הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 באפריל, 2014 35 תגובות

הגדה של פסח: חילופי תפקידים

ההגדה היא סיפור היציאה משעבוד לחירות. העם שיצא לחירות לפני כך וכך אלפי שנים אינו העם שלנו. העם שבהגדה הוא שוחר חירות, וכל רצונו לצאת מהשעבוד למצרים אל החופש הגדול. העם שקורא את ההגדה היום כמו ב-47 השנים האחרונות הינו עם אחר, שהחליף תפקידים עם מצרים  העתיקה. ביחסיה עם הפלסטינים- ממלאת כיום ישראל את תפקיד פרעה ואילו הפלסטינים הם בני ישראל. בשינויים קלים ההגדה יכולה להיות היום מסמך המספר את סיפור השעבוד לישראל הפרעונית. עבדים היינו לישראל בפלסטין וכל המרבה לספר את המאבק בכיבוש הרי זה משובח. ויענונו הישראלים ויתנו עלינו עבודה קשה… וישימו  עלינו  שרי מיסים למען ענותו בסבלותם ויבן ערי מסכנות לישראל, את אריאל ומעלה אדומים. ויעבדו ישראל את בני פלסטין בפרך.

egyptslavesעבדות במצרים העתיקה (מקור)

ישראל משועבדת לשעבוד ועל כן מציעה ההגדה לעם הנאנק תחת עול הכיבוש, ההשפלה, ההרג וההרס שיטות מאבק אלימות ביותר, דם ואש ותימרות עשן, ובעקבותיהם 10המכות הכוללות לוחמה ביולוגית, דבר, כינים, ארבה, והמכה האכזרית מכולן – מכת בכורות, רצח המוני של כל בכורי מצרים. ההגדה תומכת בעשיית שפטים בכובש ובמדכא. המאבק הפלסטיני בפרעה הישראלי מאופק מאד בהשוואה למה שההגדה מציעה.

לא רק הפלסטינים חווים את ידה הפרעונית של ישראל, מבקשי מקלט ופליטי חרב מאפריקה שבתמימותם סברו כי מדינת פליטים כמו ישראל תקבל אותם כפדויי שבי, בבחינת אנשים אחים אנחנו, נתקלים בישראל אטומה הערלה לסבלם, הנוהגת בהם ביד פרעונית קשה משל היו פושעים: כולאת אותם במחנות מעצר, אוסרת עליהם לעבוד וכך כופה עליהם בטלה ותת תזונה עד כדי כמעט  רעב (שנמנע בגלל ישראלים שוחרי טוב שדואגים לארוחה אחת ליום), וחמור מכל, נוהגת כסוחר עבדים ומגרשת אותם לאוגנדה לתנאי חיים המסכנים את חייהם. אוגנדה מקבלת בתמורה סיוע כלשהו, שאת פרטיו איננו יודעים  כי בחלקו הוא סודי וייתכן שהוא כולל חימוש והדרכה צבאית בהם מצטיינת ישראל הפרעונית. לא את חירותה חוגגת ישראל אלא את השתעבדותה לשעבוד הזולת.

אגדת מדינת הלאום

ממשלת ישראל דורשת מהרשות הפלסטינית להכיר בישראל כמדינת לאום של העם היהודי. זהו תנאי סף לכל הסדר עתידי. הרשות הפלסטינית מסרבת משום שהדבר עומד בניגוד לעקרון זכות השיבה של הפליטים,ללא קשר למימוש, עליו יערך מו"מ בנפרד. הסירוב הפלסטיני הוא נחוש ומוחלט גם אם יוביל לפיצוץ השיחות. מבלי להיכנס לחוכמת התביעה הישראלית ותבונת הסירוב הפלסטינית, יש לברר את הסוגיה לגופה, האם יש ממש ביומרה הישראלית לפיה מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי? כאשר חמישים אחוזים (לפחות) מהעם היהודי חיים מחוץ לישראל כאזרחי מדינות אחרות, ואינם רוצים להיות אזרחי ישראל, באה מדינת ישראל וכופה עליהם מדינת לאום ומתדלקת את אלה המטילים ספק בנאמנותם למולדתם. לכך יש להוסיף את העובדה שלמעלה מעשרים אחוזים של אזרחי ישראל אינם יהודים מה שהופך אותה למעשה למדינה דו לאומית, גם אם יש יהודים שלא מוכנים לעכל זאת ומנסים לשכנע את עצמם בהעברת כל מיני חוקי אפרטהייד. זה כמובן לא יעזור לטווח רחוק. מדינת ישראל לעולם לא תהיה "יהודית ודמוקרטית" גם אם ישכפלו מיליון פעמים את חוק היסוד המכריז על כך. מדינת ישראל או שתהיה יהודית שפירושו משטר אפליה והדרה של לא יהודים או שתהיה מדינה דמוקרטית.

אז מה כן? ישראל היא מדינה עם רוב יהודי שבא לידי ביטוי בשפה, בתרבות, בחגים רשמיים ואלה בעיקרם לא ישתנו גם אם היהודים יהפכו ברבות הימים למיעוט – ובתנאי שהמדינה תהיה דמוקרטית. שערה לא תיפול מראשם. אולם אם המעבר לרוב החדש יתרחש במדינה לא דמוקרטית יהיו מי שיאמרו: עכשיו אתם תרגישו מה שאנו חשנו כששלטתם בנו.

לוחם שלום שהחמיץ את השלום

בימים אלה הלך לעולמו ד"ר רון פונדק, לוחם ושוחר שלום בעל מוניטין, שהיה בצוות המוביל שרקח את הסכם אוסלו. אני מניח כי כוונות מנסחי ההסכם היו טובות, לאמור, להביא את הסכסוך לסיומו אבל בפועל עשתה ממשלת רבין כמעט הכל על מנת להתחמק ולעתים אף לחבל בהסכם מקיף ויסודי שיענה  על סוגיות הליבה. הפלסטינים, שקיוו כי ההסכם הוא ראשיתו של סיום הכיבוש, גילו מהר מאד כיצד תקוותם נגוזה. ממשלת רבין המשיכה לבנות בהתנחלויות, סללה כבישים עוקפים להתנחלויות כך שלא יראו ערבים בדרך, יחידות שמשון ודובדבן המשיכו להוציא להורג  פלסטינים ללא משפט,

ורבין המשיך להצהיר שהוא נגד מדינה פלסטינית. ופרס, מאבות פשע ההתנחלויות, הצליח למקם עצמו כדברן שלום אבל כל אימת שניתן היה להגיע להסכם ידע להחליף צבעים כזיקית ולסגת מכל מהלך מהותי. היום הוא נוסע ברחבי העולם ומשמש כקצין יחסי הציבור של נתניהו.

ב-30 בינואר 1995 פרסם העיתון "דבר" את מאמרי תחת הכותרת "נכותו של הסכם אוסלו". שם נכתב בין השאר: "הסכם אוסלו הוא הסכם נכה, ונכותו דווקא במקום בו ראו יוצריו את תהילתו: עקיפת מוקדי המחלוקת הקשים והבוערים – ההתנחלויות וירושלים…מפליא כיצד אנשים נבונים ואינטליגנטים, כמו אלו שניהלו א המו"מ, סברו שאפשר להנהיג תהליך שלום תוך השארתם בשטח של מוקדי הכיבוש הקשים והבוטים ביותר – ההתנחלויות". ובהמשך: "המסלול הנוכחי, שבו מצליחה ממשלת רבין בכישרון נדיר  להמאיס את השלום על העם, יעלה את הימין לשלטון. ייתכן  שבעתיד הלא רחוק נעמוד מול מצב של החרפת המלחמה עם הפלסטינים והעלאת רמת האכזריות  עד כדי שימוש באמצעים של טיהור אתני". וכך אכן קרה. אינני נביא שרואה את הנולד אבל קורה שניתוח תבוני יכול לצפות התרחשויות, לפעמים בהצלחה ולפעמים נכשלים. אני מצטט ממאמרי משום שאת כתביי אני שומר, אבל היו עוד מי שצפו את קריסת ממשלת רבין.

מאמרו של ספירו ב"דבר" על הסכמי אוסלו spiro140419article(להגדלה לחצו על התמונה)

ואכן, קשה לטעות כאשר ממשלה מהוססת כמו ממשלת רבין לא זו בלבד שלא מפנה את המתנחלים הפולשים מחברון בעקבות טבח גולדשטיין, והיועץ המשפטי לא מעמיד לדין את הרבנים שהוציאו דין רודף על רבין, שזה למעשה קריאה לרציחתו, אלא רבין הטיל עוצר על הקורבנות וצבא הכיבוש הוסיף כמה עשרות הרוגים ופצועים מקרב הציבור הפלסטיני המוחה. כל זאת לא הציל את רבין מזעם המתנחלים ורבניהם  והוא נרצח על לא עוול בכפו מנקודת מבט מתנחלית. ייחסו לו עמדות שכלל לא היו לו  (איתן הבר, מי שהיה ראש לשכתו, יעיד).

מבט יותר ענייני ולא מתלהם יביא את הצופה למסקנה שכל מה שרבין ופרס רצו, זה לביית את ערפאת למעין בובה בשרות ממשלות ישראל וארה"ב, בדומה לרב סרן סעד חדאד או הגנרל אנטואן לאחד הלבנונים, שירסן את בני עמו, ידאג לפינוי האשפה ויסתפק בגינונים של משמרות כבוד בנסיעותיו. ממשלות שרון ונתניהו הצליחו להשיג זאת, לעת  עתה, עם אבו מאזן. יאסר ערפאת הבין את תפקידו אחרת.

הסכם אוסלו לא הביא שלום אלא אסון. המתנחלים השתלטו על מוקדי שלטון רבים, הם בייתו את בתי המשפט, את הצבא, יושבים בממשלה ובכנסת בתפקידי מפתח, התקציבים להרחבת ההתנחלויות זורמים כמפל מים מתגבר, הכיבוש ומשטר האפרטהייד מכים בכל עוזם, העולם מוחה לעיתים בקול ענות חלושה וממשיך לסייע בכסף בנשק וביחסי מסחר. גן עדן, כפי שהתבטא שר חוצנו ליברמן, שמרגיע אותנו כי בקרוב ישב על כס ראש הממשלה דובר רוסית. נחשו למי התכוון.

התמונה ששורטטה כאן לא נסתרה מעיני רון פונדק. האיש היצירתי והפורה ברעיונות ראה איך מעשי ידיו טובעים ומתמסמסים. הוא התכוון ברצינות לתרום לחוזה שלום עם הפלסטינים. הוא היה בבחינת סוס אציל המבקש לדהור קדימה אבל הסייס פרס אחז במושכות ובלם. פונדק סבר כי מתוך השלטון יוכל להשפיע  וזו מחשבה הגיונית שלפעמים היא עובדת ולפעמים לא. הטרגדיה של פונדק, שגם אם היו לו הצלחות נקודתיות, הסך הכל המצטבר מוכיח שבמקרה שלו זה לא עבד וזו גם הטרגדיה של כולנו.

בכל השנים שחסה תחת המטריה של פרס לא הביע תמיכה בסרבני יש גבול.  ייתכן ובליבו חש סולידריות עם סרבני הכיבוש, אולם ליד פרס, שהצבא הוא בבת עינו, לומר זאת משולה לניתוק הקשר.  משעה שעזב את ניהול מרכז פרס לשלום, חש יותר חופשי, ולפני מספר חודשים קיבל את פרס ליבוביץ המחולק על ידי תנועת יש  גבול. בהסכמתו לקבל את הפרס, שהרי ידע על שם מי הוא מחולק ומי המחלק, יש שתי אפשרויות, או שהיה איתנו לכל אורך הדרך ויצא מהארון, או שעשה תיקון והגיע למסקנה שהסירוב לקחת חלק בפשעי הכיבוש והאפרטהייד הוא לגיטימי.

ועוד שתי הערות:  גדעון לוי כתב מאמר בשבחו של פונדק, כך היה צפוי וראוי (הארץ 13.4.2014) אולם המאמר הכיל שני משפטים שהם טיפות הזפת שמקלקלות את חבית הדבש, ולא עושים חסד לא עם הכותב ולא עם פונדק. כותב לוי: "פונדק היה ציוני אוהב ישראל ולא אוהב ערבים".. אין כמעט יום שעובר מבלי שמישהו יזרוק לעברי את המשפט "למה אתה אוהב ערבים ושונא יהודים?"

הייתה תקופה שניסיתי להסביר שאיני אוהב או שונא עמים. אני אוהב את ילדי, את בת זוגי, את חבריי, בהם יהודים, ערבים, גרמנים, אנגלים, קנייתים ועוד בני ארצות שונות שיקצר המקום למנות את כולן. אבל בעיקר אני אוהב זכויות אדם להם זכאים בני אדם ללא קשר למידת קרבתי אליהם, ושונא את הפרתן ואת אלה המוציאים את ההפרות לפועל.  כאשר נוכחתי שזה לא עוזר והשאלה מוטחת בפני שוב ושוב שיניתי  את תגובתי והסתפקתי בתשובה כי אהבה אי אפשר להסביר ובכך סוגר עניין. במציאות הישראלית, כאשר אומרים על אדם שהיה מוכר בעמדותיו היוניות, ליברליות, שמאליות כי אהב את ישראל, היה ציוני ולא אהב ערבים, זה נשמע כניסיון לרצות את הימין, בבחינת "גם בשמאל לא כולם אוהבים ערבים", בקיצור, מריח לא טוב, וזה גם לא יעזור, כי בעיני הימין הוא תמיד יישאר "פושע אוסלו".

המשפט השני שהשאיר טעם לא טוב: "פונדק בא אל השלום ממקום פטריוטי מאד. לא העוול לפלסטינים תדלק את האש בעצמותיו אלא עתידה של המדינה". כאילו אמרת שאם היו מוכיחים לו כי הכיבוש לא גורם נזק לישראל היה משלים עימו. נראה לי שבכך גרם עוול לאיש. כל מי ששמע או קרא את דבריו בטקס חלוקת פרס ליבוביץ, ראה לפניו הומניסט שנאבק נגד הכיבוש גם בגלל העוולות שהוא גורם לשכנינו, וזה גם לא יכול להיות אחרת.

יהי זכרו ברוך.

28 שנים

בעד מספר ימים ב-21 באפריל 2014, יציין המתריע הגרעיני  מרדכי ואנונו, ואיתו חבריו ותומכיו בישראל ובעולם, 10 שנים לשחרורו מכלא אשקלון. מרגע יציאתו מהכלא הוטלו עליו הגבלות שעיקרן  איסור יציאה מישראל, איסור כניסה לשטחים הכבושים, איסור לשוחח עם עיתונאים ותיירים, איסור להתקרב לנציגויות דיפלומטיות. הגבלות אלו, המתחדשות מדי שנה, הפכו את ישראל עבור ואנונו לבית כלא אחד גדול, והוא בבחינת אסיר ציון שיש להיאבק על שחרורו, כפי שנאבקו בשעתו על שחרור אסירי ציון בברית המועצות. אין כל עילה להגבלות, להוציא נקמנות של השב"כ והמלמ"ב שלא יכולים להשלים עם כך שמרדכי ואנונו, לאחר כליאה של 18 שנים, מהן 12 בבידוד, לא הביע חרטה והוא שלם עם מעשהו. כבר מזמן הגיע הזמן לתת לו ללכת. אין לו סודות, כל שידע מסר לסנדיי טיימס הלונדוני, ואין לו כל מידע נוסף, שהרי 28 שנים הוא מחוץ לכור בדימונה. 18 שנות המאסר ועוד 10 שנים של הגבלות, יחד 28 שנים, הן די והותר. ישוחרר אסיר ציון מרדכי ואנונו LET MY PEOPIE GO .

והרי החדשות בממלכת הגזענות הישראלית

 • שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק ארז ממשיכה להתקרנף וכתבה פסק דין המגבה את הצבא באיסור שהטיל על רץ מרתון מעזה שביקש להשתתף במרתון בית לחם. איזו סכנה ביטחונית נשקפת מרץ המרתון? זהו,  שלא נשקפת כל סכנה אבל האיסור הוא חלק מרשעות הכובש  המכריז: אני בעל הבית. נראה שהשב"כ ידע מדוע אישר את מינויה, קרוב לודאי לאחר שהבהירה כי דמוקרטיה נועדה למחקרים באקדמיה וכי בכל הקשור לממלכת הצבא והשירותים החשאיים היא תשתף פעולה ולא תשבור את החזית של שופטי העליון המקפידים למלא אחר הנחיות השב"כ. כך נראה צדק בג"צי כלפי פלסטינים.

 • עתירה של ארגוני זכויות אדם להשוות את דיני המעצר של קטינים ובגירים פלסטינים מהשטחים הכבושים לאלה של המתנחלים, שהרי הם מתגוררים באותו שטח, נדחתה על ידי בג"ץ השופטת עדנה ארבל כתבה פסק דין, לפיו האפליה ממנה סובלים  הפלסטינים היא "מידתית וסבירה". זהו חידוש בינלאומי שאם יאומץ על ידי בתי משפט בעולם תחזינה עינינו במי שיזוכו מגזענות משום שהאנטישמיות שלהם הייתה סבירה ומידתית.

 • הרב דוד לאו, הרב האשכנזי הראשי אמר בראיון ל"הארץ" לרגל גיליון פסח (14.4) שיש לצמצם את זכאי חוק השבות מפני שמדינת ישראל צריכה להחליט האם היא מדינה יהודית או מדינת סעד של העולם השלישי.

 • שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת (אברהם ארבל, בנימין ארבל, אסתר הלמן) הרשיעו את ח"כ לשעבר סעיד נפאע ביציאה למדינת אויב ומגע עם סוכן זר בגין ביקור בסוריה עם משלחת של כהני דת דרוזים שביקשו לבקר במקומות קדושים ולהיפגש עם קרובי משפחה. זו כמובן הכרעה קשה עם רוטב גזעני. עיתונאים יהודים אזרחי ישראל ביקרו לא פעם במדינות אויב, כמו למשל רון בן ישי, עיתונאי ששירת ומשרת את הממסד הצבאי, ביקר בסוריה ולבנון, נפגש עם הרבה סוכנים זרים לפי משמעות החוק אבל לא הועמד לדין. זהו מקרה אחד מני רבים.

חג חירות שמח.

תגובות
נושאים: מאמרים

35 תגובות

 1. Volker Heise--מכחיש גולדשטיין הגיב:

  באירופה רץ עכשיו סרט שאורכו ״כאורך הגלות״, 24 שעות תמימות (לכאורה). יוצר הסרט הוא במאי גרמני בשם Volker Heise שלקח על עצמו לתעד (כביכול בהגינות) את הנעשה בעיר על כל צדדיה. אלא שהאיש הפך לחסיד חומת האפרטהייד, ובסרטו הוא טוען מספר פעמים שפיגועי המתאבדים הפלסטינים, גרמו להקמת חומת/קיר/גדר האפרטהייד, ואינו מזכיר את הטבח שעשה ברוך גולדשטיין — שגרם למעשי הנקם של החמאס והג׳יהאד האיסלמי. זה כלל לא מופיע בסרט(!) אי-התגובה וחוסר הענישה של קיצוני המתנחבלים בידי ממשלות ישראל –מרבין עד נתניהו– היתה לדעת רבים בעולם הגורם לפעולות הנקם של הקיצונים הפלסטינים. מעניין שדווקא במאי גרמני מצדיק את הקמת המחיצה, שגוזלת עוד ועוד אדמה פלסטינית, ומפרידה ביננו לבין השלום, במקום להטיל את האשמה על ממשלות ישראל – של שרון ונתניהו. בחינה מדוקדקת של רשימת הפיגועים מוכיחה שרוב פיגועי המתאבדים (שנעשו בידי אנשי חמאס והג׳יהאד האיסלמי) אירעו ל א ח ר הטבח שעשה סרן-ד״ר ברוך גולדשטיין ולא לפניו.
  http://he.wikipedia.org/wiki/פיגועי_התאבדות_בישראל

  • אהוד הגיב:

   מה היו עושים לאומני פלסטין אם גולשטיין לא היה מבצע את הרצח הנפשע, בודאי היו משווים את הגפיטי וכריתת עצי זיית לרצח תינוקות בעריסות או פיצוץ אוטובוסים ומסעדות.
   יש כאן שני עמים עם אחד שמספר פעמים ניסה להשמידנו ועדיין לא מוכן להכיר בעצם זכתנו על הארץ הזאת ועם אחר שמעולם לא הכריז או רצה להשמיד אחד משכננו
   משואות נכונות הוא סוד השכנוע
   באם ברצון אנשי הלאום הפלסטיני לשכנע אותי ואת המתלבטים האחרים אנא הביאו עובדות וניתוח אמיתי ולא מניפולציות מילוליות שמשכנעות את אומריהם בקושי
   יום טוב
   שוחר חיים ואמת

 2. צדוק התקוה הגיב:

  מר גדעון ה"שליטה" על הפלסטנאים היא לא שליטה של מדינה שיצאה לחפש שטחי מחיה אלה של מדינה שיצאה להגן על אדמותיה ב67 ולולא היהירות של גמאל עבדול נאצר[אהלן וסהאלן שיבאו היהודים ונראה להם] ושליט סוריה והפחדנות של המלך חוסין[ישראל פנתה אליו וביקשה לא להצטרף למלחמה] מדינת ישראל לא היתה שולטת על הפלסטנאים" המודוכאים" ואני גם לא יודע עם היה עם כזה כזכור לך שטחי הגדה היו תחת הממלכה האשמית ולא תחת שלטון פלסטנאי ועזה היתה חלק ממצרים ולא מפלסטין אז נכון הקטע הזה תמיד קשה לשמאללזכור אבל צריך להיות כנה ולזכור שאת האסון של 67 הביאו על עצמם אותם "פלסטנאים" כמו שהביאו על עצמם את הנכבה של 48 אם לא היו מתנגדים לחלוקה אבל אלה דברים פעוטים שיהרסו לך את כל התאוריה אז נכון אתה לא רשמתה אותם אז אני רק מזכיר אותם

  • בטטה הגיב:

   אני מציע לך לקרוא את ספרו המאלף של רן אדליסט איפה טעינו אולי תקבל זוית ראיה חדשה על "מלחמת המגן" של 1967 וכל המלחמות המיותרות שבאו מאז ועד היום .

   • צדוק התקוה הגיב:

    אני לא צריך לקרוא את רן אדליסט אני חייתי את התקופה ההיא אני לא בן 25 ואני זוכר את כל הנסיות של מצרים וחימום הגבלות של סוריה לצאת למלחמה ביקשו מהשגריר הרוסי תעלה צפונה תראה שישראל לא מעבה את הגבול עם סוריה בכוחת צבא הוא סירב מי גירש את כוח משקיפי האום מסיני מי סגר את מצרי טירן בפני אוניות ישראליות מה אתה מקשקש גם אחרי 67 אשכול היה מוכן להחזיר את השטחים שכחתה ועידת חארטום שהתכנסה ב-67 הכריזה על "שלושת הלאווים": לא יהיה שלום עם מדינת ישראל, לא תהיה הכרה בקיומה ולא יהיה איתה משא ומתן. זו היתה התוצאה וההחלטה זה שנאצר לא הצליח לכיון
    דיפלומטי לא משנה את התוצאה ….. במקרה והיו הולכים בכיון של הכרה ושל שלום ישראל לא היתה יושבת היום בשטחים כמו שאמרתי הערבים הביאו על עצמם
    הפעוטה שלהבת פס שנרצחה מכדור של צלף פלסטיני משכונת אבו סנינה.הביאה זאת על עצמה

    • בטטה הגיב:

     גם אני לא בן 25 אם התכונתה בלהעליב ולעשות אד הומינום.
     אני בכל זאת מציע לך לקרוא את הספר אם תרצה אפילו אשאיל אותו לך.

  • גיורא קדרון הגיב:

   באוגוסט 1967 הכריז שר הביטחון משה דיין כי ישראל זקוקה ל"מרחב מחיה" ולכן אל לה לסגת מהשטחים הכבושים. ראה "דבר", 10 באוגוסט 1967. מייד עם תום מלחמת ששת הימים הביעה ההנהגה הפלסטינית בגדה המערבית באוזני נציגים ישראלים רישמיים את רצונה להגיע להסדר שלום (יש לזכור שאש"פ היה אז אירגון חסר משמעות בראשות המוקיון שוקירי ובשליטת מצרים); חוסין מלך ירדן מסר לישראל — ישירות (בפגישות חשאיות עם נציגו של ראש הממשלה אשכול ואח"כ עם שר החוץ אבא אבן) — כי הוא רוצה בשלום וסיום הסיכסוך עם ישראל. ישראל היא שדחתה את יוזמות השלום הערביות הללו בגלל תאוות הנדל"ן הכבוש. ראה ספרו של אבי רז The Bride and the Dowry – Israel, Jordan and the Palestinians in the Aftermath of the June 1967 War (ייל יוניברסיטי פרס, 2013).

 3. גדעון ספירו הגיב:

  לצדוק: הבה נניח לרגע שההיסבטוריה כפי שאתה משרטט היא האמת לאמיתה (ואני סבור אחרת, ההיסטוריה שאני מכיר שונה מזו שלך, אבל כאמור נניח לזה). מה פירוש הדבר, שמותר לך לשלוט עליהם,לשלול מהם זכויות אדם, להדיר אותם מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שרכושם הפקר, שמותר לך להתנחל על אדמתם עד סוף כל הדורות? מה פירוש המשפט : הם הביאו זאת על עצמם? האם יוסף שוואמרה בן ה-14 שנהרג שעה שיצא לקטוף צמחי מאכל "הביא את זה על עצמו?" או שצלף מצבא הכיבוש הוא שהביא את זה עליו. אתה שוכח שב – 1967 לא הייתה מלחמה עם פלסטינים, הם בכלל לא היו במערך הלוחם, אלא עם מדינות. הכיבוש הוא שיצר את הגרילה הפלסטינית, גם את זאת מבקשים לשכוח ולהשכיח.

  • ערן גורדין הגיב:

   אף על פי שאני בצד שלך, גדעון, אני חייב לתקן אותך בנקודה זו. הגרילה הפלסטינית החלה בינואר 1965, שנתיים וחצי לפני מלחמת ששת הימים הארורה, בפעולות טרור קטנות של חוליות אל-פתח שיצאו מסוריה (ובעידודה ובתמיכתה), הניחו מוקשים וביצעו פיגועים קטנים בתוך תחומי ישראל בעידן הטרום-קולניאלי/אימפריאלי שלה. המאבק המזויין הפלסטיני קדם אפוא למלחמת 1967. מומלץ שתקרא את ספרו המונומנטלי של יזיד סאיע' (Yezid Sayigh): Armed Struggle and the Search for State.

   • אף על פי הגיב:

    אף על פי… אני חייב לתקן אותך
    הקולוניאליזם של מדינת ישראל החל עוד בדמותה הציונית הטרום מדינתית בחסות האימפריה הבריטית ונמשכת עד היום בחסות מעצמות שיש להן אינטרס בקיום הסכסוך הזה בצורה כזאת או אחרת..
    זה שורש הסכסוך וההתנגדות הפלסטינית היא מאבק אנטי קולוניאלי.
    מי שמעמיד את הסיבה לסכסוך על הרצח, מי התחיל קודם, מתי ואיך משחק לידיים של השמאל והימין הציוני שזה אולי הויכוח בינהם אך שניהם מנסים להעלים על הסיבה האמיתית לסכסוך

   • צדוק התקוה הגיב:

    ערן אני חייב לתקן אותך פיגועי הטרור נגד ישראל היו גם לפני הקמת הארגון לשחרור פלסטין והרבה לפי 67 " הכיבוש"
    1953 הושלך רימון בישוב יהוד אם ובנה נרצחו 1954 הטבח במעלה עקרבים [הכביש לאילת] 11 איש נרצחו רק שניים ניצלו מהטבח היה זה אחד ממעשי הטבח הקשים אז 1965 נסיון לחבל במוביל הארצי הנחת מטען חבלה שכשל 1966 מחבלים שחדרו מירדן הניחו מטעני חבלה[על עמודי הבתים] בשכוננת רוממה בירשלים נגרם נזק כבד לבתים במזל נפצעו חמישה אנשים קל אז אשכול אמר את המשפט המפורסם הפנקס פתוח והיד רושמת ערן האם אלה היו פעולות קטנות …. מבקש לא למחוק את התגובה נכון היא לא מתאימה לקו של הכותב אבל את האמת צריך לפרסם גם אם היא כואבת כי מחקת את התגובה הזו והרי זו במה חופשית

 4. נילי הגיב:

  גדעון ספירו קורא להם "מבקשי מקלט ופליטי חרב". כדי להגיע לישראל הם חצו את מצרים ואולי ארצות אחרות ושילמו כסף רב למבריחים. אני לא מאמינה שספירו לא יודע את זה. השם המתאים להם הוא "מסתננים ומהגרי עבודה". כאן הם תקועים בשכונות עוני וגוזלים עבודה מישראלים חסרי הכשרה מקצועית מפני שהם מוכנים לעבוד בשכר עלוב ובלי תנאים סוציאליים. אני שוב שואלת: ספירו לא יודע את זה? ועוד שאלה, הוא מוכן להשכיר להם חדר בדירתו? .

  • בטטה הגיב:

   ואת מוכנה ?

   • נילי הגיב:

    לא, ואני חושבת שצריך לעשות מאמץ ולהוציא אותם מכאן כי אם נקלוט את המאה אלף או כמה שיש, יבואו בעקבותיהם מאות אלפים. המדינה הקטנה הזאת לא יכולה לקלוט את כל המסתננים האלה.

    • בטטה הגיב:

     איך הגעת ל100 אלף? לפי גזעון סער מדובר ב 55 אלף פלוס מינוס.
     הגדר שהושלמה בגבול הדרומי חסמה כליל את ההסתננות והורידה אותה לאפס.
     אגב היום יעד ההסתננות היא דרך הים ליוון ,מה שגרם כבר לטביעה של מספר ספינות ארורים.
     ישראל קלטה מיליוני מהגרים יהודיים וגם לא יהודים,כל שנה מגיעים הנה 25000 מהגרים,יש בהחלט יכולת לקלוט את אלה שכבר כאן.המאמץ לגרשם נובע מגזענות פשוטה מדובר בשחורים ואנו חושבים אירופה לבנה .

 5. תיקון קטן הגיב:

  אש"ף קם ב 1964 בלי קשר לכיבוש של 1967. ובתור מי שלא נולד בתקופה הרלוונטית- גדעון ספירו חושב שישראל של לפני 1967 היתה דמוקרטית יותר מישראל של היום ?

 6. גדעון ספירו הגיב:

  לנילי,
  השימוש במינוח מסתננים, הוא חלק משטיפת מוח ממשלתית ליצור סביבם תיוג שלילי. אינני רואה סתירה בין מהגר עבודה, פליט ומבקש מקלט. כל השלושה יכולים לדור בכפיפה אחת. אם תשתלט על ישראל בתחומי הקו הירוק דיקטטורה אכזרית שתגרום למשבר כלכלי וישרור רעב ואת תבקשי מזור במדינה אחרת, האם את מהגרת עבודה או מבקשת מקלט? לדעתי גם וגם.
  את שואלת אם אסכים להשכיר חדר לפליט בדירתי. בשמחה אילו היית מעמידה לרשותי דירה מעט יותר גדולה. אבל הבעיה אינה אישית, אלא ציבורית ובשביל זה יש ממשלה ותפקידה בסוגיה זו לספק פיתרון מערכתי של מגורים ראויים ולא לגרור אותם למוקדי עוני. אותו דבר אמור בנושא תעסוקה. הם מוכנים לעבוד בתנאי כמעט עבדות לא מתוך בחירה. איש לא מפריע לממשלה להפעיל את חוקי העבודה על מעסיקי פליטים. את חוזרת על האגדה שהפליטים תופשים מקומות עבודה של ישראלים, ולא היא. הם עובדים במקומות שישראלים לא מוכנים לעבוד גם תמורת שכר כפול.

  • עלי הגיב:

   העמדה של ספירו בענין "מהגרי העבודה" חסרת בסיס משום שהוא לא מציין כמה מסכנים כאלה הוא רוצה להכניס לתחומי מדינת ישראל
   האם ספירו יסתפק במליון שני מליון ? ואחרי שספירו יאפשר כניסה של 2 מליון מסכנים מה יקרה?
   אחרי שיכנסו 2 מליון מסכנים מה יעשה ספירו ימנע כניסה מבני הדודים והמשפחה שלהם אשר ירצו לקיים איחוד משפחות ?
   וכאשר ספירו ינסה למנוע כניסה נוספת של מסכנים מה יעשו אלה שכבר נכנסו ישבו בשקט או שיעשו הפגנות ואחר כך אולי יצטידו בנשק ויבצעו פעולות "לגטימיות וצודקות" כנגד "הגזענות" הישראלית.
   בסופו של דבר יגרום ספירו עוול לכולם בקנה מידה גדול משום כך עמדתו המתחסדת אינה מוסרית !
   דרום אפריקה של מנדלה איפשרה כניסת מהגרים בלתי מוגבלת כדי להפוך את הלבנים למיעוט זניח (מ-20% מהאוכלוסיה ל-8% ) הדבר הזה גרם ל-50 אלף מקרי אונס בשנה (מקום ראשון בעולם) 10 אלפים רציחות (מקום שני) אלפי מעשי שוד ( מקום ראשון) ו-20% מאוכלוסיה חולי איידס
   מיותר לציין שמשטר מנדלה אוסר כיום כניסה של מהגרים ואף הקים חומת אפרטהייד כדי למנוע את כניסתם…

 7. 30.1.1995 הגיב:

  תודה גדעון ספירו על שהבאת לנו את מאמרך, בין הכמעט 20 שנה מ״דבר״. לצערי הוא עדיין תקף.
  ועל סוריה: מסתבר שבבחירות שם בחודש יוני יהיה לבשאר אל אסד מתחרה. חבר הפרלמנט מטעם המפלגה הקומוניסטית הסורית, מאהר עבדל חפאז הג׳ר.

  • צדוק התקוה הגיב:

   סוריה
   מסתבר שבבחירות שם בחודש יוני יהיה לבשאר אל אסד מתחרה. חבר הפרלמנט מטעם המפלגה הקומוניסטית הסורית, מאהר עבדל חפאז הג׳ר.
   איזו תמימות תוצאות הבחירות כבר נקבעו אסאד הוא הנשיא ונבחר ב99% ובקשר לחבר מאהר עבדל חפאז הג׳ר נראה לי שהוא באיזה שלב יחזיר ציוד לאלללה

 8. בתום דיון ארוך הגיב:

  5 שעות דיון בקבינט של המכשלה הציונית לא הולך ברגל… מה עוד שאחריו נמסרה הודעה לציבור שהמו״מ_על_המו״מ ״הושעה״. ועוד הודיעו לציבור שהמכשלה החליטה להמשיך לגנוב – הפעם את כספי הפלסטינים. . .
  זה אחרי שהמכשלה החליטה להמשיך לגזול את אדמת פלסטין, ולא לשחרר עצורים זקנים כי הם אזרחים ישראלים. ״אז מה״ אם בהסכמים נכתב שישראל תגבה את מיסי-היבוא עבור הרשות הפלסטינית ותעביר אותם לה.
  נמסר שארה״ב ״מאוכזבת״ מהאיחוד הפלסטיני. מי מתפלא? המתווך הבלתי הוגן (שמזיין במשלוחי נשק במיליארדים לצבא הכיבוש) ״מאוכזב״. מתי יבינו שם בוושינגטון שלא ניתן לזיין את הכיבוש ולדפוק את קורבנותיו כל הזמן? האם בוושינגטון ציפו שניתן להוליך שולל (בקומץ דולרים) את מחצית הפלסטינים רוב הזמן?

 9. על ההד בעולם להסכם פתח-חמאס הגיב:

  האם ההסכם יביא לממשלת אחדות בפלסטין? שואל הגארדיין הבריטי. ההסכם נחתם בנוכחות ד״ר מוסטפא ברעותי, מהשמאל, וייתכן שהאופטימיות שלו תדביק את פתח לחמאס. השאלה שכולם שואלים היא איך ניתן לחבר בין הצבא המשת״פי של עבאס (שהקימה-מימנה-ואימנה עבורו ארה״ב, בראשות גנרל קית' דייטון) לגדודי עז א-דין אל-קסאם ומוראביטון שאיבדו עשרות מפקדים ואנשי שורה בקרבות וחיסולים ממוקדים של ישראל.
  שאלה אחרת היא איך תסתדר הממשלה החדשה, אם אכן תקום, עם מצרים של גנרל א-סיסי, שבקרוב יהיה נשיא מצרים. הרי א-סיסי הוא משת״פ של ארה״ב (ודרכה עושה דברו של נתניהו) והוא שסגר את המנהרות, ששר החוץ המצרי נביל פחמי מבטיח לא לפתוח. תפקיד ממשלת האחדות יהיה להפעיל לחץ על ישראל להכנס למו״מ אמיתי ורציני, טוענים הפרשנים הישאם מילחם ודייויד פולוק. רבים מאמינים שמרוואן ברעותי –״נלסון מנדלה הפלסטיני״– יהיה הנשיא הבא בפלסטין. ומה תעשה ישראל שתילחץ בין ההוצאות העצומות שיביא הכיבוש החדש לחרמות שיטיל העולם?

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובתך מוזרה חבל שאתה לא רושם את שימך אבו מאזן הוא המשת"פ האמרקאי כולל צבאו והחמאס אצלך הם "הלוחמים הנאמנים" הם לא משתפים של אירן מסכנים רחמנות איבדו עשרות " מפקדים" בקרבות וחיסולים ממוקדים של ישראל לבכות ממש הם גם חיסלו מאות אנשי פתח
   כאשר העבירו להם "קורס צניחה" וזרקו אותם מבנינים של עשרות קומות נימת האהדה שלך לארגון הרצחני החמאס שחרט על דגלו לחסל את הישות הציונית אך אומר בעדינות מריחה גרוע קרא את האמנה של אותו ארגון שמסכנים עשרות מפקדף חיסלו הציונים
   http://www.terrorism-info.org.il/data/pdf/PDF_18894_1.pdf
   מספר ציטוי
   .ישראל תקום ותוסיף להתקיים עד שהאסלאם ימחה אותה, כפי שמחה את מה שקדם לה", [דברי] האימאם החלל הקדוש [במקור שהיד] חסן אלבנא [6], רחמי אללה עליו

   "לא תגיע השעה [יום הדין] עד אשר יילחמו המוסלמים
   ביהודים ויהרגו אותם המוסלמים, ועד אשר יסתתר היהודי מאחורי האבנים
   והעצים, ו[אז] יאמרו האבנים והעצים: "הו מוסלמי, הו עבד אללה, יש יהודי
   מתחבא [מאחורי], בוא והרגהו", למעט הימלוח (ע'רקד), הנמנה עם העצים של
   .( היהודים. ([חדית'] אשר מופיע אצל אל-בח'ארי ומסל

 10. גדעון ספירו הגיב:

  שתי הערות למגיבים: תאמינו לי שאני יודע כי הייתה גרילה פלסטינית גם לפני יוני 1967, אבל אני סבור שהכיבוש הוא קפיצת מדרגה מהותית ובהתאמה גם הגרילה הפלסטינית. מי שאומר כי הכל כבר היה ואין חדש בכיבוש, בעל כרחו או בהסכמה נרתם לתעמולה הרשמית. האם ישראל הייתה יותר דמוקרטית לפני 67? תלוי באיזו תקופה. בתקופת הממשל הצבאי, לא, לאחר ביטולו, כן.

  לעניין הפליטים: אינני מציע להכניס שני מיליון פליטים. בעיית הפליטים מאפריקה היא בינלאומית ומחייבת התגייסות מוסדות האו"ם , כל שאני מציע הוא להתייחס ל-50 אלף הפליטים שנמצאים בישראל כאל בני אדם הראויים לסיוע ולא כאל עבריינים פליליים. כמדינת פליטים זה המעט שאנו יכולים לעשות. אין צורך לשרטט תרחישי אימה.

  • צדוק התקוה הגיב:

   גדעון אם אתה מאשר שהיה טרור ערבי כלפי ישראל לפני 67 אז הדבר אומר שהמאבק שמנהלים הערבים הוא לא בגלל הכיבוש של 67 ואינו קשור לשטחים אלה זה מאבק על עצם הקמתה של מדינה יהודית בלב מזרח תיכון מוסלמי

  • נילי הגיב:

   לגדעון ספירו, אתה קורא למחבלים הערבים "גרילה פלסטינית." מהשם הזה משתמע יחס חיובי לרוצחי נשים וילדים. אני מניחה שאתה לא מכחיש שזה מה שהם עשו.

 11. תקן אותי אם אני טועה הגיב:

  בין הביטול המוחלט של הממשל הצבאי עד מלחמת 67 עברה שנה לא?

 12. משה שמחוביץ הגיב:

  ישוחרר ברגותי!

  • צדוק התקוה הגיב:

   ברגותי נידון על ידי בית משפט ישראלי לעונש של חמישה מאסרי עולם מצטברים ו־40 שנות מאסר על מעשי טרור בהם נרצחו ונפצעו ישראלים רבים.הורשע בחמישה מעשי רצח של ישראלים ובניסיון אחד וכן במעורבות ואחריות לארבע פעולות טרור מתוך 21 שיוחסו לו בכתב אישום. השופטים קבעו כי ברגותי הנהיג את חוליות הטרור של ארגון התנזים וגדודי חללי אל אקצה, סייע למפקדי החוליות באספקת מימון ואמצעי לחימה ובמספר מקרים אף אישר מראש את ביצוע הפיגועים כנגד ישראל. בפסק הדין ציינו השופטים כי למרות שברגותי תמך באופן עקרוני רק ברצח של חיילים ומתנחלים, כולל נשים וילדים, בפועל הוא לא נמנע מלתמוך באנשיו ולספק להם אמצעי לחימה גם כאשר נוכח שוב ושוב שהם מבצעים פיגועים בתוך תחומי הקו הירוק. "בכך הוא הביע את הסכמתו לכל סוגי הפיגועים שביצעו אנשי השטח של הפתח' ועודד את פעילי הפתח' לבצע פיגועים כנגד ישראל ואף שיבח את מבצעי הפיגועים כולל אלו שבוצעו בתוך ישראל".

 13. גדעון ספירו הגיב:

  לצדוק; אתה כותב שאני "מאשר" , כאילו לכדת אותי בפינה ללא מוצא ואני נאלץ להודות. האם אי פעם מצאת בכתיבתי הכחשה לכך שהערבים לא קיבלו את החלטת החלוקה של או"ם? אבל יש לי גילוי מרעיA עבורךף העולם לא עומד במקום אחד. חלים שינויים. פעם כל העולם הערבי לא הכיר בישראל, היום רובו מכיר, כולל אש"ף והרשות הפלסטינית. ישראל החליפה תפקידים עם העולם הערבי, והיא לא מכירה בזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית. יחד עם זאת, גן אם נניח שגירסתך היא האמת הצרופה, והיא איננה, והפלסטינים לא מכירים בישראל, ומתברר שאי אפשר לכרות שלום, גם אז אני תומך בחיסול הכיבוש משום ונסיגה לגבולות שביתת הנשק, משום שלדעתי נזקו והעוול שהוא גורם
  עולים על מצב של קיום ליד שכן עוין שניתן להגיע איתו לשביתת נשק.

  לתקן אותי: אתה לא טועה.

  לנילי: אני נזהר לא להשתמש בשפת הכיבוש. למלה מחבלים קונוטציה שלילית. המונח גרילה מתאר נכון יותר מאבק של עם נגד מדכאו. בכתיבתי אני מדגיש את תמיכתי במאבק לא אלים ושולל פגיעה באוכלוסיה אזרחית בנוסח המתאבדים או בנוסח הפצצות מהאוויר, אבל אינני גוזר גזירה שווה בין לוחם גרילה לבין חייל כיבוש.

  • אתה טועה ומסתבך הגיב:

   אם שורש הסכסוך הוא באי קבלתם של הפלסטינים את החלטת החלוקה של האו"ם אזי עליהם מוטלת האשמה על כל שרשת שפיכות הדמים ועליהם לשאת בתוצאות. זו עמדה ציונית עקרונית והליברלים שבינהם מוכנים לעשות הקלות "לילד שסרח ועזב"

   הענין הוא ששורש הסכסוך מתחיל עם המטרות הציוניות והגשמתם, קולוניזציה של פלסטין והפיכתה למדינה יהודית תוך טיהור אתני של ילידיה הפלסטינים בתמיכת המעצמות האימפריאליסטיות.
   המאבק נגד מגמה זו הוא מאבק אנטי קולוניאלי צודק, כן התנגדותם להחלטת החוקה שהיתה רק השער הראשי למגמה זאת וכך כל ההשתלשלות האלימה שהתרחשה היא על ראשו של הקולוניאליסט הציוני

 14. נילי הגיב:

  בלי קשר למאמר הזה. גדעון ספירו, הופעת בסרטון יוטיוב שנקרא 'שואה ביד ושם' או משהו כזה. כקוראת נאמנה של מאמריך, אני מניחה שלא ידעת באיזה סרט מדובר והייתי שמחה אם היית, למשל כאן, מסתייג ממנו.

  • צדוק התקוה הגיב:

   נילי את תמימה גדעון ידע בדיוק באיזה סרט הוא מופיע הוא לא היה מופיע בסרט אם הוא לא היה יודע את התוכן ואת מי שעושה את הסרט זו כנראה גם דעתו ואני מבקש לא למחוק את תגובתי כי מחקת אותה מקודם זו במת ביקורת לא??

  • נילי הגיב:

   לצערי קיבלתי תשובה במאמר של גדעון מ-3.5. שם אתה קורא לסרטון הזה "מיצג נועז" ו"נס". אכזבת אותי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים