הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 באוקטובר, 2013 תגובה 1

הממשל האמריקאי הושבת מזה כשבועיים בגלל מחלוקת על התקציב בין שתי המפלגות הגדולות. סעיפי התקציב חייבים להיות מאושרים עד 1 באוקטובר, אולם עד לכתיבת שורות אלה אף אחד מהם לא עבר עד כה. בדרך כלל, מעבירים תקציב זמני, ‏אך גם הוא עוד לא אושר. כתוצאה מהשבתת פעילות הממשל (חוץ מכוחות הביטחון ושירותי המודיעין) כמיליון עובדים "התבקשו" שלא לבוא לעבודה, ואלפי משרדים, מתקנים, מוזיאונים וגם פארקים לאומיים ברחבי ארה"ב נסגרו. לא מדובר בשביתה של עובדים, אלא בהשבתה שננקטה בידי המעסיקים (הממשל הפדראלי על שלוחותיו הרבות), ועקב כך, העובדים שהושבתו מאונס עלולים שלא לקבל את שכרם על ימי העבודה שאבדו. כתב העיתון הצרפתי "הומניטה" שוחח עם ברברה ג'קסון, העומדת בראש האיגוד המקומי בבירה וושינגטון של הפדרציה הכללית של עובדי המדינה.

Government_Shutdown_Rallyעובדים פדרליים מפגינים נגד השבתת הממשל האמריקאי מול גבעת הקפיטול, 3/10/13 (מקור)

ש. מהי המשמעות, עבור העובדים, שלל השבתת שירותי הממשל?

ת. ביום שני ה-1 באוקטובר התייצבנו כהרגלנו כל חבריי ואני לעבודה וכעבר 4 שעות נמסר לנו שמקום העבודה עומד להיסגר ושכולנו צריכים לעזוב אותו במהירות האפשרית. מאז אנו מובטלים מאונס. השבתת הממשל פוגעת בראש ובראשונה בעובדים ולצערי – לא רואים את סופה. ההשבתה פוגעת בהכנסות העובדים, בביטחון התעסוקתי שלהם וגם פוגעת קשות באזרחים מן השורה. כל אותם אזרחים שפנו אלינו כדי שנסייע להם לפתור בעיות, לפעמים קיומיות, אין להם כעת מענה. אני, למשל, עוסקת במתן קצבאות נכות. השירות הציבורי האמריקאי עוסק במגוון רב של נושאים, ביניהם תחזית מזג האוויר, בקרת מזון ומחקר רפואי. גם בתחומים חיוניים כגון אלה, העובדים מובטלים מאונס.

ש. האם את סבורה שניתן יהיה לחזור לעבודה סדירה תוך זמן קצר?

ת. אינני יודעת מתי ההשבתה תסתיים. אבל נניח שהיא תסתיים בקרוב. ככל שהיא תימשך זמן ארוך יותר – כך קשה יותר יהיה לשוב במהרה לעבודה הסדירה. ניקח לדוגמא את עבודתי. במהלך ההשבתה נוספו מקרים נוספים של תובעי קצבאות. עם שובי לעבודה אאלץ לטפל ב"תיקים הישנים" ובנוסף במקרים רבים, "חדשים", שנוספו במהלך ההשבתה. במידה והממשל יכריז על חדלות פירעון, פשיטת רגל תקציבית, המצב יהיה חמור הרבה יותר; קטסטרופה של ממש – עשרות מיליונים יוותרו ללא סיוע לתשלום שכר דירה, ללא סיוע במזון ואף ללא פנסיה.

ש. כאשר מתבוננים על הנעשה בארה"ב קשה להבין איך המחלוקת התדרדרה עד כדי שיתוק הממשל…

ת. … אנו תלויים בחבורה של רפובליקנים קיצוניים שלקחו את הממשל כבן ערובה. מטרתם היא לצמצמם את מעורבות המדינה בכלכלה ובחברה ויש לעוצרם מהר ככל האפשר. בשנים האחרונות הם כבר השיגו קיצוצים עמוקים ברווחה ובחינוך. עתה הם רוצים לבטל את הרחבת ביטוח הבריאות לאוכלוסיות שידן אינה משגת לרוכשו. קשה עד מאוד להבין מדוע חבורה זו מתנגדת למתן זכויות רפואיות, ולו חלקיות, לעניים ולעובדים ברמות השכר הנמוכות. גם לעניים שמורה הזכות לבריאות!

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. אלמקייס הגיב:

    המחלוקת בין שתי המפלגות מסתכמת בשאלה האם אובמה יוכל להמשיך להתפאר ב"אובמה-קייר". בסנאט ישנו רוב דמוקרטי – השבתה ארוכה כמו זו אינה יכולה להתרחש מבלי הסכמה של המפלגה הדמוקרטית. בין הדמוקרטים והרפובליקנים ישנה הסמכה על המתקפה המתוכננת נגד מעמד העובדים. בעיקר הרצון לחסל את "מדיקייר" ואת ה"סושיאל סקיוריטי". ההשבתה היא האמתלה לה מחכים הדמוקרטים כדי "להיכנע" לדרישותיהם של הרפובליקנים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים