הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 באפריל, 2014 13 תגובות

בעוד שמאות מיליוני נשים ברחבי העולם מציינות את יום האישה למען מאבקן על זכויותיהן ולמען העלאת מעמד האישה וזכויותיה בכל תחומי החיים, מיליוני נשים במדינות רבות, במיוחד במזרח התיכון ואפריקה, מנהלות מאבק קשה נגד מנהג עתיק יומין כדי לשים קץ לתופעה בת אלפי שנים: מילת לנשים. בסודאן של ימינו, מיליוני נשים נלחמות על ביטול מילת נשים, והרבה ארגונים מקומיים ובינלאומיים נלחמים תחת הסיסמה "למען כל ילדה סודנית שנולדה בריאה – תנו לה לגדול שלמה". זהו קמפיין להעלאת המודעות, שהעומדים מאחוריו מנסים מזה חמש שנים לשכנע משפחות סודניות לשנות את תפיסתן לגבי מילת נשים ולהפסיק את המנהג הפוגעני הזה.

מאבק נגד מילת נשים - שלט הסברה בצד הכביש, ליד קפצ'ורווה, אוגנדה stopFGMמאבק נגד מילת נשים – שלט הסברה בצד הכביש, ליד קפצ'ורווה, אוגנדה (מקור)

בלמדי על המנהג הזה, מחוזות התפשטותו, מקורותיו, והשפעתו על קורבנותיו, מצאתי שהקמפיין העולמי נגד מילת נשים החל בניגריה ב-1998, ומהר זכה להכרה כמאבק המילניום. סטלה אובסנג'ו, אשת נשיא ניגריה, הרחיבה את הקמפיין וב-2003 ייסדה את היום הבינלאומי לאפס סובלנות למילת נשים בחסות האו"ם, המצוין ב-6 לפברואר מדי שנה.

למזלנו, לא שמענו על הנושא הזה בחברה שלנו אך היא תופעה נפוצה במדינות כמו סודאן, מצרים, מאוריטניה ומדינות אפריקאיות נוספות. בחברה הפלסטינית מוכר המנהג הזה בנגב, אצל שבטים שמוצאם ממצרים. אך מנהל מחלקת נשים בבית חולים סורוקה מעיד שלא נתקל במקרים של מילת נשים מזה זמן רב, ומציין שהתופעה כבר לא קיימת בנגב. הוא אף מזהיר מפני הסיכונים שכרוכים בה.

מילת נשים מבוצעת בדרך כלל בידי אישה מבוגרת, שמבצעת את החיתוך שמסיר את הדגדגן והשפתיים הפנימיות של הנרתיק. לרב החיתוך נעשה בסכין לא סטרילית וללא הרדמה. במצרים למשל, בשנת 2008 קבעה הממשלה שמילת נשים היא פשע, בעקבות מותה של ילדה – באדור שאקר – שעברה מילה בשנת 2007, והמקרה פורסם בתקשורת. אולם רבים השייכים לזרם הסלפי בקשו לבטל את החוק. ב-2008 עורכי דיו איסלמיסטים עתרו לבית הדין החוקתי לבטל את החוק, אך עתירתם נדחתה ביוני בפברואר 2013. למרות זאת, יותר 9 מתוך 10 נשים וילדות בטווח הגלאים 15 עד 49 עברו מילה.

למה מילת נשים?

לפי המסורת, נשים שלא נימולו נחשבות טמאות, מזוהמות או בלתי מסוגלות לשלוט בדחפיהן המיניים. נחשפתי לראשונה לנושא של מילת נשים כשקראתי את ספריה של ד"ר נואל א-סעדאווי, רופאה, פמיניסטית, פעילה למען זכויות נשים ולוחמת עיקשת נגד מילת נשים. בספרה "מאחורי הרעלה" שראה אור ב-1988, כתבה סעדאווי כיצד היא ואחותה הקטנה עברו טקס דומה בביתן, בשעה שהאב, שהתנגד למעשה, נעדר מהבית.

ילדה סודנית ששמה ג'מילה, כיום בת 20, תארה בקול רועד את הטקס שלא תשכח לעולם – שבו מלו אותה לפני כשמונה שנים, עת הייתה בת 12:  "שכבתי, הסתכלתי על התקרה ובהיתי במאוורר. האישה שמַלה אותי, הייתה זקנה מאוד, ולפני שזה התחיל היא ואמא שלי עוד היו במשא ומתן על הכסף. אמא שלי הייתה צריכה לשלם לה יותר כדי שהיא תשתמש בסכין חדשה. אני זוכרת דם בכל מקום, ואחת העוזרות ראתה את האישה מרימה את העור שחתכו, וניגבו את הדם, כי היה דם בכל מקום".

הדרך עדיין קשה וארוכה

השנה, בהודעה לעיתונות של UNICEF צוין שלמרות התנגדות נחרצת וגוברת, המנהג עדיין לא נפסק לחלוטין, ומאיים על מיליוני ילדות. לפי דו"ח שהוציא הארגון, רוב תושבי המדינות שבהן התופעה נפוצה מתנגדים לה. אבל למרות ההתנגדות חיות כיום 125 מליון נשים שעברו את ברית המילה, ויש כיום עוד 30 מיליון נערות שחיות בסיכון לעבור ברית מילה בעשור הקרוב. גיתא ראו גובתא, סגנית המנהל הכללי של UNICEF  אמרה: "מילת נשים היא הפרה בוטה של זכויות ילדות לבריאות, רווחה, והגדרה עצמית. וממה שעולה בדו"ח הזה עולה שחקיקה לבד לא מספיקה. האתגר כיום הוא לאפשר לילדות ונשים, נערים וגברים, לבטא באופן גלוי ובהיר את רצונם שמנהג פוגעני זה יפסק." ובעוד שהדו"ח מברך על החוקים שמתנגדים למילת נשים בהרבה מדינות מבין אלה שעדיין המנהג נפוץ בהן, הוא גם קורא לאמץ דרכים נוספות לחזק את החוקים הקיימים, ובכך לחזק את הדינמיקה החברתית החיובית לחולל שינוי במנהגים מושרשים. עד שכל נשות העולם תזכינה ליחס שוויוני והולם את אנושיותן, הדרך עודה ארוכה וקשה. והדרך, כמובן, שונה ממקום למקום, בגלל הבדלים חברתיים או כלכליים, הבדלים ברמות ההשכלה, אבל מאבקן של הנשים בעולם במדינות העניות והלא מפותחות, הינו הקשה מכולם.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. חסיב שחאדה הגיב:

  בסופו של דבר לא ברור האם התופעה של מילת נשים קיימת עדיין בנגב אם לאו.
  לקוראי ערבית:
  http://pulpit.alwatanvoice.com/articles/2013/12/14/314573.html
  ח.ש.

 2. גלית הגיב:

  מילת זכרים הינה פגיעה אכזרית בשלמות הגוף, התעללות בתינוקות, עברה על כל חוק וחוק יסוד קיים, הפרת אמנות, בדיוק כשם שמילת נשים. המוטיבציות הן אותן מוטיבציות.

  • צדוק התקוה הגיב:

   גלית את לא חייבת למול את בניך

  • דינו הגיב:

   לא נכון. באופן מובהק המוטיבציות אינן אותן מוטיבציות ולכן הטענה שלך מוזרה ביותר.
   מילת נשים היא הטלת מום כדי שהאישה תהיה מוגבלת בצורה אכזרית כל חייה, נטולת הנאה מינית ולכאורה נאמנה לגבר אחד. המנהג הוא כל-כולו השפלת ושליטה של הגבר באשה ע"י פגיעה בשלמות גופה ונפשה. לעומת הזוועה הברורה והמופגנת הנ"ל , תתקשי מאוד להוכיח השפעה כלשהי של מילת גברים על מהלך חייו של הגבר, ואין במילת גברים שום כוונה להגביל או לפגוע בנימול לטווח ארוך (מלבד האקט עצמו).

 3. צדוק התקוה הגיב:

  לראשונה במצרים, רופא יעמוד לדין על ביצוע לא-חוקי של מילת נשים. הניתוח בוצע בשנה שעברה וגרם למותה של נערה בת 13, סוהייר אל-באתע. הפרשה מסעירה מאז את מצרים, החלוקה בדעתה לגבי נחיצותו של ההליך השנוי-במחלוקת.

  הניתוח, בו נכרת הדגדגן, בוצע בחודש יוני 2013 במרפאה נסתרת בקומה העליונה בביתו של מטיף מוסלמי שעבד כרופא במשרה חלקית. המרפאה שכנה סמוך לביתה של הנערה בעיר אגא שבדלתא של הנילוס, ובית המשפט בעיר ידון מחר (חמישי) בכתב האישום שהוגש נגד הרופא.

  הרופא, רסלאן פדל חלוואה, הרופא אמר כי הוא בטוח שהמשפט יסתיים בזיכויו. לדבריו, הוא רק מילא אחר ההוראות שקיבל מהורי הנערה. לטענתו, הנערה לא מתה מדימום שנגרם בניתוח, אלא מאלרגיה לפניצילין. "שמי יטוהר לגמרי", אמר למכריו,
  מילת נשים הוצאה מהחוק במצרים ב-2006, אך משפחות רבות ממשיכות לפנות למרפאות פרטיות כדי למול את בתן. סקר שנערך בשנת 2000 הראה ש-97% מהנשים נאלצות לעבור את הניתוח עד גיל 45.

  מאז הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי, פועלת בתקיפות יתר כדי לאכוף את החוק נגד מילת נשים. עם זאת, במחוזות השונים, המשטרה מתקשה לפעול נגד אנשי דת שמגנים על ביצוע הניתו

 4. ק.א. הגיב:

  כל קיצוצי האברים מן הסוג הזה הן פעולות מטומטמות וברבריות שהיה ראוי להן לחלוף, או כמעט לחלוף, באופן טבעי מן העולם. אולם, על פי רוב, הכלל אומר שכשהאימפריה מתעניינת לפתע בנושאים הומאניטריים זה אומר שהיא למעשה מתעניינת מאד באוצרות-טבע. הנסיון המר (והרגיל) צריך ללמד מדינות מתפתחות שזוהי קללה גדולה שבאה בתחפושת של ברכה.

  • דינו הגיב:

   וכשהאנטי-אימפריה (רוסיה, סוריה, איראן) מתעניינת לפתע בנושאים הומאניטריים זה אומר למעשה שהיא מעוניינת בהרחבת השפעתה, כוחה ועושרה. כך הם מעללי רוסיה באוקראינה, גאורגיה וסוריה, איראן בסוריה, בלבנון, בעזה, בתימן ובעצם בכל מקום בו יושב דיפלומט איראני, וכך אסד והחמולה שלו השולטים על רוב הנכסים בסוריה.

  • ע.ג. הגיב:

   כמה שאתה צודק. בגלל זה צריך לתמוך במילת נשים כי אחרת האימפריאליסטים ישתלטו על סודן וינצלו את משאבי הטבע שלה. בגלל זה צריך לתמוך בטרור ורצח אלפי יהודים (שהם כידוע לא בני אדם) כי הטרור מבוצע ע"י מוסלמים נאורים שומרי זכויות אדם קלה כחמורה נגד השתלטות קפיטליסטית פשיסטית אימפריאליסטית של הציונים עבדי הקפיטליזם המערבי.

   • ק.א. הגיב:

    ידעתי שזה יקפיץ מייד את הצדיקים… אז לתשומת ליבם של השניים: 1) הבעתי התנגדות ברורה למנהג הברברי. 2) בינתיים הכוח שמחפש ברדק ואלימות ברוקראינה זוהי הפשיעה האימפריאליסטית המערבית. 3) דינו, אתה מתאר לעצמך מה היתה תגובתה של אמריקה אם רוסיה היתה מממנת אופוזיציה מיליטנטית (דתית, או ניאו-נאצית, או אחרת) במדינה שכנה לאמריקה – נניח קנדה..? כיצד היה מגיב אובמה למדיניות רוסית כזו? 4) ע.ג., אתה מצפה שאגיב ברצינות לדמגוגיה שלך? אין לי כוח.

    • דינו הגיב:

     לא כל-כך מזמן רוסיה כבשה ושלטה על מחצית מאירופה, כך שהדוגמה בשאלה שלך ("אתה מתאר לעצמך" וכו') מתגמדת לעומת הפשעים שבוצעו ע"י רוסיה, שהיא המדינה האימפריאליסטית הכובשת הגרועה ביותר מאז מלחמת העולם השניה.
     הרבה לא השתנה והשאיפה להישאר אימפריה בכל מחיר נשארה. מצחיק לראות איך האקרובטיקה הוורבאלית של הקומוניסטים לשעבר. מסך מסך העשן התפוגג ומי שנשאר תומך רוסיה התגלה כסתם חובב כוחנות ותוקפנות כל עוד הטנקים נוסעים ממזרח למערב.

     דבר שני – כמו בסוריה, הפשעים שמבוצעים ע"י אנשי שלומך (אסד, פוטין) גרועים הרבה יותר מהתמיכה החיצונית שמקבלת האופוזיציה במדינות אלו. להזכירך, אגב, שרוסיה גם פלשה בלי שום בעיה לגאורגיה. האם תטען שהיא עשתה זאת בגלל כמה יועצים צבאיים ומזל"טים ישראלים?
     עדיין לא ברור למה רוסיה פלשה לקרים, כאשר אין עליה שום איום אמיתי מכיוון אוקראינה. זה אימפריאליזם ותו לא

 5. רמי מתל אביב הגיב:

  המאבק נגד מילת זכרים תורם בעקיפין למאבק נגד המילה היותר גרועה – מילת הילדות. חובה על כל אדם נאור להרים קול נגד מילת ילדים משני המינים.

 6. צדוק התקוה הגיב:

  רמי איך יעשה המאבק? מה תמנע מיהודי למול את בנו או ממוסלמי למול את בנו …..בתו כל אדם חופשי לחיות עפי אמונתו לא???

 7. ק.א. הגיב:

  מעניין שהעניין במילת נשים בניגריה פתאום מסתדר גם עם מקרה הילדות החטופות באותה המדינה… (ע"י ארגון חדש בשם בוקו חרם, מותר להניח שזה בסטייל אל-קעידה כלומר טירור איסלמיסטי יציר כפיה של האימפריה).

  האם האימפריה להוטה לעוד נוכחות צבאית במדינה חסרת הגנה עם אוצרות טבע? ….
  מסתבר שהחשש שלי מלפני שבועיים-שלושה אולי התממש מהר ממה שאפשר היה לשער.
  אם אובמה כל כך מודאג מזכויות אדם מה לגבי השלטון "ההומאני" מנסכויות הנפט וסעודיה למשל…?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים