הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 ביוני, 2014 7 תגובות

י"ב עבר כהרגלו מדי שנה בדיקת לב. אלא שהפעם הממצאים היו גרועים במיוחד והוא נזקק לניתוח. הוא פנה לבית החולים לקבוע תור וביקש שהמנתח יהיה פרופ' לאון חזן – מומחה בעל שם לאופרציה הנדרשת. י"ב מבוטח בביטוח משלים שמממן "בחירת מנתח". הכל היה תקין עד שהשיחה עם בית החולים הגיעה לסוגיית מועד הניתוח. פרופ' חזן, נאמר לו, יתפנה לניתוח כזה רק בעוד כשלושה שבועות, אבל יש לו אפשרות לבחור מנתח אחר במועד קרוב. החולה טרק את הטלפון וחייג למשרד השר"פ באותו בית חולים. והנה התברר כי פרופ' חזן פנוי בשבוע הבא. "באיזה שעה" נשאל י"ב… "אתה מעוניין?"

Ashdod_Port_Aerial_Viewנמל אשדוד (מקור)

י"ב הבין את שפת הכסף אך היה מוטרד מעניין אחר. "שמעתי שוועד הרופאים אצלכם מאיים בעיצומים על רקע סכסוך עבודה בעניין הכוננויות. איך סכסוך עבודה שכזה ישפיע אם יופעל ביום שבו נקבע הניתוח?" שאל החולה.

אין כל בעיה, הסבירה הפקידה. עיצומי העובדים לא חלים על השר"פ. "אתה זוכר שלפני שבועיים בהדסה בירושלים עבדו במתכונת שבת? בשר"פ עבדו כמו בכל יום אחר. אלה שתי ממלכות נפרדות", הסבירה המסבירה.

גבי אשכנזי פוגש את אלון חסן

עכשיו תחליפו את  פרופ' לאון חזן באלון חסן, ההוא שעצור במשטרה בענייני נמל אשדוד. שם המשטרה חוקרת. שם התקשורת מלאה בסיפורים על פגישה עלומה (או לא) בין חסן ללקוח שלו ג"א (גבי אשכנזי) שבה התחייב חסן שגם אם יהיו עיצומים בנמל הלקוח ועסקיו לא ייפגעו.  נכון,  המחיר ששילם ג"א בשר"פ האשדודי היה מופקע. אבל גם הפציינט י"ב שילם כמה עשרות אלפים תמורת חסינות מעיצומים וטיפול אישי של חסן, סליחה – חזן.

אז מה ההבדל? קראתי בעניין רב את שנכתב על מעללי חסן בנמל. אם זה נכון, ממש איום ונורא. יש לנו מתקן ציבורי, נמל אשדוד, ובו מתנהל עסק פרטי. פורמלית העסק הוא בכלל לא של חזן (סליחה, חסן). במקרה של חזן הלקוח נשלח למשרד "ניתוחים פרטיים". במקרה של חסן הוא נשלח ל"דנה לוגיסטיקה". אם בנמל אשדוד היו עושים ניתוחים, כל מעשיו של חסן היו כשרים למהדרין.  אבל בנמל אשדוד משנעים מכולות וסירות – וזה כבר סיפור שונה לחלוטין.

זאב רוטשטיין פוגש את אייל וינקלר

תוך כדי שכל זה קורה התברר שפרופ' חזן (סליחה, וינקלר) עשה ניתוחים פרטיים בשעות הבוקר שבהן הוא אמור לעבוד במשרתו הציבורית. מנהל בית החולים עשה עצמו שלא ידע את מה שכולם ידעו. רק משהעירה לו נציבות שרות המדינה החליט המנהל לנזוף בעובד ולומר לו להפסיק עם זה. בנציבות שרות המדינה כעסו. הם רצו שהפרופסור הלא-מכובד יועמד לדין. לא ממש דין, רק דין משמעתי. אבל מנהל בית החולים אמר שהפרופסור שגנב שעות עבודה הוא חיוני לטיפול בחולים, במיוחד בפצועים. ולא צריך להגזים.

מה ההבדל בין חסן וחזן ווינקלר גם? יש לסיפור העקום הזה תפנית משעשעת. נעבור רגע לבית החולים הדסה. במהלך השבועות האחרונים הציעו רופאי בית החולים להפסיק לחלוטין את השר"פ. מי התנגד? הממשלה, שעתה מבקשת לערוף את ראשו של חסן שאולי הוא באמת גנגסטר ענק שגרף מיליונים. אבל כשמסתכלים על כל הפרשה הזו מה באמת ההבדל העקרוני בין חסן לחזן?

מוסר השכל ישראלי

כשהגנגסטר (סליחה, הפרופסור) עושה לביתו בבית חולים ציבורי זה בסדר. כאשר הגנגסטר (נניח) עושה כן בנמל אשדוד הציבורי זו מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושוחד.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. דני הגיב:

  הנה הבדל אחד בין חסן לחזן. כמו חזן יש בודדים בארץ … את חסן יש אלפים שיכולים להחליף. משמע, חזן לא מתוגמל כראוי על עבודתו במערכת הציבורית ולכן פונה לשרפ … חסן סתם חמדן.

  • צפור בודד הגיב:

   דני, כמו "ד"ר חזן" יש מעטים, משום (וכאן אנו עולים על משהו אקוטי ובעיתי ביותר), שבישראל ולא רק (גם בארה"ב ובאירופה) מתנהלת גילדת רופאים, שלמעשה מיצרת קוף של מחט בו צריך לעבור הסטודנט הגמל, בדרך להכשרה הרפואית ולתואר הנכסף. ישנם מעט מדי רופאים. מעט מדי מוסמכים. עושים את המוות למי שרוצה ללמוד רפואה, כאשר כל מי שקצת מתמצא בנושא יודע שלמעשה אין הבדל בין רופא מנתח למכונאי של מערכות מורכבות באלקטרוניקה, חשמל או מכונות. לא צריך 700 בפסיכומטרי ע"מ להיות רופא, משום שלמודי הרפואה אינם קורס לטייסי חלליות. כלומר מה שקובע כאן הוא "קשרי אבות", ובסרח עודף שנשאר, מעמידים רף בלתי נתפס של 750 נקודות בפסיכומטרי. רק שלא תהיה חלילה, "אינפלציה" של רופאים ומכרה הזהב יפסיק לתפקד ככזה…הנה בקובה כל מי שרוצה ללמוד ומוכיח שהוא מתאים, יוסמך כרופא ויעבוד במקצוע כבשליחות, כאשר משכורתו תהיה צנועה. רק בעולם הקפיטליסטי החזירי הזה, אנו רואים רודפי בצע הלובשים לבן ותופסים פוזה ויוצרים קליקה עלית. ויש בכך מין הצדק הפואטי. רציתם קפיטליזם, אז תאכלו אותה.
   אז בכוח, יש רבים כמו חזן, אבל בפועל יכולים הם רק בתור חסן להצליח.

   • דני הגיב:

    בתור מי שמגיע מהאקדמיה הרשה לי לחלוק עליך … לא כל אחד יכול להיות רופא, לא כל אחד יכול לעסוק במחקר … מה שאתה מתאר אולי יכול להיות נכון לרופא משפחה או אח-רופא, אבל לא לרופא בכיר. אנשים מוכשרים יש מעט – וזה לא קשור לקפיטליזם חזירי או גילדות כאלה או אחרות אלא פשוט לחוק המספרים הגדולים – רובנו אנשיםממוצעים עם יכולות ממוצעות, ומנת משכל ממוצעות, ושאיפות ממוצעות …

    למרות שלא היה אכפת לך ללכת למכונאי ממוצע, ממש לא היית רוצה שרופא ממוצע יבצע ניתוח מסובך.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  מר גדעון עשת שני הגנסטרים זה הרופא וזה בנמל שניהם הורסים את המדינה אין הבדל בין הרופא המלומד אדם שאתה ואני צרכים לסמוך עליו לבין אותו איש ועד כנראה מושחת שאותם אנשי ועד משום מה נהנים תמיד מרוח גבית מההסתדרות וזה לעצמו מריח לא טוב להיסתדרות יש תמיד פחד מהועדים החזקים מאותם יו'ר שלא דואגים לעובד הפשוט אלה לעצמם ראה חברת החשמל ראה ועד עובדי הרכבות

  • צפור בודד הגיב:

   צדוק, בתור גימלאי חח"י אני מוחה בתוקף על דבריך. יש בתוך חח"י מושחתים, זה נכון ואני בעצמי לא אחת נלחמתי בהם (ולא יכולתי). אך ללכת ולהכליל ולהגיד שהועד שלנו מושחת ו"לא דואג לעובד הפשוט", זהו שקר גם והשמצה נטו. ועד המהנדסים למשל, מורכב מאנשים ישרים, סוציאליסטים אמיתיים, שרווחת העובד חשובה להם ועוד איך.
   העובדה שיש לנו ועד חזק, רק צריכה לשמש דוגמא לועדים אחרים.
   נכון, האינטרנציונל מזייף (כלומר אין סולידריות עם ועדים חלשים יותר) ויש עוד הרבה מה לתקן (בתחום עובדי הקבלן), אך ועדי חח"י, כן דואגים לרווחת העובד הפשוט, הא ראיה.

 3. אילן שדה הגיב:

  שרש הבעיה הוא מערכת המשפט הבעייתית. אילו היתה מערכת ראויה לא היתה שחיתות.
  כדאי לקרוא את התחקיר של יואב יצחק אודות בייניש. אינני יודע מה אמת בו – אבל היא לא טרחה לתבוע אותו על דיבה. הדבר אומר דרשני.
  לאחרונה נתבשרנו על "פנסיות" של 85000 ₪ לחודש לאנשי המערכת הזו. האין זה סימן של ריקבון?
  לעניין הרופאים: המודל של "הדסה" ורופאי שר"פ הוא אמריקה. רופאים מרוויחים שם הון עתק על חשבון מצוקות האדם החולה.
  רפואה איננה יכולה להיות שרות של "קפיטליזם חזירי" . אין חסמי מחיר ולכן שכר הרופאים מרקיע לשחקים בארה"ב – מולדת הקפיטליזם.
  לא כך המצב במדינות יותר נאורות כמו: שבדיה, צרפת וגרמניה המודרנית. שלא לדבר על רוסיה ומזרח אירופה. הרפואה שם מבוקרת ע"י העין הציבורית- בערך כפי שהיה בעידן הסוציאל דמוקרטי בישראל.
  כך צריך להיות בישראל.
  אבל הרופאים הצליחו לשבור את הממשלה שלא תמכה בעת שביתת הרופאים ב(סגן) שר הבריאות ליצמן. הוא מכיר את אמריקה ויודע מה מצב עניי אמריקה החולים….

 4. כירורג בכיר הגיב:

  ציפור, אני מתפלא על תגובתך.
  היית מפקיר את ביתך לניתוח של טכנאי בינוני?
  מכונית מקולקלת או מחשב תקוע, דומה בעיניך לחולה על סף המוות?
  ולעינינו, בשנת 2000 הרווחתי מעבודה במשרה מלאה ככירורג בכיר 5000 ש"ח בלבד לחודש !
  מדובר על משרה כולל תורנויות וכוננויות פעילות. כן, כאלו, שאתה מגיע בלילה לנתח פצוע מתאונת דרכים (או פיגוע), ולמחרת ממשיך לעבוד, כי אין מי שיחליף אותך.
  התנאים הללו עדיין לא השתפרו לחלוטין, כי לא הייתה עליה משמעותית במספר התקנים.
  אולי צריך לחפש את האשם במשרד האוצר שדוחף לרפואה פרטית…
  בכל אופן, אשרינו שהמשכורות השתפרו, כי הסכנה להעלמות הרפואה הציבורית כפי שכולנו מכירים, עדיין קיימת. הדור החדש של הרופאים כבר לא מוכן לספוג את מה שאנחנו ספגנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים