הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 ביוני, 2013 תגובה 1

אלמלא הפסטיבל שערך לעצמו קים איל פרס, הייתה חגיגת הגז מעוררת הדים גדולים יותר. ישבו להם שלושת המחליטים (נתניהו, שלום ולפיד) ולצידם הגורו האדמו"ר (פישר) ובישרו לכל המעוניין כי 60% מכלל הגז הטבעי שנמצא יישארו לצריכה בישראל ורק 40% ייועדו לייצוא. בכך צומצמה כמות הגז המיועדת ליצוא בהשוואה להמלצות ועדת צמח – וועדה ממשלתית בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה. אולי היה על מה לשמוח אילו היה מדובר ביצוא אחוזים. מאחר ומדובר בגז טבעי – משקרים אותנו.

gasorgeziהפגנה נגד ייצוא הגז הטבעי, תל אביב, 19/16/13 (צילום: אקטיבסטילס)

לא מיותר לציין כי הפתרון הכלכלי הנכון, מבחינת אזרחי ישראל היום ובעתיד, הוא לא לייצא גז בכלל. יש לכך שתי סיבות: כמות הגז הטבעי תספיק לצריכה של עוד חמש עשרה שנים ולא נסבול מעודפי מטבע חוץ שיפגעו ביצוא מוצרים אחרים – מה שנקרא המחלה ההולנדית.

אבל לצפות מארבעת המוסקטרים הישראלים לבחור באפשרות הטובה, זה כמו לצפות שארבעת המוסקטרים הצרפתים יבחרו בדרך הרעה. הטענה העיקרית שלהם, בעקבות ועדת צמח, היא כי בלי יצוא, בעלי הזיכיון לא ייפתחו את שדה לוויתן – המאגר הגדול ביותר שנחשף. מה רע בכך שבעלי הזיכיון הנוכחיים לא יפתחו את השדה? אין בזה כל רע. כמו כל בעל זיכיון, גם אלה יאבדו את הזיכיון אם לא יפיקו לשימוש בישראל. ואז אפשר יהיה למכור את ההפקה לגורם אחר, ויש הרבה שהיו שמחים לעמוד במשימה שעיקרה להניח צינור מהקידוח לחוף. ואם מתעקשים לטעות בהחלטה לפחות היו גובים מס כמו שצריך.

בין צורכי ישראל ורווחי הטייקון

מול האפשרות הנוראה הזו עמדו טייקונים מקומיים ואמריקאי אחד. ברור לאן נוטים המוסקטרים שלנו. כמו קים איל פרס הם אוהבי חו"ל. יתרה מזאת. נכון לעכשיו, יש רק הערכה לגבי כמות הגז שיש בלווייתן. מי עשה את ההערכה? בעלי הזיכיון, כמובן. הם אומרים שיש המון. ואם הם טועים? אז זו לא בעיה שלהם. זו בעיה שלנו. מכאן אתם מבינים למה מדברים באחוזים, ולא בכמויות ממש כמו ליטרים או מטרים מעוקבים.

גם במשחק המכור הזה, אפשר היה להחליט, למשל, שקודם לכל יפיקו את ה – 60% (לפי הכמות עליה דיווחו הזכיינים) המיועדים לישראל – ורק אחרי שהכמות הזאת 540 מיליארד קוב – תופק ותימכר כאן – יוכלו למכור בחו"ל את הנתח לייצוא – 460 מיליארד. במקרה הזה באמת פחות חשוב אם טעו או לא בהערכת הכמות שיש. אבל גם את זה לא עשו. למה? כי הטייקונים החביבים רוצים כסף היום ולא כסף מחר. וזה חשוב, הכי חשוב.

מצב השכנים

אבל זה לא סוף הסיפור. מה יקרה אם מצרים תרצה גז טבעי? נראה לכם אבסורד? זה לא. מצרים הפסיקה למכור גז לישראל לא בגלל פוליטיקה איסלמיסטית אלא בגלל שלא היה לה די גז. ונניח כי הממשלה האמריקאית תרצה שלממשלת מצרים יהיה גז. מה יהיה? היא תלחץ על ישראל למכור. אלא שהטייקונים כבר חתמו הסכמי יצוא עם כל העולם ובנותיו ולא יהיה להם גז. לכן בהחלטה נאמר כי מותר יהיה לייצא גז למדינות עם גבול משותף מתוך המכסה הישראלית. ומה על פלסטין? ומה על ירדן?הלכו ה – 60%. וקפריסין, מה? טוב, לה בינתיים אין גבול עם ישראל. אבל יש לה ממשלה שמבקשת להקים בתחומה מתקן להנזלת גז טבעי.

כדי להוליך גז טבעי למרחקים גדולים הדרך המקובלת היא להפוך אותו לנוזל. בישראל יש כמה אתרים מתוכננים אך יש גם התנגדות תקיפה של תושבים באזורים המיועדים (בין עכו וחדרה) להקמת מתקן בתוך שלוש שנים שאם הוא חוטף איזו קטיושה חיזבאללאית או סורית תפוצץ איתה רבע מדינה. לכן, לפעמים יש הגיון בשיטה, ישראל תסכים לבסוף שהמתקן יוקם בקפריסין. ומי שחושב שקפריסין לא תיקח איזה מעשר או שניים – מהמכסה הישראלית, כמובן – שיקום. לכן יש הסתברות לא קטנה שגם אין את הכמות שהבטיחו. נתח היצוא מובטח. הנתח לישראל יצטמצם וממנו גם ימכרו גז לשכנים. חוץ מזה נחלה במחלה ההולנדית – אבל מה? יצחק תשובה יהיה מבסוט.

  • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. צפור בודד הגיב:

    לגדעון עשת וגם לאפריים דוידי. למרות שהתגובות על מאמריכם בד"כ מעטות. אני חיב לציין, שקריאתם גורמת לי הנאה רבה בעיקר בשל יכות הניתוח, בהירות המחשבה והתמצות שיש בהם. הם נכתבים ללא שמץ של אגו ואני נמצא למד מהם ומשכיל רבות. רציתי אם כן לחזק ידיכם…אתם יודעים:"שתיקה כהודאה". וגם אם שרשור התגובות שמלווה כתיבתכם כביכול קצר, אין זו עדות לחולשתה, נהפוך הוא.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים