הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בפברואר, 2014 8 תגובות

גדלתי בקבוץ גניגר על ערכים ברוח הציונות המתחדשת. עד היום ערכים אלה מדריכים אותי. באותה עת לא היה צורך במנהלת  שתנהל את הערכים.  בשביל אבי, איש העלייה השנייה, הציונות הייתה הקמת בית לעם היהודי. תרמנו בגאווה לקק"ל. חונכנו שצה"ל הוא צבא ההגנה לישראל. היום, כשאני מנסה לבחון מה נשאר מאותם ערכים, אני משפילה את עיני מבושה. הציונות כתנועה לא התייחסה לאוכלוסייה המקומית וניסתה לדחוק אותה. שמות הישובים גוירו, ג'ינג'ר הפכה לגניגר, נעלול לנהלל ועוד כהנה וכהנה.

machsom

צה"ל הפך מצבא ההגנה לצבא כיבוש (ואולי תמיד היה כזה), שבעיקר עוסק בשיטור ובפעולות ליליות בשטחים כנגד מבוקשים. באותן פעולות, הכוללות פריצה אלימה לבתים באישון לילה, הוא מייצר את המבוקשים הבאים.

קרן קיימת לישראל, שקנתה אדמות עבור יהודים בלבד, הורסת כיום את היישוב הבדואי אל-עראקיב, שהיה קיים טרם קום המדינה, במטרה להקים על אדמתו חוות בודדים ליהודים בלבד. לאחרונה קראנו שההסתדרות הציונית הקצתה 5,000 דונם אדמה פרטית פלסטינית למתנחלים בבקעת הירדן לצורכי חקלאות. האם זו משמעות המושג "צדק צדק תרדוף"? והנה, בימינו קמה לה ציונות חדשה ולה דרושה מִנהלת. הכספים שיוקצו למנהלת  ישמשו לפלישה לבתי ספר ממלכתיים כדי ללמד את הילדים להיות יהודים, יהדות ברוח הרבנים של נפתלי בנט: אורתודוקסית, גזענית, מבדלת, שמאדירה ומפארת את מפעל ההתנחלות.

 כבר שנים שאנו חברות מחסום ווטש מגיעות לשטחים בקביעות ומגלות את העוולות שנעשות לפלסטינים בשם היהדות ו'זכותנו על הארץ':  הגבלות תנועה, גזילת קרקעות ומים, תשלום שכר מחפיר לעובדים הפלסטינים המעטים ה"זוכים" לעבוד בתוך ישראל או בהתנחלויות (בסרט התיעודי של עירית גל העמק הנעלם על בקעת הירדן, חושף אחד הפלסטינים המצולמים את שכרו: 60-70 שקל  ליום עבודה בן 10 שעות. לא במשרד עם מיזוג אוויר, אלא בבקעת הירדן ב- 40 מעלות צלזיוס). כדי להכביד על החיים הוקמו מחסומים המעכבים פלסטינים לעיתים במשך שעות מלהגיע למחוז חפצם, והומצאו חוקים הקובעים למי הזכות לעבוד ולמי לא. הגבלות על תוצרת חקלאית,  התנכלויות  והשחתת עצי זית  על ידי מתנחלים המכונים בשם חיבה על ידי הציבור הסלחני:  עשב שוטה, קטנצ'יק, עישבון, מן בידול שכזה. זה לא אנחנו, זה הם.

לזהות יהודית בעיני יש ערכים אוניברסליים. ערכים שהם רק עבור יהודים, אינם ערכים. הם גזענות לשמה. תקיעה בשופר לפני יציאה לקרב, היא קריאה בשם השם, לא בשם ההגנה. ואני –  עגלתי מלאה. אז מדוע  מנסים מדי יום לרוקנה תחת הכותרת "זהות יהודית"?

 • רעיה ירון היא פעילה במחסום ווטש
תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. David Senesh הגיב:

  אכן זו גם הרגשתי כמי שהגיע ממקורות דומים ועורג אליהם ומרגיש שבמכבסת המילים אבדה משמעותם עבורי. הבעיה אינה עם הציונות אלא עם מי שמיישם אותה עפ פרשנות כוחנית, תועלתנית בדלנית וגזענית. זו לא היתה כוונת המשורר. אולי בשביל זה צריך מנהלת.

 2. אקטיביסטית הגיב:

  יפה כתבת,

  לא משנה כ"כ מהי האידיאולוגיה שלך, ציונית? סוציאליסטית?
  מה שקובע הוא מה האג'נדה שלך.

 3. ק.א. הגיב:

  הצבעת על הבעיה ה-מרכזית בישראל.

 4. איתן. הגיב:

  תודה לכותבת.

 5. לא מתנחל הגיב:

  גם אם כל מה שאת אומרת נכון, אין לזה שום משמעות משהצדקת רצח ילדים (במקרה יהודים).

 6. צפור בודד הגיב:

  כל כך קל להתחסד ולהעמיד עצמך מנגד למישהו מטומטם, רשע ואויל ולצאת כנגדו כצודק בריבוע. אבל ביננו, במקום למנות חטאי הממשל הישראלי, הקפיטליסטי והכוחן המורוני, ראוי לה לחברה רעיה, שצמחה ממעוז האוונגארד הסוציאליסטי, הלא הוא קיבוץ גינגר, שתיגש אם לא לאביה, אזי אל צאצאיו וצאצאי חבריו לקבוצה ותטלטם טלטלה נמרצת, ברחל ביתם הקטנה ממש:
  על אובדן הדרך הסוציאליסטית האמיתית שהתרחשה, איך לא? בחצר הקיבוץ עצמו ולא מתחת לאיזה פנס במחסום ווטץ.
  ומי שנכשל בצעדו הראשון בבנין הסוציאליזם הציוני בקיבוצו הוא, לא צריך להתפלא ששאר אלף צעדיו הבאים כבר "דואגים לעצמם" וסופו שהוא מנכס הציונות לידיהם של עלוקות קפיטליסטיות לאומניות, דתיות יהודיות מחד, ובאותה עת מיצר מאונס (וכי יש לו ברירה אחרת), תמיכה בעלוקות קפיטליסטיות לאומניות ופגנו משיחיות מוסלמיות מאידך.
  מילים אחרות: מי שאבד תובנת הציונות, הסוציאליזם והדמוקרטיה והקשר ביניהם, יאלץ להתבונן בעיניים כלות בזועת הכיבוש וטרור הרצח הנגדי, שמשרתים (משני צידי המתרס), הבורגנות הממאירה לעילה ולעילה.

 7. זה קרה אתמול הגיב:

  הקמת רחבת הכותל החלה כשקטרפילרים צהובים עסקו בהרס שכונת המוגרבים והפיכת האיזור לאיצטדיון אלוקי. זה אירע מיד לאחר שהרב גורן תקע בשופר בתחילת יוני 1967. גם ארה"ב היתה שותפה: סמל הסיוע האמריקאי ("יד לוחצת יד") התנוססה בגאווה על "הכלים", הבולדוזרים די-4 שהרסו את השכונה. כך החל העירוב בין האינטרס האמריקאי לציוני, שהנשיא ג'ונסון ייצג, כשהוא שלח לישראל את המטוסים הראשונים שיכלו לשאת את "גרעיני דימונה", הסקייהוקים והפנטומים.
  אתמול הושבעו עוד חיילים לחטיבת "גבעתי" ברחבת הכותל. רובם קיבלו רובי אם-16 וספרי תנ"ך. לאחר ששקעה השמש נשא המח"ט נאום שבו אמר: ""תפקידכם להגן על ישראל"". . . הבנתם?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים