הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 בספטמבר, 2013 10 תגובות

באשמתו הישירה של נפתלי בנט ביליתי את ראש השנה בקריאת חומר על הנרי קיסינג'ר. לא שהתגעגעתי לבן העוולה הישיש, שאשם ברציחתם של מאות אלפי בני אדם. לעומת קיסינג'ר בשאר אסד הוא כמעט יו"ר ועדת השירותים החברתיים של הפרלמנט הנורווגי. חזרתי שוב לספרו הנהדר של ויליאם שאוקרוס, Sideshow , שמתאר את הדרך הפתלתלה והערמומית שבעזרתה הונה קיסינג'ר אפילו את הקונגרס האמריקאי, שילח את חיל האוויר באיכריה העניים של קמבודיה וגרם למאות אלפי הרוגים חפים מפשע, בצד כמה קורבנות פחות תמימים אבל אמיצים של הווייטקונג. זה קרה בתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת, וקעקוע החברה הקמבודית גרם מאוחר יותר לעליית מרצחי הח'מר רוז', שרצחו מיליונים מבני ארצם. מקץ שנים מעטות יחסית, אחרי שצבא קמבודי שהתנגד לח'מר רוז' הציל את מה שנותר מהחברה ההרוסה בעזרת הווייטנאמים, נתנו האמריקאים את חסותם דווקא לארגון המרצחים הזה, שהתיימר להיות קומוניסטי. בשעתו הוקיעו ישראלים נאורים את מנחם בגין, כיוון שממשלתו תמכה בהאמנתו של בכיר בכנופיית פול פוט (הח'מר רוז') כשגריר קמבודיה באו"ם, בלחצה של ארצות הברית.

kissenger-fordקיסינג'ר עם הנשיא פורד בבית הלבן, 1974 (מקור)

קיסינג'ר היה פופולארי מאוד בישראל, ודווקא אנשי תנועת העבודה היו חסידיו הנלהבים ביותר. שמחה דיניץ המנוח, האיש של גולדה מאיר ויו"ר הנהלת הסוכנות וההסתדרות הציונית, ממש נשבע בשמו של "הנרי היקר". קיסינג'ר יזם את ההפיכה בצ'ילה (1973), שהדיחה ורצחה את הנשיא הנבחר סלבדור איינדה, רופא הילדים ההומניסט והסוציאליסט שפגע באינטרסים של ההון הזר כדי ליצור חברה שוויונית יותר בארצו. כל אדם הגון חייב לזכור את חלקו של קיסינג'ר ברצח איינדה. מבקריו החריפים של קיסינג'ר צדקו לגמרי: תמיד חשבתי שלפרשה הזו יש השלכות על התרבות הפוליטית שלנו. מי שנתן את ידו ואת הסכמתו שבשתיקה לזוועות שביצע קיסינג'ר הצטרף בכך לימין העולמי, גם אם הוא סבור שעמדותיו בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני מציבות אותו בראש המחנה היוני. הדברים קשורים אלה באלה, ומי שמאמין בנשק גרעיני ישראלי סופו שיובס בוויכוח על פיתוח נשק כזה במקומות אחרים.

תלמידו של קיסינג'ר, מנהיג הבית היהודי בנט, צוטט בהרחבה בעיתוני ראש השנה ורבים דיברו על הריאליזם הפסימי שלו, שרק מתחפש לאופטימיזם, כיוון שכל הנחות היסוד שלו הן לזמן קצר, אולי אפילו זמן מושאל. כמו קיסנג'ר גם בנט חושב שבינתיים הכול בסדר. הוא אדיש לגורלם של בני אדם רגילים בארצו ובארצות אחרות, ותפקידו בפוליטיקה הישראלית הוא להעביר משאבים ממפעלים שנסגרו בנגב להתנחלויות שנבנות בגדה. הבחנתי בראיונות בנימה של התפעלות מבנט, שר הכלכלה והורס החברה, שגישתו המדינית מאיימת על עתידנו כאן, אפילו כאנשים פרטיים ולא רק כחברה וכישות מדינית. אלא שבנט הוא כאמור תלמיד של קיסינג'ר, מדינאי עם דם על הידיים, יותר מכל האסירים שביבי נתניהו שיחרר בזמן האחרון. נכון שקמו לקיסינג'רים סנגורים רבים, בתוכם רוברט ד' קפלן המוכשר שמגן עליו בחירוף נפש במאמרים ארוכים (ויש להודות, גם מרתקים) בתקופתון The Atlantic . התזה שלהם היא אנטי ליברלית: אסור לערבב שיקולים מוסריים-דמוקרטיים בהחלטות במדיניות החוץ, יש לפעול רק למען התוצאה, וקיסינג'ר (שהאינטלקטואלים בשנות השבעים והשמונים תיעבו אותו, בכך מודה גם קפלן) הוא תלמיד נאמן של הנסיך האוסטרי קלמנט פון מטרניך (1858-1733), שדאג "לייצב את אירופה" אחרי עידן נפוליאון בונפרטה, בעיקר בעקבות קונגרס וינה, שדיוניו החלו בספטמבר 1814 והסתיימו ביוני 1815. מטרניך ועמיתיו קבעו בעצם את מפת אירופה עד מלחמת העולם הראשונה (1918-1914). היציבות שקיבע מטרניך עלתה בחייהם של מאות אלפים ובשִעבודם של עשרות מיליונים.

בעצם היומרה לחקות שר חוץ של מעצמת-על יש משהו מגוחך. את פשעי האימפריאליזם האמריקאי מבצעים מדינאים ובעלי הון שיש להם לא רק אמצעים כספיים אלא גם עוצמה צבאית אדירה והשפעה מדינית. ארצות הברית קצת נחלשה, אבל היא עדיין הכוח הדומיננטי בזירה הבינלאומית. הגיע הזמן שבנט ונתניהו יבינו שמנוולים קטנים אינם מסוגלים לחקות את מעלליהם של מנוולים גדולים. אם ברק אובמה יפציץ את הסורים ואת האיראנים רבים יריעו לו כאן, וגם יפנימו שארצו מסוגלת לעמוד בתוצאות, חרף האזהרות ששמענו השבוע מטהרן. את מה שקיסינג'ר עשה בקמבודיה (חרף הלחץ הליברלי הוא לא עמד מעולם למשפט על פשעיו) ביבי ועמיתיו אינם מסוגלים לעשות במזרח התיכון. אם בכל זאת ישתטו, נשלם כולנו מחיר לדורות ונתגעגע למצב השורר כיום. בנט מאמין ב"מבחן התוצאה", ומוכיח שוב שסיירת מטכ"ל ויחידות דומות שלחו מוכי ירח לזירה הפוליטית הישראלית. ייתכן שירח הדבש בינו לבין יאיר לפיד כבר תם, אבל מנהיג יש עתיד יצטרך להסביר מדוע קידם איש מסוכן כמו בנט אל מרכזי קבלת ההחלטות ברשות המבצעת.

לפני ארבעים שנה בדיוק ניצבו גולדה מאיר, משה דיין, יגאל אלון, אבא אבן, אהרון יריב, חיים בר-לב ואחרים בראש הפירמידה ההירארכית של קבלת ההחלטות. אנשים כאלה הביאו עלינו את אסון יום הכיפורים, את אלפי ההרוגים והפצועים אצלנו ואצל המצרים. עתה נמצאים באותה עמדת הכרעה אנשים פחותים בהרבה, בתפקידים פורמאליים ובלתי פורמאליים, כמו נתניהו עצמו, שר הביטחון שלו בוגי יעלון, אביגדור ליברמן, בנט ואפילו צחי הנגבי. השמרנות האנטי-ליברלית שלטה גם לפני ארבעים שנה, אבל היא הייתה מוצנעת יותר. ברוח הזמן הזה השמרנים כבר לא חשים בשום צורך להופיע בציבור כליברלים שוחרי טוב. הרעיונות האוניברסאליים נקברו ואפילו ראשת מרצ זהבה גלאון נזפה השבוע בעדינות בפפה אללו, על החלטתו להתחרות עם ניר ברקת על תפקיד ראש העיר. נבדוק זאת, חזרה ואמרה גלאון, לאור הסיכויים מול "הימין". הפירוש של האמירה הזאת הוא ברור: אם הסקרים יוכיחו שמשה ליאון מאיים באמת על ברקת "שלנו", נסיר את מועמדותו של אללו.

אם המנהיגה המוצלחת ביותר של מרצ מאז ומעולם מוכנה לאפשר לברקת להיבחר בקולות "השמאל" הציוני, חרף העובדה שהוא בן ברית פוליטי ואידיאולוגי של תלמידו של קיסינג'ר, בנט, הרי שלא למדנו דבר מאז 1973. החיבור בין המתונים במחנה הציוני לבין ממשיכי גוש אמונים מוכיח, שאפילו הקונפליקט לכאורה אינו דרוש עוד. ציפי לבני וחבריה הניאו-ליברלים ימשיכו לשוחח עם הרשות הפלסטינית, בנט וברקת יבנו בשטחים ואותנו יפחידו עם מועמד הקש מגבעתיים משה ליאון, שיקבל פחות קולות מאשר ארקדי גיאדמק. מנקודת ראות שמאלית ואפילו ליברלית, ברקת הוא פוליטיקאי הרבה יותר מסוּכן מליאון.

 • פורסם בכל העיר, 13 ספטמבר 2013
תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. אחד הגיב:

  צודק בכל מילה על קיסינג'ר. ולמרות שלעולם אין השוואה בין קבלן הביצוע ורוצח ההמונים בפועל קיסינג'ר, כאן המקום להוקיע את הזלזול הרעיוני והתיאורטי במהותו ברצח העם הקמבודי דווקא מצד אנשי שמאל טובים ובולטים, כשהבכיר שבהם הוא נועם חומסקי. דווקא כשמאלני, מפריע לי מצד שותפים לדעה שפושעי מלחמה מקבלים הבנה או הקטנה מפעילי זכויות אדם.

 2. צבי לנדאו הגיב:

  זהבה יותר מוצלחת משולה? אמירה הזויה ומוגזמת.

 3. זה נכון - הציונים לא למדו מאומה הגיב:

  שתי הערות לברעם:
  [1] כתבת על: "הדרך הפתלתלה והערמומית שבעזרתה הונה קיסינג'ר אפילו את הקונגרס האמריקאי". לדעתי יותר משקיסינג'ר רצה להלעיט את הקונגרס בשקרים, חברי בית הנבחנים רצו להיענות להם.
  [2] לדעתך "בנט ונתניהו יבינו שמנוולים קטנים אינם מסוגלים לחקות את מעלליהם של מנוולים גדולים". ולדעתי זה לא תקף כאשר בנט ונתניהו (המנוולים הקטנים) נתמכים על-ידי המנוולים הגדולים.

 4. צפור חופשיה הגיב:

  מה עשה המועמד של מרץ לראשות העיר כדי למנוע התעללות של עיריית ירושלים באזרחיה הפלשתינאים?
  האם עיריית ירושלים, שנציג מרץ חבר בהנהלתה, ממלאת חובותיה המוניציפאליים בעיר שחוברה לה יחדיו כלפי הפלשתינאים, החיים במזרחה של העיר.

 5. הבחירות בירושלים "המאוחדת" תחת המגף הישראלי הגיב:

  לא שונות בהרבה מהבחירות בברלין, גרמניה ב-1933. שם פיזר המועמד הנאצי איומים על אירופה, בטענה ששלום ורסאי קיפח את זכויות המולדת גרמנית. כאן מפזר ‎נתניהו איומיו וטוען בזכות הקושאן האלוקי שה"עם הנבחר" קיבל (מאלוהי הפיקציה שדואג) לשלום נסיכי הנדל"ן ושליחיו-מתנחבליו.
  אנא, BB הסר מאיתנו את איומיך! סרבנותך לשלום היא האיום הכי גדול על קיומנו.

 6. עלי הגיב:

  הפוליטיקה הישראלית חצויה כבר 35 שנה אבל התחושה שלי שהימין אינו הכוח החזק בפוליטיקה הישראלית (למשל תנועת המחאה של צדק חברתי)
  הימין מבצע שינויים סטרקטואלים במבנה החברה הישראלית אבל סופו שיובס משום שהחברה הישראלית היא בריאה ביסודות שלה.
  הדבר שמחזיק את הימין בשלטון זו הדעה שהערבים אינם חפצים בשלום.
  אם השמאל הרדיקלי היה מנסה לשכנע את הערבים לקבל פתרון זמני של הקמת מדינה פלסטינית זמנית למשך 30 שנה (נאמר על 80% מהשטח של הגדה) הימין היה מתמוטט כבנין קלפים .(ואז היה ניתן להגיע להסכם על גבולות 67).
  העובדה שהשמאל אינו מנסה לחשוב בכיוון שהעלתי מוכיחה שלשמאל דוקא נוח עם שלטון הימין !!
  שלטון הימין בישראל מאפשר לשמאל לחבור אל כוחות האופל ואל האידיאולוגיה הפאשיסטית גזענית מהגרועות ביותר אשר קמו למין האנושי (אידיאולוגיה המעודדת טרור מתאבדים וממוטטת את יסודות המוסר האנושי)
  ——
  האם קיים מאמר של ברעם בו אין חרפות וגידופים כלפי מפלגת העבודה והשמאל הציוני ?
  ברעם תמיד ימצא את ההקשר המתאים לחרף ולגדף אנשים אשר מזמן אינם קימים
  (להבדיל מזכיר את גינתר גראס איש שמאל אשר השנאה ליהודים שיבשה את מחשבתו)

 7. דניאל קלטי הגיב:

  קיסינג'ר, היה המפלצת המתועבת ביותר, שהילכה אי-פעם, בשדות הדיפלומטיה עלי-אדמות.

  אובאמה האפס, הוא חסידו המובהק.

  ושני אלה, כאחד, נהנים מהערצתם, של אנשי-"""שמאל""" בעיני-עצמם, דוגמת מצביעי-"מרצ" הנהנתנים, אנשי-הצפונבון, התומכים ב"שתי מדינות לשני עמים", אך ורק למען הגשם האמרה "אנחנו כאן הם שם" והמתיימרים להתנגד, לרווחים הכלואים – תוך שהם מעריצים, בכל לבם ומאודם, את המתועבים בבעלי-ההון…

 8. טובה שיבר הגיב:

  האם ברעם מוכן להתייחס לדרך הפתלתלה והערמומית שבה קיסינג'ר מנע, בימים הראשונים של מלחמת יום כיפור, משלוח ציוד צבאי לישראל מתוך הנחה שמוטב שישראל "תדמם קצת" במטרה לרכך את עמדתה לאחר שתסתיים המלחמה?
  האם ברעם רואה את הסכמי ההפרדה בעיקבות מלחמת יוה"כ, הסכמים אותם יזם קיסינג'ר והביא לסיומם המוצלח כחיוביים או שליליים?
  לפעמים דומה שהשקפת עולם המתבססת על דיכוטומיה קיצונית -אמריקה רע מוחלט, המתנגדים לאמריקה טוב מוחלט – אינה תואמת את המציאות שהיא מטבעה מורכבת יותר.
  נראה שלשמאל הרדיקלי קשה מאד להשתחרר מהשקפת עולם זו המזיקה לו מאד בנסיונותיו לשכנע את דעת הקהל הישראלית בצדקת רעיונותיו.

 9. שי הגיב:

  פעם בכמה זמן מופיע באתר הזה מאמר שמוצא "נבל תורן" שאותו אפשר להאשים בכל מני רעות חולות שכותב המאמר מקשר ביניהם לבין אותו הנבל, אבל למעשה, קיסינגר דווקא מילא תפקיד חיוני בימים שלאחר מלחמת יום הכיפורים, בלי מאמצי התיווך שלו הלחימה הייתה מתחדשת והסכם השלום בין ישראל למצריים לא היה קיים, אז לפחות דבר חיובי אחד כבר אפשר לזקוף לזכותו, מטרניך היקר לא אשם במלחמת העולם הראשונה, התהליכים שגרמו לה החלו הרבה אחרי שהוא כבר נפטר ב 1860, אז בבקשה, תחפשו לכם עץ אחר לטפס עליו, שלא להזכיר בכלל שהוא היה יהודי שנמלט מגרמניה, שירת בצבא האמריקאי והצליח בוושינגטון בזכות ולא בחסד- דבר שאי אפשר להגיד על הרבה מדינאיים אחרים.

 10. חיים ברעם הגיב:

  לגברת טובה שיבר. כיוון שניסחת הפעם את שאלותיך בצורה הוגנת אשיב להן אחת לאחת.

  1. "מר ברעם" טען תמיד שקיסינג'ר ניצל את אסון 1973 ורתם אותו לצרכים אימפריאליסטים.

  2. הסכמי ההפרדה היו הכרחיים, ומנעו שפיכות דמים. אני לא משלה את עצמי שקיסינג'ר בישל אותם בשל עינינו היפות, והנושא "היהודי" הוא לא רבלנטי כאן. מוטב להגיע להסכמי שלום, אבל אלה לא תמיד אפשריים. ראי רצח רבין לא רק כמעשה טרור של קנאי ימני קיצוני, אלא כביטוי של נכונות חלק ניכר וחזק בעם לעשות הכל כדי למנוע שלום הכרוך ב"וויתורים" ובהכרה בזכותם של האזרחים הערביים להשתתף בהכרעות הנוגעות לכלל תושבי ישראל
  3.מהשאלות הקודמות תביני שאין לנו גישה פשטנית לנושאים בינלאומיים. קל לייחס לנו השקפות פרימטיביות ("רע מוחלט") כדי להתחפש לימין נאור. הוויכוח שלכם עם השמאל מונע מרצון למנוע בכל מחיר דיבורים רציניים על שלום, על גיוס העולם כדי להשתתף בעשייתו ועל שיתוף פעולה יהודי-ערבי כדי להשיג אותו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים