הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בנובמבר, 2013 6 תגובות

הכלכלן וחבר הפורום הדמוקרטי הסורי, סמיר עיטה, שוחח עם כתב העיתון הצרפתי "הומניטה" על המצב במולדתו ועל מצב האופוזיציה למשטרו של בשאר אסד. עיטה משמש גם כעורך של המהדורה בשפה הערבית של הירחון "לה מונד דיפלומטיק".

ש. מהי בדיוק כיום ה"אופוזיציה הסורית"?

ת. זו שאלה טובה. קודם כל, כי הקבוצה הגדולה באופוזיציה, הקואליציה הלאומית הסורית, מפוגלת ומסוכסכת בינה לבין עצמה. היא הסכימה להגיע לשיחות שיתקיימו בז'נבה וכך היא הפכה את עצמה לשלטון. כאילו היא השולטת באזורים מסוימים של סוריה. וזה לא המצב. היא דווקא האופוזיציה באזורים ה"משוחררים" כביכול. קיימת גם ועדת התיאום הלאומית למען השינוי הדמוקרטי. היא נחלשה אבל יש לה תמיכה מסוימת בתוך סוריה בין אלה המסרבים לתמוך במשטרו של אסד או בקואליציה הלאומית. קיימים גם קבוצות נוספת כמו פורום הדמוקרטיה, שאינו שייך לקואליציה או לוועדת התיאום. ישנו גם הוועד העליון הכורדי, שבחלקו תומך בקואליציה ובחלקו בוועדת התיאום. המצב הוא מורכב ומסובך. לדוגמא: אסד הדיח בסוף אוקטובר את סגן ראש-הממשלה, קָדְרִי גָ'מִיל, משום שיצא לחוץ-לארץ בלי אישור לדון עם דיפלומט אמריקאי במאמצים ליישוב המשבר בסוריה. על פי דיווחים בתקשורת, ג'מיל נפגש בז'נווה עם שגרירהּ לשעבר של ארצות הברית בסוריה, רוברט פורד. הפגישה עסקה בהכנות לוועידה הבין-לאומית המתוכננת בז'נבה בחודש הבא. ג'מיל הקים את מפלגת האופוזיציה "רצון העם" ולקח חלק פעיל בהפגנות הלא-אלימות נגד המשטר במארס 2011 ומאוחר יותר אסד מינה אותו לתפקיד סגן ראש-הממשלה.

syria-samiritaסמיר עיטה (צילום: הומניטה)

ש. המצב הפוליטי בסוריה הגיע למבוי סתום והלחימה, בה רבבות אזרחים מצאו את מותם, מתעצמת. האם צריך לקוות שארה"ב ורוסיה יסדירו את העניינים?

ת. ארה"ב ורוסיה, יחד עם שחקנים בינלאומיים נוספים, משחקים תפקיד מרכזי בהמשך מלחמת האזרחים. אבל קיימים גם שחקנים אזוריים ולהם תפקיד לא מבוטל בהמשך הלחימה. המלחמה בסוריה הפכה למלחמה עבור אינטרסים זרים. אלה אינטרסים שונים, גם בין המדינות התומכות באופוזיציה המזוינת.

ש. האם לנסיעתו לישראל של נשיא צרפת פרנסואה הולנד ולהמשך ההתקרבות הצרפתית לישראל יש השלכות על המצב בסוריה?

ת. עמדותיהן של צרפת וישראל מתקרבות מזה זמן רב – גם בשטח הצבאי. ראשי הממשל בצרפת, למשל, מסרבים להצטרף ליוזמה האירופאית בדבר חרם תוצרת ההתנחלויות בשטחים הפלסטינים הכבושים. אך מעבר לשאלת הכיבוש, צרפת בחרה את ישראל ואת ערב הסעודית כבנות בריתה במזרח התיכון. כך, שצרפת מתייצבת מאחורי ישראל בהתנגדותה להסדר עם איראן בשאלת הגרעין. אך יהיה קשה עד מאוד להגיע להסדר בסוריה ללא הסכמת סעודיה ואיראן. ישראל אינה מעוניינת כלל להסדר כלשהו בסוריה. הסדר בסוריה עשוי להשיב את הזרקורים לשאלה הפלסטינית. לצערי, הפלסטינים אף הם משלמים מחיר כבד בעקבות המלחמה בסוריה שיש הרוצים להופכה לסכסוך בין שיעים לסונים או בין סעודיה ולאיראן.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. ע.ג. הגיב:

  או, עכשיו אנחנו יודעים מי אשם. בטח שישראל. איך חשבנו אחרת בכלל. הרי ברור שאם לא תהיה ישראל מיד ישלוט משטר נאור של צדק ואהבה בכל העולם. כמו בעזה למשל או באיראן או ברוסיה.

  • ק.א. הגיב:

   האם אפשר להבין שאתה מוכן לוותר על החזקת העולם בביצים ואיום בארמגדון כשיטת עבודה מאפיונרית?
   אם השיטה הזו תיפסק בוודאי לא תופיע לה מיד אידיליה אבל זה אינו תירוץ למה יש להמשיך באותה הסיסטמה. אין מישטרים נאורים כי מישטר מעצם הגדרתו הוא בעייתי. אבל המישטר הנוכחי הוא קרימינלי במיוחד. למישטר ראוי שיהיה הכוח המינימלי הנחוץ למילוי תפקידו.

   • דינו הגיב:

    אדוני יכול כבר להתעורר ולהתנער אמירות (הכמעט אנטישמיות) בנוגע ל"החזקת העולם בביצים ואיום בארמגדון". העובדות מראות שישראל נכשלה בשתי הפעמים האחרונות בהן ניסתה להשפיע על מהלך משמעותי הנוגע לאיראן או סוריה, ולא זכור לי מתי לאחרונה איימה ישראל בארמגדון.

    "משטר הוא מעצם הגדרתו הוא בעייתי"?
    אני רק תוהה אם אתה חש כך לגבי המשטרים הנוכחיים באיראן, סוריה , רוסיה וצפון-קוריאה.
    כל אלה, אגב, קרימינלים הרבה יותר מהמשטר בישראל.

    • ק.א. הגיב:

     אינני מזהה (כפי שצריך היה להיות ידוע לך, דינו) את ישראל והאימפריה המוטרפת השואפת לדומינציה טוטאלית (שישראל הרשמית התמזגה בה) עם היהודים או היהדות. צורת התנהלות כזו (ואחרות) לאורך זמן משחיתה את כל הנוגעים בזה, יהודים ושאינם יהודים, ללא אבחנה. אני לא ממש מצפה להתנצלות כנה ממי שלא הבין זאת מראש אבל אולי, מי יודע.

 2. עלי הגיב:

  יש במאמר הסתרה של הפשע אשר ביצע אסד כאשר השתמש בגז עצבים כנגד האוכלוסיה האזרחית
  בנוסף המאמר מסתיר את איומי ההשמדה של המשטר הנאצי האירני כנגד ישראל
  מי שמגן על הפושעים אינו ראוי לדבר על שלום או מוסר

 3. באוזני נשמע הדובר כאחד העורכים של בטאון מק"י בערבית הגיב:

  התומך ב'משטר המתקדם' של אסד נגד המזימות של האוייב הציוני והאמריקאי, כשלכך נוספת עכשיו גם צרפת.

  איך שתנסו בחלקת לשון לסובב את הדברים ולהשמיע אותם כל פעם מפיו של דובר אחר, התוצאה היא אחת: תמיכה במשטר הפאשיסטי הרצחני של הבעת' בסוריה בראשות רב-הטבחים אסד, רוצח העם הסורי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים