הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 במרץ, 2014 4 תגובות

רם לנדס לא אהב את הביקורת שהטחתי בדו"ח של הוועדה שהוא עמד בראשה ושעסקה בעתיד השידור הציבורי. במאמר שפרסם טוען העיתונאי לשעבר שאני לא מבין מהחיים שלי. לא בתקציבים, לא בשכר, ולא באגרות ובהיטלים. ומוסיף כי בושה שה"עין השביעית" פרסמה את הביקורת הלא ראויה שלי. הוא מקנח את משנתו בכך שאני, איך לא, דואג לחברים שלי בירושלים. אתחיל מהסוף. אפשר להבין שאם זה היה תלוי בלנדס ודומיו (לנדס אינו יחיד בגישה הזו) הרי  לא היו איגודים מקצועיים. גישה מעניינת וראוי היה שהעניינים ייכתבו בריש גלי, ולא כהערת אגב למאמר תגובה. זכותו של לנדס לחשוב כך. אבל יש גם גישה אחרת ולפיה סולידריות מקצועית חיונית לשמירת זכויות עובדים ואתיקה, ואיגודים מקצועיים הם כלי חיוני לחלוקת ההכנסה בין ההון לעבודה. לנדס, אפשר להבין, הוא בצד ההון. ואם תהיה לעבודה תמורה הוגנת – הרווח יקטן. חמור מאוד.

בניין הנהלת רשות השידור ברחוב יפו בירושלים shidurבניין הנהלת רשות השידור ברחוב יפו בירושלים (מקור)

אגרה מול תקציב

לנדס גם לא אהב את ההצעה ולפיה החלופה לביטול אגרת הטלוויזיה (שגבייתה יקרה) היא אגרת הרכב – כלי הקיים גם היום ולנדס משבח אותו. לכאורה כאן מדובר בוויכוח טכני: עשת תומך בהעלאת  אגרת הרכב ולנדס, שעבד על זה חצי שנה ויודע על מה הוא מדבר, רוצה תקציב מהמדינה. ממש לא טכני. אם רשות שידור ציבורית תהיה תלויה בתקציב המדינה היא תהיה תלויה בשלטון. זה פשוט, ברור ומובן. והיו דברים מעולם.  כל מנגנוני ההגנה שלנדס וועדתו מקימים על הנהלת רשות השידור ייעלמו  ברגע שבחוק ההסדרים יהיה סעיף ובו ייקבע שתקציב רשות השידור מקוצץ בכך וכך אחוזים.  מה שוועדת לנדס ממליצה זה להפקיר את רשות השידור לגחמות הפוליטיקאים. זה בסדר גמור אם הכוונה היא שהשלטון הנבחר יקבע, דרך הטומי לפידים, האורי פורתים, האריה מקלים והיוני בן מנחמים שקרן נויבך,  למשל, תסולק/תקוצץ מתכנית הרדיו שלה. כל מנהל רשות שידור שתקציבו/שמינויו תלוי  בממשלה – יודע מה מצופה ממנו וינהג בהתאם.  הדרך היחידה למנוע זאת  היא במנגנון מינויים שלא על דעת הממשלה ובמנגנון כספי שלא תלוי בממשלה. את מנגנון המינויים לנדס הקים. את מנגנון הכסף הוא הפיל.

מיקור חוץ לאוגדת טנקים

ועכשיו נחזור להון שממנו בא לנדס. אני לא אהבתי את ההמלצה כי שכר עובדי רשות השידור לא יעלה על 35% מתקציב הרשות. לנדס מאוהב בהמלצתו וחושב שאני מחנטרש. הוויכוח אינו בסוגיית גובה השכר של  עובדי הרשות ("החברים שלי מירושלים"). הוויכוח הוא בשאלה חשובה הרבה יותר: האם רשות השידור תייצר? אני השוויתי בינה לבין הצבא. לשיטתו של לנדס אפשר להקים צבא ולקבוע כי עלות השכר לא תעלה על 35% מתקציב הביטחון. איך עושים את זה? עושים מכרז להפקת אוגדת שריון ושתי טייסות מטוסי קרב. עושים את זה בשיטת BOT שבה הזוכה קונה את הציוד, שוכר את העובדים/חיילים ומתחזק את המערכת למשך 25 שנה. המדינה משלמת ליזם הזוכה המאושר את מה שנקבע במכרז. ובקיצור: מקימים חברות כוח אדם לאספקת שירותי צבא. צה"ל עצמו יחזיק רק מטה מרכזי, מפקדה ואולי – צריך לבדוק אם זה חיוני – מודיעין.

מה רע בלגיון הזרים הזה? לטעמי זה נהדר. ולכן הצעתי ללנדס שיתחילו עם זה בצבא ובמערכת החינוך. בחינוך, אגב, זה כבר עובד. קרן רש"י, קרן קרב, עמותה כזו ועמותה אחרת. ובלבד שהמגזר הציבורי לא ייצר. מי שלא מייצר מפקיר את התוצרת. ולא רק זה: הוא מאבד את היכולת אפילו לפקח על טיב השרות שהוא קונה מהקבלנים (ראו מה עוללו הקבלנים הפרטיים של צבא ארה"ב בעיראק). אז כן – אני בעד שהצבא ייצר את התפוקה שלו. ואני בעד שמשרד החינוך ייצר חינוך ציבורי ואני בעד שרפואה ציבורית תסופק בידי עובדי ציבור.  וכל מי שרוצה ביטחון פרטי, חינוך פרטי, רפואה פרטית ושידור פרטי – שיעשה כן על חשבונו, במתקנים פרטיים, וללא מעורבות כספי ציבור.

אלא שלנדס שרוממות האתיקה בגרונו, הוא בעל חברת הפקה. פרנסתו על מכירת תוצרת שידורית לגופים פרטיים וציבוריים.  אם רשות השידור תייצר "קרובים, קרובים המהדורה השנייה" יפחת שוק הקונים לתוצרת של לנדס.  לכן זה לא מפתיע שהוא רוצה להגביל את עלות השכר ברשות השידור. כמה פחות שכר שם, כך יותר הון ללנדסייה.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  סתם שאלה של בוק: בואו ונניח שהכספים כן יגיעו מאגרות הרכב ויזרמו באופן חופשי וללא תלות ממשלתית בהתניה והזניה לרשות השדור, אך הממשלה תדאג להציב ליד ברזי הממון, פוליטרוק מטעמה, דוגמאת לפיד ותואמיו, כפי שהיה תמיד, טרם לנדס ורפורמותיו נחתו על הרמפה….נו, אז המצב יהיה נעבעך יותר טוב?…כאילו מה, העדיף טומי לפיד על אגרת רכב, מרן לנדס על תקציב ממשלתי? האם זה לא אותו הח-א?

  • צפור בודד הגיב:

   רק ע"מ לחדד:
   עשת כותב: "את מנגנון המינויים לנדס הקים…". הכוונה כמובן היא למנגנון המוגן כביכול בפני תופעת הפוליטרוקים…אך עשת לא מצין כיצד מנגנון זה עובד, רק מתיחס אל דבר עיקרי זה, כאל משהו כמעט זניח וכנראה לא סתם. אני מוכן להתערב שמנגנון המינויים ה"מאובטח" כביכול של לנדס, גם הוא כממציאו שווה ל….
   כלומר, וזו האמת, אנחנו צריכים רשות שדור עצמאית (ורצוי יותר מאחת), בלתי תלויה בכלום, לא בממשלה ולא באגרת הסובארו. כזו, שגם לא תשדר פירסומות מסחריות, כזו שהצבור ישלם עבורה מכיסו, נטו. סחורה תמורת מוצר (ושתהיה מעוגנת בטריפל הוט או בקוואדרו יס ווט אבר).
   את זה יהיה ניתן להשיג רק דרך חקיקה מתאימה.
   בכלל בספור הזה הידיים של לנדס מסריחות מהקול של ביבי.
   צריך לשים לזה סוף.

 2. לנדס הסוציאליסט והדמוקרט הגיב:

  אתה גדעון עשת באמת לא בסדר. איך האמנתה שמאמרך ב״שביעית״ יצליח לתקן את מה שמינוי של קינג ביבי מנסה לבצע? ואשר למה אנו זקוקים? — הפתרון ידוע: לרשות ציבורית שבה אין לראש המכשלה או לשריה שום יכולת להשפיע על התוכן, ושהיא נהנית מחופש ליצור ולשדר – לפחות כמו רשויות הדשידור בצפון אירופה.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  גדעון תעשה סקר כמעט 90% מהציבור נגד האגרה ולא משנה מאיזה כיס נשלם כאגרה או כארגת רכב הציבור מאס ברשות השידור" הציבורית" שאינה מיצגת את רוב הציבור איזו רשות ציבורית זו כאשר מנחם בן ניסה לעבוד[לשם גיון הדעות] עם קרן נויבך בתוכנית הצהרים אותם אברי החופש גירשו אותו מהאולפנים גדעון העם לא טיפש אתה וחבריך חיים בתוך בועה צא החוצה פגוש אנשים
  רגלים לא חברים מהמליה ותראה בדיוק מה הדעה של הם על "השידור הציבורי" לאנשים לא איכפת מסגירת עיתונים לאנשים לא הפריעה השביתה שהיתה ברשות השידור שנמשכה מספר ימים בהם לא שודר יומן ברשת ב גדעון תתעורר

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים