הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 בינואר, 2014 4 תגובות

ערוץ 10 דיווח שהוא או-טו-טו חוזר בראש מפלגה חדשה. ערוץ 2 ציטט סקר שמצא שהוא שווה 10% בבחירות לכנסת, אם וכאשר. העיתונים כבר מפמפמים את שמו בבורסת השמות ליורשי נתניהו. ואילו הוא עצמו? בינתיים הוא בפוזיציה מעין אקדמאית כיו"ר המרכז לרפורמות במכללה בנתניה. לג'וב הזה הוא הגיע, מן הסתם, בעקבות הצלחתו כשר תקשורת בתקופה שבה מחירי השימוש בטלפונים, במיוחד בניידים, ירדו בשיעור ניכר. "כולנו כחלונים", אמר באותם ימים הביג בוס בנימין נתניהו באחד מכנסי המפלגה שלו. משה כחלון, מאז גם חביב התקשורת, כנראה מאמין במה שאומרים וכותבים עליו ומכאן תכניתו ללכת סולו בפוליטיקה ולהיות הלפיד של הימין. שיהיה.

kahlonמשה כחלון

בינתיים הוא עסוק בנאומים. לא מכבר נאם על שוק הדיור וכראוי ליו"ר של מרכז לרפורמות מצא בקלות את השיטה שתביא להורדת מחירי הדירות: "אם המדינה כל כך רוצה להפחית מחירים, שתבטל את המע"מ על דירה יד ראשונה. בדקה היא תוריד את מחירי הדיור ב-18%". אמר המיניסטר לשעבר ואולי לשעתיד וטעה בגדול.

המהפך בתקשורת

לפני ההסבר מדוע הוא טעה. חזרה קצרה לעברו המיניסטריאלי. אתחיל עם זה שתפקידו של כחלון בהורדת מחירי הסלולר היה שולי. תרומתו לעניין הייתה החובה שהטיל על בעלי תשתית טלפונית למכור את השימוש בשירותי התשתית שלהם למתחרים. אם כחלון היה שר תקשורת לפני עשור הוראה שכזו לא הייתה מזיזה את המחיר באגורה. ההוראה צלחה רק בגלל שני שינויים טכנולוגיים. האחד, הוא היכולת לצופף שימושים ברשת סלולרית קיימת, כלומר היכולת להכיל יותר פעולות – שיחות, גלישה, סמס – על רשת נתונה. זו קפיצה טכנולוגית שבאחת יצרה "אבטלה" בתשתית הסלולר. על  אותה תשתית אפשר לייצר יותר קווים, שיחות, גלישות ושאר שימושים וזה מה שאיפשר לבעלי התשתית למכור למתחרים את השימוש בחלק ממנה. השני, במקביל לתשתית אירע שינוי טכנולוגי משמעותי במכשירי הקצה – הטלפונים שאנחנו מחזיקים ביד. אלה הפכו למעשה למחשבים ניידים קטנים. היום מכשירים מסוג אייפון 5, סמסונג 4 ודומיהם עושים כל מה שטבלט עושה ובתוספת של שימוש במכשיר כטלפון שמאפשר גלישה באינטרנט גם במקומות שבהם אין רשת  wi-fi.

המהפך ברווחה

כחלון, על כן, לא ממש אחראי לנפילה במחירים. אפשר ללמוד על זה משני היבטים נוספים. הראשון, בינואר 2011 מונה כחלון לשר רווחה במקומו של בוז'י הרצוג שמפלגתו פרשה מהקואליציה. שנתיים בתפקיד ולא נודע כי כחלון  בא אל קרבו. כמו קודמו הוא לא עשה דבר של ממש. רק חימם את הכסא. כל היזמות לכאורה שגילה במשרד התקשורת התפוגגה.

יותר מעניין היה שהוא לא הציע לבטל את המע"מ על, נניח, מוצרי יסוד. או על בתי הורים לקשישים. תתארו לעצמכם מה היה קורה למחירים של בתי אבות אם הממשלה הייתה מבטלת את המע"מ עליהם. לא רק שכחלון לא הוריד את המע"מ, הוא אפילו לא הציע את הרעיון האווילי הזה. אבל עכשיו, עם תכניות לחזרה לפוליטיקה הוא תקע את הנאד הזה.

נאד?

אתחיל עם זה שאניח, כמו כחלון, שאם יבטלו את המע"מ על דירה "יד ראשונה" מחירה יפחת באחת ב – 18%. איך זה ישפיע על מחירי הדירות? דירות חדשות מהוות נתח זעיר מכלל הדירות הנסחרות בשוק. אבל נניח – רק לשם המשחק – שהן מהוות עשירית. בהנחה ששום דבר אחר לא קורה הרי שמחירי הדירות כולן יוזלו ב – 1.8% ולא ב – 18% כטענת המיניסטר לשעבר. אבל גם זה לא יקרה. כי אם אכן הדירות החדשות יוזלו, תהיה נהירה לדירות האלה שהן יקרות יחסית. הקבלנים  לא מטומטמים ומול הביקוש הגואה הם לא יתנו להפחתת המע"מ להפריע להם בשמירה על המחיר לצרכן.

בין העלות והמחיר

מר כחלון לא מבין איך זה עובד. הוא מניח שמחירים נקבעים על ידי עלויות. ואם עלות המע"מ תופחת, מחיר הדירה יפחת. ההנחה מוטעית לחלוטין. בשנים האחרונות הופחת תחילה והועלה אחר כך שיעור המע"מ. זה לא הזיז את מדד המחירים לצרכן. התנודות במחיר העגבניות (שם אין בכלל מע"מ) גדולות בהרבה משיעור המס הזה. מילא עגבניה, זה קורה גם בקישוא. ואל תגידו שירקות הם עונתיים. כבר שנים שהם כבר לא כאלה.

בעל באסטה, חנות מכולת, ספק אינטרנט – כל ספק שהוא – מוכר במחיר המרבי שהוא יכול להשיג. והמחיר הזה אינו  תלוי בעלויות. לפעמים המחיר הוא  אפילו מתחת לעלות ולרוב הוא מעל לעלות. מחיר העוף ששופרסל מוכר שונה בין החנות בירושלים לבין החנות במודיעין כמו גם בין הרשת הכללית, לבין הרשת החרדית.  מי שיעבור עתה לספק השרות הסלולרי youphone ישלם  פחות מ – 50 שקל לחודש לשנה בעת שפלאפון גובה 78 שקלים על שרות דומה וסלקום עוד הרבה יותר. שום עלות ושום ציפורים.

אפשר אחרת

אם רוצים באמת לרסן את מחירי הדירות יש דרך פשוטה: להטיל מס על כל מי שרוכש דירה להוציא אלה שקונים דירה ראשונה. בכך יסולקו מהשוק ה"משקיעים" בדירות לשם עשיית רווח. כמו כן צריך למנוע מהבנקים מלתת משכנתאות לכל מי שחייב במס החדש הזה – לפחות עד שהמחירים יפסיקו לעלות. אבל את מה שראוי ומה שיועיל כחלון לא מציע. מה שהוא כן מציע, בתנאי הביקוש הקיימים, הוא להגדיל עוד יותר את הביקוש לדירות חדשות ובכך לייקר את הדירות. אבל הנוסחה "ביטול המע"מ" נשמעת טוב – דמגוגית ככל שתהיה.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  ה"פתרון הפשוט" של עשת מגוחך לא פחות מזה של כחלון. ראשית, עשת מניח שהטלת מס בשיעור תסלק באופן מוחלט את ה"משקיעים" למיניהם ושהירידה בביקוש לא תגרור בעקבותיה גם ירידה בהיצע. אלו שתי הנחות שמעולם לא התקיימו במציאות.

  נדל"ן מעולם לא היה "השקעה" מועדפת על ההון הפיננסי והנהירה לשם בשנים האחרונות היא תוצאה של הריבית הנמוכה שמשמשת כמצע לגידול בועות. כל עוד הריבית תישאר אפסית, מחירי הדיור לא ירדו.

 2. לא האל-מכייס אותנו! הגיב:

  קביעת מזוזה על משקופי דירות חדשות זה לא דבר יקר… גם הבנייה עצמה אינה יקרה יותר מאשר הבנייה בארצות הקור, שם נדרש בידוד טרמי יקר. ושם מחירי הדירות זולים בהרבה מאשר כאן. אז מדוע הדיור בישראל כה יקר? הרי רוב הקרקע נשדד ב-1948 ונמכר בזול ע"י "האפוטרופוס לנכסי נפקדים" (של הפלסטינים שגורשו בנאכבה), וגם הפיכת המוסד הזה ל"מנהל מקרקעי ישראל" לא ייקר בהרבה את מחיר הקרקע. אז צודק גדעון עשת: המדינה נתנה בידי הספקולנטים מנגנון שמאפשר להם להתעשר ע"ח כל מי שנזקק לדיור. מסתבר שאלמקייס טועה והנדל"ן הוא השקעה מועדפת להון גם בעת כשהריבית לא נמוכה, כעכשיו.

 3. צפור בודד הגיב:

  כחלון לא עשה דבר למען הצבור בנושא הסלולר, יחד עם ביבי הוא רק עזר להוריד רגולציה אמיתית כזו שתשמור על זכויות הצבור, בבואו לקבל שרותים מחברות הסלולר. בכך הפך את כולנו לשפוטים של חברות הסלולר, שפורקות כל עול ומשחקות בנו כבכדורי פינג פונג העפים ממחבטה של חברה אחת לרעותה. ובקשר לנדל"ן….הגיע הזמן שאנשים מימין ומשמאל בישראל יפנימו כבר:
  ההרפתקאה הציונית (לטוב ולרע), הינה בעיקרה הרפתקאת נדל"ן (כל זמן שהקפיטליזם שולט כאן).
  ומי יודע, אולי מתוך עלית מחירי הדירות בת"א ובישראל יעלו גם מחירי הדירות והמגרשים סביב לה. וכך נוכל לפתור בעית הנושא הדמוגרפי שלא לדבר על פצוי לפליטי הנאכבה.
  כלומר כל מי שימכור דונם בישראל יוכל במחירו לקנות מאה בסוריה או בירדן וכך גם כל מי שנגזל ממנו דונם: יקבל שווי מחירו נכון להיום בישראל.
  בטוחני גם, שמדינות ערב ישמחו למכור אדמה זולה המצויה בידם בשפע תמורת הזרמת הון מסיבי שרק תשרת כלכלותיהם. אבל, צריך בשביל זה שכל, מוסר, מתינות ופכחון מדתיות ולאומניות ומכל הצדדים….וכאן טמון הקטץ' כמובן. "הצדק הפואטי" קובע שלא מגיע לאוכלוסיות אכזריות ונבערות פתרון כפרס, אלא כעונש.

 4. מאיה הגיב:

  בעלים של הקרקע של המדינה הם אזרחי ישראל הקרקע הזו נקנתה בכספי יהודים בתחילת המאה ה 20 ובדם בנינו מאז 1948 וקצת קודם.
  על כן מגיע לנו לכל אזרח פעם בחיים קרקע לדירה ואזרח הוא כל אדם שקיבל תעודת זהות ממשרד הפנים ורשאי לבחור לכנסת ישראל.
  את הקרקע הזו יש לתת לכל אזרח ללא תנאי . תמורת כמובן עלות הבניה והפיתוח הסביבתי
  ואז מחירי הדירות ירדו והחברות המשכנות שקנו מצבורי קרקע לבניה יקבלו את כספם חזרה בתוספת ריבית .
  זה לא רעיון שלי
  בשנת 73 כך נהגה עריית תל אביב בשיתוף המנהל לגבי רמת אביב ג. ואנחנו קנינו דירה במאה אלף לירות שילמנו עשרת אלפים לירות מקדמה והשאר קיבלנו משכנתא. קראו לזה שיכון זוגות צעירים . רק צעד כזה ישנה את מחירי הדירות. ואלה שירצו לרכוש דירה נוספת ישלמו אגרות ומיסים שיגרמו להם לוותר על הדירה הנוספת =להשקעה ואת כספםישקיעו בשוק ההון שיהפוך להיות משתלם .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים