הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 באפריל, 2014 9 תגובות

השבוע זכה הגארדיין הבריטי בפרס פוליצר על דיווחיו בפרשת האזנות הסתר של ה-NSA. כאילו שזה לא הספיק אתמול ראיינו כתבי העיתון את הפסיכולוג האמריקאי ג׳יימס מיטשל שהיה האחראי על פיתוח מערכת העינויים ב-CIA.  מיטשל, כמובן, מחה נגד מבקרי ״השיטה״ בסנאט ואמר: ״על פי הנהוג אז מה שעשינו לא היה מנוגד לחוק״ … בדיוק כמו אצלנו, ב״מדינה היהודית״ … רק שאצלנו החליט ״העליון״ לכנות את עינויי השב״כ בכינוי המכובס ״לחץ פיזי מתון״.  אף אחד לא שאל את המעונים כמה ״מתון״ היה הלחץ, וכמה מעונים עודם סובלים מממנו, וכמה מתו בגלל אותה ״המתינות״.

איני יודע האם ״קפטן ג׳ורג׳״ שלנו למד פסיכולוגיה, סיים תואר ״מענה מוסמך״ או שסתם פעל לפי המדריך. אבל בארה״ב נדרש למפתח שיטות העינויים תואר אקדמי, וג׳יימס מיטשל הוא הפסיכולוג הראשי שהמציא, בין היתר, את השיטה הקרויה “enhanced interrogation”  (חקירות משופרות).

עכשיו, כשהנושא נידון בסנאט של ״הידידה הגדולה״, מיטשל העניק לגארדיין הבריטי ראיון, שבו דוחה הפסיכולוג (ששירת קודם בחיל-האוויר) את העובדה ששיטות החקירה שאותן המציא הן הרבה יותר ברוטליות ממה שנודע קודם.  מיטשל גם טוען שהשיטות ״הניבו תוצאות״.  לֹא הניבו, טוענים המתנגדים. לא ה- waterboarding* , לא מניעת שינה, הכנסה לארגז קטן, לא כבילה לקיר, וגם לא אזיקה שגורמת לכאב איימים.

היועץ המשפטי של ממשל ג׳ורג׳ וו בוש, ג׳יי בייבי (Jay Bybee), הוציא בשנת 2002-3 הוראה שנודעה בשם ״תזכירי העינויים״. אבל מיטשל, שלו מיוחס הטיפול (ב-waterboarding) בחאלד שייח מוחמד (בגוואנטנמו), מוחה: ״לא ניתן להוציא את המעיים למי שהחליט ועשה ככל יכולתו למען המדינה 10 שנים אחרי שהתמסר לה״.

עד היום הדו״ח בן 6,600 הדפים שהוגש לסנאט ארה״ב עודנו מוגדר ״סודי״ אבל נודע שגם הפסיכולוג, ברוס יסן (Bruce Jessen), מילא תפקיד חשוב בפיתוח תכניות העינויים.

הסנטורית הדמוקרטית דייאן פיינשטיין מקליפורניה —אגב, יהודיה— שהיא יו״ר ועדת הסנאט שחוקרת את הפרשה האשימה את ה-CIA בחדירה למחשבי הצוות שלה בעת שהם ערכו את הדו״ח המרשיע.

ואצלנו??

השב״כ מענה ובזמנו גם לימד את הסאוואק של השאח הפרסי שיטות עינויים. וכמובן יש יותר מתיאום והעברת ידע בין ה-CIA לשב״כ ולמוסד. תתפלאו ודאי לקרוא שעינויים אינם מהווים עבירה לפי החוק הפלילי הישראלי (!!!), ונכון להיום, לא נפתחה אף חקירה פלילית בשל תלונות על עינויים.

לאחרונה סירבה התשקורת הציונית לדון בעניין מותו של העצור הפלסטיני עראפת ג׳ראדאת, זאת למרות שהמומחית הידועה לרפואה משפטית קבעה שערפאת ג'ראדת עבר עינויים אשר גרמו למותו בבית המעצר בישראל. ד"ר קורור פינצ'אנצ'י הפנתה את תשומת הלב לחבורות שניתן לראות בתמונות שצולמו בנתיחה שלאחר המוות‫, וציינה שסיבת המוות המיידית של ג׳ראדאת היתה בצקת ריאות שהובילה למצוקה נשימתית חריפה.

למרות שלבג״ץ הוגשה לפני יותר משנה עתירה (2268/13) בענינו של פלוני שעבר לפני מעצרו ניתוחים בעינו, טרם הגיע הבג״ץ לכלל פסק דין. מדובר במקרה שבו החוקרים, שהיו מודעים למצבו הרפואי של הנחקר, עינו אותו במהלך חקירתו ועלה אף חשד למעורבות של רופאי השב"ס בעינויים. בעת משפטו בבית המשפט הצבאי, המדינה הודתה ״בהפעלת אמצעי חקירה פיזיים חריגים״. למרות זאת, אחרי שנה ושבעה חודשים לא התקבל כל מענה ענייני לתלונה. כמו-כן, לא נענו הבקשות לספק לו טיפול רפואי הולם.

איך עוּנָה ״פלוני״‫?  ‫- באותם השיטות עליהם דווח הסנאט בארה״ב‫:

 • מניעת שינה – במשך 5 ימים הוא נחקר, כאשר כפו עליו מספר מקלחות כדי לשמור על ערנותו, וכן דפקו על השולחנות והרעישו על מנת למנוע ממנו שינה.
 • בזמן חקירתו נמנעה ממנו גישה לשירותים עד שהשתין במכנסיו.
 • במהלך החקירה נעשה שימוש בקללות, רמיזות מיניות נגד אשתו ואיומים לעצור אותה ולחקור אותה, כפי שייראה להם, ולאסור עליו כל מפגש עם בני משפחתו לאורך ימי חייו. הם איימו כי לא יצא מהחקירה אלא אם יודה או ימות.
 • בנוסף נעשה שימוש מחזורי בעינויים בתנוחת כריעת צפרדע, וכן בשיטת הטלטוּלים. כמו כן נעשה שימוש בחוקרת כדי להשפילו מינית באופן מילולי. בין החקירות הוא הוחזק  בתנאי כליאה מחפירים.
 • מחומרי החקירה שהועברו לעיון סנגורו עלה שבמהלך חקירתו נעשה שימוש ב"אמצעים מיוחדים" ובכללם "מספר כריעות מלאות", "מספר הרמות ידיים לאחור", "מספר העמדות" ו"מספר ברכיות".

* בויקיפדיה העברית לא נמצא הערך waterboarding . האם הדבר מעיד על כך שהשב״כ לא משתמש בשיטת העינוי הזאת, שבה פני המעונה מכוסים בבד שעליו שופכים המענים מים. השיטה הזאת גרמה גם למוות לכמה מעונים.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  יאללללה "מסכנים אותם רוצחים"שרצו לטבוח ביהודים נתפסו ונחקרו עי השב"כ … לבכות אולי היה כדאי שהיתה בודק איך עונו שבווי צה"ל בסוריה / מצרים עם מכות חשמל באברי המין או עם מכות בכפות הרגלים בחוטי ברזל עם השפלות של השתנות על פני החיילים ועוד סוגי עינויים.

  שעדיף שלא אציין אותם בשמאל העקבי ההלקאה העצמית זו נורמה קבועה אני מקווה שתפרסם את תגובתי

 2. עוד ״פרשיה מהעבר הרחוק״ הגיב:

  השבוע התגלתה בארה״ב פרשיה מהעבר הרחוק שנוגעת ליחסים המיוחדים בין ״הידידה הגדולה״ ל״מדינת העמימות״.

  אצלנו מקובל לחשוב שרק צרפת, בריטניה ומערב גרמניה עזרו לישראל לייצר את הנשק הגרעיני. אבל האם היתה גם ארה״ב שותפה בעניין? שם טוענים שלפני 50 שנה ישראל ״גנבה מאות קילוגרמים של אורניום מועשר לייצור פצצות מארה״ב. מדענים, חוקרי גרעין, שאלו ובמקום תשובה קיבלו מידע מסונן ודף שחור. התברר שגם אחרי 50 שנה ״הגניבה״ היא סוד שמור ביותר, ולכן נופו כל הרמזים שהידע על הגניבה היה בידי ה-CIA. כך הושחרו שני דפי המידע שקיבל ג׳ון מרקוּם, עוזרו של בז׳ז׳ינסקי (יועצו של הנשיא קרטר לביטחון לאומי) מהסי.אי.איי ב-1977.

  היה קשר חם בין Zalman Shapiro, האחראי על הסוכנות האמריקאית לחומרים גרעיניים NUMEC (וחבר בארגון ציוני אמריקה) לנספח לעניני מדע בשגרירות בוושינגטון, ולבנימין בלומברג, שעמד בראש "הלשכה לקשרי מדע" בארץ. בבולטין המדע האטומי מעלים שואלים: מדוע אירח שפירא אנשי מודיעין ישראלים במתקן הגרעיני Apollo שבו ״אבד״ האורניום, בהם מפעילו של יונתן פולארד רפי איתן, אברהם חרמוני, אברהם שלום בנדור ואפרים ביגון. (המשך)

 3. משה הגיב:

  ד"ר לפסיכולוגיה בשרות האינקויזיצייה = ד"ר מנגלה

 4. עלי הגיב:

  אזכרת קפטן ג'ורג לגטימית בתנאי אחד
  צריך לאזכיר את החלטת בית המשפט "היהודי" אשר מאפשר לדיראני הקורבן של קפטן ג'ורג
  לתבוע את מדינת ישראל על עינויים (למרות שהוא אוייב וחי במדינת אוייב)
  זה קצת משנה את הצחקוק על "מדינת היהודונים…"

 5. ק.א. הגיב:

  חיפוש קצר ברשת מגלה ששני הפסיכולוגים ניהלו חברה (Mitchell Jessen Associates) שלקחה טכניקות של הצבא האמריקאי שעסקו בהכנה להתמודדות עם מצבי שבי, ובהתליך של הינדוס-הפוך הסבו אותן מנשק הגנתי של הישרדות לנשק של עינויים. אפילו כריסטופר היצ'נס, שעבר את התהליך למשך כמה שניות, הסכים, בחוסר התלהבות, להודות שאין מדובר בהדמייה של טביעה אלא שמדובר בטביעה של ממש. http://www.youtube.com/watch?v=FK3kXH2136Q
  והעינויים מן הסתם ממשיכים – באישורו של מי אם לא.. אובמה. ובישראל, זה כמובן בכלל חוקי, שכן היא מונחית לפי חוקי הטיהור האתני ו-או חוקי תורת המלך של העם הנבחר במדינתו שקיבל אותה מן האימפריה.

 6. ע.ג. הגיב:

  מה שמוכיח שלא רק אצלינו אלא גם בארה"ב יש שוטים שמעדיפים את נוחות הרוצחים על חיי אלה שהם מתכננים לרצוח.

 7. ערן גורדין הגיב:

  "חקירות מוגברות" הוא התרגום הנכון ל-enhanced interrogation

  • ק.א. הגיב:

   "חקירות משופרות" רומז דווקא באופן מוצלח יותר על הכנסתו של שינוי איכותי (ולא רק כמותי). כלומר המצאה של עקרונות עבודה או טכניקה שונה וחדשה שלא היתה שם קודם במטרה להביא לשיפור האפקטיביות.

 8. סיומת - מגדעון גיתאי הגיב:

  תודה לק.א. מסתבר שהאמריקאים ידעו על גניבת האורניום המועשר ולא עשו מאומה. הנרי קיסינג׳ר כתב ב-19.7.1969 ״יש עדות נסיבתית שהאורניום ״נסחב״ מארה״ב לערך ב-1965״. הסוכן הראשי של ה-CIA בתל-אביב John Hadden הזהיר אז את מאיר עמית. ואז… ח״א תקף את ספינת הריגול של ה-CIA USS Liberty על כך כתב גם רונן ברגמן.
  תיק מדיניותו של ממשל ניקסון על ישראל והגרעין נותר גנוז. הוא היחיד בין המסמכים מסוגו מאותה תקופה שאפילו כותרתו לא נחשפה לציבור. מתברר ש״העמימות״ היא מדיניות ישראלית-אמריקאית.
  למעונים לדעת עוד. הנה הקישורים:
  thebulletin.org/did-israel-steal-bomb-grade-uranium-united-states7056
  irmep.org/ILA/numec
  מאז עד היום זרמו הרבה מים בנהר הפוטומק שבוושינגטון, וגם באיראן השתנו דברים… היום גם טהרן אימצה את ״מדיניות העמימות״… (נשלח לראשונה ב 26.4)

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים