הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 באפריל, 2014 15 תגובות

בסמכותו המלאה של שר הבטחון יעלון וראש הממשלה האחראי עליו לבלום את המהלך המטורף, הבזבזני והמרושע של איכלוס עוד התנחלות עירונית בלב חברון. ומה חושב על כך שר האוצר? את העלות הכלכלית של תחזוקת הפצצה המתקתקת הזאת בלב אוכלוסייה מותשת מהתעללות הוא ממילא לא מסוגל לחשב.

hebron-nirithaviv3נשים פלסטיניות משקיפות ממרפסת ביתן בחברון (צילום: נירית חביב)

למי שחושב שממשלת נתניהו-לפיד רק מדברת ואין לה פתרונות דיור זמינים, מהירים וזולים למשתכנים צעירים ונלהבים במימון ממשלתי נדיב נכונה הפתעה. שר הבטחון משה יעלון כבר הבטיח לחסידיו הרבים חתימה בהנף יד על אישור לאכלס מתחם חדש של התנחלות עירונית בלב העיר חברון. לא פחות מ-4000 מטר בנוי מוכנים במקום לקלוט יותר ממאה משפחות – מאות רבות של יהודים שיזכו בהרבה יותר מקורת גג לראשם, ובהזדמנות הזאת גם יסייעו למי שמייחלים סוף סוף לפקיעת סבלנותם של הפלסטינים  – עם קצת מזל, אולי יצליחו לחולל תבערה אמיתית ומשמעותית שתפוצץ אחת ולתמיד את אשליית ה"משא ומתן" השקרי שכבייכול התנהל כאן בחסות אמריקאית.

העובדות ידועות ואינן שנויות במחלוקת. "בית המריבה" (בניין רג'אבי) בחברון עבר כבר פלישה בלתי חוקית אחת של מתנחלים, ב-19 בספטמבר 2007. הבעלים הפלסטינים של המבנה בסיוע עמותה לשיקום חברון עתרו לבית המשפט העליון והוכיחו מעל לכל ספק, באישור המחלקה לזיהוי פלילי של משטרת ישראל, כי מסמכי רכישה שהציגו המתנחלים זויפו, וכי בעלי הבית מעולם לא חתמו על הסכמה למכור להם את המתחם. לאחר שנה של התדיינות ציווה בית המשפט לפנות את הפולשים, והצו אכן בוצע, למרבה תדהמתם של המתנחלים שלא האמינו שזה קורה להם.

למרות פסיקת העליון נגד הרכישה המזוייפת, הצליחו המתנחלים ושלוחיהם לקבל בבית המשפט המחוזי בירושלים (זה שצייתנותו עלתה לכותרות באחרונה בהקשר של כמה מפרשות אולמרט) צו המאשר כי המתנחלים הם הבעלים החוקיים של בית רג'אבי. למה? ככה. מסמכים מזוייפים או לא, בשלבים הראשונים של העיסקה הבעלים הפלסטיני אמנם התכוון למכור את הבית למי שהתגלה כאיש קש. ובמקרים שיהודים הם הקונים, הכוונה היא הקובעת.

השנה שבה שהו מתנחלים בבניין רג'אבי סיפקה תיעוד למכביר של הסיבות הגורמות לפלסטינים לסרב בתוקף למכור נדל"ן לישראלים. מספר החיילים בחובה ובקבע שרותקו למשמרות סביב המתחם, לליווי תושבים וילדים ליעדיהם השונים ובחזרה "הביתה" עלה על מספר המשתכנים רבי הזכויות. עמדה מיוחדת הוקמה לבידוק כל פלסטיני שנאלץ לעבור ברחוב – גם אם הוא היה בסך הכל תלמיד בית ספר, ובלא קשר לשאלה אם הותקף זה עתה באופן אלים – בקבוקי זכוכית, אבנים וגרוטאות הושלכו באופן קבוע מגג הבנין ומחלונותיו על עוברים ושבים. השכנים באיזור התרגלו לביקורים, קללות, ריסוס כתובות נאצה, הרעלת בעלי חיים וכריתת עצי פרי – הכל לפי המסורת המוכרת מהמתחם היהודי של חברון. לאחר הפינוי מיהרו גיבורי "תג מחיר" לבצע שורה של פעולות נקם אלימות שכללו לא רק הרס רכוש – חלונות, מיכלי מים, קולטים סלולריים וצלחות לוויין – אלא גם ירי באש חיה שגרם לפציעת שני תושבים. כוחות הצבא והמשטרה נותרו  – עוד הפתעה – חסרי אונים מול ההשתוללות הזאת.

כדאי לזכור: חברון היא העיר הפלסטינית הגדולה ביותר בגדה המערבית, עם 190 אלף תושבים שזהו מרכז חייהם ופרנסתם. 800 היהודים שאיוו להם למשכן כמה מהבתים במרכז העיר, סמוך למסגד מערת המכפלה, הצליחו להפוך את החיים המשובשים באיזור הזה לעניין של שגרה מזה שלושים שנה ויותר. מאות דירות וחנויות עומדות ריקות "מטעמי בטחון" ובעליהן מודרים מהם. ההתיישבות היהודית בחברון צומחת באיטיות אך בבטחה. הקמת ראש גשר נוסף במרחק של כמה מאות מטרים מהיישוב הקיים מבטיחה שתוך זמן קצר יהיה שביל של אדמה חרוכה בין ההתנחלות החדשה לישנה. אבל מי סופר את מאות או אלפי התושבים שכיום חיים על השביל הזה.

בפועל – קובעים אירגוני זכויות האדם המסייעים לחברונים, ובהם "שלום עכשיו" – "בית המשפט כפה על בעל הבניין הפלסטיני למכור את הבניין למתנחלים, זאת בהתעלמות מהמחיר ההומניטרי לא רק של המכירה עצמה, אלא של מיקום ההתנחלות החדשה בלב אוכלוסייה אזרחית פלסטינית, לאחר שהתנחלות זו כבר גרמה נזק רב ברכוש ובנפש לאזרחים אלו."

עם כל הכבוד להחלטה המעוותת המעניקה למתנחלים בעלות על המיתחם, הם כמובן אינם יכולים לבצע את ההתנחלות ללא אישור של שר הבטחון, הריבון היחיד בשטחים הכבושים בידי ישראל. בסמכותו המלאה של השר יעלון וראש הממשלה האחראי עליו לבלום את המהלך המטורף, הבזבזני והמרושע הזה תוך שימוש בארגז הכלים הנדיב העומד לרשותו. השר והממשלה יכולים:

 • לא לאשר את רישום הנכס ע"ש המתנחלים
 • לעכב את רישום העסקה
 • למנוע את כניסת המתנחלים למתחם מטעמים מדיניים ובטחוניים.

מפלס הלחץ בחברון לקראת החלטת הממשלה בנושא הזה הוא עצום. לתושבים הפלסטינים ברור, שברגע שיינתן אור ירוק לבניין רג'אבי, הדרך תהיה פתוחה לעיסקאות מזוייפות וכוחניות נוספות, שמטרתן לייצר רצף יהודי-מתנחלי בין קרית ארבע למרכז חברון, כאשר ההתנחלות החדשה מהווה תחנה טבעית מצויינת באמצע הדרך שתאפשר חציית העיר לשנים.

ניתן היה לצפות שלפחות אחד היושבים סביב שולחן הממשלה, שר האוצר יאיר לפיד, יגלה עניין כלשהו בעלות של פתרון הדיור החדש בחברון. את העלות הכלכלית של תחזוקת הפצצה המתקתקת הזאת בלב אוכלוסייה מותשת מהתעללות הוא ממילא לא מסוגל לחשב – תקציב הבטחון כזכור אינו מבוקר על ידי משרדו.  מס ערך מוסף הוא אמנם לא יראה מהמשפחות המאושרות של מעמד הביניים היהודי-חברוני, אבל לפחות אף אחד לא יבוא אליו בטענות שלא גדל פתאום הצע הדירות ב"מחיר למשתכן" שאין נוח ממנו: אפס, פחות או יותר. כי תקציבים לפצצות מעולם לא חסרו כאן.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. הכיבוש משחית גם את המשפט הגיב:

  האם יש עוד תקווה שצדק ייעשה ע״פ חוקי ״המדינה היהודית״, או שחובה עלינו, ועל עורכי דיננו (מיכאל ספרד ואחרים) לנטוש את בתי המשפט הציונים ולתבוע את רשויות הכיבוש של ישראל במדינות הים? כדאי להתחיל בארה״ב, שם (כשהאמריקאים עוד נלחמו בעבדות) חוקק חוק, בשנת 1789 (שנת המהפכה הצרפתית!) שנקרא Alien Tort Claims Act – ATCA שלפיו ניתן לתבוע בבתי משפט פדרליים מדינה או ארגון שמיוצג בארה״ב על עינוי דין. אזכיר לעוה״ד שההתראה על אפשרות השימוש בחוק נגד הבנקים השוויצרים והגרמנים שגזלו את כספי משפחות הנספים בשואה שיכנעה את הבנקים להעביר ״דמי לא יחרץ״ של מיליארד וחצי דולר למשפחות! ויש כמובן גם את בתי הדין בהאג! אז יעשו עוה״ד שלנו מאמץ וילמדו אנגלית!

 2. אסתר הגיב:

  כתיבה חדה כתער.

  חובה להעלות את סכנת הפצצה המתקתקת הזו לסדר היום הציבורי.

  לצערי, החברה הישראלית בורחת מלהישיר מבט לעבר הסכנה הצפויה מהפצצה הזו.

 3. צפור בודד הגיב:

  מאמר מצוין, משום שהוא שולף מהבוידם הכרה שהתרגלנו כבר לדחוק לשם: בחברון נמצאת גחלת הסכסוך הישראלי פלסטיני, זו הזקוקה רק לנשיפה קטנה, ע"מ לעורר אש הדמים לריקוד להבותיה, כדי שריפת המפעל הציוני כולו.

  • ק.א. הגיב:

   אולי אותנו לא שיתפו בסוד העניינים, אבל נראה שבדיוק לשם כך מקויים המפעל – "כולו"…

   • צפור בודד הגיב:

    ק.א. ידידי: אני כוונתי בדברי למפעל (הסוציאליסטי) הציוני (זה המדבר על אחווה יהודית ערבית ועל אינטרנציונל מלא בין פועליהן), כל השאר אננו ציוני בעיני כי אם מתנחבל וקפיטליסטי. משמע, צודק אתה באמרך שהמפעל הקולוניאליסטי (שמתחזה לציוני) אחד הוא תפקידו: לבער ולמגר המפעל הסוציאליסטי מא"י. אפשר לחוש זאת בצורה בוטה, אם יוצאים ומשוטטים ברשת: שם רואים ושומעים קולות שיטנה, איבה תהומית ודמוניזציה, ברמות אמוק וטרוף דעת ממש, אותם מייצרים התומכים בהתנחבלות הקפיטליסטית בישראל גופא ובשטחים הכבושים. חשוב גם לציין שככל שיגבר "האיום" בהשתתת צל צילו של הסכם ראוי ביננו לפלסטינים, רמת ההכפשות והשיטנה תלך ותגבר ואיתה גם האיום הממשי, דוגמאת הצתת התבערה בחברון. הכל קשור.

    • מפעל המדבר ועושה הגיב:

     המפעל הסוציאליסטי הציוני היה מכשיר של הציונות להגשמת מטרותיה הקולוניאליות להשתלטות על הארץ וגרוש תושביה.
     מכשיר ותו לא מכיון שלקפטליזם לא היה קיים מניע הרווח בתקופה הטרום מדינתית.
     כשהמדינה הציונית הפכה למעצמה צבאית וגם כלכלית ע"י ארה"ב שוב לא היה ל"סוציאליזם" הציוני כל תפקיד בציונות הריאלית והוא כמש נבל יחד עם האידיאולוגיה הסוציאליסטית שלו כביכול.
     סוציאליזם הוא קודם כל התבדלות מהציונות ומאבק לביטולו

    • צפור בודד הגיב:

     טעות בידך ידידי. הציונות מתחילתה הייתה סוציאליסטית ע"פ חזונם האוטופי של הס והרצל בעיקר. כך גם היו ממשיכיהם, שקמעה קמעה עיוותו רוחה. הראשון "שהגדיל" לעשות היה ז'בוטינסקי, שניסה למדר הציונות לחלוטין מהסוצ', בכך שטען שיושבי הערים (קרי: אלה שאינם קיבוצניקים, הקפיטליסטים), נחשבים בעיניו כ"ציונים" ג"כ.
     היה זה הוא שדחף לפחות בתחילת דרכו הרביזיוניסטית לשת"ף מחלט עם האימפריאליזם הבריטי. לעומתו, ברל כצנלסון, בן גוריון ואנשיהם, בגדו ברעיון הציוני (סוציאליסטי), בכך שמדרו הפלסטינים משותפות הכרחית בהגשמתו ונכסוהו כולו, לטובת "הסוציאליזם הלאומני" (היהודי בלבד) שלהם. "חזון" מעוות, שלא הכיר באחווה היהודית- ערבית שפיעמה והייתה כסם חיים בעורקיה של הציונות של הרצל. חשוב להכיר בעובדות אלו ולהתנער מהציונות המזויפת של הקפיטליסטים והאימפריאליסטים היהודים בישראל ומהסוציאליזם המזויף של אנשי מפא"י ההיסטורית. מכאן שכל איש שמאל עיקבי אשר מנכס הציונות לידיהם הערלות של הנ"ל, עושה בראש ובראשונה עוול לעצמו. והוא דומה לאיש החפץ להתגרש מאשתו משום שנאנסה בידי מנוולים.

 4. שמואל אמיר הגיב:

  מאמר מעולה – ומייאש. מה עושים?

  • צפור בודד הגיב:

   מה עושים? מנסים להפיל את ביבי כמה שיותר מהר. ובכל דרך. למשל הוא עבר עבירה בתוך מרכז הליכוד (כאשר אפשר למתפקדי הבית היהודי להכנס בדלת אחורית לתוכו), הוא עבר עבירה בזה שאפשר לאדלסון להחזיק למענו שופר חינמי בדמות "ישראל היום", הוא עבר עבירה בכך שאפשר לטייקונים כתשובה וחבריו לקבל בעלויות נמוכות אוצרות הגאז של ישראל במקום לבדוק חלופות בהן המדינה מזמינה קבלני משנה לבצוע העבודות בשטח אך מוכרת אותו בעצמה ולאזרחיה (ע"ע משפט מובארק). הוא עבר עבירה בזה שאפשר לאשתו להתנהל כמפלצת דורסת. הוא עבר עבירה בזה שאפשר לרן ארז לקבל הטבות עבור ארגון המורים בשעה שהן נמנעו מהסתדרות המורים ויש עוד המון דוגמאות. ואם כל זה לא יעזור. אז סתם להפיל ממשלתו בהליכה מזורזת לבחירות. ד"א האצת ההתנחלות בחברון יכולה להחמיר המצב הבטחוני והכלכלי ובדיעבד לזרז נפילת ממשלת ביבי. אבל צריך לראות גם מה האלטרנטיבה כלומר לדעת מה יהיה בשלב הבא.

   • ק.א. הגיב:

    ציפור, אתה נאחז באיזושהי אמונה (תפלה) שניתן לגאול (בבחירות) את הציונות מצרותיה (לכאורה) ומתקשה לקבל שהצרות הללו הן בעצמן גוף הציונות המעשית: הצרה הראשונה היות המדינה חלק אקטיבי – ולא בתפקיד יחסית קל שמן העורף הגיאוגרפי שמעבר לים אלא מן החזית (!) – במעש האימפריאליסטי והאנטרסים הבלתי פוסקים שלו. בכך איבדת (מיידית) חלק רציני ביותר מהעצמאות הלאומית והשתעבדת לייעוד צבאי מסוג אחד, חיצוני. הצרה השניה היותה של העצמאות הלאומית בבחינת פיתיון אדיר, ותמידי, שאין לעמוד בו בשביל כוחות גזעניים-משיחיסטיים הקיימים במרבית העם הזה, והרואים בתכנים הללו ממש את לאומיותם (על נקודה זו הרבה לכתוב ישעיהו ליבוביץ למשל) – בכך רתמת את עצמך לעגלה צבאית מסוג נוסף, פנימי. שני האלמנטים הללו לא רק מעוגנים בלב ליבה של הציונות אלא מהווים את הכיוון אליו המדינה צעדה ומוצעדת ולאן מתועלת כל האנרגיה ואיזו צורת קיום ותרבות מקויימת. אינני מבין כיצד ניתן שלא להכיר במציאות הזאת. כל רצון לשינוי המובע בשאלה של אמיר: מה עושים? ושאינו לוקח בחשבון את התובנה הכפולה הזו הוא נאיבי עד כאב.

    • צפור בודד הגיב:

     ק.א. ידידי, מלכתחילה עניתי לאמיר משום שהזדהתי עם שאלתו המתיסרת…והאמן לי, אתה מתפרץ לדלת פתוחה…כלומר אין מילה בדבריך שאנני מסכים לה. אלא שבפאראפזה לדבריך אומר שאכן, אני נאיבי…אך מציאותי. כלומר זה מה יש. זה המעט שניתן לעשות.
     ומשום שאין ציונות אלא כבוש, על מידותיו המושחתות. אין כאן בנמצא גם "הציונות המעשית" (אותו שיקוץ משומם של התנחבלות שאתה מנסה לשדך לציונות)….
     ו"גוף הציונות" שלך, אננו ציונות אף אננו גוף, אלא לכל היותר גויה, שרק הסירחון תלוי מעליה.
     רוח הציונות הסוציאליסטית שנשבה כאן מימי הרצל ועד מקימי הקומונות והקיבוצים, אבירי האוואנגארד הציוני סוציאליסטי, אי שם בתחילת המאה ה 20, לא הצליחה להפיח חיים בגוף הציונות המעשית. זו גועה לה ונשארה רק כגחלת, נחלתם של קומץ קומוניסטים: אלה שניסו ועדין מנסים להאחז באחווה היהודית ערבית.
     בשרשרת של ידים חלשות אך אמיצות ומסורות, לעמוד אל מול גלי השיטנה הלאומנית, הפגנית והגזענית המונעת בידי הקפיטליזם הדורסני.
     לכן חשוב לסלק הביבי. בשביל ההרגשה, לא יותר. כמו להסיר לכלוך שדבק למציבה.

 5. אסתר הגיב:

  אני מוצאת לנכון להגיב פעם נוספת. מוצאת לנכון לומר פעם נוספת תודה לעופרה.

 6. שר הבטחון יעלון - ממש פצצצצה הגיב:

  אין עופרה אשמה שלא ידעה שהרפתן מגרופית, שביוּבי גרף למכשלתו והפך ל"סָר בִּיבִּי-טַחוּן" גָמָר בְּלְיבּוֹ להקריב עוד קורבן פלסטיני קטן (שנאמר "וְשָׁחַט אֶת־בֶּן הַבָּקָר לִפְנֵי יְהוָה… וּמָלַק אֶת־רֹאשׁוֹ, וְהִקְטִיר הַמִּזְבֵּחָה"). עופרה לא ידעה שהאוויל משריש התנחבלויות חדשות מידי יום… והאחרונה שבהן ההכרזה על 984 דונמים בגוש עציון כעל "אדמות מדינה". מראש מכשלתו, למד הרפתן יעלון את תורת הגזל-הגניבה וההפקעה-הספין-השקר-הזיוף-האיום-הרצח-וגלגול העיניים לשמיא דֶרַבַּנֵי שטחים. אכן, כמו שהסביר לנו דרור אטקס "ההכרזה הנוכחית מהווה ביטוי נאמן למדיניות ממשלת נהנתניהו שנועדה להבטיח את כיבוי אחרוני אודי המו"מ עם הפלסטינים". אלא שגם ארה"ב אשמה (VERY GUILTY), כי חוץ מהצהרה מפי עוזר־הדובר־של־סגן־סר־החוץ היא לא נקטה בשום צעד משמעוּתי (למשל לחסל את המָתָן המשחית של הנשק החינומוני לצבא־הכיבוש), וה"ידידה הגדולה" ממשיכה למָגֵן את הכיבוש במועצת הביטחון של האומות המאוחדות.

  • צפור בודד הגיב:

   למרות שדבריך מקובלים עלי וביקורתך (המצוינת) נשמעת כדורבנות הנתקעים כטריזים בבשר החי. אני חפץ לאומרך שיש בבוגי יעלון גם מידת החסד השמורה לסוציאליסטים. סוף כל סוף האיש בוגר הנוער העובד ואיש קיבוץ בעבר וגם בהווה (לפחות ביתו עדיין בגרופית). העובדה שהצליח לחדור ללב הליכוד והגיע מעלה מעלה, עד אשר רק ביבי מעליו, מעלה בי נצוץ (נאיבי על בטוח) של תקווה. כלומר שתבוא העת והאיש הזה יפתח סגור ליבו לסוציאליזם וישיב יום אחד עטרה ליושנה. כלומר יפנים שבא"י- פלסטין, הגדולה השלמה והמלאה חיבים לשכון להם עמלים יהודים וערביים באינטרנציונל סוציאליסטי מלא. הנה אריק שרון פילס דרכו כאיש ימין קיצוני ומתנחל לצמרת, רק ע"מ להתגלות אח"כ כמפנה חד צדדי של שטחים כבושים. אנני משוכנע שבוגי יעשה כדוגמאתו והיה ויגיע לראשות הממשלה (הוא היום הכי קרוב לכך, אם הביבי הולך וזו עובדה שחיבים להתיחס אליה בכל כובד הראש). ע"כ לדעתי יש לנהוג באיש הזה בדרך של "חשדהו וכבדהו". כלומר להעביר עליו ביקורת נוקבת אך גם להבין שהוא הכי קרוב לתפיסה השמאלית כלכלית ימנית בטחונית שאיפינה השומר הצעיר ואחדות העבודה. זה לא ביג דיל…אבל בכ"ז משהו.

 7. צדוק התקוה הגיב:

  האם אסור למכור בית/ אדמה ליהודים? אני מכיר מאות דירות שיהודים מכרו לערבים למשל בבאר-שבע בערד בחיפה עכו כרמיאל

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים