הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 באוגוסט, 2013 15 תגובות

רבים  יסכימו עם יהודה באואר במאמרו ב"הארץ" ב – 16.8 בשם "רק לחץ חיצוני". מחבר  המאמר מסביר כי רק לארה"ב יש את הכוח לעשות זאת, כלומר לכפות שלום על ישראל. הוא מזכיר גם כיצר שלמה בן עמי ,שר החוץ לשעבר, סבר כך כבר לפני עשר שנים. אכן בעבר הראתה ארה"ב לא פעם את נחת זרועה. היא אילצה את בן גוריון לסגת, מ"מלכות ישראל השלישית" בסיני בטרם יכול היה להגשים את החלום, וגם בגין, המאמין הגדול בישראל השלמה, נסוג מסיני והוריד את ההיתנחלויות בצפון סיני. אפילו שמיר העיקש שמע להוראת ארה"ב לא להתערב במלחמת עיראק הראשונה. גם ראש הממשלה הנוכחי יכבוש את יצרו ולא יצא נגד איראן בטרם קבלת אור ירוק מארה"ב. שלושתם הבינו היטב שבסופו של עניין את המדיניות הגבוהה במזרח התיכון עושים בוואשינגטון ולא בירושלים. על כן ההנחה הראשונה של באואר נכונה – תחת לחץ ישראל תיסוג.

US-armyחיילים אמריקאים (מקור)

השאלה היא רק באלו נסיבות ארה"ב תעשה זאת. כאן הדעות נחלקות. באואר סבור כנראה שאובמה אינו לוחץ על ישראל מרוב פחד בפני השדולה הכול יכולה כביכול "איפאק". הוא מנסה לשכנע אותו לא לפחד, מאחר שהשדולה מבטאת רק מיעוט בצבור היהודי. יתכן וזה נכון, אך מוזר שאנחנו צריכים להסביר זאת לנשיא ארה"ב. הלוא הוא יודע ודאי טוב מאתנו מה חושבים אזרחיו.  (לאחרונה אנו שומעים שגם בעזרת ציטוט בלתי חוקי). אך נשארת השאלה למה אכן ארה"ב אינה משתמשת בעוצמתה הגדולה ולוחצת על ישראל לסגת מהשטחים. מה באמת הסיבה להתייצבותה לצד ישראל פעם אחר פעם? וגם עכשיו עם תחילת שיחות קרי ארה"ב מצהירה מראש שלא תפקיר את ביטחון ישראל, כאשר שמירה על "ביטחון" מתחרז עם שמירה על ישראל הגמונית באזור, שלא תעלה על דעתה לסגת מן השטחים.

כלום  תמיכת ארה"ב בישראל  נובעת מרעיונות נעלים משותפים כפי שרבים בתוכנו נוטים להאמין, או שישנו גם אינטרס מוחשי אמריקאי? אצלנו לא מרבים לעסוק בכך כי התשובה אינה מחמיאה במיוחד. אינטרסים אלה גם אינם תמיד טהורים ביותר. ארה"ב היא אימפריה גדולה וכמו כל אימפריה בהיסטוריה דואגת קודם כל להמשך קיומה ואפילו הרחבת ההגמוניה שלה. כבר צ'רצ'ל אמר שהוא נבחר לשמור על האימפריה הבריטית. זה נאמר בעת שקיעת האימפריה הבריטית ולמה תחשוב ותנהג האימפריה האמריקאית אחרת. מה אם כן האינטרס של ארה"ב בתמיכתה העקבית בישראל.

ארה"ב ניצבת באזורנו מול תנועה לאומית ערבית המופיעה גם כתנועה אסלאמית, ישראל ניצבת לצד ארה"ב במאבק זה. אמריקה מוכנה לשלם – והרבה – עבור תמיכה זו. כפי שהיא תומכת בהרבה משטרים בלי לבדוק בציציותיהם. ארה"ב נוהגת כך גם כלפי ישראל. שאלת הכיבוש ודיכוי האוכלוסייה המקומית נדחית הצידה ומוזכרת רק מדי פעם כדי לפייס מעט את המשטרים הערביים התומכים בה. לכן המקווים ללחץ האמריקאי נכזבים ממנה שוב ושב.

יהודה באואר ורבים  אחרים אינם רואים סיכוי לשלום שכן שני הצדדים אינם מוכנים לפשרה. זה לכאורה נכון, אך אין זה בהכרח כך. מעולם לא הציגה ישראל בפני הפלסטינים תכנית שלום אמיתית.  גם תוכנית השלום של השדרה המרכזית המופצת בימים אלה רחוקה מכך. הצעת שלום אמיתית דורשת חזרה מכל השטחים ולא "החלפת שטחים" המבטיח השארת הגושים  של ההתנחלויות בידינו, וכן "חלוקת ירושלים", וכן התייחסות לבעיית הפליטים. ועוד.

סתם הצגת שני הצדדים כמתנגדי פשרה מאבדת, מסלפת ובעיקר עוקפת את מימד המצפון והצדק בסכסוך. כמה שנרצה להתעלם מכך, בכל זאת מדובר כאן על כובשים ונכבשים. זה אפילו  דומה לנימוק אחר לחסר שלום של השמאל בעבר – "אין לנו פרטנר".

כנראה  שחלק מן שמאל  המתון והליברלי הותש במאבק נגד הכיבוש. אין בו הכוח ואבד בו הרצון לצאת נגד הימין בנחישות. הוא מוכן להתקוטט עם הימין על תפקיד הדת במדינה ואפילו ביחס למתנחלים אך לא יסתכן להיראות בציבור "כמצדיק ערבים".

לכן הוא מיואש ומצפה  – לשווא – ללחץ אמריקאי.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. דוד עציון הגיב:

  ציבור השמאל המתון והליברלי אכן לא יוצא נגד הימין ולא תומך בתכנית שלום "אמיתית" (כלשונך), מסיבות שבוודאי ידועות לך: טרור ערבי, אי השלמה עם קיום ישראל, בעיית הפליטים. מבחינת רוב שמאל הישראלי (בין אם לדעתך אינו צודק ובין אם לאו), שיא הפשרה שישראל יכולה לעשות היא משהו בין תכנית קלינטון לתכנית אולמרט. מעבר לזה – רק מיעוט בטל בשישים יתמוך.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  מעולם לא הציגה ישראל בפני הפלסטינים תכנית שלום אמיתית נדמה לי שאהוד אולמרט הציג בהקשר לשאלה השניה למה אכן ארה"ב אינה משתמשת בעוצמתה הגדולה ולוחצת על ישראל לסגת מהשטחים. מה באמת הסיבה להתייצבותה לצד ישראל פעם אחר פעם האמת פשוטה ארצות הברית רואה שהמשטרים באזור לא יצבים [תקעה סכין למובארק] מצרים סוריה לבנון תוניס אלגריה תימן אירן ארצות הברית מבינה שהידידה היחידה שלה כאן במזרח התיכון היא ישראל ועל כן ארצות הברית מוכנה לשלם את המחיר מי אמר שמחר שלטון הפתח לא יעלם ואבו מאזן לא יברח לסעודיה איזה שלום זה יהיה חתימה על קרח האזור נעשה דתי יותר קיצוני יותר האיסלם הקיצוני משתלט על האזור איתו אין שום סיכוי לשלום אז ישראל תחתום על שלום אם אבו מאזן ישראל תצא מכל השטחים ולמחרת יפול משטרו והחמאס ישתלט האם אתה חושב שאותו שלום יחזיק מעמד תוך דקות יעפו רקטות מעזה ומרמאללה לעבר ישראל ואז מה ?

 3. בני הגיב:

  "הסכם כפוי" היה לנו במינכן ב1938. והסוף כולם יודעים. הרי הערבים רואים ביהודים כובשים זרים שלא שייכים לאיזור. הם לא יחתמו על סיום הסכסוך .וכל הסכם שיושג יחשב אצלם כשיפור עמדות נוסף בדרך להקמת פלסטין מהירדן עד הים.

 4. להבין את הקורה בדמוקרטיה המערבית הגדולה בעולם הגיב:

  כן ולא שמואל אמיר. האינטרסים של הדמוקרטיה המערבית הגדולה בעולם [[שניתן לרכוש בכסף]] הם הקובעים בגדול. ומי שיש לו כסף הם הקונצרנים הגדולים [[שעליהם ניתן למנות את יצרני הנשק ושואבי הנפט]]. זו הסיבה לתמיכה בממלכת סעוד "הדמוקרטית", ובאמירים והסולטנים הנבחרים (ביד וושינגטון). וגם אם נהנתניהו, שנבחר בידי 'עמישראל', והפך לראש ממשלה גזענית שמחוקקת חוקי אפרטהייד, הרי נאמר באמריקאית, He is an Idiot – But he is Our Current Idiot – [הוא האדיוט התורני שלנו].
  אז ייתכן שהמשורר נתו זך טעה ו"דברים שרואים מכאן", פשוט לא חייבים לראות משם, עד שהדבר מתחייב בעקבות שינוי דרסטי במצב. והשינוי אכן יבוא. אם הם ירצו, וגם, ובמיוחד, אם לא.

 5. עלי הגיב:

  קלינטון הציע לפלסטינים 95% מהגדה ונוכחות בירושלים אולמרט הציע חילופי שטחים
  (לאותם 5% משטחי הגדה שיסופחו לישראל)….אבו מאזן סירב
  הימין מוכן לנסיגה והקמת מדינה פלסטינית על 85% משטחי הגדה כפתרון זמני למשך 30 שנה
  נשאלת השאלה
  למה השמאל אינו מתיחס לתוכניות האלה ?
  בתוך השמאל נעשה מאמץ גדול לשלול את זכותם של היהודים למדינה
  השמאל הרדיקלי אומר שכל מה שמקובל על הפלסטינים מקובל עליהם
  משום כך השמאל אינו רלבנטי לשיח !
  מוזר לראות אנשי שמאל אשר מחרפים ומגדפים את אמריקה כמעט בכל נושא
  פתאום מיחלים להתערבות אמריקאית כנגד ישראל.
  והטעון על הפליטים ..לא ניתן לעיכול
  במקום לתקוף את הפשע הנורא של ניצול סבל אנושי למטרות פוליטיות של ג'ינוסייד
  (הנמשך כבר יותר מ-64 שנים..לפני שבכלל היה כיבוש) אנשי שמאל באים ללא בושה
  ומיצגים את המדכאים (וגם משכיחים את הטהור האתני של היהודים במדינות ערב)

 6. אנג'לו איידן הגיב:

  לא מדובר על צדק. קיצוץ בקצבאות הילדים הוא הפגיעה האחרונה מצידה של הציונות העיקבית נגד היהודים-ערבים-זה-לזה (לא המליאנים) למען התעשרותם של המליאנים. לא מדובר על צדק. מדובר על תועלת של קבוצה (קבוצה רמוסה) גדולה ומתרחבת מול ונגד התועלת של קבוצה (קבוצה רומסת) קטנה וטפילית. לא מדובר על צדק – לא חברתי ולא אחר. מדובר על לוחמים. לוחמים למען שתי הקבוצות האלה. הפלסטינים נלחמים כבר הרבה זמן למען התועלת של הקבוצה הרמוסה. יגיע המועד בו יצטרפו יותר יהודים מאשר אלה שכבר הגיעו לבגרות פוליטית הנחוצה לכך. לא מדובר על צדק. מדובר על הבחנה שאין מה להפסיד בהצטרפות לוחמת-יותר-ויותר. מדובר בהבחנה שהמצטרפים לקבוצה הרמוסה לוחמים למען תועלת של עצמם, ולא כמו השוטרים והחיילים שלוחמים למען תועלתה של הקבוצה הרומסת את התועלת של רוב רובם ומשפחותיהם-חבריהם – גם באמצעות קיצוצי קצבאות, אבל לא רק.

  נכון שבין לוחמי הקבוצה הרמוסה יש הדוגלים בצדק מאוד מסוים (למשל, צדק מוסלמי, חברתי, כלכלי ועוד). אם דגל זה נותן הרגשה טובה, שיבושם להם. אבל לא מדובר על צדק. מדובר על מלחמה עד הניצחון.

 7. ק.א. הגיב:

  1) …"ארה"ב ניצבת באזורנו מול תנועה לאומית ערבית"…
  מבחינת פשע הדומינציה האימפריאליסטית, הרי לא מעניין ממש מי עומד מולם ומה טיבו (ערבי או לא). השאלה היחידה שמשחקת תפקיד עבור הפשע האימפריאליסטי, והמגאלומנים הנאצים שבראשו, היא עד כמה איזור ואוצרותיו הם חשובים, ועד כמה קל לרמוס את תושביו, כשצריך, וכיצד לצאת מזה נקי. עסק מאפיונרי נטו.

  2) …"ישראל ניצבת לצד ארה"ב"…
  האבחנה שעולה מניסוח כזה שמדובר ב 2 ישויות (מדיניות) נפרדות. בתכלס לא דובים ולא יער. המילים ארה"ב, ישראל, ועוד, נעשו מילים חלולות למדי. מדובר במנגנון של (בעיקר) יחסי ציבור שמזין ומקיים, באופן וירטואלי, את התחושה והתפאורה המדינית על גבי גרעין מאסיבי של פעילות קרימינלית גלובלית. מעטה שמספק לאמביציות מופרעות את ההלבנה והלגיטימציה וגם פותח ערוץ לדיאלוג הונאתי עם ההמונים.

  לסיכום: אם למחלק המשלוחים הפשוט מהגשש החיוור לקח כ 10 דקות, במהלך ראיון לעבודה, להבין שמדובר בארגון "ישראבלוף" רקוב מהיסוד – אז למה הציבור זקוק לעשרות שנים להבין שמדובר בארגוני פשע ששולטים בנו?

 8. נמרוד הגיב:

  אין ספק שהמאורעות במזרח התיכון בשנים האחרונות מוכיחים שהאמריקאים מבחנים את האזור וביכולתם להביא לשלטון דמוקרטית בארצות אפגניסטן, פקיסטן ,לוב ,מצרים ,סוריה. כמו גם להשכין שלום ופריחה בארצות אלו.
  לכן, רק טבעי להניח שכפיית שלום על מדינת ישראל (לא הפלשתינאים סרבני שלום. זאת אנחנו יודעים בוודאות !) הוא המעשה הנכון. כי הרי באמריקאים מצליחים בכל מה שהם עושים במזרח התיכון.

 9. אלכס מסיס הגיב:

  תגובתי ל"עלי" היא שה"שמאל" שלו הן בוודאי מרץ ו"העבודה" ולכן עליו להפנות שאלותיו אליהן.

  אשר לאיפ"ק המוזכרת במאמרו מאיר העיניים של שמואל אמיר –
  ארגון זה מייצג רק את היתרות בחשבונות הבנק של חבריו – הנשיאים וחברי הקונגרס המפחדים
  מפניו – הם אלה הלוטשים עיניהם לתרומות חברי איפ"ק ולמנוע את הכללתם ב"רשימה" שמפרסם
  הארגון לפני כל מערכת בחירות (לא רק לנשיאות): מי מהם תומך בממשלת ישראל ומי העז להביע
  התנגדות לכיבוש ולהסכים עם נשיאם הנבחר (נשיא ארה"ב) בדבר ההגדרה העצמית של הפליסטינאים

 10. דקות "לשעת השין"? הגיב:

  * זה יומיים שישראל "מגיבה". על ירי הרקטות לעבר הגליל — שנעשה בידי "גדודי עבדאללה עזאם", המזוהה עם אל קאעדה וארגוני הג'יהאד העולמי — "הגיב" צה"ל בתקיפת בסיס של "החזית העממית"…כי ישראל (כך יעלון) "רואה בממשלת לבנון כנושאת באחריות לירי" למרות שנשיא לבנון, גינה את הירי וקרא להביא את האחראים לו לדין. לדברי סלימאן "ארגוני טרור מנסים להבעיר את האזור על ידי ירי רקטות לעבר ישראל"
  * אז הבהיר סר הביטחון (ובעקבותיו אליוט אנג'ל, חבר קונגרס ציוני-ימני, מייסד ה‎שדולה "למען
  נ פ ט וביטחון לאומי") ש"אסד תקף בנשק כימי בדמשק"
  * עתה נדבק גם חמי שלו (כתב "הארץ" בארה"ב) שהחל ממריץ באובמה לפתוח במלחמה ("אסור לברוח מהמלחמה הצודקת בסוריה")
  * עברו יומיים וגם עמוס הראל החל להשמיע מהרהורי ליבו… והעריך "כי גוברים הסיכויים לתקיפה אמריקאית בסוריה". והשאלה היא: ‎האם הערכת אנשי המודיעין (שעליה הוא מסתמך) טובה מזו שהיתה לפני כיפור 1973. נזכיר שטענה (שקרית) דומה לכך ש"אסד השתמש בנשק כימי" הושמעה ב-2003 נגד עיראק (שכאילו היה לה נשק אב"כ)
  * חשוב לדעת ‎האם קציני המודיעין עצמאיים או שנכנעו ל-HABARA של יעלון

 11. ארה"ב רצחה מעל מליון בנשק כימי הגיב:

  אייג'נט אורנג' (Agent Orange) זה שם הקוד לרעל קוטל צמחים שצבא ארצות הברית פיזר בוייטנאם, לאוס וקמבודיה בין 1961 ל-1971. וייטנאם מעריכה שכ-400,000 איש מתו או הפכו נכים כתוצאה מהשימוש בקוטלי צמחים, 500,000 ילדים נולדו עם מומים. 2,000,000 סבלו מסרטן ומחלות אחרות.
  * החומר הכימי הקטלני יוצר בעיקר ע"י חברות MONSANTO ו-DOW CHEMICALS
  * ע"פ מידע רשמי אמריקאי הרעל פוזר בכמויות עצומות – 76,000.000 ליטר.
  * קורבנות מוויטנאם תבעו תביעת נזיקים מצבא ארה"ב בבית משפט פדרלי, אבל ב-10 במרץ 2005 השופט ג'ק ב. ויינשטיין (קרוב של יהודה וינשטיין???) דחה את התביעה ופסק כי אין בסיס משפטי לטענות התובעים. . .

  • שמואל אמיר הגיב:

   טווב שהפנית את תשומת הלב לרצח הכימי של הצבא האמיקאי בויאטנאם דוקא בימים אלה בהם אובמה מתכונן "להעניש" את סוריה. לצביעות שלו ו"למנהיגת העולם החופשי" אין גבול .

 12. ישראלי מצוי הגיב:

  מה בנוגע לסוריה?

 13. שמואל אמיר הגיב:

  מה בענין סוריה? בלוף שיתברר כמו בענין עירק ואפגניסטן. מה אתה יודע בענין? אתה מצוי או מתמצא? אולי תביא עדות אחת מהימנה, אבל לא מפי "מומחים מערביים עלומים " שמסרבים לחכות למומחי או"ם. סוריה תשאר כאות קלון אחרון של אובמה.

 14. מאפיהו הגיב:

  רק עד לשלמה בן עמי שסמך על האמריקאים שילחצו על ישראל הגיע זכרונך, שמואל? את נחום גולדמן שטיפח את התיאוריה הזאת עוד בסבנטיז, שכחת? למה שנשיא אמריקאי שמשרת את האינטרסים התאגידיים של הנשק והנפט ירצה בשלום? השלום הישראלי-מצרי התאפשר משום שצמח מהסכמה ישירה בין סאדאת ובגין. קרטר, שרגשותיו הדתיים השכיחו ממנו לרגע את האינטרסים התאגידיים, רק לא הפריע. הסכם אוסלו בושל מאחורי גבם של האמריקאים, והתאפשר כי גם קלינטון היה דימוקרט ואיש מאמין ולא הפריע. ועכשיו יש לנו את אובמה (שיאן מחירי הנפט ושיאן יצוא הנשק של כל הזמנים), שצריך לקוות שלא יפריע במקרה הטוב. והאמריקאים הם עוד זהב טהור לעומת מחרחרי המלחמה מרוסיה ומסין, וכמובן האירופאים הצבועים. כולם בוחשים בקלחת המקומית כדי למנוע שלום ישראלי-פלשתיני. ולמרבית הצער יש גם באתר הזה המוני תמימים שעסוקים בטיפוח תקוות שווא אצל הפלשתינים, שרק ירחיקו הסכם, כמו הימין הקיצוני שמטפח תיקוות שווא בצד הישראלי לאותן מטרות נלוזות. אלה ואלה בשירות התאגידים, הממשלות והכנסיות שמתחזקות עמותות שמתחזקות שכירי לשון ומקלדת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים