הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 באפריל, 2013 19 תגובות

זוכרים את קולין פאוול ואת הראיות שהציג לעולם כולו על הנשק להשמדה המונית של סדאם חוסיין? יש יסוד להאמין שאנו עוסקים בימים אלה בפרסה חדשה. ההיא היתה פרסה רצינית. החדשה, שהיא חלשה על פניה ותשכנע רק את אלה המשתוקקים לשכנע כי משטר אסד החל להשתמש בנשק כימי להשמדה המונית. ה"ידיעות" האחרונות על סוריה דחקו באובמה, אשר כבר מזמן היה נוחת בסוריה אילו היו לו המשאבים הנחוצים, להודיע שאם יאומתו הידיעות הן 'ישנו את כללי המשחק' (מטאפורה בלתי הולמת לאור המצב).

WMDsoldiersחיילים אמריקאים בציוד מגן מפני נשק כימי (מקור)

הבעיה היא שעובדות המקרה, גם אם הן נכונות, אין בהן לקבוע כי אסד אכן החל לתקוף בעזרת נשק כימי. הסיפור כולו נשמע כמעשה יחיד של אדם אשר השיג כמות מזערית של סרין ודאג שהדבר יוודע לצוות הרפואי בחאלב. מחלקת התעמולה של המורדים קיוותה שפחית או בקבוק של סרין, כשיתגלה, אולי ישמש בתור עילא שתדחוף את דעת הקהל במערב לקצה. אלו שביצעו את ההטעיה קיוו כי היא תצליח, כיוון שהם ידעו כי יש להם בעלי ברית רבים שרוצים להאמין שאסד אכן ביצע את מעשה הזוועה, אף כי חסרות ראיות אמינות כלשהן.

אבל אם משטר אסד היה נואש ורצה להשתמש בנשק כימי, למה שיתחיל בשימוש בכמות מזערית של חומר אי שם באיזור חאלב? הסיפור נראה כמו דוגמא קלאסית של תעמולה שטחית וזולה, עוד לפני שבודקים את המקרה לפרטיו. יש לפנינו פארסה חדשה, הרבה פחות משכנעת מכל הפארסות שהפיקו ג'ורג' בוש וקולין פאוול כשרצו להצדיק יציאה למלחמה בעירק.

אין זה מקרה שכאשר הזמינו הסורים את האו"ם לבוא ולעשות בדיקה במקום, האו"ם דרש גישה לסוריה כולה, תוך ידיעה שדרישה זו תסכל את הביקור. מאוחר יותר שמענו כי החקירה תהיה חסרת תועלת מפני שסרין הוא חומר שמתאדה ולא משאיר עכבות. התחושה שלי היא כי הפרשה כולה תתאדה גם היא ללא עכבות.

ברכות ההתערבות

מובן לי שיש אנשים כנים רבים שמאמצים את רעיון ההתערבות הזרה בסוריה מתוך אמונה שיש לעשות הכל על מנת להפסיק את ההרג המחריד שהולך וגדל מיום ליום. אבל אנשים בעלי ניסיון פוליטי מינמלי יכולים להסתכל על עיראק ועל אפגניסטן כדי לדעת שהתערבויות ישירות ועקיפות על-ידי ארה"ב רק מוסיפות למוות ולהרס, ואינן פותרות אף בעיה. מכאן, תמיכה בהתערבות אמריקאית היא תמימה מבחינה פוליטית ומפוקפקת מבחינה מוסרית.

התגלגל לידי לאחרונה וידאו בהשתתפות סופר פלסטינאי מכובד. מסתבר כי הסופר, אודה בשאראת, איש ישר וכן, ממליץ על התערבות זרה כפיתרון לשפך הדמים בסוריה, תוך הסתמכות על המקרה של הפלת קדאפי בלוב. בשאראת טוען שכעבור שנתיים רואים שניצחה הדמוקרטיה והמצב בלוב מניח את הדעת. אך ישנן ראיות מהימנות המצביעות על ההפך. במאמר המצורף בלינק,איג'ז אחמד מכנה את התוצאות ההתערבות הזרה בלוב בשם רה-קולונזציה. תוך כדי ניתוח מעמיק מצביע אחמד על 50,000 חללי ההתערבות שרובם נהרגו כתוצאה מ- 4000 טיסות של נאט"ו. אי אפשר לשכוח לרגע אחד שבלוב רזרבות הנפט הגדולות ביותר בעולם. לדעת אחמד המבצע של נאט"ו היה הקדמה לנסיון לכיבוש נרחב מחדש. אפריקה היתה המטרה הראשונה וחיסולו של קדאפי קידם תוכניות שחלקן התממשו בפלישה של צרפת למאליץ מדובר בניתוח היסטורי מקיף.

ידוע לי שחלק מקוראי פוסלים מראש עדות ממקור 'שמאלי'. לכן אני מצרף כתבה מה-USA TODAY, עיתון שמרני המתאר את לוב שנתיים אחרי הפלת קדאפי במונחים כאלה:

"Dozens of armed groups have stepped into the role of overlords of cities and towns since Gadhafi was killed and his regime deposed in October 2011. The transitional government that replaced the regime has done little to impose security on its own, leaving many Libyans under the threat of militias that compete for territory and terrorize those without arms to fight back."

ובתרגום עברי מקוצר: לוב נשלטת על ידי עשרות כנופיות מזוינות. אפשר גם להוסיף שרבות מהן מתקרבות לאל-קאידה.

סיפור דומה על מלחמת המליציות מובא לקוראיםשל הגארדיאן האנגלי.

לידיעתם של המצדדים בהתערבות אמריקאית בלית ברירה: אין לשכוח את העובדה שההתנגדות להתערבות תעלה בחייהם של רבים מאוד ממצדדי המשטר ומאויביו. חדירה אמריקאית עמוקה יותר למערבולת בסוריה עלולה להפיל את סוריה ואת האיזור כולו למרחץ דמים ולסבל המוני בל יתואר..

המקרה המוזר של הארץ

בתחום הסכסוך הישראלי פלסטיני עמדות הארץ נחשבות לנאורות וליברליות (באופן יחסי, כמובן). אך משהו קורה להם שם, כאשר הדוד סם עושה שרירים וקורא את נאמניו לדגל. הכותרות הראשיות של העיתון בנושא סוריה (יום שישי 26.4 ויום ראשון 28.4) הציגו את תגובתו של אובמה כאילו הצהיר שהסורים עברו את הקו האדום. עם זאת, באותיות הקטנות יותר אפשר לחוש בכך שאובמה לא רץ, אף על פי עצת ידידיו בישראל, לפתוח במלחמה. נראה כי אובמה דחק את עצמו לפינה.

והנה ראו זה פלא, המאמר הראשי של יום ראשון הוא שקול וקורא למתינות. במיוחד דואגים שם במערכת שישראל תואשם באחריות להפצת שמועות ולדחיקת אובמה להתערבות. אך זה בדיוק מה שעושה צה"ל בהדרכת ממשלת ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  כנופיות הבנדיטים של המאפיה האימפריליסטית מתקשות להביא להפלת אסד כמתוכנן. זה לוקח להם יותר מדי זמן ולפיכך מעכב את הלו"ז של הבעלבתים. האם כעת נחוץ להם תירוץ טוב, כגון "wmd", בכדי לעלות מדרגה ולסלול את הדרך לסיוע יותר ישיר לכוחות הטירור שלהם? הנשמות הטובות שקמינר מדבר עליהן פועלות ללא לאות להפצת "דמוקרטיה וזכויות אדם". ההיסטוריה מלמדת שמאמצים אלה בדרך כלל נגמרים במחיר יקר, לשנים ארוכות, אותו ישלמו התושבים שמדינתם נשדדת, נאנסת ומפורקת (בצורה הומאניטרית ודמוקרטית).

  • דינו הגיב:

   תושבי סוריה כבר משלמים מחיר יקר שנים ארוכות, ובמיוחד בשנתיים האחרונות .
   מדינתם כבר נשדדת, נאנסת ומפורקת (בצורה רצחנית ודיקטטורית).

 2. ע.ג. הגיב:

  שוב רצים חסידי הדיקטטורה של הפרולטריון לתמוך בדיקטטורה רצחנית אחרת. עמדות הארץ נאורות וליברליות? יחסית לתמיכה ברצח אזרחים כן, בכל קריטריון אחר הארץ הוא לא יותר מאשר אוסף הגיגים של אנשים חסרי מוסר בסיסי שגם הם תומכים במעשי רצח אם המבצע הוא ערבי והנרצח יהודי.

 3. אורן הגיב:

  אמת , נפילת השלטון הסורי תביא את הצירוף של איסלמים קיצוניים ומילטנטיות ראה מקרה עזה, לוב, מצריים ועוד,

 4. ארז הגיב:

  אסד טווח בעמו מזה שנתיים שלמות וכל מה שיש לך להגיד זה להידבק לניתוחים של סטאלין משנות השלושים כאילו הם מפענחים את המציאות היום.
  אסד הוא האמא של הקאפיטליסטים ואחד הרוצחים השפלים ביותר. והיום איראן היא אימפריה קפיטליסטית לא פחות מארה"ב.
  למרות דבקותך בסטאליניזם ובלאומנות העמים הערבים לא מעוניינים בבעל בית והם יעיפו את אסד ושכמותו.
  (שאגב בתקרית קולין פאואל המפורסמת תמך בארה"ב עד הסוף כך שהוא אימפריאליסט מכל כיוון שתבדוק)
  נמאס מהפטרונות שמובעת כאן.

 5. דינו הגיב:

  מדוע דרישה של האו"ם לגישה חופשית לסוריה כולה אמורה לסכל את הביקור?
  מה יש למשטר להסתיר?
  אני משוכנע, אגב, שהמשטר הסורי יאמר שהוא דואג לשלומם של שליחי האו"ם ולכן לא יאפשר להם להסתובב בסוריה. הדאגה של משטר אסד לחיי אדם תמיד נגעה ללב

 6. צפור בודד הגיב:

  מדובר כאן בדם שנשפך כמים…ובכן, לא אכפת לי אם המשחרר ומפסיק הטבח, הוא אימפריאליסט חשוך. זאת משום שהסוציאל- דמוקרט הנאור עדיין לא נמצא בסביבה.
  עובדה, זה מה יש.
  ולהזכירך, לא בעירק של סאדאם ואפילו לא באפגניסטן של הטאליבאן מדובר, שם המאבק הפנימי שקדם לפלישה, היה על אוצרות הטבע. כמו כן, לא התבצע בהן רצח עם בממדים של שואה, כפי שמתרחש בזמן זה בסוריה חסרת המשאבים הקורצים (וזו גם, הסיבה העיקרית, מדוע האימפריאליזם האמריקני נמנע עד עתה מהתערבות). האינכם רואים: היטלר חמינאי התחיל לבצע רצח עם בסורים, בדרכו אלינו !! ממש כך.
  על כן, כל אשר נותר בו מזכרון השואה שלנו, חיב לעודד כל מי שיכול, שיגש, יכנס ויפסיק שם הטבח לאלתר. רק אח"כ נוכל לשמור לעצמנו הלוקסוס להתיפיף בנושא הסוציאליסטי ולפשפש בציציותיו של המשחרר. כל מי שהסוציאליזם יקר בעיניו, חייב לדרוש התערבות חיצונית אמריקנית (ולא רק) ומיד. אין דין סוריה כדין עירק ואפגניסטן אלו הן שתי אופרות שונות לחלוטין.

  • אל תקחו אותי לגואלג הגיב:

   כןןן ברור שבגלל שבסוריה אין "משאבים קורצים" האמרקאים לא עוזרים להפיל את אסד, אין קשר לזה רוסיה וסין מונעים את זה בכל הכוח ? .

   הערבים צרכים לשאול את עצמם אם גם החוסר התערבות היא לא קצת באשמתם….האמריקאים נכנסו לעירק הפילו עריץ מטורף, בזבזה מילארדי דולרים השאירה את בארות הנפט כפי שהם (בניגוד למיתוס) ולמרות שהיא עשתה פשעי מלחמה והרגה, עדיין רוב ההרוגים היו בגלל מילטריזם אסלמי שזרע הרס במדינה. ועכשיו הסורים עוד מתחננים לעזרה בין לאומית ? הצקתם לי את הכוכב החמישים.

 7. צדוק התקוה הגיב:

  הנצחון יהיה כאשר הברית אירן סוריה חיזבאללה תתפרק השאר…………….

 8. חולי החתול הרעב הגיב:

  שלום לכולם. סטאלין ואסד מגניבים. אובמה פיכסה שרוצח את בני עמו !
  מה לא ?

 9. ראובן קמינר הגיב:

  במעשה של הקרבה וסולידריות התיצב חיל האויר הישראלי בשמי סוריה לימין המהפכה הסורית. אפשר עכשעו להוסיף את ישראל בהנהגת נתניהו לרשימה הארוכה של ידידי המהפכה הסורית שכוללת בין היתר ארה"ב, קנדה, האיחוד האירופי, תורכיה, ערב הסעודי, קטאר ועוד.
  שאלו אותי במי אתה תומך. תשובתי, אני תומך באלה שמתנגדים לניסיון של ארה"ב לכפות שינו משטר על סוריה. באופן מעשי, תומך אני בהפסקת אש מיידי, בשיחות הכוללות את הכל הגורמים הפוליטיים בסוריה תוך הכנת הדרך לבחירות דמוקרטיות וחופשיות.
  אינטלקטולים רבים רואים את המציאות הסורית כתהליך שבו מתבצעת מהפכה עממית. יתכן שהיה מומנט כזה בימים הראשונים של ההתקוממות. הגורמים המנהלים את המרד היום מתבססים על זרמים איסלאמים שונים, האחד גרועה מהשני. זאת המהפכה? המרד נתמך על ידי ארה"ב וגרורותיה. זאת מהפכה?

  • דינו הגיב:

   אין קשר בין פעולת חיל האויר הישראלי בשמי סוריה לבין תמיכה בהמהפכה הסורית
   וחבל שאתה משתתף במשחק הילדותי של האשמת כל צד בשת"פ עם ישראל.
   אם כבר הינך מודה שהיה מומנט של מהפכה עממית בימים הראשונים של ההתקוממות,
   אזי אתה גם מודה בכך שאסד התנגד באלימות קיצונית לאותו רצון עממי וניסה לדכא אותה בכל מחיר,
   ובכך הפך התקוממות עממית למרחץ דמים

 10. אנג'לו איידן הגיב:

  "…יש אנשים כנים רבים שמאמצים את רעיון ההתערבות הזרה בסוריה מתוך אמונה שיש לעשות הכל…" הנאיביות של אנשים מבוגרים הגעילה את לנין. כאן מדובר על מעשה המוחל לאנשים כאלה: אולי זאת היא טקטיקה. אבל, לא משנה מה היא, המחילה הזאת מתועבת כי מעודדת נבזות. ואם נמשיך לקרוא את דברי קמינר, נצליח להבחין בשורש של המחילות האלה: "…ההתנגדות להתערבות תעלה בחייהם של רבים מאוד ממצדדי המשטר ומאויביו." כלומר שעבור קמינר, גם ההתנגדות אשמה בתוצאות ההתערבות – נאלחות חסרת בושה שמפחדת (וגם מפחידה פחדנים) מפני "…חדירה אמריקאית עמוקה יותר למערבולת בסוריה", במקום להיאבק בה, כי היא "עלולה להפיל את סוריה ואת האיזור כולו למרחץ דמים ולסבל המוני בל יתואר". וזה כאילו קמינר מתייחס "למרחץ דמים ולסבל המוני" ראשון מסוגו ב-"מזרח התיכון" או הלבנט "בגלל" התנגדות להשתלטות וושינגטון וכל המתלווים אליה, בעוד שההתנגדות היא חיונית ביותר ושחובה לתמוך בה – ניצחון לאסד!
  זאת היא תשובה ברורה, ולא תשובה מבולבלת כמו התשובה של קמינר: גם וושינגטון ותל-אביב תומכות "בהפסקת אש" "בשיחות" ב-"בחירות דמוקרטיות" ובשינו "חופשי" של המשטר הסורי.

 11. ק.א. הגיב:

  ביבי שלח מטוסים במאמץ נואש לסייע לבנדיטים ששלח אובמה. כמה מפתיע (לא).
  עכשיו נוסע המאפיונר להבהיל גם את הסינים.

 12. צדוק התקוה הגיב:

  עבור ישראל אלה נבלות ואלה טרפות חיל האויר הישראלי לא התיצב לאף צד אם היה מפציץ את מחנות הצבא הסורי ואת בסיסי חיל האויר שלו ואת מטה המטכל הסורי היתה צודק אבל חיל האויר הישראלי הדאגה שלו היא שנשק לא יזרום לארגון הטרור האיסלמי הרצחני החיזבאללה האם זה מטריד אותך שחיל האויר פגע במחסני נשק שמיודעים לחיזבאללה אז יש לך כאן בעיה אתה תומך באויבי ישראל הרוצים לחסל את מדינת ישראל [הזרוע של אירן] מה באמת עמדתך חוץ מסיסמאות של ישראל שלוחת האימפרילזים[בעיני האירנים השטן הקטן]

 13. אנג'לו איידן הגיב:

  ניקח שני מקרים.

  ניקח בשביל המקרה הראשון את תבוסתנות ישראלית מול הסורים, הלבנונים והפלסטינים.
  וניקח את התבוסתנות הלבנונית מול הישראלים עבור המקרה השני.

  מצד אחד, המקרה הראשון מגלה אינטרנציונליזם ראוי להערכה ותמיכה של הפועלים הישראלים, הפלסטינים, הסורים, הלבנונים וכל שאר הפועלים. מצד השני, המקרה הזה זוכה לגינוי של הבורגנות הישראלית והאמריקאית (ועוד) הדואגת לתועלת של עצמה.

  אותה הבורגנות תומכת בתבוסתנות של המקרה השני וגם בתבוסתנות סורית ופלסטינית, אבל התועלת של הפועלים בכל הארצות, כולל הפועלים הישראלים, מתנגשת באורח בלתי מתפשר עם התבוסתנות של המקרה השני.

  לכן על אינטרנציונליסט הישראלי, על הלוחם למען האינטרס המעמדי של הפועלים הישראליים נגד זה של הבורגנות הישראלית, לא להזדנב אחרי פשרות, אלא להיות תבוסתן מבחינות מדיניות ישראליות, כלומר, של מדינת "העשירים", מדינה של הבורגנות המוכרת את הישראלים לוושינגטון (שהיא תזדנב אחרי פשרות!).

  • צפור בודד הגיב:

   "התבוסתנות ישראלית" לדעתי דוקא משרתת את האימפריאליזם, משום שהיא מעודדת כוחות לאומנים פלסטינים וערביים בכלל (מעל ל100 מיליון רק מסביב לישראל), שדבר אין להם עם הסוציאליזם, נהפוך הוא. אם "התבוסתנות הישראלית" הייתה מעודדת את שורשי עשב (שבכלל קודמים לאינטרנציונל) ומלחמה בבורגנות במדינות ערב ובפלסטין, ניחא. אך בינתיים חוגג האיסלאם הלאומני (שהוא בעצמו משרת בורגנות, מדכא שורשי העשב ושונא האינטרנציונל) ומשגשג על פירות ה"תבוסתנות הישראלית". כלומר, מסקנותיך נשענות על שאיפות נבואתך הפרטית: עובדה, אין סוציאליזם ערבי (אני מוכן לספק לך גם משקפת וגם זכוכית מגדלת) והופכות הפתרון והמטרה (הנחלת סוציאליזם ואינטרנציונל בכל האזור) לבלתי נתנים להשגה. ההסבר לכשלונך פשוט: ניתוחך אינם נשענים על שלושת רגלי הקומוניזם, כי אם על אחת בלבד (המלחמה בבורגנות) וגם זאת באופן חד צדדי ובהתעלמות מוחלטת משאר כוחות הסוציאליזם (אנרכיזם וסוציאל דמוקרטיה). אתה מזכיר לי מישהו שיורה חץ על קיר ורק אח"כ ניגש ומסמן סביבו עגולי מטרה. אצלך הדיאלקט הוא פטרנליסטי ולא מטריאליסטי.

   • אנג'לו איידן הגיב:

    איך תבוסת של מדינה התומכת במדיניות אימפריאליסטית, כלומר בהון-רב-לאומי או בהון הפיננסי (ששלושתם זה הינו הך), יכולה לשרת את האימפריאליזם? איך עוצמה כזאת, המשרתת בעקביות את האימפריאליזם, יכולה לשרת בתבוסתה את העוצמה המפעילה אותה? צפור בודד טוען שהדבר הוא אפשרי והוא גם מסביר איך: לפי דעתו הדבר הוא אפשרי כאשר תבוסה כזאת "מעודדת כוחות לאומנים" באמצעות מנופים פוליטיים אסלאמיים, כלומר – הכוחות הפונדמנטליסטיים הפועלים למען עצמאות לאומית נגד שעיבוד אימפריאליסטית (בזמן השפעה דלה של כוחות לאומניים אחרים) – הכוחות העיקריים של הבורגנות הלאומנית. הוא גם מנסה לפתות אותנו בהבטחה שאם "נשענים על שלושת רגלי הקומוניזם", יהיה ניתן להשיג "הפתרון והמטרה". במקום לתמוך בכוחות אנטי-אימפריאליסטיים, צפור בודד זה מנשה לשכנע אותנו להישען על "שאר כוחות הסוציאליזם (אנרכיזם וסוציאל דמוקרטיה)" אשר, בחוסר אונים בו הם שרויים, מהווים גשר מסורתי של השמאל התומך בכוחות אימפריאליסטיים על-ידי טיעונים דומים למה שהוא בעצמו טוען.

    • צפור בודד הגיב:

     אתה יוצא מתוך נקודת פתיחה המעניקה לאימפריאליזם תבונה. אך האימפריאליזם מטבע בריאתו דוקא שגוי. ובכן מדוע שלא יקרקס את כולם בהבליו (שהרי שורת הרווח הכספי מענינת אותו ותו לא).
     ולעיניננו: מדוע שהאימפריאליזם לא יפסיד בקרב (תבוסת הישות האימפריאליסטית בציון) למען הניצחון במלחמה ( השתלטות האימפריאליזם על המרחב הפאן ערבי הכולל)?
     יתרה מכך: במאבק המר המתרחש עתה בסוריה עומדות זו מול זו שתי ישויות המיצגות מקורות של אותו הון פיננסי אימפריאליסטי. וכי סין ורוסיה שונות מארה"ב ואירופה בכך?
     הרי כולן שותפות לרונדו האנטנטה (לא אחזור על דברי).
     ושים לב: למין אמצע השורה הרביעית בדבריך ועד לאמצע השורה שלישית מסיומם, אתה חוזר על דברי בצורה מעוותת ומדביק להם סופרלטיבים בלבד, מדבר עלי בגוף שלישי ואף מעניק לי את הכנוי "צפור בודד זה", אך אינך מנמק.
     ולבסוף מציג האנרכיזם והסוציאל דמוקרטיה כ"חסרי אונים" ושוב ללא נמוק.
     נו באמת אנג'לו…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים