הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בספטמבר, 2013 16 תגובות

אין אפס, מעז יצא מתוק (אולי).  מתופי המלחמה של אובמה למקטרת השלום שפוטין חולק עם אסד.  אין לזלזל בתפנית שחלה פה, סוריה לראשונה הודתה בקיומו של הארסנל הכימי שלה, הסכימה להתפרק ממנו ואף לחתום על האמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק כימי (אמנה שישראל, כמובן, לא אשררה ואף הודיעה לאחרונה שתמשיך בסירובה לאשררה [ברק רביד, הארץ 12.9]).  אך חשוב מכך הוא השינוי האפשרי במאזן הכוחות הגאו-פוליטי שהיינו עדים לו בימים האחרונים.  אם רוסיה תצליח בהליך הדיפלומטי (ואין כל ערובה שכן, שהרי אף מדינה לא אוהבת להיפרד מאמצעי הנשק שלה), היא תשנה את מעמדה בעולם באופן משמעותי.  בינתיים נראה שרוסיה הצליחה למנוע בעודה באיבה הרפתקה צבאית נוספת, לא חוקית ורצחנית, של ארה"ב, ובכך להעמיד על מקומה את המעצמה שהכתירה את עצמה כ"שוטר העולם".

למי שאינו סורי או מעורב באופן ישיר במאבק בסוריה, קשה היה שלא לצפות בתמיהה מהולה בשעמום ובחילה קלה בסחרור התקשורתי סביב ההתקפה האמריקאית האפשרית על סוריה.  לא הספקנו לעכל את גודל הזוועה של מתקפת הגז בשכונת מגורים מחוץ לדמשק, וכבר הודיעו לנו שנחצה איזה "קו אדום" דמיוני, והגיע הזמן להפציץ.  הקו האדום האמור, היה איזה משפט אומלל שהגה הנשיא באחד מהעימותים שקדמו לבחירות האחרונות לנשיאות. ומכל ההבטחות המגוחכות הנפלטות מפיהם של מועמדים במהלך קמפיין בחירות, דווקא את זו החליט הנשיא אובמה לקיים.

וכך, בקורטוב הקלה, חזרנו להתעלם מעשרות אלפי ההרוגים בשנתיים האחרונות בסוריה, ממיליוני הפליטים שנפוצו לכל מדינות הסביבה (למעט שלנו, כמובן), ועברנו לעסוק בכבודו החבוט של הנשיא. "הוא לא מסוגל לראות את העולם בשחור לבן, הוא פילוסופי מדי" התרוננה פרשנית ברשת ב'.  הססן שמפגין חולשה, טענו אחרים, משום שקבע שלעם האמריקאי יש זכות להחליט האם לשקוע בבוץ של עוד מלחמה מרוחקת, מלחמת אזרחים שנמשכת כבר שנים (ותודה לבריטים על הדוגמה האישית).

תוך כדי התעלמות מהסבל של אזרחי סוריה, הדיון בתקשורת האמריקאית נסוב סביב השאלה האם התערבות בסוריה היא כמו זו בעיראק – "המלחמה הרעה", או כמו ביוגוסלביה – "המלחמה הטובה".  לא חשובה העובדה שהתערבות נאט"ו בקוסובו הייתה גם היא לא חוקית, שבמשך שנים העולם התעלם מההתנגדות האלבנית הלא אלימה, עד אשר קמה תנועת גרילה שגררה אחריה תגובת נגד רצחנית של מילושוביץ. או ש"הסכם" שאטו-רמבוויה, שדרש מהסרבים להסכים לנוכחות נאט"ו במדינתם, חישק את מילושוביץ, הביא לסרבנותו, ולהתערבות של נאט"ו. לא חשוב שההפצצות נאט"ו והוצאת המשקיפים האירופאים הביאו להחרפת האלימות הסרבית נגד האלבנים, שלא לדבר על הרג ישיר של אלבנים, ובכך להחרפת הסבל במדינה קרועה זו.  כל זה ירד בתהום הנשייה, והיות שהמלחמה בעיראק עדיין טרייה בזיכרונם של האמריקאים, וקוסובו ("תזכירו לי איפה זה במפה?") כבר נשכחה, נראה שהפור בהצבעה בקונגרס היה נופל נגד התערבות בסוריה.

הפליא להרגיז את האמריקאים הנשיא פוטין שבחוצפתו הרבה כתב מכתב גלוי לעם האמריקאי, שפורסם בניו יורק טיימס.  ביד אומן הצליח פוטין להשתמש ברטוריקה האמריקאית כנגד עצמם.  'זה מסוכן' כך כתב 'לעודד אנשים לחשוב שהם יוצאי דופן…. כולנו שונים זה מזה, אך כשאנו מבקשים את ברכת אלוהים, יש לזכור שהוא ברא את כולנו שווים'  (כל עוד איננו הומוסקסואלים, רחמנא ליצלן).  החוצפה! האומה האחת והיחידה בחסות האל, העיר הבוהקת שבראש ההר, שווה לעמים אחרים?! שווה לפוטין הרשע וחשוף החזה, שצד לווייתנים בשיניו? איך הוא מעז?!

אלמלא המהלך הדיפלומטי הרוסי קיבל את ברכת אובמה יש לשער שמכתבו של פוטין היה גורם להיפוך בדעת הקהל האמריקאי, שהיה אץ להפציץ לא משנה את מי, רק כדי שפוטין לא יחשוב את עצמו.

כשם שאת האמריקאים מעניינים הסורים כקליפת השום, גם רוסיה אינה מדינה שוחרת שלום, ופוטין בוודאי אינו הומינטר גדול.  הוא רוצה למנף את מעמדה של רוסיה בעולם ולבלום את השתלטות ארה"ב על עוד מדינת חסות רוסית.  רדיפת העיתונאים והחוקים האחרונים שחוקקו לדיכוי הגאים הן רק שתי דוגמאות מיני רבות לממשל המושחת, הרגרסיבי, והמדכא הקיים כעת ברוסיה.  ההתערבויות הרצחניות שלהם במדינות ברה"מ לשעבר לא נופלות ברשעותן ממעשי האמריקאים.  מהעם הסורי בוודאי לא אכפת להם, כל עוד יש מי שיקנה מהם נשק. אך סביר להניח שגם הם ראו לנגד עיניהם את יוגוסלביה. לא את הסבל האנושי, אלא את עמדות הטילים של נאט"ו שהוצבו שם, מאיימות, והחליטו לפעול.

אבל לעיתים, גם אם מהסיבות הלא נכונות – נעשה משהו טוב.

אז עם כניסת השנה העברית החדשה, ובדיוק כש- Voyager 1 יוצאת ממערכת השמש להציג בפני האנשים הירוקים הקטנים (שכנראה כבר לא גרים במאדים) את הצדדים היפים של האנושות, אנחנו נמצאים אולי בפתחו של עידן חדש.  עידן שבו דיפלומטיה מקבלת עדיפות על פני פעולה צבאית, שבו שמירה על חוקים בינלאומיים חוזרת להיות אינטרס בינלאומי, ולא תירוץ לאמריקאים להשתמש בכוחם הצבאי לשימור האינטרסים האימפריאליסטים שלהם.

אולי הניסיון הדיפלומטי הזה לא רק שיפרק את אסד מנשק להשמדה המונית, אלא גם יפעיל לחץ על ישראל לפחות לחתום על אמנות בינלאומיות למניעת הפצה של נשק להשמדה המונית, ואולי אף להתפרק מהארסנל האטומי ופצצות הזרחן.  אולי נגלה סופסוף בחצר האחורית של מי נקברת הפסולת הרדיואקטיבית של הכור בדימונה.

ואולי, אולי יביא מזור לעם הסורי במדינתו הקרועה – ויהיה קצת שלום.

שתהייה שנה טובה

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. תודה לאילנה על דברי הטעם שלה הגיב:

  נראה שבשאר אסד הקדים להבין את מה שנתניהו מסרב להפנים: שנשק אב"כ הוא בעיה גדולה, ואינו פתרון, ובשום אופן לא יכול לשמש כ"הרתעה". חבל רק שהעם הסורי מצוי בין הפטיש לסדן, או יותר נכון לסדנים הרבים — ל"אופוזיציה" שכוללת גם את א-נוסרא, ונתמכת בידי הגרועים שבמלכי ואמירי חצי-האי ערב — וגם בנשק שארה"ב וצרפת מספקים להם, וגם המדינה היהודית השולטת בגולן הכבוש לא טומנת ידה בצלחת.
  אבל לשם "הצלת הגולן" (שבו זורמים "מי עדן") מפמפמים כאן ראשי המדינה ל"יהודים" (שלא מבינים הרבה בעניני שלום) שאנו "עם נבחר" ולכן מגיע לנו הכל "מִנְּהַר מִצְרַיִם, עַד־הַנָּהָר הַגָּדֹל נְהַר־פְּרָת"… ולא כפי שקבע העולם, והשמיע לנו ולדימיר פוטין: "כשמבקשים את ברכת האל, יש לזכור שהוא ברא את כולנו שווים".

  • מרון הגיב:

   מציע למדינת היהודים ללמוד מסוריה, מצריים, הפלאסטינים ואירן על שלום, דמוקרטיה ויחס נאות לאזרחים , או אולי אני טועה והם צריכים ללמוד מהיהודים . 

  • דינו הגיב:

   איך אמרת? "נראה שבשאר אסד הקדים להבין את מה שנתניהו מסרב להפנים: שנשק אב"כ הוא בעיה גדולה, ואינו פתרון, ובשום אופן לא יכול לשמש כ"הרתעה"…
   אכן אסד "הקדים להבין" ולכן גם הקדים להשתמש בנשק כימי כנגד אזרחיו שלו.
   טוב שלא טענת שאותו שימוש (בפרברי דמשק) היה הלכה למעשה השלב הראשון שנקט אסד בפירוק הארסנל הכימי שלו, הרי צריך להתחיל במקום כלשהו, לא?

 2. עלי הגיב:

  אירן היא ההיפך הגמור מהפטפוט הרדיקלי האנטי ישראלי ..
  אירן חתומה על אמנות בינלאומיות אבל היא הפרה את כל האמנות לא מאפשרת פיקוח מצד האו"ם
  אירן מתגרה בקהילה הבין לאומית ומאימת להשמיד את מדינת ישראל.
  אירן מחרחרת מלחמה על ידי חימוש החיזבאללה ותומכת בחמס בכספים ובנשק.
  כיצד הגברת לוטן עוצרת את אירן מלפתח נשק גרעיני ?
  לוטן מתיחסת להבטחות של אסד להתפרק מנשק כימי כאילו הפירוק כבר בוצע והיא מוציאה מסקנות
  ומחלקת ציונים …
  אני דוקא חושב שאסד לא יקיים דבר ממה שהבטיח
  כל מטרתו של אסד זה לשרוד את הרגע ולמנוע מתקפה אמריקאית.

 3. אלכס מסיס הגיב:

  למה לוטן צריכה "לעצור" את איראן מפיתוח נשק גרעיני ?
  מי יעצור את ישראל מפיתוח ויצור (!) נשק כימי וגרעיני ? – "עלי"?

  • צדוק התקוה הגיב:

   אלכס
   ישראל מעולם לא אימה על אף מדינה שהיא תמחק אותה וזה הבדל ענק

   • אלכס מסיס הגיב:

    לא איימה אבל פתחה במלחמות מזוהמות כמו ב56 בקנוניה עם צרפת ובריטניה וב 82 פלשה ללבנון –
    בשתי המלחמות נהרגו אלפים רבים של חיילים ואזרחים של התוקפים והנתקפים –
    מה ה"הבדל", במספרים ?

 4. לאלי ש"חושב" הגיב:

  אז מה אם אתה "דווקא חושב שאסד לא יקיים דבר ממה שהבטיח"? אם אינך רוצה להאמין לאסד, אז נסה להאמין לפוטין ואובמה, שחתמו יחד (וגם עם אסד) על פירוק הנשק הכימי של סוריה, ועכשיו הם רוצים גם לפרק את נשק האב"כ בכל המזה"ת (כולל, כמובן בישראל).

 5. דוד מאור הגיב:

  לי זה מזכיר את אשר אמר צ'רצ'יל על צ'מברליין בהסכם מינכן

  "השלום שצ'מברליין מציע לנו יוביל למלחמה. המלחמה שאני מציע לנו תוביל לשלום"

 6. צדוק התקוה הגיב:

  אילנה את רושמת ואני מצטט
  חזרנו להתעלם מעשרות אלפי ההרוגים בשנתיים האחרונות בסוריה, ממיליוני הפליטים שנפוצו לכל מדינות הסביבה (למעט שלנו, כמובן),
  שכחת רק דבר קטן ישראל טיפלה עד כה בכמאתיים פצועים/ חולים שהגיעו מסוריה וזה לא מה בכך סוריה עדין מדינת אוייב

 7. ק.א. הגיב:

  פוטין יצא מהסיפור מנהיג העולם החופשי – דעתו היתה כדעת מרבית דעת הקהל בעולם המערבי שמסרב להיות מובל למלחמת תוקפנות פושעת נוספת. ואילו האובמה-ביבי ועוזריהם יצאו (בצדק) כדובריהם ומייצגיהם של משפחת קורליאונה.

 8. שום בצל הגיב:

  נו שוין, גם כשאני קורא תגובות רדיקליות שדופות וקלישאתיות כגון אלה, הבחילה עולה בגרוני.
  זה כנראה הציוני שבי, מן דיבוק שכזה.
  קצת פרופורציה:
  1. אסאד השתמש בנשק כימי בכמות מסחרית נגד אזרחים. לא חשוב?
  2. פוטין הציל את אסאד ממטווח, ובינתיים מאפשר טבח קונבנציונלי שיטתי, אז בוודאי שהוא רודף
  שלום. בהחלט.
  3. מה הקשר לישראל? ממתי ישראל השתמשה בנשק כלשהו שכזה?
  4. מדוע הסכם "מחשק" מצדיק רצח המוני של מילוסוביץ'? מה פשר הטיעון ההזוי הזה?
  5. ישראל תתפרק בשמחה מנשקה הגרעיני כשמדינות ערב והאיסלם ישכינו שלום באיזורינו.
  יש יסוד סביר לטענה שהשנאה לישראל לא שכחה לאחרונה, ואף עלה לאזניי
  שלאיראן ישנה אידאולוגיה של השמדת ישראל. ממש חדשות מסעירות.
  אז מדוע שישראל תתפרק מנשק שכזה? איזה יתרון זה נותן לה? או אולי יש החפצים
  בנשק גרעיני על ת"א וירושלים? זה הפיתרון לציונות המרושעת?

 9. דניאל קלטי הגיב:

  מאמר מעולה, נהניתי מאד לקרוא (במיוחד בימינו אלה, של אינספור נביחות מחרחרי-מלחמה, מקרי ואולנד, עבור דרך ביבי – ושופרותיו המרובים – וכלה[?] בזהבה גלאון ובאסמא אגברייה-זחאלקה…).

  אישית, כמובן, לא הבנתי מעולם, כיצד בדיוק אמורות, הפצצות אפשריות, של נאט"ו בדמשק, להציל את ילדי-סוריה, מידי-אסאד (אלא-אם-כן הכוונה, שילדים סוריים, שייהרגו מידי מטוסי ארה"ב וצרפת, כבר לא יוכלו לההרג, מידי-אסאד…).

  ומעבר לכך: איש מעולם לא הוכיח, שהמשתמש בנשק הכימי, היה אסאד; ולמעשה, ייתכן מאד ואף סביר, שמדובר באנשי-הטאליבאן והג'יהאד (ה"מורדים המסכנים", אליבא דמפלגת "דעם"…), שעשו שימוש, במאגרים כלשהם, אשר נפלו לידיהם.

  השתוקקותם, של ישראלים רבים, לראות את בית-אסאד החילוני, מוחלף בשלטון של שלוחה, של הטאליבאן האפגני, ממש על סף-ביתנו, יכולה להתפרש, אך ורק, באופן אחד: כ"צידוק" למלחמה, בהּ תספח ישראל, לצד הגולן, גם את הבשן והחוורן.

  והתערבות נאט"ו בבוסניה ואחר-כך גם בקוסובָה, בשנות התשעים, היתה מוצדקת ונכונה – אין לבלבל זאת, עם הטרור הנתעב, שהשליטו בעולם, מאז סתיו 2001.

 10. עוד מרצע (מטורף) יצא מהשק הגיב:

  השגעון אחז בגועליציה הַכְּשֵׁרָה. אם טרם הבנתם שממשלת נתניהו מתקיימת על נשק ה א י ו ם , בא ראיון הפרידה של שגרירו של ביבי בארה"ב לעיתון הליכוד ג'רוסלם פוסט, בו מייקל אורן מגלה סודות שממחישים את גודל הטירוף:
  [1] ‎"ישראל תמיד רצתה שהנשיא אסד יפרוש מתפקידו, ותמיד העדיפה את 'האנשים הרעים שלא נתמכים בידי איראן' על פני 'האנשים הרעים שמגובים על ידיה".
  [2] למרות ש"‎ישראל סבורה כי 1 מכל 10 מורדים סוריים הוא סוני שנשבע להשמיד את ישראל"…
  אורן מעדיף אותם גם אם הם שייכים לאל-קעידה. (במקור: "Even if the other 'bad guys' were affiliated to al-Qaida“).
  [3] עוד גילה השגריר על "מיזוג אינטרסים (ציוני) עם מדינות חצי האי-ערב – בנושאים כמו סוריה, איראן, מצרים, והפלסטינים"…
  מה נשאר עוד לגלות, שטרם נגלה, על ממשלת השרצים המשריצים ואיומיה ?

 11. המרצע (המטורף) של נתניהו יצא מהשק הגיב:

  קוראי האתר ודאי מכירים את ההמנון שלנו (האינטרנציונל) שפותח ב"קוּם הִתְנַעֵרָה עַם חֵלֵכָה, עַם עֲבָדִים וּמְזֵי רָעָב. . ." ובכן נתניהו למד משהו והחליט שהיות והעולם קרא את מה שאמר שגרירו מייקל אורן, אז הוא חייב להִתְנַעֵר מדבריו. כאילו ישראל לא מעדיפה את אל-קעידה על בשאר אסד… אבל מר ספין לא הופיע בציבור כדי להכחיש את דיברי שגרירו, הוא בחר להורות ל"לשכת ראש הממשלה להִתְנַעֵר מדברי השגריר אורן על סוריה". כנראה שמצטרך לנַעֵר היטב את ביובי עד שיודה שישראל מתערבת –ועוד איך– בענייניה הפנימיים של סוריה. נראה שגם הידידה מאמריקה הרחוקה מפחדת מהאיום על חייה (וחיי מלכיה בסעודיה ובמפרץ).
  haaretz.co.il/news/politics/1.2122108

 12. המרצע (המטורף) של נתניהו נעלם מהג'רוסלם פוסט הגיב:

  ב-17 לחודש זה (יום שלישי "פעמיים כי טוב") פירסם הֶרְב קינון Herb Keinon בעיתון הליכוד באנגלית ה-Jerusalem Post תקציר של ראיון עם השגריר היוצא של ישראל בוושינגטון, שבו אמר מייקל אורן ש"ישראל תמיד העדיפה את 'האנשים הרעים שלא נתמכים בידי איראן' על פני 'האנשים הרעים שמגובים על ידיה". והסביר שהעדפה זאת ניתנת "גם אם הם שייכים לאל-קעידה". מערכת העיתון הבטיחה לפרסם את כל הראיון ביום שישי… אלא שנתניהו לחץ, והראיון לא מתפרסם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים