הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 ביוני, 2013 8 תגובות

האנסים

השופט ניסים ישעיה כיהן 20 שנים כשופט מחוזי וב-2009 פרש לגימלאות. בישראל יש נוהג לפיו שופטים שפרשו לגימלאות, ממשיכים לכהן בתפקידים ציבוריים, בדרך כלל יושבי ראש ועדות מעין שיפוטיות. ישעיה מונה ליו"ר ועדת ערעורים של הביטוח הלאומי הדנה בכל הקשור לתמלוגים ממשרד הביטחון. לוועדה הוגש ערעור של צעירה בת 19 שטענה כי בהיותה בת 13 נאנסה על ידי ארבעה פלסטינים ועל כן תבעה להכיר בה כנפגעת פעולות איבה הזכאית לתמלוגים. משרד הביטחון סרב לתביעה ומכאן הערעור. במהלך הדיון אמר השופט ישעיה כי "יש בנות הנהנות להיאנס". זו אמירה גסה, מקוממת, שוביניסטית מהזן היותר ברוטאלי שמחייבת לפחות את פיטוריו מכל תפקיד ציבורי.

התבטאותו של ישעיה הביאה מבול של גינויים, החל מהימין וכלה בשמאל. ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הדברים והודיע כי הוא מבטל את תמיכתו בישעיה כיו"ר בית הדין של מפלגת הליכוד. ישעיה לא חיכה עד שיפוטר והוא הודיע לשרת המשפטים ציפי לבני כי הוא מתפטר מכל תפקידיו הציבוריים.

כך צריך להיות.

כאשר קראתי את הדיווח על אמירתו של ישעיה לא יכולתי שלא לתמוה על הסתירה הבלתי ניתנת לישוב בין הגינוי לשופט לבין היותה של ישראל מדינה המפעילה אונס קולקטיבי. החודש ציינו 46 שנים לכיבוש, 46 שנים שמדינת ישראל אונסת את העם הפלסטיני, על נשיו, ילדיו וזקניו, אונס אלים במיוחד, שלא כמו הצעירה שנותרה לשמחתנו בחיים, האונס על העם הפלסטיני כרוך בעינויים, ברצח אלפי ילדים ונשים, בהשפלה יומיומית, בגניבה ושוד, לא אונס חד פעמי אלא אונס יומיומי שמשתרע על פני 16790 ימים.

רבים מאלה המסתייגים מדברי השופט ישעיה כאשר מדובר בנערה יהודיה, מאמצים את אותו אורח חשיבה כאשר מדובר בעם הפלסטיני. אמרות כמו "לפלסטינים אין סיבה להתלונן" או "בסתר ליבם הם מודים על כל מה שעשינו למענם" וכיוצא באלה אמרות הזויות שמשמעותן, יש עמים הנהנים להיאנס. יש לי חדשות עבור אותם ישראלים: בנות לא נהנות להיאנס כפי שעמים לא נהנים מכך. בשני המקרים יש להביא את האנסים לדין.


מעוללות הגזענות הישראלית (1)

אין כמעט שבוע שחולף מבלי שממשלת ישראל או אחד ממשרדיה יצוצו עם עוד שיטה להקשות את חייהם של מבקשי המקלט בישראל. לאחר שהכנסת הקודמת אישרה את החוק הדרקוני לפיו ניתן לעצור מבקשי מקלט למעשה ללא הגבלת זמן, סברו הממשלה ותומכיה בכנסת שזה לא מספיק. הכנסת החדשה (ה-19) ממשיכה את מסכת החקיקה הרודנית של הכנסת הקודמת (ה-18), ואחד החוקים הראשונים שקיבלה, איסור על מבקשי המקלט לשלוח כסף למשפחותיהם. מבקש מקלט, שהצליח לחסוך כמה גרושים ומבקש לשלוח אותם למשפחתו באריתריאה או סודן, החיות במצוקה, שאולי אחד מבניה או בנותיה חולים והכסף נחוץ לטיפול רפואי, לא יוכלו לשלוח את הסיוע. איזו אכזריות מצד ממשלת ישראל והכנסת. כך כופים על מבקשי המקלט לפעול מחוץ לחוק ולהסתייע בכל מיני מאכרים מהעולם התחתון, שכמובן יגבו את חלקם מכבשת הרש.

refugees

בימים אלה התגלה כי ממשלת ישראל מנהלת מו"מ עם ארבע מדינות אפריקאיות במטרה לייצא אליהן אלפי מבקשי מקלט. במסגרת המו"מ מנסה ישראל לפתות את מנהיגי המדינות גם בסיוע צבאי. זהו למעשה סחר בבני אדם.

מכר שלי ניסה לגזור גזרה שווה בין המו"מ בעיצומה של מלחמת העולם השנייה אותו ניהלו שליחי הסוכנות היהודית עם הנאצים בדבר משאיות תמורת הצלת יהדות הונגריה, מו"מ בו לקחו חלק גם ד"ר קסטנר מהצד היהודי ואייכמן מהצד הנאצי, שבסופו של דבר לא הוליד הסכם, לבין ניסיונות ממשלת ישראל להיפטר מהפליטים בתמורה לתשלומי שוחד לשליטים מושחתים. חלקתי עליו. יש כמובן דימיון באותו מובן שבני אדם הם קלפי מיקוח, וזה לכשעצמו רע, אבל מכאן ואילך ההבדלים תהומיים. יהדות הונגריה עמדה בפני סכנת השמדה, שבסוף גם מומשה, ואילו הפליטים בישראל אינם עומדים בפני השמדה, לפחות לא עתה.


מעוללת הגזענות הישראלית (2)

מי שסבור ששוט הגזענות מופעל רק על ערבים ומבקשי מקלט מאפריקה טועה. עצם היותו של אדם לא יהודי הופך אותו בנסיבות אלה ואחרות ליעד של התעללות שלטונית.

אזרחית אוקראינה התחתנה עם גבר ישראלי ועברה לגור בישראל. נולד להם ילד. הבעל התגלה כאדם אלים המכה את אשתו. היא נמלטה למקלט לנשים מוכות והתגרשה מבעלה. בעקבות הגירושין הודיע לה משרד הפנים כי מאחר ואינה נשואה יותר לבעל אזרחות ישראלית מופסק הליך התאזרחותה (הליך ארוך ומתיש) ועליה לעזוב את הארץ. רגע אחד היא אומרת למשרד הפנים: האם אתם אומרים לי שהיה עלי להישאר נשואה לבעל מכה? וגם יש לי כאן ילד. אכן ,עונה לה משרד הפנים, הילד הוא ישראלי הוא יכול להישאר כאן, אבל את צריכה לעזוב. בעלי היכה אותי, אומרת האשה ביאוש, ומשיב לה משרד הפנים, זו בעיה שלך, הסיבות לא מעניינות אותנו. אנחנו לא אומרים לך להתגרש אם לאו. אבל מאחר והתגרשת, את מגורשת גם מישראל. אינך יהודיה ולכן תעופי מכאן. משרד הפנים בעצם חוטף לה את הילד, בתקווה שבעתיד יהיה בשר תותחים למלחמות ישראל, אבל גם אז, אם חס ושלום ייהרג, הוא ייקבר בחלקה נפרדת לחיילים שהאמא שלהם אינה יהודיה ולכן גם הם לא יהודים.

איפה יש עוד מדינה שככה שומרת על טוהר הגזע? את האמא זורקים ואת הבן קוברים מחוץ לגדר. זה עדיין לא תוכנית לבנסבורן הגרמנית אבל רוחה הגזענית שורה על כמה ישראלים בעמדות שלטוניות בכירות.


מעוללות הגזענות הישראלית (3)

פטריק מרסר , חבר הפרלמנט הבריטי מסיעת השמרנים, נתפש מתבטא כלפי חיילת ישראלית "יהודיה מלוכלכת".

ח"כ מירי רגב מסיעת הליכוד, שהיא גם יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, פנתה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ותבעה ממנו למחות בפני עמיתו הבריטי על "ההתבטאות האנטישמית שלוחת הרסן שאין לה מקום בשום פרלמנט בעולם".

זאת אותה מירי רגב שבנאום הסתה נגד מבקשי המקלט מאפריקה הגדירה אותם כסרטן.

מזכיר לי את האיש שרצח את הוריו וביקש מבית המשפט להתחשב בכך שהוא יתום. אולי ראוי להושיב את השניים בחדר סגור שיתקוטטו מי יותר גזען, או שמא נאמץ את סיפורו של המשורר היינריך היינה על הזוג המלכותי שהזמין את הרב והכומר להתווכח בפניהם איזו דת צודקת יותר. הכומר ניבל את פיו, הרבי דיבר שטויות, ואז פנה המלך למלכה וביקש את חוות דעתה וזו אמרה:
"מי צודק איני יודעת- / אך אם קצת פה נמלכים/ גם הרבי גם הכומר ,/ הם, השנים, מסריחים."


ואנונו לא לבד

הידד לאדוארד סנודן, המתריע (Whistleblower החדש שהדליף לעיתונות את קיומה של התוכנית הסודית פריזם PRISM) שבאמצעותה השיג הממשל האמריקאי גישה ישירה למערכות של גוגל, פייסבוק, אפל וחברות אינטרנט אחרות,. מדובר בחדירה לפרטיות של מיליוני בני אדם שלא היו מודעים לכך.

לנוכח לפיתה הולכת ומתהדקת של הממשל המרכזי מאבדים אזרחים את מעט המרחב החופשי שעוד נותר להם. המתריעים הם לעתים קו ההגנה האחרון שלנו מול שלטון דורס. הם חושפים את חטאי ופשעי השלטון ומממשים את זכות הציבור לדעת. האנושות צריכה להודות למתריעים האמיצים שמסתכנים ובכל זאת חושפים. דניאל אלסברג, מרדכי ואנונו, ברדלי מנינג, ג'וליאן אסנג' ועתה אדוארד סנודן הם גיבורים להם אנו חבים תודה.


יורם קניוק ז"ל

ב-8 ביוני הלך לעולמו הסופר יורם קניוק. בן 83 במותו. בצד היותו מגדולי וחשובי הסופרים שחיו בישראל, הוא היה גם מעורב במאבקים על דמותה. הוא נמנה עם הקהילה ההולכת ומצטמקת של ישראלים הנאבקים למען מדינה חילונית דמוקרטית, שוחרת שלום המקיימת שוויון לכל אזרחיה. המדינה עליה נלחם ב-1948 והמדינה כפי שנראית היום הן לדידו שתי ישויות שונות. הוא לא חסך את שבט לשונו מהפיכת ישראל למדינה קלריקלית, גזענית, קולוניאלית, משעבדת עם אחר.

אני מציין בסיפוק שהוא נמנה עם אלה שהתבהמותה של ישראל הזכירה להם תהליכים ואירועים בגרמניה הנאצית. במאמר שפרסם בהארץ ב-1 ביוני 2012 כתב במשפט הפתיחה: "בשבוע בו חברי כנסת הסיתו להרג זרים בדרום תל אביב והשתמשו במינוח הנאצי 'סרטן בגוף האומה' "…. בהמשך המאמר הוא מדבר על "ליל הבדולח הישראלי ורישיון הפצת 'מיין קאמפף עברי' (הכוונה ל"תורת המלך" המתיר הריגת גוי – ג.ס.) מחזקים את התחושה שישראל נהפכת לאחרת. לכל אלה הרוצים מדינת הלכה חמורת סבר וימנית קיצונית, תהיה עדנה". כך כותב אדם בעל תודעה היסטורית.

ספריו הם נכסי צאן ברזל בספרות העברית, ואני מניח כי הם יהיו מקור ללא מעט מחקרים ועבודות דוקטורט.

ההיכרות בינינו הייתה היכרות של בתי קפה. די היה בה כדי לעמוד על קסמו.

אני אַבֵל על לכתו מאיתנו ושולח תנחומיי למשפחה.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  ידעתי שבאיזה שלב תכניס את גרמניה והשואה ……………

 2. גופי הגיב:

  יורם קניוק היה אולי הומניסט רגעי אבל גם קרנף לא קטן, שהצדיק את תוקפנות צה"ל במלחמת לבנון השנייה ועד יום מותו דבק בתפישת הממסד הציוני לפיה הערבים הם הם המכשול לשלום מפאת אי הסכמתם להכיר בקיומנו כאן. אדם התופש את הערבים כיצורים שהם לא רק רשעים וברברים, אלא גם כבלתי רציונליים בעליל, חייב להיות אחד מהבאים: שטוף מוח, אוויל, קולוניאליסט וגזען או סתם שקרן. יש לברך כמובן על כך שביקר את התנהלות חיילינו בשטחים הכבושים, אבל הוא כאמור בכלל לא ערער על הנפשעות שבעצם קיומו של הכיבוש. כמו כן, הביקורת שלו נטתה להתמקד ביחידים ובשוליים הפוליטיים הקיצוניים של מדינת ישראל ולא כאמור על ההנהגה המרכזית, אדריכלית הסדר הקיים שמאפשר לעשבים שוטים שכאלה בכלל לצמוח וכן האחראית הכמעט יחידה להתרחשותם של פשעי המלחמה השוטפים של הצבא. עם כל הכבוד, צה"ל והממשלה המגבה אותו הם האמונים עליהם, ולא נערי הגבעות או כהנא חי.

  • שום בצל הגיב:

   הפוך גוטה. היהודים מואשמים כצאצאי החזירים והקופים. אבל זה בסדר כל עוד מדובר בציוניים, לא?
   לא מפריע לך שהגזענות נגד היהודים והיהודים בישראל בפרט כבר עברה מזמן את התעמולה הנאצית.
   לא שיש להסכים, אפילו במעט שבמעט, על גזענות של יהודים כנגד הערבים, אבל צביעת השחור רק בצד היהודי היא בוודאי מגמתית, ולא מתוך כוונה אלטרואיסטית לתקן עוול של גזענות.

   • גופי הגיב:

    ישראל, כישות מדינית, ביצעה ועודנה מבצעת פשעים מלחמה ופשעים נגד האנושות (גם אם יש מדינות גרועות בהרבה ממנה, וכמובן שאין בכך משום לטהר את השרצים שהיא מאכילה בהם את הפלסטינים מדי יום). ללא ספק, גם הפלסטינים אמונים על פשעים רבים, אלא שמתוקף היותנו הצד הכובש אשר מייצר מלכתחילה את פשעי-הנגד הפלסטיניים האחריות היא קודם כל עלינו. לעולם אין רע מוחלט וטוב מוחלט. ואני לא חושב שביקורת קשה ככל שתהיה על מדינה כלשהי, בפרט ישראל, היא גזענית. תעמולה נאצית? אפילו אני שומר על איפוק מסוים ולא משווה את חיילי צה"ל לאס אס, למרות שהעילה שלי הרבה יותר מוצדקת משלך.

 3. "יש מדינות הנהנות לאנוס" הגיב:

  אתם ודאי יודעים למי הכוונה, ואם טרם הבנתם הסתכלו בראי שמציבים בפניכם מיטב הכתבים. אבל לא כל מי שמתהדר בתואר עיתונאי, או כתב, הוא באמת כזה. יש גם כאלה שלהם צריך להדביק את שם התואר שהגה והמציא אורי אבנרי: "כ ת ב ל ב". אין כוונתי להתייחס לדרור בן ימיני, המוכר. הפעם מדובר באחד בכיר, במי שמשרת את השלטון בעיתון "הארץ" –בברק רביד– שכנראה נשלח לגייס חיילים ממדינות הצפון לכוח אונדוף בגולן, לאחר שפרשו האוסטרים, שנקלעו לאש שמלובה בידי תומכי "המורדים הסורים" ובהם… ניחשתם, ארה"ב וישראל. אבל גם התמימים בעלי עיני התכלת (Blå Ögd זה ביטוי בשבדית שפרושו "תמים"), יודעים לקרוא את המפה, והבינו שלא כל שקר הוא אמת. ושאם "הארץ" משקר בכותרת "בכירים סקנדינביים מאשרים‫:‬ אנו שוקלים לשלוח חיילים לרמת הגולן", אין זה מחייב אותם. וכך ענה שר החוץ הפיני לנסיון הציוני לגייס חיילים מפינלנד לשמור על כיבוש הגולן: "הודעתי לאו"ם כבר ביום ראשון שפינלנד לא יכולה לשלוח חיילים לגולן". השר גם נזף בעיתונות (ז.א. בברק רביד) כ"לא אמינה". כי ד"ר Erkki Tuomioja הוא שר חוץ נבון ומנוסה גם בכזבים ישראלים.

 4. צבי לוי הגיב:

  כפי שכתב אייל מגד ב"הארץ, קניוק היה בדאי ומתחזה. הוא גם היה סופר מחורבן – ומי שקרא את הטקסטים שלו במקורם, לפני שעברו עריכה כבדה, היה נדהם מרמתם הירודה. אבל קניוק, בפוזה של מסכנות, של אחד שנושא על כתפיו את צער העולם, צער המדינה, ובעיקר צער עצמו – הצליח ליחצן את עצמו כ"סופר גדול". עם הסתלקותו, עולם הספרות לא הפסיד דבר, וגם לא אוכלוסיית בתי הקפה.

  • רוסיה בפוטנציה הגיב:

   כל טקסט עובר עריכה .זה לא הופך את קניוק לסופר מחורבן. למען האמת הוא היה סופר מעולה אני מציעה לך לקרוא את אדם בן כלב , ולא את מגד אייל בהארץ. כמו כן קניוק תרגם את וונגוט לעברית .
   וונגוט בהחלט היה בדאי ושקרן הרי שהוא כתב מדע בדיוני נכון ?
   קשה לי לחשוב על עוד דבר מחורבן מלבד דעותיו הפוליטיות שאינן עיניין ליצירתו.

 5. צדוק התקוה הגיב:

  גם חבר הפרלמנט הבריטי לא היה צריך להתבטא כך וגם ח"כ מירי רגב לא היתה צריכה להגיד שהמסתננים הם סרטן אלה פצצת זמן [ראה אירופה ונסיון האיסלם להשתלט עליה

  http://www.inn.co.il/Besheva/Article.aspx/11708

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים