הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 במאי, 2014 7 תגובות

חשיפת עסקי הריגול של ישראל בארה"ב אינה דועכת. מדוע העסק לא נרגע? ברקע לדיווחים בשבועון "ניוזוויק" עומדת האמירה "הם עדיין עוסקים בזה". במילים אחרות: ישראל ממשיכה בריגול בארה"ב, בעיקר בתחום התעשייתי-טכנולוגי, או במילים פחות מכובסות: בתחום הנשק. זו הסיבה שהכתב ג'ף שטיין לא מביא סיפורי ריגול טריים, ומסתפק בענתיקות, בנות 16 שנה, על ביקור סגן נשיא ארה"ב, אל גור, והמרגל שציפה לו בתעלת האוורור בחדרו במלון "המלך דוד" בירושלים.

spy

אחד מראשי הריגול הנגדי בארה"ב ענה לשאלה: "מדוע ישראל מקבלת טיפול בכפפות של משי?" התשובה היא שישראל הקימה וממשיכה לממן את איפא"ק, שמממן נבחרים בארה"ב, והם אלה שמוחים על נזיפות שירותי הביטחון של ארה"ב בישראל. אין זה סוד שבכירים ישראלים זומנו "עשרות פעמים" ונדרשו לחדול מלרגל, אבל בני הברית שהפכו מתחרים "מצליחים לחמוק מעונש‫".‬ ועוד נכתב בשבועון שסוכנים ישראלים "בחיפה מרגלים אחרי קציני חיל הים האמריקני, ובכל מקום אחרי בכירים בתעשיית החלל ואחרי מדענים". וכן, "סוכני מפא"ת (מנהלת פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות) הם בעיה רצינית‫.‬ הם רתומים כמתווכים בין משרד הביטחון לתעשיות הנשק‫, ומשתתפים בפגישות ‬שמקנות להם כיסוי לריגול תעשייתי‫".

ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם הגיב ויש לו בודאי סיבה טובה‫.‬ ייתכן שהוא לא רוצה להיתפס בשקר‫.‬ ייתכן שהוא שומר את תגובתו לנאום שינאם בפני איפא‫"‬ק‫…‬ במקום נתניהו דיבר הפעם השר לענייני מודיעין, ד"ר יובל שטייניץ, שהיה ראשון המגיבים לפרסום החדש ב"ניוזוויק": "מתקבל הרושם שמישהו מנסה לחבל בשיתוף הפעולה המודיעיני  ה מ ע ו ל ה  בין ארצות הברית לישראל". שטייניץ הוסיף כי "בכל פגישותיי עם ראשי מערכות המודיעין בארה"ב "לא שמעתי ולו טענה אחת על ריגול ישראלי, אלא רק שבחים על שיתוף פעולה מודיעיני יוצא מן הכלל". בשבוע הבא ייפגש שטייניץ עם יו"ר ועדת המודיעין בסנאט האמריקני, דיאן פיינשטיין, וידון עמה בצורך להדוף פרסומים מסוג זה.

כמעט כולם (פרט לנתניהו, כמובן) עוסקים בריגול הישראלי בארה"ב. אבל שתיקתו של נתניהו רועמת יותר לנוכח מעשי הריגול הרבים של ארה"ב בישראל. הוא אף לא הגיב לחשיפות הרבות של וויקיליקס ב-2012. למשל: מחלקת המדינה האמריקאית הנחתה את הדיפלומטים שלה במזרח התיכון לאסוף מידע על אמצעי תקשורת מוצפנים בישראל ולבנות פרופילים כלכליים ו"ביומטריים" של בכירים בישראל, ברשות הפלסטינית ובמדינות ערב – כך עולה ממסמך דיפלומטי שהודלף לוויקיליקס ופורסם באתר. כבר עם החשיפה הראשונית של מסמכי מחלקת המדינה בוויקיליקס, התברר שרבים מהם עוסקים באיסוף מודיעין על ידי נציגים דיפלומטיים של ארה"ב בעולם, ובין היתר בבניית "פרופילים ביומטיריים" של אישים. המסמך המדובר, מ-31 באוקטובר 2008, מספק דוגמה לתחומי העניין האמריקאיים, המרובים מאוד, בישראל ובשאר מדינות המזרח התיכון. במסמך, מתבקשים הדיפלומטים האמריקאים בישראל גם לאסוף מידע על "פעולות מתוכננות של הצבא הישראלי, ובכלל זה התנקשויות ממוקדות, וטכניקות וטקטיקות של כוחות אוויריים ויבשתיים". הדיפלומטים התבקשו גם לספק סקירות מקיפות על תעשיית ההיי-טק ובייחוד הטלקומוניקציה בישראל, החל מתחום האינטרנט והטלפונים הסלולריים, וכלה ב"מאגרי מידע ממשלתיים מוצפנים הקשורים למערכות לזיהוי תדרי רדיו (RFID) המשמשות בייצור דרכונים, תגים ממשלתיים ומערכות תקשורת". רבים בממסד הפוליטי והביטחוני הישראלי אף מכירים את הכתובת במרכז תל-אביב של השלוחה המקומית והגדולה של סוכנות הביון המרכזית האמריקאית (CIA), שבין היתר… עוסקת בריגול בישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. נתניהו נֶעֱלַם, אבל למה הוא נֶאֱלַם? הגיב:

  ‎בינתיים רוב כתבלבי הביטחון נכנסו למערכה. המנוסה בהם‫,‬ רון בן ישי התמחה בכביסת שב‫"‬כ והלבנת חטאיו‫. הוא טוען ש‬‫"‬איש התחזוקה של מלון ‫"‬המלך דוד‫"‬ היה לגמרי במקרה גם איש שב‫"‬כ‫,‬ לכן הוא ‫"‬בדק את מערכת מיזוג האוויר‫".‬ אם נשפוט ע‫"‬פ בן ישי להזמנות של בכירי חברות ביטחוניות להגיע לישראל ‫"‬לביקור התרשמות‫"‬ אין כל כוונות זדוניות. וב"הארץ" עמוס הראל החליט שהסיפור בניוזוויק "נקרא כאוסף סיפורי בדים".
  ‎‫"‬ישראל אתמול‫"‬ שם את הסנסציה בעמוד הראשון‫!‬ דן מרגלית טוען שמישהו בארה‫"‬ב החליט לנהל מאבק בישראל ‫"‬בנושא הזה‫"‬ ‫(‬ריגול נגד פטור מויזות לישראלים). אך יש חריג: עמיר רפופורט שכתב ש"המהפיכה במודיעין היא הזדמנות לתעשיה"… ואתמול כתב על ה"מהפכה בשירותי המודיעין". אז למי מהכתבלבים והמומחים לביטחון ניתן להאמין?

  • ק.א. הגיב:

   למי להאמין? שאלה טובה. כיום החלק היחידי מן החדשות הבאות מהמיינסטרים שניתן לתת בו אמון (וגם זה לא תמיד) הוא תחזית מזג האוויר. התקשורת, מדעת או שלא, היא מ ג ו י י ס ת. לא אתפלא אם ביבי ואובמה סגרו על מבצע צבאי גרנדיוזי כדי להסיח את דעת הציבור מפשעי הארגונים אותם הם מייצגים. בקיצור בין תשדירי הפרסומת המסחריים (שכולם יודעים שנדובר בפרסומת) אנו מוצפים בדיסאינפורמציה ותעמולת זדון נונסטופ. הטירורסטים של אובמה וביבי נוחלים הפסדים מול תומכי אסד. אז האם מדובר בשינוי כיוון מצידה של האימפריה או ש- היכונו למלחמת שקר נוספת…?

   • שום בצל הגיב:

    אין ספק שאסאד הוא איש האמת, הלוחם באזרחי סוריה המגוייסים ע"י הארכי טרוריסט אובמה והנבל השני נתניהו. אובמה לא בוחל בדבר ומגייס ילדים ונשים!
    תודה לק.א. איש האמת שחושף את מערומיו של השלטון הצלבני האימפריאליסטי ושותפו הציוני הבזוי, הרוצחים הגדולים בהיסטוריה, ששולחים ילדים סורים למותם תחת כוונת האש של אסאד.
    יש לקוות שאימפריית הצדק הפרסית שמתחילה לרקום עור וגידים תקום בעצמה ותביא גאולה לעולמינו.

 2. לק.א. מגדעון גיתאי הגיב:

  אתה צודק, אבל פרט לכך שנתניהו לא משיב, וזה כמובן אומר דרשנו, יש עוד שאלה חשובה: מדוע שבועון מיינסטרים אמריקאי כמו הניוזוויק מכה בישראל ומאשים אותה בריגול תעשייתי (נגד תעשיית הנשק)? לדעתי הסיבה היא שישראל על 6,879 יצאניה מתחחילה להתחרות ביצאניה שנחשבה ל״הידידה הגדולה״. לכן גם הומצא הכינוי Frenemies (ידידה-אויבת) שבה זוכה ה״מדינה היהודית״ האחרונה של בניטוניהו ואיבט.

  • ק.א. הגיב:

   קשה לדעת איזה מסרים יש לשאוב מהפרסום שבניוזוויק. קראתי אותו. מתקבל על הדעת שהטבאו הכללי בנושא "הקשר עם ישראל" עובר שינויים מסויימים. אבל איזה? כנראה שאחרי וולט ומירשהיימר התקשורת המיינסטרימית אינה יכולה עוד לקבור בשקט את הנושא בצורה שעשתה עד עתה. אז מה עושים? באיזה טקטיקה נוהגים? לפעמים בכדי למזער משהו אתה לא מסתיר אותו אלא דווקא חושף אותו. ואפילו חשיפת יתר כמובן באורח מהונדס, ולעיתים הומוריסטי, למטרת הוצאת העוקץ מהעניין. לחשוב על טכניקות התקשורת הללו זה מקצוע! עם זאת אין בטחון שזה באמת המצב ובכ"ז יכול להיות שישנם תהליכים מהותיים אחרים ברקע. מה שכן סביר להניח הוא שישנה תחושה שאמריקה כמעצמת-על היא בהיחלשות. הדבר מורגש היטב ומופעים בה פה ושם כמה סימני שאלה קולניים על ההליכה הצמודה והאוטמטית עם הקו הישראלי. האם סימני השאלה יתגברו? ועד כמה הם משמעותיים, אם בכלל? ימים יגידו. לפי שעה אני לא מתרשם כלל וה״רומן״ נמשך במלא הכוח. זה אותו הגוף למרות התחרות.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, שנחת אתמול (רביעי) 14/05לביקור בישראל, התייחס היום במסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, לדיווחים אודות ריגול ישראלי בארה"ב, ואמר כי הוא "לא מכיר עובדות שתומכות בכך". יעלון הצטרף לדברי עמיתו האמריקאי ואמר: "כשר ביטחון, לא הייתי מתיר לרגל אחרי ארה"ב".

 4. Noblesse Oblige האצילות מחייבת הגיב:

  זן הכחשה שבאה לצורך ה ה ד ג ש ה . האם חשובה ההכחשה ממה שנאמר? אלא שמי שאינו רגיל להקשיב היטב למה שלא נאמר במסיבות עיתונאים וקורא רק, או שומע, את הדברים שנדפסים או מושמעים בתשקורת ״בין ידידים״, ואינו זוכר (למשל) את התבטאויות יעלון נגד ג׳ון קרי. ממשל אובמה החליט כנראה למחוק מהזיכרון את התבטאות יעלון, בגנות נשיא ארה"ב, שר החוץ שלו ומדיניות החוץ של ארה"ב באופן כללי. למרות שדוברת הסטייט דיפרטמנט, ג'ן סאקי, אמרה כי ארה"ב "מאוכזבת מהעדר התנצלות" של יעלון, למרות ששיחה שיזם אתמול שר הביטחון עם עמיתו האמריקאי, צ'אק הייגל, הוגדרה בישראל כהתנצלות. בעליל, השיחה אינה נחשבת ככזו בוושינגטון. הרי עכשיו גם השגריר הציוני של ארה״ב בישראל, מרטון אינדיק, שהיה המתווך במו״מ־על־שמום, מואשם בכך שהוא נזף בישראל על שחיבלה בשיחות…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים