הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 ביולי, 2013 10 תגובות

את המונח מדינת השב"כ טבע פרופסור ישעיהו ליבוביץ במאמרו מערב פסח 1968, כאשר ניתח מה תהיה השפעת הכיבוש של 1967 על החברה הישראלית הוא לא הגזים ותחזיותיו הקודרות התממשו אחת לאחת. ליבוביץ תאר באופן מופלא ובדייקנות נבואית, מה שיקרה לחברה הכובשת.. הוא קבע:" תוך שנים ספורות לא יימצאו פועל או איכר יהודיים. נהיה עם של משגיחים, פקידים, שוטרים ושוטרי-חרש"…

shabakעובדי משרד החוץ מפגינים מחוץ למטה השב"כ  (צילם: דן בר דוב, מגפון)

"זו תהיה מדינת ש.ב., שתעצב את האטמוספרה הכ‏ללית עם אפליקציות ניכרות על חירויות היסוד שלנו – חופש הדיבור, הביטוי וההתאגדות. השחיתות תהיה אגדתית"… והנה הולך ומתגשם סיוטו של ליבוביץ' במלואו. השב"כ המופעל ע"י משרד ראש הממשלה מטפל לא רק באויבי ממשלת ישראל המוגדרים כטרוריסטים אלא גם באויביה הפנימיים כשהם נאבקים על זכויותיהם כעובדים.

בחודש מאי השנה החל להתפתח סכסוך עבודה במשרד החוץ הישראלי. לדברי עובדי משרד החוץ החליט האוצר לחנך אותם מחדש. וכך מאבק העובדים על תנאי שכר וניכויי מס ששיעורם גבוה משל כלל העובדים, נראה בעיני ראש הממשלה כמסכן את בטחון המדינה. ב-30 במאי דיווח עיתון הארץ כי "לשכת רה"מ מנסה לשבור את שביתת הדיפלומטים במשרד החוץ באמצעות צה"ל". כלומר לגייס את הצבא כשובר שביתה של עובדים. הצבא סרב לקבל עליו את העבודה המלוכלכת וכן גם המוסד. רק השב"כ נענה לאתגר הביטחוני הקשה ללא חשש לתדמיתו (כנראה בשל ההרגל שטיפחו ראשיו להכות על חטא לאחר פרישתם).

זה שנים אחדות שממשלות ישראל, שדיפלומטיה קונבנציונלית שוב איננה כלי ההולם את צרכיהן הפוליטיים, מכרסמות ומחבלות במשרד החוץ על ידי הקמת גופים מקבילים נוחים יותר, הנשלטים ישירות על ידי לשכת ראש הממשלה. מידי משרד החוץ הופקע כל נושא המו"מ עם הפלסטינים. יחסי החוץ עם ירדן ומצרים מנוהלים במשרד הביטחון, ונושאים נוספים עברו לאחריות "המוסד". לאחרונה גם הומצא המשרד לעניינים אסטרטגיים שנטל לעצמו משימות שהיו בעבר של משרד החוץ.

עיתון "הארץ" מפי ברק רביד דיווח ב-2 ביולי 2013:

"עובדי השב"כ שיגיעו מחר בבוקר למטה הארגון בתל-אביב צפויים לראות מחזה יוצא דופן ואולי אפילו חסר תקדים. כ-100 מעובדי משרד החוץ צפויים להגיע למקום ולהפגין מול שער הכניסה במחאה על מה שהם מגדירים "סיוע של השב"כ בשבירת שביתת הדיפלומטים.".

"גורמים במשרד החוץ ציינו כי הוחלט לקיים את ההפגנה לאור העובדה שהשב"כ הוא הגורם המוביל ואולי אף היחיד במערכת הביטחון שמסייע לשבירת השביתה שנמשכת כבר יותר משלושה חודשים. לדבריהם, משרד הביטחון, צה"ל והמוסד הבהירו שלא יבצעו פעולות שבתחום סמכותו של משרד החוץ ולא ישברו את השביתה.

"השב"כ סייע לארגן את ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפולין לפני כמה שבועות כתחליף לאנשי משרד החוץ השובתים ומסייע מאז גם בתיאום וארגון ביקורים של מנהיגים זרים בישראל, שאינם מטופלים ע"י הדיפלומטים בשל העיצומים.'"אנשי השב"כ אמורים לטפל רק באבטחה של הביקור, אבל בפועל הם מספקים נהגים, מתאמים עניינים לוגיסטיים ומלווים את הביקור כולו', אמר מקור במשרד החוץ.

"ועד העובדים של משרד החוץ פנה לגורמי עבודה שונים בשב"כ וביקש מהם שלא לבצע פעולות שישברו את השביתה. מקור במשרד החוץ ציין כי אנשי השב"כ העבירו תשובה שלילית וטענו כי הם 'רק מבצעים פקודות'".

ואכן כ-50 מעובדי משרד החוץ הגיעו בבוקר ה-3 ביולי למטה השב"כ, אי שם בצפון תל-אביב, כדי למחות על כך שאנשי שירות הביטחון הכללי מסייעים לשבור את העיצומים שעליהם הכריזו לפני ארבעה חודשים. הם עמדו שעה ארוכה בשמש במרחק של כמה מאות מטרים משערי המתחם המאובטח. "השב"כ משת"פ", נכתב באחד השלטים היותר אירוניים שהניף אחד מהדיפלומטים שבאו להפגין.

בשב"כ עשו מאמצים לבטל את ההפגנה או לפחות להרחיק אותה משערי מטה הארגון. יו"ר ועד עובדי משרד החוץ יאיר פרומר סיפר כי אתמול (יום ג') לפנות ערב הוא קיבל שיחת טלפון מגורמים במשטרה שמולם תואמה ההפגנה. "המשטרה ביקשה שנזיז את ההפגנה למקום אחר, מרוחק יותר משער הכניסה", סיפר פרומר. "להבנתי בשב"כ נלחצו וניסו לסכל את ההפגנה, אבל בסוף זו שביתה חוקית ומדינה דמוקרטית". עובדי משרד החוץ לא התווכחו יותר מדי עם המשטרה והזיזו את ההפגנה כדרישת כוחות "הביטחון".

כדאי להזכיר כי בשנת 1952 פרצה שביתת הימאים הגדולה, שדוכאה באלימות על יד המשטרה ובריוני פלוגות "הפועל" של ההסתדרות. כאשר החליטה הממשלה להכניס לאניות חיילים במקום המלחים השובתים, פרצה סערה. וועדי עובדים החלו בפעולות מחאה למרות מדיניות ההסתדרות והממשלה הייתה חייבת לסגת מתוכנית הרגימנטיזציה של העבודה. הפעם זה לא קרה. למרות שהפגיעה היום בעובדי משרד החוץ תהפוך מחר לפגיעה בכל העבודה המאורגנת. כמו כן ראוי לציין שמדיניותה הדורסנית של לשכת ראש הממשלה לא זכתה לתגובה מאף אחד מארגוני העובדים בישראל. כולם התעלמו ממדיניות חדשה של ראש הממשלה המשתמש בשב"כ כדי לשבור שביתה מוצדקת של עובדי מדינה.

הסבר להתעלמות זו ניסה לתת דווקא יועז הנדל, ראש המכון לאסטרטגיה ציונית שהיה בעבר שייך ללשכתו של ראש הממשלה. הנדל טוען שההתעלמות ממצוקתם של עובדי משרד החוץ נובעת מן העובדה שהם עדיין מאמינים במזרח תיכון חדש. הוא כותב: משרד החוץ התעקש לחפש שלום בזמן שמרבית הישראלים חיו מלחמה. "הם לא משלנו" הסביר לי שר בכיר בממשלה הקודמת, והתכוון להשקפה הפוליטית של הבכירים במשרד החוץ. "צריך לעשות פה הרבה כדי לשנות זאת" ("ידיעות אחרונות" 9.7.2013).

ויועז הנדל מסכם: "בין אם אותו שר צדק או לא, המיתוג של אנשי משרד החוץ כשרידי אוסלו השפיע על היחס אליהם". נראה שבמקרה זה ניתן להאמין ליועז הנדל

בעת כתיבת שורות אלה העיצומים במשרד החוץ עדיין נמשכים, אלא שבינתיים התרבו הגורמים המנסים לשבור את השביתה. שר הפנים החדש גדעון סער העביר לאנשי משרדו את התפקיד של הנפקת דרכונים לישראלים, שאיבדו בחו"ל את דרכוניהם. חלק מפקידי משרד הפנים יעשו זאת גם משגרירויות ישראל בחו"ל. מדינת שב"כ אמרנו כבר?

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  אני אמביולנטי לגבי מאמרו של אמינוב:
  מחד, נתוח שקוף ובהיר של המתרחש בארצנו המופרטת בה אסור לעובדים להתארגן.
  ומאידך זעקות געוואלד על כך שמדינתנו נהפכת ר"ל ל"מדינת שב"כ", משום שהשב"כ שובר שביתה לכמה יחסנים ממשרד החוץ (נראה אתכם בלי נפוטיזם נכנסים לשם, אף תופסים "עמדה").
  כל הנ"ל אינו גורע מחומרת מעשיו של ביבי, ההופך כל ערוגה הקשורה בארגון העובדים במדינתנו, לחוכא ואיטלולא.

  • בעילום שם מטעמים מובנים הגיב:

   ל"ציפור בודד" – אני חבר ועד עובדי משרד החוץ, הנאבק כיום על זכותם של העובדים להתאגד ולשבות. אינני יחסן, מעולם לא הייתי מקורב לאיש בצמרת המדינה ומעולם לא נתתי טובות הנאה לאיש. התקבלתי לשירות החוץ לאחר שורת בחינות ומבדקים שנראו לי אז, ונראים לי היום, קשים אך הוגנים. כעובדי מדינה ומשרתי ציבור עלינו לדעת לקבל ביקורת בנושאים רבים, אך אין סיבה שנצטרך להצטדק דווקא בעניין זה.

   • צפור בודד הגיב:

    למרות ש"אין הנחתום מעיד וגו'", רשמתי דבריך לפני ולהבא אמנע מלציין "יחסנותם" של כל עובדי משרד החוץ, מה עוד שאני מברך על כל התארגנות עובדים באשר היא.

 2. אלי אמינוב הגיב:

  לציפור בודד. נכון שמשרד החוץ אינו מורכב מעובדי קבלן מנוצלים בחזירות ונכון גם שאי אפשר להשוותם לימאים ששבתו בשנות החמישים, אלא שהשאלה היא עקרונית. לא שוברים שביתה! שוברי שביתה הם יצורים בזויים המשרתים תמיר אינטרס של מעבידים ופועלים נגד זכויות עובדים ולא משנה מי העובדים. יתרה מזו ההיסטוריה מראה לנו שכאשר השלטונות מחוקקים חוק דרקוני או מפעילים כוח בלתי סביר הם תמיד עושים זאת כאשר הם בוחרים כיריב ראשון, יסודות שאינם צדיקים גמורים ואינם חביבי הציבור. אם זה מצליח הרי שנפתחת הדרך לתקוף כל מי שמפריע למדיניות השלטון,

  • צפור בודד הגיב:

   התפרצת לדלת פתוחה. אך תסכים עימי שגם בולדוגים של "הפועל" יכולים לשבור שביתה, שלא לדבר על שוטרי יס"מ מסוקסים. כלומר, העובדה שביבי גיס השב"כ למענו, בענין ה"סכסוך הפנימי" שקשור גם למשרדו (משרד השרה נתניהו: הזמנת "אורחים" מיוחסים וכיו"ב), עדיין אין בה להפוך מדינתנו ל"מדינת שב"כ"…זה הכל. לגבי השאר כפי שכתבתי: דבריך מקובלים עלי, בעיקר בכל הקשור למניעת יכולת העובדים להתארגן ובזדוניות הפגיעה בהם ע"י השלטון (הן במאמר והן בתגובה).

 3. ה'נביא' ישעיהו ליבוביץ' לא הצליח לנבא את מהפכת ההייטק בישראל הגיב:

  שהפכה אותה למעצמה בזירה הטכנולוגית העולמית, ובעקבותיה אנשי ההייטק – לאו דווקא אנשי שב"כ – החליפו את הפועל והאיכר העבריים.

  ככה זה עם 'נביאים' כמו ליבוביץ' ואמינוב ששכחו שמאז שחרב בית המקדש הנבואה ניתנה לשוטים ולתינוקות.

 4. ניר מ הגיב:

  עם כל הכבוד לדיפלומטים לא ניתן לשתק יחסי חוץ של מדינה בגלל סכסוכי עבודה, כפי שלא נסכים שהצבא או המשטרה יכריזו על שביתה

 5. עלי הגיב:

  ליבוביץ היה מאוד מטריאליסט ומאוד פרגמטי ואת כל מסקנותיו הסיק מהמציאות
  מדינת משטרה זו מסקנה מהמשטרים הקומוניסטים בעקר במזרח גרמניה ורוסיה אשר דיכאו עמים שלמים דוגמאת העם הצכי .
  האם ישראל מתקרבת למשטרים האלה התשובה לדעתי בהחלט לא!
  הסרט שומרי הסף מראה שאנחנו רחוקים מאוד ממדינת שב"כ גם פרשיית אוטובוס קו 300 מראה שלא כצעקתה ואפילו פרשת צאלים מראה שהמדינה אינה מסוגלת להשתיק פרשיה שאינה נוחה לה
  גם פרשת האסיר זיגלמן מוכיחה שישראל אינה מדינת שב"כ
  ליבוביץ טעה בהרבה הערכות למשל ליבוביץ שיבח את המהפיכה הדתית באירן וכיום אנחנו רואים שטעה.
  ליבוביץ דגל בנסיגה חד צדדית לקוי 67 הדבר בוצע בעזה והתברר כטעות
  והעקר ליבוביץ היה ציוני בכל רמ"ח אבריו ומטרתו היתה לחזק את מדינת ישראל בעוד שאנשי השמאל מיצגים עמדות אנטי ציוניות ופועלים כנגד עצם הקיום של מדינה יהודית
  אין שום קשר בין ליבוביץ לכותב המאמר

 6. G SS LAND הגיב:

  לאיראן קראו בזמן השאח "מדינת סאוואק" (ארגון המודיעין והביטחון לאומי). הארגון נתמך ע"י המוסד
  לשרות ביטחון-הפנים של האפרטהייד קראו Bureau of State Security – BOSS גם הארגון הזה עמד בקשרים צמודים עם המוסד. כך בקולומביה, בגווטמאלה, בצ'ילה ובעוד דקטטורות שבהם נרצחו אזרחים תמימים ואנשי שמאל במספרים עצומים. ועכשיו הגענו לכך שהשב"כ מופעל נגד עובדי משרד החוץ, קרי עובדי המדינה. לכו ותרגמו את הכותרת ""מדינת שב"כ"" ותקבלו את G SS LAND

 7. רוסיה בפוטנציה הגיב:

  לבעילום שם .אין לי ספק שאתה ישר ומוכשר . כאחד מהוועד האם תוכל להסביר לי מדוע בארה״ב יש צורך בכל כך הרבה נציגויות של משרד החוץ בסדר גודל של כמעט כל עיר בינונית ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים