הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באפריל, 2014 4 תגובות

בעוד כחודשיים אנחנו נכנסים ל"עונת תקציב 2015". העונה מתחילה, כרגיל, עם הערכת ההתפתחויות הכלכליות של השנה שעברה ושל הנוכחית. נמשכת עם תחזית לשנת התקציב 2015, עוברת דרך ההחלטה על ה"מצרפי תקציב 2015" ומסתיימת – לפחות בממשלה – בהחלטה על סעיפי התקציב הראשיים ועל השינויים במסים. או אז, אחרי חגי היהודים, מועבר התקציב כהצעת חוק לכנסת. נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לא חיכתה לתחילת העונה, ועם הגשת דו"ח בנק ישראל ל – 2013 הביעה את דעתה על המצב התקציבי הצפוי ב – 2015. אמנם זה לא ממש העסק שלה אבל הנגידה היא גם יועצת כלכלית לממשלה. וככזו היא מוצאת לנכון לייעץ עוד בטרם יש הצעה.  מי שמאמין ביושרה של פלוג יכול להסיק מדבריה וממצגותיה ששר האוצר יאיר לפיד הוא במקרה הטוב, טיפש. במקרה הרע הוא שקרן. ויהיו שיאמרו, לא בלי צדק, כי אפשר גם וגם.

lapid

השקרן

כזכור שר האוצר דוחף למע"מ בשיעור אפס על רכישת דירה ראשונה. על ההצעה הזו יש מחלוקות גדולות ולא כאן המקום לחזור עליהן. אלא שכאשר נשאל לפיד איך אובדן ההכנסות מהמס הזה ישפיע על מערכת המס כולה, הפתיע הלא-כלכלן (לפיד, כזכור הסביר לפני שנה כי אינו מתאים להיות שר אוצר כי אינו כלכלן) ואמר שאין בעיה – אין צורך לשנות את שיעורי המס. הכנסות המדינה ממסים גדולות מהצפוי ולכן מה שיחסר מהמע"מ הדירתי יושלם בדרך של גידול טבעי בהכנסות ממסים אחרים. זה, כנראה, הקפיץ את הפיוז של הנגידה שביקשה מחטיבת המחקר בבנק המרכזי לעשות חשבון. את ממצאיה הציגה לפני התקשורת. והמספרים שלה מלמדים שלפיד שקרן. יידרשו העלאות מסים של 8 מיליארד שקל (במחירי היום) מעבר למה שצפוי. מאחר ודעה דומה השמיע הכלכלן הראשי של משרד האוצר, מיכאל שראל, שהתפטר על רקע המע"מ הדירתי, אפשר להניח כי בבנק ישראל לא המציאו את התחשיב רק כדי לנגח. אבל מדובר בתחשיב של כלכלנים, ולך תדע.

ומה בדבר הטיפש?

אותו לפיד, על אף שאינו כלכלן, דחף בכנסת חוק – שנקרא בפי הכלכלנים "הכלל הפיסקאלי" – זה שמגביל את ההוצאה הממשלתית ואת הגירעון הממשלתי וכדי לעמוד בו נדרש תחשיב של כלכלנים. כאמור התחשיב של הכלכלנים מצא מה שמצא. רק טיפש לפידי מסוגל לכרות לעצמו בור שכזה. עתה, משסיימתי להשתעשע על חשבון השועים הנה רגע רציני: אין כל תורה – מסיני או ממכה – שמחייבת הן את הגבלת ההוצאות והן את הגבלת הגירעון. לפני הציבור עומדות חלופות מגוונות. הבחירה ביניהן אינה "מדעית". ההכרעה היא פוליטית, אידיאולוגית ומוסרית. אין לכלכלן ואפילו לשר אוצר לא-כלכלן כל מעמד מיוחד. לכן לא צריך להעלות מסים ב – 8 מיליארד ולא צריך לקצץ ב – 12 מיליארד אלא אם כן את או אתה טיפשים מזן לפיד שהתחייב לשטויות האלה בחוק "כלל פיסקאלי" שגם בנק ישראל, לא לשכוח, תמך בו.

לאור קצב הצמיחה (הגבוה יחסית), האינפלציה (הנמוכה מדי), האבטלה (במצב שפיר) והחשבונות במטבע חוץ (יש כאן יותר מדי דולרים) ראוי לתכנן את תקציב 2015 על בסיס עודף של 5 מיליארד שקל, ולא על בסיס הגירעונות שעליהם ממליצים הן לפיד והן פלוג. וזה אומר לתקוע את שני העשירונים העליונים של מקבלי ההכנסות במסים מכאן ועד להודעה חדשה.

אביב שמח.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. נעם שלו הגיב:

  אין שום ספק שלפיד הוא גם שקרן וגם טיפש. שקרנותו הפתולוגית אינה צריכה הוכחה: הציבור כבר למד שקשה לתפוס את לפיד באמירת אמת. אשר לטיפשותו, היא מן הזן המאוס והמסוכן ביותר — לפיד הוא טיפש המעמיד פני חכם; אוויל משריש המשוכנע שהוא חכם יותר מכול האחרים. כאשר איש כזה יושב בממשלה, הוא מהווה סכנה למדינה — בעיקר משום שאינו השקרן-המשוכנע-שהינו-הכי-חכם היחיד בממשלת ישראל: נתניהו הוא בדיוק כזה.

 2. צפור בודד הגיב:

  אפשר להגיד על לפיד שהוא טיפש ושקרן (למרות שלדעתי זה אותו הדבר), אבל תסכימו איתי: לפיד הוא חתיך. למעשה הוא כל כך חתיך שאין היום בעולם "מנהיג" חתיך ממנו (לא סרקוזי שכבר הלך, לא אובמה האנמי, אפילו לא הנאצי ההוא מהונגריה, סיסי לידו נראה כמו גולם ובשאר אסאד יכול אולי להחזיק לו את הנרות). ובתור כזה חתיך, הוא גם יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל. משום שהוא חתיך. כן כן. כלומר, צריך להתפלל כמה שיותר, שילך ויעשה דומה לאביו, לא לא במובן הפוליטרוקי, חילוני (אך גיזעני) מזויף (בזה, נא לא לדאוג הוא דומה גם דומה), אלא בתחום ההופעה. שיהיה קצת יותר שמן, קרח ודוחה כאביו מולידו. אז יש יותר משמץ של צ'אנס שהזיבורית האנושית שהכניסה אותו לכנסת תפנה לו עורף…אחרת, אכלנו אותה ומי שלא רצה בו כ"נערה ממש אוצר", יקבלנו כראש ממשלה "כריזמטי" וחתיך. אשרי הבלורית המתנפנת, מעל קולב החליפה, היא תנהיגינו ותובילנו ולה אנו (בצדק גמור, התסכימו עמי) ראויים.

 3. כל טיפש והבּוֹר שלו הגיב:

  למי שלא הבין, או לא עקב אחר המלצת גדעון עשת (לתקוע את שני העשירונים העליונים של מקבלי ההכנסות במסים מכאן ועד להודעה חדשה):

  כי הדבק שמחבר בין ההון – לשלטון — מורכב משחיתות ויהירות.

 4. ומה בדבר הטיפש? הגיב:

  יש 3 שיטות לסחוט את הצרכן הטיפש (וגם את זה החכם).
  *** "שיטת משחת השיניים" – הגדלת החור בשפופרת המתקפלת איפשרה למכור יותר.
  (עקב הגדלת החור, הלקוח צורך יותר משחת שיניים, שנגמרת יותר מהר. כך עלו המכירות פי שלושה לאותה תקופה.)
  *** שיטת שמירת המחיר – תוך הקטנת האריזה – או תוספת מים לשמפו
  *** שיטת מכירת הדירות – "דירת 5 חדרים" בשטח של דירת 3 חדרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים