הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 באוקטובר, 2013 תגובה 1

לאחר שגמאה 18 מיליארד קילומטרים (איזה מזל שיש גם מיליארד דברים אחרים ביקום ולא רק הכספים של גזלני הפנסיות), נמלטה החללית וויאג'ר 1 באחרונה מכוח המשיכה של השמש, "הניפה מפרש בים הקוסמי שבין הכוכבים," כדברי אחד ממדעני נאס"א, ועלתה על אוטוסטרדה מגנטית לעבר הבלתי ידוע.

Voyagerאיור החללית וויאג'ר 1 , מאת נאסא

הגשושית, המונעת באמצעות כור פלוטוניום, יצאה לדרכה ב-5 בספטמבר 1977, שנת המהפך של "מר טלביזיה" כשהיא נושאת בחיקה דיסק מצופה זהב המכיל שורה של תמונות וצלילים, ביניהם יצירתו המרטיטה של גוסטב מהלר "שיר על הארץ" ותרשים גוף האדם של לאונרדו דה-וינצ'י, וכן ברכות רב-תרבותיות למקרה שתיתקל בצורת חיים תבונית.

אחת הברכות המצויה בתיק השכל של החללית היא המילה שלום בעברית תקנית, העברית בה משוחחים ביניהם בעלי הקטטר הציוני המכונים שרי ממשלה, בראשם אוגוסטוס לבית ז'בוטינסקי. לא מן הנמנע כי הוא וחבריו לשום כלום הדוחה, בה מתנהל המשא ומתן עם הצוות הפלסטיני, האיצו בעושי דברם הרפובליקנים ללחוץ על סוכנות החלל לסלק כמה שיותר מהר את המונח שלום ממערכת השמש.

עד למכות האחרונות שספגו רה"מ ולהקתו (ההסכם המתגבש עם צאצאיו של כורש, הסדר הנשק הביולוגי בארם דמשק והשבתת הממשל האמריקני על ידי מסיבת התה הרפובליקנית), התנהגו הברנשים הללו כאילו רק בהם טמונה צורת החיים התבונית ביותר עלי אדמות. נבחרי הציבור הללו מנצחים עדיין על מקהלה גדולה של נימולים ונימולות מקומיים בהצגת אובמה, השם בשרוך הקטן את חבר החובבנים השלטוני, כאיזה מואזין אדוק וחשוך ואת קרי כנצר תימהוני של "ברית שלום" המנוחה. נוכח השינויים המתחוללים מתחת לאף הגיאו-פוליטי, הולך ומתברר כי הדואגים הגדולים לנצח ישראל הם עב"מים מהסוג השחצני ביותר ואולי אולי סילוקה של וויאג'ר 1 תסייע לקו ההסברה שהדמוקרציה היחידה במזרח התיכון משתוקקת לשלום בתאווה שאיננה פחותה מזו של דויד ליונתן, אלא שאין צד שני, ובכלל המונח הגס הזה נמצא כבר בחסות האל ובידיו ההחלטה האם להחזירו למערכת השמש.

סביר להניח כי לו יצאה וייא'גר 1 לדרכה בעשור האחרון, היו מופעלים לחצים בצינורות המקובלים לשלוף מבטן הגשושית את המונח שלום ולהטמין במקומו אלמנטים מועדפים הרבה יותר כמו דגל הלאום הכחול-לבן שהוחרם על ידי עדת המתנחלים והמתנחלות-קני צרעות וצרות, או אולי את שירי מי האפסים הפטריוטים של נ. שמר, או כמה תווים מנוגנים על ידי הפסנתרן מבניני אקירוב, הקיבוצניק לשעבר, הוד מעלתו "אין פרטנר" שהפך עם רדתו מהמטוס בשובו מקמפ-דיוויד למדליק משואת השנאת לשמאל ולשלום, אליו הצטרפה הדודה מכפר סבא שהפכה ליו"ר מפלגת העבודה וליקירת הח-חה-חה-לוצים שמעבר לקו הירוק. ואם נאס"א הייתה ממתינה שנים נוספות, אפשר שראשי הווילה בג'ונגל המזרח התיכוני היו תובעים לשאת גם את תמונת הלאומן מדושן העונג מרעננה. הלה נשמע ונראה כמו רסיס שהוצא מתחת של חמור שנקלע במרכז המושבה לשעבר לקרב בין אקדוחנים שפרצו מבית הקולנוע המערבוני "צוק אור" עליו השלום.

עם זאת, יבואו מדעני נאס"א על הברכה משום שהותירו במקומה את עטיפת השוקולד פרה תוצרת חברת "עלית", אחד מהמסמלים היותר מובהקים של שנות החמישים. מטעם זה הושק בשנת 1934 בפלסטינה-א"י ונקרא שמנונית. מאחר והמונח לא קידם את המכירות הדרושות, הוחלט בחברה, שנתיים לאחר הכרזת העצמאות הבן-גוריונית, לשנות את כותרת המוצר לשוקולד פרה על שם הפרה המתנוססת בטיקטה.

באתר החברה מצוין כי מבנה טבלת השוקולד ייחודי בעולם בכך שבמרכז הטבלה מצויה קובייה גדולה וסביבה קוביות קטנות, וזאת בניגוד למקובל אצל יצרני השוקולד בעולם. הפרה החביבה, לה פרצוף של נשיא ברית המועצות המנוח, לאוניד ברז'נייב, הייתה חלק מעולם האותות והסמלים של אותו עשור של צנע, עליבות ומעברות, עשור בו למרות הכול והקשיים הפיזיים, החומריים והנפשיים, נשבה רוח אופטימית שאיננה עוד.

ללא הסדר עם העם הפלסטיני המוכה והמושפל, גם השלום המר והקודר עם מצרים וירדן יקרוס בסופו של דבר, ויקום יורש עצר לסאלח א-דין האיובי ולביברס הממלוכי שיעיף לכול הרוחות והתפילות את הישות הציונית-יהודית-צלבנית.

ואולי אולי וויאג'ר 1 תעשה סיבוב פרסה ותשיב את המציאה ששמה שלום/הסדר למציאות המקומית כך שצבא ההגנה להתקפה ייקח חלק בסוכנות החלל הישראלית במקום לשמש, בצוותא עם צבאות אחרים, כסוכנות החללים המקומיים והאזוריים.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. ק.א. הגיב:

    למען יראו ויראו שם בשביל החלב. זו חללית שלנו וקוראים לה אוי ואבוייג'ר.
    על הדיסק המוזהב הטריק הרגיל: היד מושטת לשלום.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים