של ה"בבונים השפיראים"( בעינייך כמובן) ולא בעיה
    איומה של כלל החברה הישראלית? השר שהותקף ברחובות הדרום מידיו של הפולש הוא בדיוק דרומי
    נחשל מוגבל שונא גויים ?

 8. צדוק התקוה הגיב:

  חדוה ישכר
  אני שואל שאלה פשוטה נאמר שניתן לכל ה50 אלף ואני באמת לא יודע כמה נמצאים כאן ניתן להם תעודת זהותו אישורי עבודה וביטוח בריאות ומקלט מה תעשה הגברת הנכבדה חדוה ישכר כאשר יתחיל גל של אנשים שיגיע לגדר ולא ירצה לעזוב את הגדר כמובן ליצור לחץ נגד המדינה האם גם אז ישראל צריכה לפתוח את הגבול ולתת להם לכנס הרי זה לא יגמר …………..

  • צדוק התקוה הגיב:

   חדוה שלום
   כנראה תשובה לא אקבל אבל גם לא תשובה היא תשובה בתודה צדוק התקוה מקווה שתגובתי לא תמחק

 9. נעם בן ראובן הגיב:

  כל הכבוד להופעתה של חדוה במפגש הזה!

 10. רואה נכוחה הגיב:

  אתם בדיוק ההיפך מ'ארגוני זכויות אדם' אתם "ארגוני זכויות אדם",
  כל הפעולה שלכם, התוצאה שלה היא פגיעה אנושה בהכי חלשים בחברה
  הישראלית, אתם ארגון שפוגע בזכויות רוב בני האדם בעבור עברייני גבול.
  מי שמשלם את המחיר של הפעילות שלכם הם הכי חלשים בחברה הישראלית,
  החולים שאין תקציב עבורים והם נאלצים לחפש תרומות במקרה הטוב, הילדים
  הישראלים שאין להורים שלהם כוח להלחם ואין להם פרוסת לחם כי אתם
  דואגים שאת הפרוסה הזו יקחו מילד הישראלי ויכניסו אותו לפה של העבריינים
  שבהם אתם תומכים. אתם לוקחים את השקל שצריך ילד ישראלי חולה סרטן
  ומעבירים אותו לעבריינית גדר שיולדת.

  אתם הדבר הכי רחוק ממוסריים, אתם "מוסריים" על חשבון הכי חלשים בחברה
  הישראלית, הם אלו אשר משלמים את מחיר "המוסריות" שלכם.

  אני מניח שאתם עושים זאת כי אתם נאיבים ולא מרוע אבל איך אומרים,
  'הדרך לגיהנום רצפוה בכוונות טובות'.

  תתביישו לכם.

  • צדוק התקוה הגיב:

   כל מילה בסלע כך גם לגבי פלסטנאים הם יאספו בגדים צעצועים וכסף למשפחות פלסטנאיות אבל לדאוג למשפחות מצוקה ישראליות נאדה ואז הם תמיד מתפלאים שאותם אנשי שכונות תומכים בימין………

 11. צדוק התקוה הגיב:

  אולי מה שקורה בשבדיה יאיר את עיני יפי הנפש בתלאביב ?
  מאות מהגרים התפרעו ב שטוקהולם . ביום ראשון בלבד הוצתו כ-100 מכוניות, וניידות משטרה נרגמו באבנים. מדובר בהתפרעויות החמורות ביותר בשבדיה במשך שנים רבות אז אני שואל אם בשבדיה רע להם? שבדיה מדינה ליברלית מדינת רווחה אם שם לא טוב להם וזו התודה שלהם לעם השבדי אז ישראל גן עדן? זה מה שקורה בכל המדינות "הקולטות" פליטים הם לא משתלבים הם רוצים רק לקחת מאותם מדינות לחיות חיי בטלה על הרווחה ופשע אז מה אתם כל כך רוצים ממשלת ישראל אסור לנו לקלוט אותם צרכים ללמוד ממקרה שבדיה הנאורה יש לגרש אותם הביתה מקומם בבית באפריקה זו פצצת זמן הוכחה שבדיה צרפת אנגליה איטליה ספרד בכל מדינה שהם נמצאים שם רק נזק פשע ועוני הם מבאים איתם

 12. מתעניינת הגיב:

  מתי מתקיימת פעילות נוספת של השדולה? כיצד ניתן ליצור קשר? אשמח לקבל פרטים ולהצטרף לעבדותכם!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים