הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 במאי, 2014 3 תגובות

כעת, משהתפרסמה טיוטת הצעת החוק להפחתת מס ערך מוסף על דירות חדשות, הגיע הזמן לתפרנים במקומותינו להתכונן למכרז הסמוקינג המיניסטריאלי. אם ההצעה תאושר בכנסת במושב הנוכחי ואם היא תופעל  מחודש אוגוסט, ואם המידע הצפוי יזרום כמתוכנן ובמהירות הרי שיאיר לפיד הוא מועמד רציני לפרס נובל לכלכלה לשנת 2015. ואם לא – אז לפרס איגנובל שהוא הרבה יותר משעשע.

אש כיבוי שריפה שריפות מכבי אש firefighters(מקור)

את הבעיה אפשר להדגים  באופן הבא: נניח שיש שריפה בבית. איך מכבים שריפה? הדרך המקובלת, אחרי ניתוק החשמל, היא לשפוך מים. אבל אם, נניח, אין מים ובחוץ עומדת מיכלית עם נוזל אחר – האם נשפריץ אותו על האש? התשובה תלויה בטיב הנוזל. אם מדובר למשל בדלק, סביר שלא נשתמש בתכולת המיכלית. אם זו מיכלית של מי ביוב סביר שנסתכן בשימוש על אף הריח. השאלה היא באיזו קטגוריה נמצא הפטור ממע"מ? האם מדובר במים שיכבו את השריפה כלומר שיביאו להורדה במחיר הדירה? או אולי זה דלק שיבעיר את האש עוד יותר. או אולי אלה מי ביוב שיעזרו אבל יסריחו?

כאשר מריון שולס נסע לשטוקהולם

פרס נובל ניתן על חדשנות. לפעמים השופטים טועים. וכך, למשל, פרס נובל לכלכלה לשנת 1997 הוענק למריון שולס שהיה שותף להמצאה כלכלית הנלמדת באדיקות בבתי הספר למינהל עסקים: נוסחה לחישוב ערך של ניירות ערך מסויימים. התהילה הביאה את שולס להקים עסק של השקעות באותם ניירות ערך שלפי הנוסחה שלו אפשר לכאורה לאמוד את ערכם. העסק פרח והביא "רווחים" של מאות מיליונים והתמוטט ברעש גדול כאשר הכל התאדה בנוסחת ייצור גז מצחין. לימים גם נתבע שולס בענייני מסים על אותם "רווחים" שהיו או לא היו. אבל הפרס השבדי שזכה בו כתוב בהיסטוריה. לפיד בהחלט חדשן כלכלי. כלכלן שמרן עם ניסיון של אלף שנה היה ממליץ, לנוכח הבעירה המטורפת במחירי הדירות, לשפוך מים. בנק ישראל, מן שמרן שכזה, הביא ג'ריקן מים לכבות שריפת הענק. הוא הגביל משכנתאות שהן סוג של דלק לשריפת דירות. אלא שהבנק המרכזי כשל, ולא במקרה. הוא פחד יותר מכל מה יקרה לבנקים שתחת חסותו, והשתמש בג'ריקן מים במקום בסופרטנקר. ראה לפיד את הכישלון והחליט להמציא את הגלגל: לכבות שריפה עם בנזין. זו משמעות הפחתת המע"מ על דירה חדשה.

פיקטי, קופצ'וק ומונרו מתברברים

אבל זהו הלך המחשבה של כלכלן שמרן ותיק. כלכלן יזמי בן שנה הוא שפינוזה של הכלכלה. הוא ילמד את כולנו נוסחה חדשה לכיבוי שריפות. ועל כן יש סבירות שיקבל הלפיד את הפרס הנכסף.

ויכסח בדרך את כל קטני האמונה. בניו יורק ובניו ג'רזי חשבו קצת אחרת. שם הטילו מס על מכירת דירות שמחירן יותר ממיליון דולר. למה הם עשו את זה? כי שם השליטים אינם יזמים חדשנים נוסח לפיד. הם שמרנים שחושבים שאם מחיר עולה – קרע לו את הצורה עם מס. תומס פיקטי, כלכלן צרפתי וכוכב עולה בשמי הכלכלה, הציע להטיל מס של 80% על הכנסות מעל מיליון. לא, לא כדי שהמדינה תרוויח מהמס ותוכל להעניק קצבאות לעניים. המטרה להפסיק את אינפלציית השכר. מי שיידרש לשלם מס של 80% פשוט יסתפק בפחות ממיליון.

אבל מה פיקטי יודע? הלכו שני חוקרים מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק ובדקו מה עשה "מס  האחוזות" – כך נקרא שם מס על דירות יקרות – למחירי הדירות. וכמו מיודענו פיקטי מצאו שאם מטילים מס – זה בולם את המחיר. פיחס.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. לפיד הגיב:

  לפיד הוא מועמד רציני לפרס נובל ל ש ל ו ם — שלום על ישראל.

 2. צפור בודד הגיב:

  טוב לראות שעשת מפנים את נושא מס ה- 80% על דירות יוקרה.
  נקווה שיפנים רעיון זה גם על משכורות העתק שמשולמות לבכירים
  ולא רק, כי אם ובעיקר שיפנים עקרון זה בקשר לרווחיהם של עצמאיים.
  כלומר, מי שמשלשל לכיסיו רווחים הגדולים מ 50 אלף בחודש, שיתחיל לשלם כמו טעטאלה.
  חברה שפויה עוצרת את החזירות הקפיטליסטית הזו.
  ומי שלא יישר קו שילך ו"יפתח" מפעלים במקום אחר!!
  מדינת ישראל צריכה מהפיכה סוציאליסטית ללא סוציאליזם.
  משום שכשם שהציונות או הדמוקרטיה כבר מזמן הפכו למשהו אחר, כך גם הסוציאליזם.
  נשארו דגלים קרועים וסיסמאות נבובות.
  בקצור צריך מהפיכה. בלי באנרים, סיסמאות, דיקלומים ומקהלות מזמרות של שורה אחת תרתי משמע.
  הייתי קורא לה מהפיכת ה- 80% .

  • רמי מתל אביב הגיב:

   אני זוכר מאמר של עשת בידיעות אחרונות לפני כתריסר שנים (או יותר) ובו הוא מציע להטיל מס כבד על שכרם הגבוה של מנהלי בנקים ומתעשרים אחרים. אני גם זוכר את ה"ביקורת" על ההצעה ("הם פשוט יגלמו את המס"). אז חשבתי לתומי שהביקורת היא ביקורת אבל זה כבר חדלתי להיות תמים (האמנם?!) ועתה ברור לי מי הלובי מאחורי אותה ביקורת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים