הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 בדצמבר, 2013 אין תגובות

ועדת אלאלוף שמינה שר הרווחה ל"מלחמה בעוני" התכנסה בשבוע שעבר. זו לא הוועדה הראשונה שממנה מדינת ישראל לעסוק בנושא, ב-2005 מונתה ועדת בכר, ב-2007 מונתה ועדת טרכטנברג, ההמלצות שלהם לא יושמו ובמדינת ישראל מספר העניים גדל והולך. זו לא טעות, זו מדיניות. בעשר השנים האחרונות אני רואה את ההתנהלות של מדינת ישראל בהקשר של אנשים החיים בעוני, תוצאות המדיניות הן הגדלת מספר העניים. גם בתקציב האחרון שעבר, כאשר קוצצו קצבאות הילדים הובטח לציבור הישראלי כי משפחות החיות בעוני "יקבלו פיצוי" מהמדינה דרך הקצאת תקציב לביטחון תזונתי. קצבאות הילדים קוצצו אך שום תוכנית שאמורה לסייע למשפחות לא הופעלה עד כה.

kindergarden

מסרבים להצעות הפורום למאבק בעוני

והנה, שר  רווחה חדש – וועדה חדשה. במקביל לוועדה החדשה הגיש ביטוח לאומי המלצות לתוכנית למלחמה בעוני והציג אותה בכנס שדרות. שר הרווחה הכריז בתקשורת כי דיוני הוועדה יהיו פתוחים לקהל הרחב. נציגי השר סרבו להצעת "הפורום למאבק בעוני" להכליל אנשים החיים בעוני בוועדה, אך הובטח כי אנשים החיים בעוני יוכלו להשקיף, ואולי אף לדבר בפני הוועדה. והנה הגיע הרגע לפרוע את השטר – מחר מתכנסת הוועדה לדיון הראשון שלה, שאמור היה להיות פומבי. בשום מקום באתר משרד הרווחה לא מפורסם שהוועדה מתכנסת, מקום הכינוס או שעותיו. נראה כי אין בסיס להבטחות השר. אנשים החיים בעוני ואחרים שאינם חברי וועדה יתקשו מאוד לעקוב אחר דיוניה. בעשר השנים האחרונות למדתי שאנשים החיים בעוני חייבים להיות חלק מכל שיח וניסיון לצמצם את מספר העניים בישראל, זוהי גם הטענה של תנועת העולם הרביעי. בוועדה הזו אין שום ייצוג לקול של אנשים החיים בעוני, והם מודרים מהשיח סביב גורלם.

האיום החברתי מול האיום הביטחוני

אני לא אופטימית לגבי סיכוייה ההצלחה של ועדת אלאלוף, אני מניחה שיימצא האיום הביטחוני שידחק הצידה את ההשקעה בצד החברתי. אך יותר מזה – וועדה שאין בה קול לאנשים החיים בעוני, לא תדע לבנות תוכנית שתסייע לאוכלוסיות להם היא מתיימרת לעזור. אם הייתי יכולה להשפיע על עבודת הוועדה – הייתי מציעה להם לתת לאקדמאים להגיש את כל הניירות שהם יודעים לכתוב היטב, ולצאת לסדרת שימועים ברחבי ישראל, ובשימועים אלו להזמין אנשים החיים בעוני לספר על הקשיים בהם הם נתקלים בדרך לשפר את מצבם, ומה הם חושבים שיעזור. אין לי ספק ששילוב בין הידע של האנשים החיים בעוני לבין האקדמיה – תוכל מדינת ישראל לשנות את מצבה הכלכלי חברתי. יש לי ספק רב האם מדינת ישראל רוצה לשנות את המצב הקיים.

  • הרב עידית לב היא פעילה ב"שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם"
תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים