הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 ביולי, 2014 12 תגובות

האמונה והתפילה, שהילדים שנחטפו יחזרו לחיק הוריהם, התנפצו. הם נרצחו בדם קר לאחר שעלו לטרמפ, ככל הנראה זמן קצר אחר חטיפתם.

המפגש הכואב עם תלולית עפר, בה נטמנו עלומים נקיים של שלושה נערים מעלה את הקריאות לנקם. ואל מול קריאות אלו אני מגיב כמו המשורר בשנת 1903 – "אָרוּר הָאוֹמֵר: נָקֹם !".

"שום נקמה לא תחזיר את בנינו", הפגנת תג מאיר, ירושלים 2/7/14 (צילום: האגודה לזכויות האזרח) נגד גזענות עין תחת עין וכל הארץ תתעורר ACRI-norevengedemo"שום נקמה לא תחזיר את בנינו", הפגנת תג מאיר אתמול בירושלים (צילום: האגודה לזכויות האזרח)

מול מסקנות מיידיות להיכנס בהם, בכל הכוח, נשנן לנו את תגובת המשורר, שניצב אל מול מראות שחיטת עשרות חפים מפשע בקישינב בשנת 1903: "וְאָרוּר הָאוֹמֵר: נָקֹם ! נְקָמָה כַּזֹּאת, נִקְמַת דַּם יֶלֶד קָטָן עוֹד לֹא בָּרָא הַשָּׁטָן…". נקמת שלושה נערים טהרי חלומות גם כן עוד לא ברא השטן. גם הנער הפלשתיני טהר החלומות שנורה בכדורי רובה, שלושה עשר חורפיו שנגדעו, נקמתם "עוֹד לֹא בָּרָא הַשָּׁטָן".

מול מסקנות מיידיות להיכנס בהם בכל הכוח, נשנן לנו את ההוכחה המכאיבה למגבלות הכוח, שלמרות שליטה הרמטית של שירותי הביטחון, צבא, משטרה ומג"ב בשטח, אחרי 19 ימים קשים מנשוא, בעיקר למשפחות קרועות מגעגועים ליקירים אהובים, זה נגמר בגופות.

מול מסקנות מיידיות להיכנס בהם בכל הכוח נשנן, נחזור ונשנן, שללא פתרון מדיני אין תכלית ואין תוחלת. נשנן לעצמנו יום-יום, כי הכיבוש נכשל, ויותר משהוא נכשל הוא גם מכשיל.

אני נושא תפילה, שראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון לא יוציאו את ישראל לפעולות נקם, אלא יאמצו את מה שהם כבר יודעים, שללא פתרון מדיני של הסכסוך הישראלי-פלשתיני אנו מעלים את חיינו על שרטון של אימה ומרחץ דמים בלתי פוסק. ופתרון מדיני מחייב מנהיגות אמיצה.

ואסיים בדבריו של החכם באדם בספר קוהלת פרק ט' – "טוֹבָה חָכְמָה מִכְּלֵי קְרָב…" ונאזין לבקשתו כי "טוֹבָה חָכְמָה מִגְּבוּרָה..". אמירות שמן הראוי לאמצן וליישמן. טובה חכמת משא ומתן מדיני כן מכל כלי קרב, טובה חכמת ההכרה בשתי מדינות לשני העמים מגבורה בעוד סיבוב דמים כואב בשדות הקטל.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  "אני נושא תפילה, שראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון לא יוציאו את ישראל לפעולות נקם" ..

  ראשית יש לומר ש"פעולות נקם" (שונות ומשונות) נעשות כל הזמן:
  -לפני-
  -במהלך-
  -אחרי-
  תקופת ה"אי-הוודאות" לגבי הנערים.

  כלומר התפילה כעת היא לעצירת הגל הנוכחי – שהם עצמם אחראים ליצירתו מלכתחילה.

  שנית, אם המאניקים של האיפריה לא מוציאים לפועל את זממם היום אז די בטוח שיוציאו את זממם מחר! מדוע? כי הם סוחרי מוות. וזה מה שהם יודעים לעשות. הם לא בנויים להפסיק, גם כל המערכת שלהם מבוססת על זה. ואם לא הם – אז ימונה מישהו אחר למשימה. זו המציאות שלנו וזו המאפיה הקרימינלית שמנהלת את העינינים. לא רק בפלסטין הם נוהגים כך.

  • דינו הגיב:

   אתה צודק, לא רק בפלסטין הם נוהגים כך אלא גם בסוריה.
   ראה את בשאר אסד וכנופיות הרוצחים שלו מתעללים בעם הסורי כבר שלוש שנים בכל דרך אפשרית (שלא לדבר על עושק ורצח עוד לפני כן), והם ממומנים ומחומשים ע"י שאר פלגי האימפריה – איראן ורוסיה.

 2. שום בצל הגיב:

  מסכים עם כל מילה

 3. הקיסר לופו הגיב:

  תעשיית הציונות מחוייבת לשורת הרווח של בעליה. היא מיתממת כמו שתעשיית הסיגריות היתממה…

 4. סתם אחד הגיב:

  מילים יפות ומסקנה נכונה. אולם הטעות הבסיסית שלך היא שלעומדים בראש מדינתנו יש תפיסה דומה לשלך ושאיפות הדומות לשאיפותיך לגבי עתידה של מדינת ישראל. אין לי ספק שבחוגים מקורבים ו"לא מדליפים״ חושפים יעלון ונתניהו את שאיפותיהם האמיתיות, מסמוס מתמשך רב שנים של האופציה למדינה פלסטינאית. לתפיסתך ולתפיסתי, משחק ברולטה רוסית ומבחינתם, תפיסה מדינית פרגמטית הנובעת מכורח נסיבות ונשענת על חזון ציוני משיחיסטי. לימין הקיצוני שהפך לא קיצוני ומבסס לו אחיזה במיינסטרים הישראלי חושב רחוק, במושגי זמן ארוכי טווח, דבר המשותף להם ולחמאס. ככלל, נתניהו חב את כל הצלחתו בחייו הפוליטיים לחמאס, הוא וחמאס מזינים זה את זה. הטרגדיה בכל הסיפור היא שהציבורים הישראלי והפלסטיני נסחפים אל הקיצון או שמא הקיצון מדביק אותם. סבבי אלימות יוצרים סחף של ציבור אל הקיצון והקיצון מתקבע בתודעה. כך, היבשת הבטוחה של שלום בין העמים הולכת ומתרחקת. לאור הנסיבות גם שוחרי השלום שבינינו צריכים להצטייד בנשימה ארוכה ומחשבה ארוכת טווח. אין ספק, עצוב וכולי תקווה שלא טראגי.

  • צפור בודד הגיב:

   "סתם אחד", מה הענינים, הכל בסדר אצלך? למה אצלי לא הכל בסדר. הנה "סתם" פגעת בי.
   ראה נא, תגובתך באמת, ראויה היא בעיני. גם אני חושב כמוך וגם אני משוכנע, שהימין הלאומני משיחיסטי הפך כאן זה מזמן לקונצנזוס ובכך הוא משת"פ עם החמאס, מצדו האחר של המתרס הישראלי פלסטיני לטנגו הדמים. אני גם הייתי מוסיף ואומר, שהוא והחאמאס, עושים זאת לתפארת הקפיטליזם החזירי, שזקוק לסכסוך, ע"מ ללבות את אש הדת והלאומנות המטמטמות את ההמונים לכלל זומביות, המאפשרת לחזיריו הנואקים, להשתית כלכלתם המנובזת (בעזרת הדמוקרטיה המעוותת שלהם) ולמנוע מהסוציאליזם הנאור להרים ראשו. אך, מדוע לקחת ערך ראוי כ"ציונות" ולנכסו לידי פשיסטים- פגנים אלה, קולוניאליסטים גזענים ונבערים שבנמצא? הנה אנוכי, עבדך, גם כן ציוני אני ובכן מה? הגם אני פגן פשיסטי? בהחיאת הציונות בציון, יכולים לקחת חלק כל בני הדתות וכולה אנושית ונאורה, סוציאליסטית חילונית ושפויה. אל לך ידידי לנכסה לידי ערלים. שמור אותה קרוב ללבך ובכך תעזור לכולנו לשמוט השטיח מתחת לרגל הקלגסית המספחת.

 5. דרור מרמת גן הגיב:

  אני מניח שמר קלינסקי יכתוב את אותה הקריאה "אָרוּר הָאוֹמֵר: נָקֹם !", גם אחרי שמחבלים פלשתינאים ינקמו בנו אחרי חיסול מחבל בכיר שלהם…

  • צדוק התקוה הגיב:

   דרוד ח"כ זהבה גלאון אמרה לאחרי מאות רקטות שנורו מעזה לישראל איפוק זה כוח אז אני מבקש מאותם ארגוני רצח להתאפק זה כוח

 6. מכל פושעי השכלתי הגיב:

  שלטון הבנדיטים ממתין לרקטה מדוייקת, או איזה מן פיגוע אחר (כנראה מתוכנן מראש), שיתן להם את התירוץ הנחוץ כדי לפלוש (כך זה קורה תמיד). ומאחר ועולים כמה סימנים – שאולי הגויים, מאמריקה ואירופה, בכל זאת, אינם מתעתדים לשלוח את חייליהם לסוריה (אחרי עיראק דעת הקהל שם אינה מאפשרת) – {ולמרות ששלחו לשם, כבר לפני שנים, ייעוץ והדרכה, הרים של כסף וציוד לאותם אוכלי הלבבות (אל-נוסרה ותואמיו) שתפקידם היה לבצע את העבודה בשביל שלטון-הבנדיטים-מסדום-ועמורה(!) ולהפיל את אסד} אז אולי הכוונה כעת היא להצית את האיזור, גם בצפון, ואז לפלוש לסוריה או להפציץ שם מהאוויר – ולעזור לאוכלי הלבבות (ושאר החלקים הפנימיים) – לסיים (סוף כל סוף) את העבודה שניקבעה להם ושהם מאחרים נורא לספק את הסחורה. התרגיל נראה קצת שקוף מדי – לא שזו סיבה מיוחדת לעצור רעיונות שכאלה. ימים יגידו איזה סוג של ברדק יצמח מזה, מה שדי בטוח שזה יהיה ברדק. "נקם" (על פי נשיא "בני עקיבא" העולמית…) זה לא מצלצל טוב בתקשורת. לכן זה יהיה כנראה "הגנה עצמית".

 7. צדוק התקוה הגיב:

  היום שבת 5/07 עדין נמשך ירי רקטות מגבול עזה כמעט שבוע שלם חוטפים ישובי חבל עזה קיבוצים מושבים שדרות נתיבות אופקים למה ???

  • דני הגיב:

   כי יש לנו ראש ממשלה אימפוטנט בכל מובן אפשרי, הוא מובל ולא מוביל. ראה איך מטפל בכשלים במערכת החינוך, הבריאות, הרווחה, יוקר המחיה … יש לך ציפיה שהוא יידע לנהל משבר מסובך כמו המערכה הנוכחית? אני קורא לשלוח גראד מלא ויאגרה לקיסריה ולהושיע את ביבי מהאימפוטנציה!!!

 8. צפור בודד הגיב:

  תפילות קמינסקי לחוד ומציאות לחוד. ביביבוגי יצא יצאו למבצע נקם.
  הם גם לא יאמצו הדברות האמיתית עם הפלסטינים לעשיה שתוציאנו אל דרך השלום.
  הם אינם יכולים לעשות כן, משום שהם ממש כמו אבו מאזן מהצד השני, מ-ח-ו-ש-ק-י-ם בידי כנופיות הקיצונים הדתיים- פגניים, לאומנים- פשיסטים, משני צידי המתרס.
  מה, קמינסקי לא רואה זאת?
  כל האגדה האורבנית הזו, אודות שתי מדינות לשני העמים, בחבל פלסטינה-א"י, מזכירה איך לא? שני שמנים המנסים להתכרבל יחדיו על מיטת שדה צרה אחת ולכסות עצמם עם מטפחת אף אחת….אין לזה סיכוי.
  כולם יודעים זאת ובכל זאת מברברים ומברברים. ובכן למה ללכת סחור סחור?
  מדובר בעונש:
  "לא בחרתם בסוציאליזם הנאור, הפניתם לו גבכם, דרכתם על הציונות, הכפשתם אותה, נכסתם אותה לידי הבורגנות והפגניזם הפשיסטי המתנחבל, הפכתם את הדמוקרטיה לעוות מתחכם וציני, בו כוחנוס תחמנים מורצים בידי טייקוני הון-עתון לשלטון, הם בעלי הסכוי היחידי להבחר בידי המון שטוף מוח, נבער ובור. אז תאכלנו אותה. כן כן, מדובר כאן בעונש. בעונש שאננו מפריד בין יהודים למוסלמים. לא תהיו סוציאליסטים נאורים, הלך עליכם, ממש כך".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים