הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 ביולי, 2014 13 תגובות

זה לא אירוע נדיר שעיתון לוקח על עצמו משימות שהן אינן עיתונאיות גרידא. "גלובס" מפיק בכל שנה את ועידת ישראל לעסקים – ועידה שמתקיימת בכל שנה אליה מוזמנים להתחכך זה בזה בעלי הון ופוליטיקאים, בדרך כלל במועד סמוך לאישור תקציב המדינה. הוועידה גם מוכרת בשל ההתנגדות הקבועה לה בשם ועידת העשוקים. Ynet מפיק את המורה של המדינה – תחרות לקביעת המורים הטובים של השנה. הציבור מציע מורים, וועדה ממיינת ומסננת ולבסוף ועדה ציבורית קובעת מי הזוכים. והנה ב-8 ביולי ועידה עיתונאית חדשה, הפעם של "הארץ – "ועידת ישראל לשלום. הוועידה בגלגולה הקודם אמורה הייתה לשאת את השם "בחר בשלום. העם מאחוריך", עוד באותה התקופה שחשבו שהצעתו של מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי תעלה לדיון ושיש מקום להפעיל לחץ על הממשלה.

ועידת ישראל לשלום הארץ יונים עלה של זית israel-peaceconמתוך אתר הועידה

אז מי עומדים מאחורי "ועידת ישראל לשלום"?

מנכ"ל הוועידה עקיבא אלדר, עמוס שוקן, מו"ל "הארץ" וחבורת "מכובדים" – רבים מהאליטה הישראלית בראשם נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, ואפשר להניח שבמציאות אחרת היינו רואים שם גם את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בנוסף תמצאו שם את פרופ' מנואל טרכטנברג, את שגריר האיחוד האירופאי, מנהלי קרנות בינלאומיות, את ג'רמי בן עמי, נשיא השדולה האמריקאית J Street, ועוד. אם עוברים על התכנייה של הכנס בקפידה (יש יגידו בקטנוניות) מוצאים שם 51 גברים ומספר דומה אבל כתוב הפוך (15) של נשים, שחלקן מופיעות בחלקים האמנותיים יותר כגון: אחינועם ניני, עלמה זהר, מירה עואד וציפי לבני.

אין ספק שהוועידה מקדמת שלום של האליטה הישראלית-אמריקאית-פלסטינית, של שתי מדינות לשני עמים, ללא עיסוק בכיבוש (כלשהו), לעוולות (כלשהן) או לאחריות (של מישהו על משהו), הרי חלק ממכובדי הוועידה, במציאות ומקום אחרים היו נחשבים לפושעי מלחמה.

הדעות השמאליות יותר בוועידה יסופקו כנראה על ידי עיתונאי "עלה התאנה" של "הארץ" גדעון לוי ועמירה הס, שיזכו יחד ל-10 דקות, (אולי כקונטרה לדבריו של ח"כ נפתלי בנט "שלום בעידן הריאליזם"), שזה אף כפול ממה שמוקצה לדיון בוועידת השלום על סוגיית המים במסגרת "הסכסוך" (כן, רק 5 דקות!).

במציאות המיליטריסטית הישראלית בה רק גברים שהחזיקו רובה פעם, הם הראויים להישמע בשיח על פיוס ושלום, חסרה עד מאוד הזווית של הנשים, או של אלו שלא מביאים איתם אג'נדה צבאית. הרי השיח המיליטריסטי חדר אלינו כל כך עמוק, שהוא חלחל גם לארגוני השמאל והשלום. גם שם נחשב יותר מי שהיה מפקד בכיר יותר ("לוחמים לשלום", "שוברים שתיקה", "האומץ לסרב" "יש גבול" ועוד) רובם רוצים לרכוש את לב הציבור בזכות הטיעון "אנחנו יודעים כי החזקנו בעבר נשק".

במציאות זו נשאלת שוב השאלה, היכן ארגוני הנשים? היכן הארגונים הפמיניסטים? היכן יוזמות וועידות השלום של קואליציית 1325 או של קואליציית נשים לשלום, של מחסום-ווטש, של איתך-מעכי, של פרופיל חדש ושל כל מי שרואים בחברה שלנו קהילה אזרחית, שממנה אנו שואבים את כוחנו, ונותנים תוקף לעמדותינו ולמעשינו.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. סתם אחד הגיב:

  ולנצח נזכור את אמירתו האומללה של רן כהן נושא הדגל של רץ ומרץ מספר רב מידי של שנים וסליחה שאינני זוכר את הציטוט המדויק אבל זה הלך בערך ככה: ״ אף אחד לא ילמד אותי על ערבים, גם אני הרגתי בהם למכביר״.

 2. ‎עיניים לראותEYES2C הגיב:

  ‎פרופ' אוה אילוז כתבה מאמר מחכים ב"הארץ" על ועידת השלום: ‎"אומות, משקיעות הרבה מאוד אנרגיה בטיפוח דימוי עצמי גבוה, והשלום תמיד היה היבט חשוב בדימוי העצמי של ישראל". אך היות וממשלת ‎בֶּנְטָנְיָהוּ ואִיבֶט היא סרבנית שלום, נותר רק אלוהים ש"יעשה שלום על ישראל"… "כך הפך השלום לתעשיית מילים שמעסיקה, בתשלום, פועלים משלה: הצהרות שלום, אמנות שלום, אג'נדת שלום, מדיניות שלום, תנועות שלום, ארגוני שלום, ועידות בינלאומיות על שלום"… ואפילו הנשיא אובמה ((ספק נשק השלום החינמוני)) דורש בשלומינו… נו, אז אם כך הכל בסדר, נתניהו!
  ולכן גם אובמיהו (או כותב הנאומים שלו) שלח גם הוא ד"ש ל"הארץ", שבו שכח להזכיר שג'ון קנדי היה הנשיא האחרון שניסה למנוע פיתוח נשק גרעיני במזה"ת, ולאחר שהוא נרצח, סיפק ג'ונסון לישראל סקייהוקים והפנטומים שיכלו לשאת את גרעיני דימונה.
  ואובמה? פועל כדי להבטיח שישראל תהיה היחידה שתחזיק בנשק כימי-ביולוגי וגרעיני, וש"איראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני". לכן ארה"ב מממנת טילים ומטוסים שמסוגלים להשחיל כל מדינה באיזור (וגם מחוצה לו) בכלי נשק אלה. ולישראל? – נשאר רק הדימוי העצמי כ"שוחרת שלום".

 3. הקיסר לופו הגיב:

  אכן אירוע סוריאליסטי ביותר. במהלך הוועידה,, לפני שניגנה ושרה, עלמה זהר קראה לוועידה בשם אחר מדוייק יותר – "ועידת הנקמה". מיד אחריה עלה לדבר מר "אין פרטנר" החולרע מאקירוב והמומחה הגדול לביטחון.

 4. צפור בודד הגיב:

  מה אכפת לנו מהעורבים הצבועים האלה, המנפנפים עתה בנוצות יונת השלום הדחופות בקרקפתם. פעם ניתן היה להאשימם בנזק. אך היום מלאכתם הפסולה נעשית כבר כולה, בידי הגולם שהקימו על עצמם: ימינאות הקיקיון, ששגשגה ועלתה כאטד והמכסה עתה כל הארץ והאש הבוקעת מתוכה אכן מאימת לכלותנו. נו וכי למה אם כן, שניתן ולו זיבורית מדעתנו, לזקני ציון המפונקים, המדשדשים להם עם הליכונם, הקטטר והפיליפית הצמודה במסדרונות הפאר מחומשי הכוכבין, מאולם הכנסים אל חדר האוכל העמוס מכל טוב הארץ וחוזר חלילה…הרי אפילו כתובת האש על הקיר, נראית לעינם שדהתה מזוקן, כשלט המעלית.
  אומר לכם מה כן צריך לענין אותנו:
  הנה, בין עירק לסוריה ובין ירדן, סעודיה, אירן, כורדיסטן ותורכיה, הולכת ונבנית לה חליפות שריעה.
  וכאן בארצנו, הולך האטד הימני ושופך דלק על כל חלקה, לכדי שרפת שעתוק מטרנספרת.
  ובכן צרפו נא אחד לאחד וראו זה פלא: החליף בגדדי, , מדינת מקלט אזורית: ד"א (דולה איסלמיה) שמה…וכל מטרונספרי השעתוק, שאהידי הגיהאד ומג'והדי השיהד, מכל מקום יבואו בקרבה, כמו לא נודעו.
  ובא לציון גואל: בגדדי שמו וההולך לפניו: בנט המטביל.

 5. צדוק התקוה הגיב:

  בכנס " השלום" נאם השר בנט שהותקף עי כנופיה של אנשי שלום כולל מכות ואני תמיד חשבתי שרק הימנים הם פורעי חוק עמוס שוקן, בעלי "הארץ", קרא למוחים לאפשר לבנט לדבר ואמר: "יש כאן אנשים שהיו מוכנים לדבר עם ערפאת, [ואני מוסיף שידיו מגואלות בדם יהודים]לא יכול להיות שלא נשמע את נפתלי בנט".

 6. צפור בודד הגיב:

  אתה כותב: "בכנס " השלום" נאם השר בנט שהותקף עי כנופיה של אנשי שלום כולל מכות"…ובכן לא מני ולא מקצתי, הענין נופח לכלל יבבות בכיניות נוסח הקוזק הנגזל.
  נכון, אנשים נזעמים קראו לעברו קריאות גנאי, אך ביוצאו מן האולם היה מוקף בשומרי ראשו המגוננים וכנראה שנדחף או שמישהו אחז ומשך בכנף בגדו. חיש קל פצח בזעקות שבר כאילו קמו להכותו נפש.
  אם בכ"ז אתה מחפש כנופיה שקמה להתקיף כולל מכות, לך נא לקרון הרכבת הקלה שבירושלים ושב בה דקה או שתיים על אותו ספסל עם נאז'מה עלי, מול החלון…

  • צדוק התקוה הגיב:

   ציפור בודד תתפלא מצאתי כנופיה כזאת במשולש עשרות מתפרעים זרקו בלוקים אבנים וזיקוקים בצמתים לעבר נהגים יהודים ושוטרים עצרו רכבים בדקו מי יהודי ומ י ערבים במקרים אחדים שרפו את מכוניות היהודים במקרים אחרים הצליחו היהודים לברוח מענין למה זה מזכיר את שנות הארבעים גם אז כנופיות ערביות בצפון היו מתקפים רכבים של יהודים אז היה להם נשק מזל שכרגע הם לא מפעלים נשק אתה היית בכנס אני לא חושב ובקשר לנאז'מה עלי הענין נופח לכלל יבבות בכיניות נוסח הקוזק הנגזל.

   • צפור בודד הגיב:

    הבאתי את הדוגמא לכנופיה היהודית ימנית צמאת דם ואמיתית, שחיפשה ברכבת הקלה קורבנות ערבים, כמשקל נגד ובניגוד, ל"כנופיה" היהודית השמאלנית, שהעלית בדמיונך, זו שתקפה כביכול, בכנס השלום, את בנט אלילך.
    בתגובתך האחרונה, חמקת ופנית לערוך השוואה בין כנופית הרכבת הקלה, לבין הכנופיה הערבית צמאת דם שפעלה בצמתות (מה שנכון נכון), אך לא על כך דברנו.
    בכל מקרה העובדה שפנית לערוך השוואה עם הכנופיה הערבית שפעלה בצמתות, רק מחזקת את העובדה שהכנופיה היהודית הימנית ברכבת הקלה אכן הייתה צמאת דם. על כן פחדה ומוראה של נאז'מה לא היה כלל בכיו של הקוזק הנגזל, נהפוך הוא מאד מאד: היה לה שם מזל גדול שלא נפתחו הדלתות והיא וחברותיה הערביות לא הושלכו החוצה לידיהם של ביריוניך. כלומר, לא היה הבדל בינה לבין היהודים חסרי האונים, שהותקפו או אוימו בצומת.
    ראה נא, אני מתיחס לקורבנות החפים מפשע משני הצדדים, כשווים בעיני ואילו אותך מענינים רק הקורבנות החפים מפשע מהצד היהודי…וזה דבר מאד לא ראוי בעיני.

    • צדוק התקוה הגיב:

     לציפור בודד אני מצטט אותך" מזל גדול שלא נפתחו הדלתות והיא וחברותיה הערביות לא הושלכו החוצה לידיהם של ביריוניך"
     אני מבקש ממך אל תדביק לי ארגונים או חברים כשאתה רושם " ביריונך" אני לא שייך לשום ארגון אני יהודי גאה שלא כמו אחרים אז בבקשה לא בריונך ולא חבריך

    • דוד עציון הגיב:

     אני חושב שבעניין הוא הפרופורציות
     יש גרעין קשה וגדול של פורעים גזענים יהודיים שיש לגנות, לטפל ולהשליכם לכלא.
     אבל מספר היהודים הנפגעים מפעולות מהצד הערבי – מהטרדות ברכבת הקלה, נסיונות לינץ' במשולש או פשיעה שמערבת לאומני ופלילי בגליל – גדול בהרבה.
     תג מחיר יש בשני הצדדים, את זה שמבוצע על אתרים יהודיים (ובמספרים גדולים יותר) מפרסמים הרבה פחות.

 7. שום בצל הגיב:

  לא מבין – האם בצד הפסלטיני אין "פושעי מלחמה"?
  האם פת"ח היה ארגון צדקה שהרעיף מתנות על תושבי ישראל?
  ומה עם ארגון הצדקה והשלום, חסיד אומות העולם, החמא"ס?

  אבל אני כנראה ציוני, וזה כבר מוריד מהאיכויות השכלתניות שלי אל מתחת לקו האנושיות המינימלית.

  • ק.א. הגיב:

   למה כנראה?

  • כאן אתה... הגיב:

   נחשב נטע זר, כי אתה מעז לומר את המילה צי****. בכל מקרה מילה זו (שלא נזכיר שוב את שמה) מציינת עבור הכותבים הקבועים באתר זה – אלה שמעיזים לומר אותה בגלוי (רובם כבר התנערו ממנה מזמן) – את המשמעות הבאה: "חזרו לשורשים המקוריים שלכם – כלומר, דמוקרטיה שוויונית לא מתגוננת אשר ביחד עם הערבים (שוחרי הדמוקרטיה והשלום) והפלשתינאים (שוחרי הדמוקרטיה והשלום) תכנע כניעה מוחלטת לארגונים הטרוריסטים (שואפי השלום, השיוויון, הצדק והדמוקרטיה) שמסביבנו"

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים