הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בספטמבר, 2013 3 תגובות

הבנק האמריקאי ג'יי.פי. מורגן צ'ייס נקנס על ידי רשויות הפיקוח בארה"ב ובבריטניה במאות מיליוני דולרים. הבנק, שנתפס בניהול כושל של עסקי ניירות ערך ובלקיחת סיכונים פרועים, ביקש סליחה והתחייב להתנהג יפה. ובהחלט יש אפשרות שהוא יתנהג יפה כי הקנס ילמד אותו לקח.

ובכל זאת העונש אינו לעניין.

בנק הוא ייצור מורכב בכלכלה. מצד אחד הוא לא מספק מזון ולכן הוא פחות חשוב מאסם. מצד שני כל אחד מבין שאפשר לחיות בלי אסם אבל אי אפשר בלי בנק לאומי. די להסתכל על מערכות המחשוב הבנקאיות כדי להבין מה יקרה כאן אם יום אחד מישהו יפוצץ את המחשבים של בנק לאומי. וזה עוד לפני שאמרתי מילה על כסף. רק על רישומים של כסף.

מורגן-צ'ייס יכול לספוג קנס של מיליארד. אבל העיקרון מוטעה. את עברייני הבנקאות צריך לתפוס במקום אחר – לא במערכת החשבונאות שלהם.

מי האשמים?

איפה? בשני מקומות רגישים: בבונוסים ובאופציות למניות של המנהלים ובשליטה של בעלי המניות. העניין הראשון פשוט: על הרשויות לקבוע כי כל המנהלים יקבלו למשך חמש שנים את השכר הממוצע במשק. בלי בונוסים, בלי אופציות ותוך החרמת כל המניות שלהם למשך התקופה המדוברת. הרי הם אלה שאיפשרו לכל התרגילים המסריחים להתקיים.

אבל את המנהלים מינו בעלי מניות ואלה נושאים באחריות. לכן ראוי לקחת גם להם את המניות לתקופה של חמש שנים. הם לא ייראו דיבידנדים וייאלצו להסתפק בקריאה בעיתון על רווחי התאגיד שאת מניותיו רכשו, וכעת השאילו לממשלה לחמש שנים.

כך מי שחטאו ישלמו והתאגיד לא ייפגע.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. טעית ידידי הגיב:

  מורגן-צ'ייס לא יספוג את הקנס של המיליארד — הוא יעביר את תשלום הקנס לקליינטים שלו. הצעתך מתקבלת אבל בארה"ב אין כל סיכוי להעביר אותה בבתי הנבחארות. אפילו החזרת הפיקוח על הבנקים שרייגן וקלינטון הסירו נתקלת בקשיים.

 2. אלכס מסיס הגיב:

  מעניין מאד אבל היה רצוי יותר שעשת יכתוב על הבנקים בישראל השודדים אותנו בעמלות מטורפות –
  אם כבר כתב ופורסם- אני מתנצל על כי לא הייתי בציון 25 שנים תמימות ומהגולה לא עקבתי אחר
  הגדה השמאלית, כפי שאני עושה מאז שובי למולדת

 3. דניאל קלטי הגיב:

  אני, אישית, דווקא אסתדר נהדר ונפלא, ללא בנק לאומי… וללא שום בנק אחר שהוא. שיתרסקו כולם אמן, עד לאחרון אנשיהם, מן הבעלים ועד לאחרון שוטף-הרצפות. מקומם, של כל אלה, הוא במשפט = בהתאם לחוק, שאינשאללה, יחוקק במהרה בימינו, לעשיית-דין בבעלי-ההון ובעוזריהם – ואז במאסר, לשארית ימי-חייהם העלובים, בצינוק כזה או אחר.

  מצדי, כמובן, גם ש"אסם" לא תהיה עוד. פחות חבורת-גנבים אחת.

  הגיע כבר הזמן, לשנות את כל השיטה לחלוטין, מן היסוד, במקום רק זעיר-פה-זעיר-שם, כמיטב מסורת הרפורמיזם הסוציאל-דמוקרטי, הפושר והמתפשר, מבית ה"עבודה"="דעם"="מאבק סוציאליסטי"="מרצ"=חד"ש.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים