הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בינואר, 2014 2 תגובות

חידה: היכן בעולם נמצא כפר קטן שעורק תחבורה מרכזי חוצה אותו? בהיעדר תמרורים ומעברי חצייה נוסעים דרכו מאות נהגים במהירות מופרזת. התוצאה – הרוגים ופצועים רבים מבין התושבים. סביר כמובן להניח שהכפר ממוקם באחת מהמדינות הנחשלות  בעולם השלישי. אבל – הפתעה: הכפר, פונדוק שמו, נמצא במרחק נסיעה של כשעה מתל אביב. ידוע, ישראל היא מדינת היי-טק מפותחת ביותר מבין המדינות המערביות המפותחות ביותר. אז איך זה שמפגע תחבורתי כזה מתרחש בתחומה?

kalandia-traumaמעבר פצוע במחסום קלנדיה (צילום: מחסום-וואצ')

איתרע מזלו של הכפר הקטן, והוא ממוקם במרכז הגדה המערבית שנכבשה במלחמת ששת הימים. ישראל מחויבת אומנם לאמנת ז'נבה מכוח חברותה באו"ם, אבל אינה מכבדת סעיף באמנה זו המתייחס לחובות מדינה כובשת כלפי תושבי השטח הכבוש (שהרי לתפישת השלטון הישראלי הגדה אינה שטח כבוש אלא "משוחרר"). לכן היא מרשה לעצמה להימנע מטיפול בבעיות בשטחים הכבושים שאינן באינטרס שלה.

מה בדיוק קורה בפונדוק?

הרחוב הראשי בכפר הקטן, מרכז החיים שלו, משמש גם כמרכז קניות ועסקים לכפרים הסמוכים ולמתנחלים מהסביבה, שמגיעים לקנות כאן מצרכים ושירותים בזול. לאורך הרחוב הצר עובר כביש 55 – עורק תחבורה דו סטרי ומרכזי בגדה לפלסטינים וישראלים כאחד. בהיעדר תמרורים להסדרת התנועה, כלי הרכב נוסעים בו במהירות גבוהה מאוד. לאורך "כביש המוות" כפי שקוראים לו המקומיים, אין שלטים להגבלת מהירות, אין מעברי חצייה, אין פסי האטה, אין שוליים. הולכי רגל, בהם ילדי גן ובית ספר, המנסים לחצות את הכביש מסתכנים בנפשם. התוצאה – תאונות דרכים קטלניות: ארבעה מתושבי הכפר נהרגו. למעלה מ-20 נפצעו וביניהם נשארו נכים לכל חייהם. רק לאחרונה נפצע קשה אדם קשיש שנפטר בבית חולים מפצעיו. ילד בן עשר מאושפז כבר מספר חודשים בביה"ח בילינסון כשהוא מחוסר הכרה.

אז מה הבעיה להתקין תמרורים בכפר לפיקוח על התנועה ובכך לעצור את מעגל הדמים?  יש בעיה: היות והכפר הפלסטיני נמצא בשטח C (בשליטה מלאה של מדינת ישראל), הרשות הפלסטינית מנועה מלפעול בו. למדינת ישראל יש בגדה שני גופים – משטרת התנועה של ש"י והמינהל האזרחי והם  האמורים לטפל בבעיות כאלו. הגיוני להניח שמי שאמורים לדאוג לשלומם ולרווחתם של כלל התושבים בגדה, ידאגו גם להתקנת תמרורים בכפר הפלסטיני, כשם שהם דואגים להתקנתם בהתנחלויות. אז זהו, שלא. פניות חוזרות ונשנות מצד מועצת הכפר לגופים הללו נענו בשלילה. פנייה של מחסוםwatch למינהל האזרחי נענתה בתשובה: "כמובן שהיו תמרורים, אלא שהם נעקרו ע"י גונבי מתכות". מועצת הכפר דוחה טענה זו בכל תוקף.  בצר להם החליטו תושבי הכפר, החיים  בדוחק, לערוך מגבית ולממן בעצמם את התקנת אמצעי הבטיחות.  אבל לשם כך נחוץ אישור של הרשויות, והוא אינו מגיע.

אבל, אם יום אחד ייפגע בתאונה בכביש המוות לא פלסטיני אלא מתנחל יהודי, צפוי התרחיש הבא: נערי הגבעות החמושים יזרמו מיד לכפר לגבות "תג מחיר" ואין לדעת איזה מחיר דמים ייגבה אז מתושבי הכפר "האשמים" ואיזו שרשרת נקם תתרחש שם. האם באמת מתבקש אירוע טראגי שכזה כדי שנציגי השלטון הכובש יואילו להעניק לכפר את האישור המיוחל לצורך התקנת התמרורים?

 • נעמי בנצור היא פעילה בארגון מחסום-וואצ'.
תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. המצטט הגיב:

  כתב האיש החכם איציק לאור: "התקוות לפתרון בסיבוב הנוכחי מניחות שהפלסטינים ייכנעו, ונציגיהם יכפו על עמם את התכתיבים האמריקאיים, אחרת יואשמו בהכשלת השיחות, ואז לא יוכלו לגמול לנו בנזק הכי נורא שמותר להם לגרום: לפנות למוסדות הבינלאומיים, כדי שיזעמו בתורם על ישראל. איזה קולוניאליזם התמוטט כתוצאה מזעם בינלאומי?
  הפלסטינים ויתרו על שלושה רבעים מהארץ, וישראל מסרבת לוותר על הרבע הנותר. בספקטרום הצר, בין ציפי לבני לנפתלי בנט, מתווכחים רק על עוד כמה נתחים יילקחו מתוך הרבע שנשאר להם.
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2208269
  האדון גם מייצר "שיח נגדי", ביחד עם הטלוויזיה שלו: נושאים שעל פיהם צריכים הפלסטינים להוכיח את "רצינות כוונותיהם" ו"את כנותם". פעם דורשים מהם להכיר ביהדות המדינה, דרישה שלא הוצגה לשום מדינה בעולם, למחרת מגיע לקט על "הסתה": כלומר, העם הפלסטיני החי את חורבנו המתמשך כבר עשרות שנים, אין לו הרשות לדבר על החורבן הזה, מבחינת המדינה שהפכה בעצמה את קיטש האבל לנושא היחיד של תרבותה.
  כך מוחקת ישראל יום יום את הקול הפלסטיני.

 2. זה לא רק הכביש, זה הדרך הגיב:

  זה לא רק הכביש, זו הדרך שבה בחרו מנהיגי הציונות ללכת. מדינת ישראל הפנתה עורף למוסר היהודי, ועתה היא דורשת מ"הידידה הגדולה" (ארצות הברית של אמריקה) לתמוך בדרישתה שהעולם הערבי, (שאותו פילגה ל"מאגרב" ול"שארק" –מערב ומזרח– ובו נעצה את עצמה כיחצנית של האימפריאליזם) יכיר בה "כמדינה יהודית"… ואם תרצו הרי שיא הגיחוך הוא ששר החוץ אמריקאי, שגדל כקתולי ("בעל שורשים יהודיים") לוחץ על הקורבנות (הפלסטיניים) של הדיכוי הציוני להכיר במדינה שהפנתה עורף למוסר האנושי שמקורו ביהדות — וממשיכה לחטוא נגד החוק הבינלאומי — להכיר בפושעים נגד המוסר היהודי כבעלי "המדינה היהודית".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים