הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 באוגוסט, 2013 3 תגובות

ד"ר סמיר עיטה הוא העורך של הירחון הצרפתי הנודע "לה מונד דיפלומטיק" בשפה הערבית ואיש אופוזיציה הנמנה עם קבוצה של אינטלקטואלים סורים עצמאיים הכוללת פעילי שמאל שהקימה בקהיר, בחודש פברואר, את הפורום הדמוקרטי הסורי. בשיחה שפורסמה בעיתון הצרפתי "הומניטה", סבור ד"ר עיטה שבהתקפה אמריקאית על ארצו טמונה הסכנה ל"עיראקיזציה" – קרי הפיכת סוריה לאוסף עדות הנלחמות זו נגד זו, תחת הגמוניה אמריקאית.

syria-samirita
ד"ר סמיר עיטה (צילום: "לה מונד דיפלומטיק")

ש. איך אתה מנתח את המצב בפוליטי בסוריה?

ת. זו מלחמה. המשטר הסורי, יחד עם צבאו והמיליציות הפועלות לצידו, גרם להפסקת תפקודם של מנגנוני המדינה האזרחיים. האופוזיציה מפולגת ונקלעה למצב של כאוס, בו מיליציות קיצוניות הופכות לשליטות באזורים שהם מגדירים כ"משוחררים". למעשה אין להם כלים או עניין בלטפל במצוקות של האזרחים הנמצאים באזורים אלה. זו גם מלחמה בה מדינות מנסות לקדם את נציגיהן. לשירותי הביטחון המערביים, בייחוד הצרפתיים, אנשים "משלהם" בשטח. מצד אחד, "צבא סוריה החופשי" אינו מתפקד. ומצד שני מדינות המפרץ מעניקות סיוע כלכלי וצבאי נדיב למיליציות קיצוניות.

ש. האם השימוש בנשק כימי מהווה נקודת מפנה במלחמה?

ת. יש להבין את השימוש בנשק כימי במסגרת האלימות הגוברת. אזרחים רבים נופלים קרבן ללחימה העיוורת. אין ספק שנעשה שימוש בנשק כימי. השאלה היא: מי עושה שימוש בנשק קטלני זה? זו מלחמה ללא גבולות מוסריים וזהו ה"קו האדום" המפורסם שנחצה. ארה"ב מתרצת את התערבותה הישירה הצפויה בשימוש בנשק כימי ומקבלת את התמיכה של מדינות המפרץ, צרפת, בריטניה ותורכיה. נוצר הרושם שלמצדדים בעמדה הסורית, רוסיה וסין, אין את היכולת לעצור את המהלך האמריקאי המסוכן.

ש. האם ארה"ב אכן תתערב ותפציץ?

ת. אני סבור שהיא תתערב. אבל איך היא תתערב? הרי אין כל החלטה של מועצת הביטחון בנידון. הפצצתם של תשתיות או של משרדי ממשלה ומפקדות הצבא עלולה להעמיק את הכאוס הקיים. להפצצה האמריקאית השלכות חמורות על סוריה והמזרח התיכון כולו. ארה"ב מעוניינים ב"עיראקיזציה" של סוריה, ולכן רובצת על ראשיה אחריות גדולה. חרף התרחיש הפסימי, יש להמשיך ולהיאבק כדי למנוע את ההפצצה האמריקאית.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. ציפיתי למאמר חוצב להבות של קמינר הגיב:

  הקורא בתופים וחצוצרות לגיוס כללי של ההמונים המהפכניים של המזה"ת למלחמת חורמה באימפריאליזם האמריקאי – והינה זה.

  זה הכל?

 2. צדוק התקוה הגיב:

  לא הבנתי מה הוא רוצה שאחד יאכל את השני ושהעולם[ארצות הברית] לא יתערב בקיצור הוא מפחד להביע עמדה

 3. ישראלי מצוי הגיב:

  "האם יש קשר צ'צני לפיגועים בבוסטון? המאמר מציג קונטקסט היסטורי למניע, לכאורה, של האחים צרנאייב המואשמים באחריות לפיגוע במרתון בוסטון בחודש שעבר – גולטס מתאר את הנישול החוזר של העם הצ׳צ׳ני ממולדתו החל מתחילת המאה ה 19 " -בקיצור הצדקת רצח של חפים מפשע שאינם קשורים בכלל למצב, אפילו נותנים לפליטים מולדת חדשה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים