הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בינואר, 2014 תגובה 1

ועדת הבחירות העליונה במצרים הודיעה בשבת כי החוקה החדשה עברה ברוב מוחץ של 98.1%. על פי הנתונים הרשמיים 20 מיליון וחצי אזרחים הצביעו מתוך 52 מיליון בעלי זכות בחירה (38.6%). לשם השוואה, במשאל העם על החוקה לפני כשנה בעידן האחים המוסלמים יצאו להצביע רק 32.9%. החוקה הקודמת אושרה ברוב של 63.8 אחוזים.

egypt-Down_With_The_Military_Rule(Graffiti)גרפיטי בקהיר, 2011: "הלאה השלטון הצבאי" (מקור)

חאלד אל סייד נמנה עם מייסדי התנועה "חזית הדרך המהפכנית", אחת מתנועות השמאל הבודדות שקראה להצביע לאו במסגרת משאל העם לאישור החוקה החדשה שנערך בשבוע שעבר במצרים. התנועה הוקמה עם הפלת משטרו של מוחמד מורסי ביולי אשתקד. היא מתנגדת הן לאחרים המוסלמים והן לחונטה הצבאית שהגיעה לשלטון בעקבות המחאות ההמוניות נגד ממשל התנועה האסלאמית בראשות מורסי. התנועה מתנגדת לשלטון הצבא כי לדעתה הגנרלים שבו למשול כדי לחסל את שרדי המהפכה שהפילה את הנשיא הניאו-ליברלי חוסני מוברק. לדבריה, ראשי הצבא אינם מצדדים במטרותיה של המהפכה: לחם, חירות, צדק חברתי וכבוד לאומי. החוקה המוצעת, בעיני פעילי התנועה, היא לא יותר מכלי נוסף כדי לשמר את תפקיד הצבא בחברה המצרית ועל ההגמוניה של הפיקוד העליון על השלטון – כדי להמשיך בדרכם הכלכלית והחברתית של משטרי מוברק ומורסי. אל סייד שוחח במהלך ימי משאל העם עם כתב העיתון הצרפתי "הומניטה" בקהיר, האני חנא.

שאלה: מהי האווירה במצרים לקראת משאל העם?

תשובה: אין ספק – השתתפות תהיה גבוהה. הממשלה, תחנות הטלוויזיה ובעלי העסקים הגדולים הוציאו סכומי עתק כדי לשכנע את האזרחים לתמוך בחוקה החדשה באמצעות הקלפי. גם החוקה של האחים המוסלמים אושרה בקלפי ברוב גדול. מה שלא מנע ממיליוני אנשים לצאת לרחובות כדי להפיל את אותו שלטון שקידם את החוקה. לדעתי, גם סופה של החוקה הנוכחית יהיה דומה. זו החוקה של הצבא, של שרידי שלטונו של מוברק ובני הברית שלהם.

ש. מדוע אתה סבור שאין עתיד לחוקה החדשה?

ת. כי איננה טובה יותר מהחוקה של האחים המוסלמים. החוקה החדשה הופכת את הצבא למדינה בתוך המדינה, מתירה לשפוט אזרחים בבתי הדין הצבאיים ומעניקה זכויות יתר לאנשי העסקים על חשבון העניים והאזרחים בעלי הכנסות נמוכות.

ש. איך ניתן להסיק זאת מתוך החוקה?

ת. אתן לך שתי דוגמאות. על פי החוקה החדשה הוצאות הבריאות לא יעלו על 4% מתקציב המדינה. הוצאות החינוך יהיו נמוכות אף יותר: 3%. משאבים אלה מצומצמים בהרבה מהכספים המיועדים לסבסוד חברות האנרגיה והתעשיינים. החוקה החדשה אינה מבטיחה את זכות ההתארגנות ואת עצמאות האיגודים המקצועיים ואף אוסרת על קיום שביתות ומחאות עובדים. היא מעניקה סמכויות יתר לאיגודים הרשמיים. אותם האיגודים שבזמנו תמכו במוברק, לאחר מכן במורסי וכעת בשלטון החונטה.

ש. מה קרה במהלך הקמפיין שקדם לאישור החוקה?

ת. במצרים כמו במצרים. נעצרו רבים מאלה שפעלו נגד אישור החוקה. רק כאן, עוצרים את אלה שמציגים עמדה המאתגרת את דעת השלטון בעת מערכה שאמורה להיות דמוקרטית.

ש. קראתם להצביע לאו. מדוע לא הצטרפתם לאלה שקראו להימנע או להחרים את המשאל?

ת. כי אין קיצורי דרך. הלאו מסמל התנגדות פעילה לכל הסעיפים השליליים שבתוך החוקה, אך תוך קיום דיאלוג פורה עם האזרחים. הלאו מהווה אופציה פוליטית עקבית לאלה המסרבים לתמוך בממשיכי דרכם של מוברק ושל מורסי, או באנשי הצבא שבשלטון.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

 1. צפור בודד הגיב:

  אלף בית בסוציאליזם!! כל הכבוד לחלד אל סייד ול"חזית הדרך המהפכנית" !!!
  כל ילד בבנק"י ולא רק, צריך לדעת כי לבורגנות שתי משרתות מנומבזות: הדתניות והלאומניות.
  וע"כ, יש לצאת בחרי אף ממש, נגד שני גלויים פוליטיים מעוותים אלה. צבור המונע על בסיס רגשות לאומנים או דתיים פגניים, נוח למניפולציה ומאבד כל יכולת לעמוד כנגד שטיפת המוח המסחרית, ההתבהמות החברתית והבערות המואצלת עליו מכל זרועות השלטון הקפיט' ושופרות תעמולתו.
  אי לכך סוציאליסטיים אמיתיים בארץ ישראל, חייבים לצאת בכל יכולתם כנגד גלויי לאומניות ודתניזם פגני בכל חלקי ארצנו, בין אם הם יהודיים או מוסלמיים, בין אם הם "ישראליים", או "פלסטיניים".
  היות וישראל נבנתה בראשונה כחזון אינטרנציונל סוציאליסטי, שאמור לשמש כמקלט ליהודים ובית לפזורתם, יש לשמרה ככזו. אך מעבר לכך כל גורם שקורא לעצמו סוציאליסטי (למשל "השמאל העיקבי" בישראל) אך התומך בגילויי לאומניות ודתניות ובהתארגנותם הפוליטית בקרב ערביי ישראל השלמה, מאבד זכותו הראשונית להקרא סוציאליסטי. אין כאן הנחות.
  ע"כ ראוי לנו ללמוד מ"חזית הדרך המהפכנית" ולומר לא לכל גלויי הלאומניות והפגניזם הדת בארצנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים