הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בדצמבר, 2013 4 תגובות

שלשום נודע כי נלסון מנדלה נפטר.  זהו רגע מעציב לעולם, ולי אישית, שבוודאי קוראי הגדה השמאלית מבינים את עוצמתו. נלסון מנדלה משתייך לאותו מיעוט אנשים שניתן לומר עליהם שהיו יחידים בדורם. לא רק בשל מאבקו לשחרור בני עמו השחורים מדיכוי האפרטהייד הנוראי, תוך הקרבה אישית עצומה. אלא בגלל האופן בו הוביל מאבק שהתאפיין במאמץ לדעת את האויב, החל מלימוד אפריקאנס – שפת הלבנים, ועד הפיכתו לאוהד קבוצת הראגבי הלאומית – סמל קולוניאליסטי מובהק. עדות להצלחת דרכו היא הדרך שהטווה לסיום האפרטהייד, לא בשפיכות דמים אינסופית אלא באיחוד והשלמה. התובנה של מנדלה, שדרך חשיפת האמת הנוראית של דיכוי אלים בן עשרות – אולי מאות – שנים תוביל למחילה, גישור, ושלום. המוכנות להושיט יד לבן ברית לבן מהסס, כדי לסתום את הגולל על פרק אחד בהיסטוריה של דר. אפריקה, ולפתוח דף חדש – דף של מדינת כל אזרחיה.

Frederik_de_Klerk_with_Nelson_Mandelaנלסון מנדלה לוחץ את ידו של דה-קלרק, הנשיא האחרון של תקופת האפרטהייד, דאבוס 1992 (מקור)

מרטין לותר קינג אמר שאדם נמדד לא בהתנהגותו ברגעים של נוחות אלא בעמדותיו והתנהגותו בזמנים של סכסוך ואתגר. מנדלה, שבילה 27 שנים בכלא, יהיה לעד מופת למנהיג שהוביל את עמו לשלום, בדרך פוליטית, בהירה, המחליפה את הכעס בסליחה.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. א.קורא הגיב:

  חבל מאד מאד שהרשימה היא כה קצרה.

 2. ‎הגיג מ-GIG הגיב:

  הסוציאל-ליסטים שלנו – מגולדה, דרך שמעון פרס ועד רבין – היו ספקי הנשק הגרעיני של האפרטהייד (וסיפקו גם טילי "יריחו" לשאת את הפצצות). כאלה הם ה"סוציאל-ליסטים". ה"סוציאל-ליסט" הצרפתי גי מולה סיפק לישראל את הכור שמייצר את "גרעיני דימונה" (בתמורה להשתתפות "צבא ההגנה לישראל" במלחמה הקולוניאל-ליסטית של 1956, שנועדה להחזיר לאימפריה הצרפתית והבריטית את השליטה בתעלת סואץ). כשבשנת 1987 ראיינתי את רה"מ יצחק רבין בתערוכה האווירית בלה-בורז'ה, הבטיח רבין למצלמה ולמיקרופון ש"הממשלה החליטה ששום הסכם ח ד ש לא ייחתם עם דרום אפריקה בתחום ההגנה". אלא שההסכם "הישן" הענקי היה בתוקף, ועליו חתם "שר הביטחון" שמעון פרס עם "שר ההגנה" של האפרטהייד. כולם יכולים לראות את ההסכם באתר theguardian.com/world/2010/may/23/israel-south-africa-nuclear-weapons והיום פרס מכהן בתפקיד המסביר הלאומ(נ)י ואומר על מנדלה ש"העולם איבד מנהיג בעל שיעור קומה עצום ששינה את נתיב ההיסטוריה". פרס שכח שהיה ספק הגרעינים למשטר האפרטהייד. שמעון פעל אז כדי לעצור את התמוטטות משטר האפרטהייד, ולזיין אותו בנשק אימים (למרות האמברגו שהטילה מוע"הב)

  • ישראברוך הגיב:

   אם שימון לא היה פועל כפי שפעל אז די בטוח שיהודי אחר היה עושה זאת במקומו.
   מחרחרי מלחמה (או "ליסטים") מקצועיים הרי שרצו, ושורצים, אצלינו למכביר.

 3. ‎הגיג מ-GIG הגיב:

  ישראברוך צודק. זה באמת אחד משורשי הבעייה.
  אין לנו "מנדלה יהודי", ואפילו לא דה-גול משלנו, אבל מחרחרי מלחמה (או "ליסטים") מקצועיים שורצים, אצלנו למכביר. אך אילו באמת רצה הבית השחור-לבן לעזור הוא היה לוחץ על "החבר ביבי" (כך קרא אובמיהו לנתניהו ביום שהוא המריא ליוהנסבורג) והיה מודיע על ביטול משלוחי הנשק החינמוני לישראל … עד שזו לא תיסוג מהשטחים הכבושים. יש עוד בעיה קטנה — שאין שמאל בישראל – לכן אין שלום בישראל — פרט לחד"ש ומרצ שרוצות שלום, שיוויון ודמוקרטיה. היום כותב המתנחבל ישראל הראל ומודה "אין ספק: הלחץ על ישראל הולך ומתהדק, ומרחב התמרון שלה הולך ומצטמצם". אז יש תקווה שבקרוב יפנה ישראל הראל את הבית שבנו לו על אשמת פלסטין — ועפרה תיקרא "סילוואד אל ג'דיד" – סילוואד החדשה, בה ישוכנו פליטים פלסטינים, כמו ב"אברהם הבינו" והשוק הסיטנואי של חברון יחזור לפעול, כבימים ימימה. שיקום ההריסות יחל, וישראל שתרצה לחזור להיות אחת ממדינות העולם השפוי – תידרש לעזור. ואז גם "גבעתי" ו"גולני" לא יידרשו עוד להגן ולמגן התנחבלויות… בקיצור יבוא קץ לסכסוך — יהיה שלום.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים