הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 ביוני, 2014 7 תגובות

הנשיא האוקראיני הנבחר פטרו פורושנקו הכריז בטקס ההשבעה שלו כי: "קרים הייתה, הינה ותישאר אדמה אוקראינית". זו קריאת הקוזק הנגזל. אוקראינה היא המדינה היחידה (כמעט) אשר מסרבת להחזיר רכוש יהודי שנגזל במהלך שנות מלחמת העולם השנייה. התואנה לאי ההשבה היא בדיוק אותו מונח – "אדמה אוקראינית".

מוזיקאים יהודים ברוהטין, מערב אוקראינה, 1912 (מקור) ukraine-jewsמוזיקאים יהודים ברוהאטין, מערב אוקראינה, 1912 (מקור)

שטחים נרחבים של פולין סופחו לאוקראינה – אז רפובליקה סובייטית – במסגרת הסכם ריבנטרופ-מולוטוב בשנת 1939. אלו היו אזורים בעלי נוכחות יהודית מאסיבית. יהודים היו אלו שבנו את מרבית היישובים באזורי וולין והיוו רוב בחלק מן היישובים. הערים: רובנה, לבוב, לוצק ואחרים היו ערים תחת השפעה יהודית רבה וקהילות יהודיות שעשו רבות לפיתוח החיים הכלכליים והתרבותיים בערים אלו. אזור זה היה מולדתו של מייסד החסידות והרפורמטור הגדול הבעש"ט (אשר אני נמנה על צאצאיו). תנועת החסידות פעלה שם על כל זרמיה. וולין היתה אזור יהודי יותר משהיתה אזור אוקראיני.

 המשטר הסובייטי הפקיע רכוש יהודי. כך למשל בני משפחת אבי, בעלי בית חרושת ורכוש,  הועמדו לדין בגין היותם "קפיטליסטים המנצלים את העמלים". כל רכושם הוחרם.

עם פלישת גרמניה הנאצית  לפני 73 שנה ב- 22 יוני 1941, נכבש כל האזור על-ידי הצבא הגרמני. יחידות האייזנצגרופן שנספחו לוורמכט בסיוע פעיל של האוקראינים המקומיים פתחו במבצע אכזרי שלא היה כדוגמתו בהיסטוריה האנושית – מבצע השמדת היהודים. זו היתה תחילתה של שואת יהודי אירופה. גורלם של יהודי וולין נגזר. מרביתם נרצחו על-ידי הנאצים ומשתפי הפעולה האוקראינים. זה היה גורלה המר גם של משפחת אבי. אבי ניצל בזכות היותו חייל סובייטי בחזית.

 האוקראינים ברובם שתפו פעולה עם הנאצים. הכנופיות של סטפן בנדרה נטלו חלק בלחימה נגד הצבא האדום. כנופיות אלו סייעו לרצח יהודים. לעתים היו פעילים ברצח יותר מן הנאצים הגרמנים. סטפן בנדרה זכה לכבוד גדול באוקראינה של ימי יושנקו. בעיר רובנה – בה בקרתי מספר פעמים – הוסב שמו של הרחוב הראשי לרחוב בנדרה. כך קרה גם בערים אחרות במערב אוקראינה.

הרכוש היהודי הרב חזר לידיים סובייטיות עם "שחרור אוקראינה". הואיל וכמעט לא נותרו יהודים חיים, אזי אפילו בתי המגורים של יהודי וולין נתפשו ע"י אוקראינים מקומיים. אבי, חזר לעיר מגוריו קוסטופול עם שחרורה. הוברר לו גודל האסון. כל משפחתו נרצחה בגיא ההרגה ביער שמעבר לנחל. עוד מצא כי ביתו נתפש על-ידי אוקראינים. משהתלונן הובהר לו "הסדר האוקראיני החדש": כל היהודים נרצחו וכל בתיהם נמסרו למשפחות אוקראיניות. אבי עזב את אוקראינה ולעולם לא שב אליה. זכורים לי דבריו: "אל תשכח את שעשו הגרמנים והאוקראינים".

חזרתי לאוקראינה בימי נשיאותו של יושנקו. הופתעתי לגלות בגנזכי רובנה – תיעוד מלא של  ההעמדה לדין של "הקפיטליסטים" מבני משפחתי ותיעוד מלא של תהליכי ההפקעה וגזלת הרכוש הן בזמן השלטון הסובייטי והן תחת הכיבוש הנאצי. חמוש במסמכים אלו פניתי לשלטון המקומי ולנשיא יושנקו ודרשתי השבת הרכוש. הקומוניזם בוטל ולכן גם גזרותיו ראוי שיבוטלו.

 עד היום לא זכיתי לתשובה. הובהר לי באפן לא פורמאלי, כי אוקראינה רואה ברכוש היהודי – רכושה של מדינת אוקראינה, "אדמה אוקראינית" כלשונם. אין בכוונתה להשיב את הרכוש. המדובר ברכוש עצום. כמעט כל מרכזי הערים בוולין שייכים ליהודים. מרביתם נרצחו, אבל יש להם יורשים. ממשלת אוקראינה מסרבת אפילו לדון על השבת הרכוש הנגזל.

 שאלה גדולה היא : מה עשתה מדינת ישראל להשבת הרכוש היהודי באוקראינה. פניתי בנושא למשרד החוץ. הסתבר לי כי ישראל לא עשתה דבר. מדינת ישראל אשר גזלה את זכויות ניצולי השואה בישראל, אדישה לחלוטין לגזלת רכוש הנספים בשואה באוקראינה. מדינת ישראל מכריזה כי היא "נציגת העם היהודי", אולם לא עשתה דבר להשבת זכויות יהודי וולין. היחסים עם ממשלת אוקראינה יותר חשובים למדינת ישראל מעשיית צדק היסטורי.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  נראה שהטיפוסים הללו הם כעת החברים של אובמה וביבי. האימפריה תמיד מחפשת (ומוצאת) פנאטים שלא יהססו להרוג כדי ליצור את הברדק הנחוץ. קצבים הם אנשים חזקים שאפשר לעשות איתם עסקים טובים. כך היה בכל פינה בעולם בה רצתה האימפריה לשים את ידיה על אוצרות טבע ורכוש לא לה ובזיל-הזול. מוצאים דווקא את הרודן או את המוג'הידין, או את אל-קעידה, ושולחים להם סיוע כלכלי, צבאי פוליטי – וחוגגים יחד. את התירוץ הנפלא משאירים ל "טוני בלייר הפקות" להמציא ולהטיף במתק שפתיים (תמורת כמה מיליונים, כסף קטן). שום דבר לא השתנה במנטליות של האימפריה הגוזלת הנגזלת.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  למה אתה טוען שישראל לא עושה כלום טעות ישראל הצילה אלפי משפחות אוקראינות מחרפת רעב היא העלתה אותם לישראל כמו שכתבתי פעם אני מכיר אישית עשרות חברים שאינם יהודים ואין להם קשר ליהדות[בדוק] שחיים כאן אז אתה רואה ישראל לפחות דואגת לאוקראינים

 3. מומחה הגיב:

  הגענו לזמנים מעניינים.
  האם משטרו האולטרא קפיטליסטי של הרודן פוטין – שדרך אגב לא בוחל גם בדריסה ברוטלית של מתנגדים מהשמאל הסוציאליסטי והקומוניסטי ברוסיה עצמה – ראוי להגנה כלשהיא מאנשי שמאל עקבי רק בגלל שבנושאים מסויימים הוא מתגרה במערב ?

  • ק.א. הגיב:

   ראשית, מה שאתה, מומחה, קורא 'התגרות במערב' אני מחשיב כאי ציות לתכתיבי המערב. אכן בשביל האימפריה אי-ציות באמת נחשב כהתגרות בלתי-נסלחת. זה מזכיר את הבדיחה על נושאת מטוסים אמריקאית המתקרבת לילה אחד לחופי סקוטלנד ומבחינה באורות מהבהבים של סירת דייגים קטנה. רב-החובל של נושאת המטוסים פונה בקשר אל הדייגים ומצווה עליהם לזוז מייד מנתיב השייט שלו. הדייגים משיבים שהם אינם יכולים לזוז. רב-החובל האמריקאי מתרגז ופונה אליהם בקשר שוב, אם לא תזוזו מייד נרמוס אתכם. הדייגים הסקוטים בשלהם והם מסרבים לזוז. הידעתם שאנו נושאת המטוסים הגדולה בתבל, כיצד סירה עלובה מעיזה לסרב? פונים אליהם שוב בתדהמה. אז הסקוטים משיבים, איננו יכולים לזוז רב-חובל נכבד משום שאנחנו מיגדלור.

   שנית, לתומי חשבתי שפגיעה מכוונת באדם – גם אם ניתן להטיל בו דופי – היא דבר מגונה. הלא כן?

   • האגדה השמאלית הגיב:

    ומה עם כל ההומואים שנרדפים ונכלאים ? כאלה שמעזים בחוצפתם למחות כנגד אימפריית אי הציות ? מה השחיתות המאפיונרית שפורחת באימפריית אי הציות ? טוב אין להם חשיבות בעיינכם כי הם לא חושבים כמוכם, אפשר לכבס את כל הפשעים של רוסיה במכונת התעמולה המשומנת של "אנטי אימפריליזם"

    פוטין הוא מפלצת שגוזלת וחומסת שטחים בלי הכרה. אילו עם האוקראיני היה בוחר מנהיג פרו רוסי, דמעות התנין על נגזלי הרכוש בשואה היו הופכות לדמעות שמחה על ניצחון הדיקטטורה של פוטין על המערב.

 4. א.ק הגיב:

  קרן האור היחידה ברשימה קשה זו היות
  מחברה צאצא של הבעש"ט. בסופו של
  דבר, השורשים כמו גם העלוות נמצאים
  שם, בחצרות ההיסטוריים, וגם אם היורשים
  דהיום בארץ ומחוצה לה מעוררים התנגדות
  וסלידה, ההתנגדות במקובל ובמובן מאליו,
  הנמצא בשמאל הרדיקלי, בא משם,
  ככל הנראה.

 5. איגור הגיב:

  מה קשר רכוש חיהודים עם קרים?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים