הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באפריל, 2014 9 תגובות

לקראת יום האדמה, ב-28 במרץ 2014 התקיימה עצרת ההזדהות עם תושבי ראמיה הערבים, תושבי כרמיאל. את העצרת ארגנו "ועד הפעולה של תושבי ראמיה" והרשימה המקומית המשותפת לחד"ש ומרצ "קשת כרמיאל לצדק חברתי". בעצרת הועלו שלוש דרישות מרכזיות: חיבור מיידי לרשת החשמל של כל המשפחות; הפסקת הטרור המנהלי-כלכלי נגד תושבי השכונה (ועל כך בהמשך) ומתן אישורי בניה לכל משפחות ראמיה לבנות את בתיהם על אדמתם. שלושת הדרישות הללו הן לגיטימיות, דמוקרטיות, וחוקיות – ומעוגנות בהצהרת זכויות האדם של האו"ם, במגילת העצמאות, ובפסקי דין של בית המשפט העליון. עצרת ההזדהות התקיימה תוך שיתוף פעולה עם מפלגות שנבחרו לכנסת ישראל, וארגונים אזרחיים, התומכים במאבק הדמוקרטי הלא-אלים של תושבי ראמיה למימוש זכויות היסוד החברתיות והדמוקרטיות שלהם. לכן השתתפו בעצרת חברי כנסת, ומנהיגי ציבור רבים.

העצרת בכרמיאל למען תושבי ראמיה, 28/3/14 (צילום: דב קולר) ramiya-demoהעצרת בכרמיאל למען תושבי ראמיה (צילום: דב קולר)

אל מול עצרת ההזדהות של ראמיה, הפגין מחנה הימין המקומי, המובל על ידי כלל חברי מועצת העיר (קואליציה ואופוזיציה מאוחדים בשנאה נגד קהילת המיעוט בראמיה), כאשר הם חושפים את הערווה –  מנהיגות עירונית שאיננה מפנימה את עקרונות היסוד של הדמוקרטיה הישראלית. תחת דגלי ישראל המונפים, נשמעו קריאות גזעניות: "ערבים הביתה". נאמו והשתתפו שם ראש העיר, חברי מועצה, וגם ראש ה"אופוזיציה", אשר כתב באתר שלו: "כרמיאל היא עיר יהודית שהוקמה במטרה לייהד את הגליל, כרמיאל לא מוכנה להכניס לסלון הביתי שלה אורחים לא רצויים". התנהגות זו פוגעת בעקרון השוויון לכלל אזרחי המדינה שנפסק בבג"צ קעדאן-קציר. יצוין שישראל היא מדינה שותפה ל"אמנה בדבר ביעור כל הצורות של אפליה גזעית".

תחת המולה של קריאות שטנה, בהשתתפות תנועת הטרור "תג מחיר", נאמרו קריאות לגירוש הערבים, ביטויי הסתה וסקסיזם. כמו כן יצאו פעילים ממחנה הימין, שהתקרבו בקריאות פרובוקטיביות לנואמי עצרת ההזדהות של ראמיה. התנהגויות אלו הן עבירות גזעניות-פלילית לפי חוק העונשין. בכל התבטאויותיהם, הן בהפגנת הימין והן באתריהם בפייסבוק, מדברת הנהגת מועצת העיר ופעילי הימין, על "אורחים לא קרואים המגיעים להזדהות עם תושבי ראמיה". מעבר לצביעות ולסטנדרטים הכפולים (חברי כנסת מ"הליכוד-ביתנו", ה"בית היהודי", ואחרים – מגיעים תדירות לכרמיאל), מתגלה כאן חוסר סובלנות פוליטי ואזרחי להקשבה לקולו של האחר. גישה טוטליטרית זו מנוגדת לרוחה של מגילת העצמאות: …"מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה, בלי הבדל דת, גזע, ומין". מול המקהלה הגזענית "קשת כרמיאל לצדק חברתי" קובעת שוב את עמדתה העקרונית והעקבית – אין תחליף לדיאלוג דמוקרטי ותרבותי בין עיריית כרמיאל וועד הפעולה של תושבי ראמיה. יצוין שבחודשים האחרונים הגבירה מחלקת הפיקוח של עיריית כרמיאל את פעולות העונשין כנגד תושבי ראמיה: הוצאת צווי פינוי והריסה נגד בתי התושבים בראמיה – אלפי שקלים לקנס, הוצאת צווי פינוי והריסה למכלאות העדרים (עיזים, כבשים, פרות, סוסים), של חקלאי ראמיה והטלת קנסות "מפגעי רעש", על גנראטורים הפועלים אחרי שעה 23 בלילה, בבתי תושבי ראמיה.

כל הפעולות הללו נעשות בהיחבא, תוך שיתוף רשות מקרקעי ישראל ובתי המשפט בעכו ובקריות – וזאת כאשר בפומבי, בכל ההודעות לתקשורת, טוענת העירייה שהיא מנועה מלעסוק בפתרון בעיית קהילת ראמיה, כי הכל כעת בידי רשות מקרקעי ישראל ובתי המשפט, והעירייה לטענתה כבר סיימה את הטיפול בבעיית תושבי ראמיה, בהכשרת השטח לשכונה הנפרדת לבדואים, ובה "מגרשי הפיצוי".

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  פשוט הלב נשבר למשמע הדיווחים האלה. אני חיב לציין שאני משוטט בהרבה אתרי תקשורת בישראל, פורומי עיתונים מקוונים וסתם תגובות למאמרים ובכולם, אני חוזה קו מדאיג ביותר של עלית השוביניזם, הגזענות, השיטנה והשינאה לערבים, לפלסטינים ולאנשי השמאל. השינאה כל כך יוקדת וכל כך גיזענית שהיא כבר חוצה לא רק גבולות ההגיון אלא גם גבולות השפיות. זהו תהליך המזין את עצמו: הבורגנות בעזרת מנגנוני שטיפת המוח המסחרית שלה מחד ודיכוי החינוך מאידך מיצרת זומביזם דתי פגני ולאומני שהופך עם הזמן לכלב הציד של הבורגנות ומשתלח במיעוטים ומיצר סכסוך פנימי (עם ערביי ישראל) ומעודד סכסוך חיצוני (עם מדינות ערב), הגורם לסכנה הקיומית ממשית, המאפשרת לבורגנות לבסס אחיזתה בשלטון, שדואג להגביר את מנגנוני שטיפת המוח המסחרית והדיכוי התרבותי וחוזר חלילה. היות והמדיניות השלטת בידי הטייקונים, לא יתרחש גם ה"פיצוץ" המתבקש. הזומבים ישארו זומבים. המדוכאים ישארו חסרי אונים והבורגנות הטייקונית תחגוג משני צידי המתרס וכי למה שתתקיף עצמה?

  • צפור בודד הגיב:

   תיקונים: הקיומית=קיומית; השלטת=נשלטת;

  • ק.א. הגיב:

   ציפור, אכן הדבר הבולט ביותר בתרבות המערבית הוא שטיפת מוח מסחרית (חסרת כל רסן!). זה לא התחיל אתמול וגם לא שלשום וקשה שלא לחוש בעובדה מוצקה זו. כבר השתמשתי בעצמי בביטויים כגון זומביפיקאציה לפני כמה שנים. שטיפת מוח זו שהיתה אולי פעם בגדר סימן שאלה הפכה לעמוד תווך בהתנהלות הכללית. כמו דגים שאינם מבחינים במים בהם הם שוחים ככה אנחנו מתקיימים כשהמיסחור הקיצוני נכנס לכל פינה בחיים ואיכשהו מצליח גם להשאר שקוף. עם ההתפתחות הטכנולוגית החילחול של כל זה אל התרבות נעשה מהיר ואפקטיבי יותר. נראה שגם למוסדות הדמוקרטיים, שאמורים להיות מאוכלסים באנשים חושבים ומרגישים, אין תשובה והם עצמם (גם אם באופן לא מודע) הופכים להיות חלק בהשחתה. כשם שמציאות הכיבוש משחיתה כך גם משחיתה אותנו מציאות הטימטום הבידורי (או הבידור הטימטומי) ואין בנמצא שום מנגנוני הגנה מהם. ודווקא בשורות השמאל (או מה שקרוי השמאל) ניתן למצא אנשים שיודעים ללמד סנגוריה על שתי המציאויות הללו והנפשות או הארגונים שמקדמים אותן.

   • צפור בודד הגיב:

    הכבוש משחית ומיצר קנ"פ. ע"מ לבנות קנ"פ צריך תרבות מסחרית, רדודה, תחרותית (הו כן לתחרות ערך משמעותי ביותר בהשחתת כל מידה תרבותית אפשרית…וגם צריך להבדיל בין קינאת סופרים, שלעיתים נחשבת בטעות ל"תחרות" ולא היא). כלומר אותו אתר או חמצן המקיף אותנו באין רואה (כדבריך), הוא הוא תמציתה של המערכת המשחיתה. אלא שצריך לזכור: כמה שהכבוש משחית, גם הוא תולדת הקפיטליזם החזירי שמעודד כל דבר רע, אכזרי, מרושע ומנוון, העיקר שישרת מטרתם של הטייקונים להשאר בצמרת ולהשאיר רוב העם בדלותו הכלכלית- תרבותית. כי זאת יש לדעת: האויב מספר אחד של הטייקונות הינו רבוי האוכלוסין של בני האדם. ככל שירבו, כן גוברת הסכנה שיוכלו להפיל הטייקונות ממרומי הפרימידות. לשם כך צריך לעקר, להרעיב ולטמטם האוכלוסיות ולהפכן מקולגסות יותר ויותר. זאת ע"מ שבבוא היום, ניתן יהיה לשלחן זו בזו כדי השמדה מוחלטת. בזמן האירוע, הטייקונות עצמן תהינה ספונות בבונקרים משוכללים (בהווה) או בחלליות (בעתיד רחוק יותר). זו לא קונספירציה. בסיס הסוציאליזם עומד על מאבק בטייקונות, ובגורל אותו הן מועידות לצבור העמלים. והוא יתבצע דרך ביטול השיטה המוניטרית.

 2. הכיבוש משחית גם ב״כַּרְמִי-אֵל״ הגיב:

  אילו בחר האל לטעת דווקא על קרקע גזולה את כרמיו, היה יינו ביאושים. ותודה לדב קולר שמאז ימיו בכרם אחר – בקיבוץ כרם שלום – ממשיך לעזור לנדכאים. אז היו אלה הבדואים, והיום אלו שישראל רוצה ל״בדאם״ – להפוך לבידואים.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  שאלה פשוטה כמה ערבים הם חברי קיבוצים בישראל …….שאלה שניה מדוע יהודים לא גרים בנצרת או בכפרים ערביים ……….

 4. רענן הגיב:

  נשמע כמו בחורנו הטובים הנחמדים והצודקים תמיד שבמקה זה תומכים בבדואים שהקימו מבנים ומגורים ללא היתר ובניגוד לחוק, מול כל הרעים והגזענים הכוללים את הפוליטקאים המקומים , מערכת החוק בתי המשפט ומי לא 

 5. צדוק התקוה הגיב:

  רענן ברל כצנלסון כבר צפה על העתיד וכך הוא כתב כבר ב36 וברל לא היה רזויניסט
  "היש עם בעמים, אשר מבניו הגיעו לידי סילוף כזה, שכלי ונפשי, שכל מה שעושה עמם, כל יצירתו וכל ייסוריו הם בזויים ושנואים, וכל מה שעושה אויב עמם, כל שוד וכל רצח וכל אונס, ממלא את לבם רגש הערצה והתמכרות?
  כל עוד אפשרי הדבר שיבוא ילד יהודי לארץ ישראל… וכאן ידבקו בו חיידקים של שנאה לעצמו… ויטריפו עליו את דעתו עד כדי כך שיראה את הגאולה הסוציאלית בנאצים הפלשתינים, שהצליחו לרכז כאן בארץ את האנטישמיות הזואולוגית של אירופה עם תאוות הפגיון שבמזרח – אל יהא מצפוננו שקט. ברל כצנלסון. דבר 1.05.1936
  "אני מקווה שתגובתי לא תמחק במה חופשית לא??

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים