הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 ביולי, 2014 14 תגובות

זה קרה ברכבת הקלה בירושלים. ישבתי בשקט. צעקות נשמעו והרכבת נתקעה. מאות, אולי אלפים דפקו על החלון של הרכבת. מוות לערבים, צעקו. פחדתי. הסתתרתי מאחורי משקפי השמש. התפללתי שלא יזהו את הלאום שלי. מישהי בוכה, צועקת בהיסטריה מהספסלים האחוריים. רצתי לעברה. היא אימא צעירה עם כיסוי על הראש. החזיקה בידה ילד בן 5.

אישה אחרת דחפה אותה ורצתה להוציאה מהרכבת בכוח. אלפים דופקים על החלונות, צמאים לדם והאישה הזו רצתה להקריב את האימא הצעירה. אין לה מקום איתנו, הם רצחו שלושה מבנינו. היא זו שרצחה את הבנים שלכם? הבן שלה רצח אותם? היא המשיכה לצעוק, האלפים המשיכו לדפוק על החלונות. מראה מחריד, הכי מפחיד, שתיקתם הרועמת של עשרות הנוסעים ברכבת, כאילו לא קרה כלום! אלה היו 12 הדקות הארוכות בחיי. 12 הדקות בדרך ללינץ׳.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  רק אחווה יהודית ערבית תנצח, רק אחווה יהודית ערבית תשרוד כאן.
  ועד אז המונים צמאי דם מוסתים ע"י הדת החשוכה והלאומנות המכפירה ישאו ראש וייללו מול ירח אדום כדם. עד אז כהני דת משולבי זרוע עם מדינאים לאומנים מושחתים, ציניים, רופי בצע כוח וכבוד ישרתו את אדוניהם הטייקונים, בעלי המאה.
  ועד אשר יונף דגל הסוציאליזם הנאור בארצנו, לא תשקוט מרחשת הדם המבעבע ולא תרגיע.
  זיקרו את הבורקה, השליכו את הכיפות.
  קירעו לגזרים את דגלי הלאום השקריים.
  היו סוציאליסטים נאורים.
  זה צו החיים, חייכם.
  תחי האחווה היהודית ערבית.

  • אמנון נוימן הגיב:

   מופנה לכל הכותבים
   כל דבריכם קושט אמת ואכן למה לא תתארגנו כגוף נגד הפשיזם שעלה בארץ עשור שנים לפחות , משתולל בארץ ואתם מסתפקים בהערות בלבד . אמנון נוימן.

 2. ק.א. הגיב:

  נולדתי בפח הזבל המוזר הזה.
  מקום מרושע שהולך והופך לגיהנום.
  הגיהנום הרוחני קיים כבר זמן לא מועט –
  כעת השלב הפיזי ב"התגהנמות" הולך ומתממש.
  66 שנות תועבה – יום יום, למן הבוקר עד הערב.
  תודה לך ישעיהו ליבוביץ' שגרמת לי לחשוב.
  אני חייב לך את חיי ואין לי דרך להודות לך.

 3. דני הגיב:

  כן – עדות עצובה, אנחנו חיים בתוך הררי שנאה והקולות השפויים משני המחנות פועים בקול ענות חלושה. חשבי מה הייתה התוצאה לו הייתה זו רכבת קלה ברמאללה ובמושב האחורי מתנחל – זה היה נגמר לא רק ב"רצון" אלא בשחיטה לפי כל דיני טקס השחיטה הכשרה. השאלה איך מתרוממים מעמק השנאה הזה?

 4. צדוק התקוה הגיב:

  תקיפת יהודים בקלנסווה: מתפרעים הפגינו הלילה בקלנסווה, הבעירו צמיגים וגרמו לחסימת כביש 5614 בשני הכיוונים. המהומה הפכה לאלימה עוד יותר כשעל פי החשד המפגינים רעולי הפנים תקפו אזרחים יהודים שנקלעו למקום עם מכוניותיהם כשרעולי הפנים שעמדו על הכביש החלו לשאול את הנהגים העוברים ושבים למוצאם. שני נהגים יהודים שענו להם בעברית הורדו ממכוניותיהם והותקפו על ידם. הם נפצעו באורח קל. נהג אחד הצליח להיכנס שוב לרכבו ולהימלט מהמקום בעוד הנהג השני נמלט רגלית מהמקום והשאיר מאחוריו את רכבו, וזה הוצת ונשרף כליל

 5. ע.ג. הגיב:

  כן. יש יהודים גזענים. יכול להיות שחלקם פשוט מפחדים מערבים כי הם כל הזמן מנסים לרצוח אותם ולכן ההתנהגות הזאת. אבל אולי גם קצת בקורת על העם שלך שמחלק סוכריות כל פעם שיהודי נרצח? כשנרצח הילד הערבי כל ישראל כולל הימין נזעקה לגנות את הרצח. שרים באו לבקר את המשפחה ורוה"מ התקשר למשפחה להתנצל. כשנרצחו שלשת הנערים ע"י פלשתינים איפה היו השרים של אבו מאזן, הוא עצמו גינה בלשון רפה אחרי 3 ימים. איפה אתה כשמנהיגי החמאס והג'יהד מצהירים שמטרתם רצח יהודים? אז כשיהודים מפגינים התנהגות גזענית זה נורא כי אלה המנוולים שלי אבל כשכל הפלשתינים רוצים לרצוח את כל היהודים זה ראוי לגינוי הרבה יותר מתקרית ברכבת הקלה.

 6. Sherlock הגיב:

  הם שותקים כשנוטעים בהם תקוות שוא שתלמידי הישיבה בחיים. הם שותקים כששולחים אם שכולה שעוד לא יודעת שהיא כזאת לספר לאו"ם מה זה להיות אמא שכולה. הם שותקים כשחיילים חוטפים ערב ערב עשרות ומאות שלא היה להם שום קשר לרצח השלושה. הם שותקים כשיהודים רחמנים בני רחמנים שורפים חי ילד חסר מגן רק בגלל הלאום שלו. הם שותקים כשילד בן חמש, ההרוג ה-77 במצבע ההרואי בעזה הוא בן חמש, יחד עם עוד 30 ילדים מתים אחרים. הם שותקים כשהפרקליטות משחררת מאשמה קצין שהרג סתם ככה בחורה שהלכה לתומה ברחוב. הם שותקים כשהפרקליטות משחררת חייל שהרג ילד שרצה לקטוב צמחי עכוב… אז למה אתה מתפלא שהם שותקים גם ברכבת?

 7. אלי הגיב:

  אני מצטער על החויה המפחידה שעברת ושמח שלא נפגעת.
  שבוע שעבר עברתי חויה מפחידה דומה ליד קלנסוואה כאשר קבוצת צעירים ערבים התקרבה לרכבי תוך השמעת קללות וזריקת אבנים ….משום שאני יהודי

 8. ‎עיניים לראותEYES2C הגיב:

  מאז אירוע הרכבת הקלה פתח צבא הכיבוש במלחמה של ממש נגד תושבי רצועת עזה. כבר אהוד ברק הטיל עליהם מצור של ממש. כך התלכדו הפליטים מביר-א-סבעא, יפו, אסקלן, איסדוד, יבנה, עירק אל מנשיה, מסמיה, פלוג'ה, בשנאתם לכובש, וחלקם הגדול גם הצביעו עבור התנועה האיסלמית חמאס. המצור הנמשך הביא גם לתגובות החריפות – לירי הרקטות הפרימיטיביות מסוג קסאם, ועכשיו לירי הטילים בערי ישראל. עכשיו לכולם ברור שרק הסרת המצור וניהול מו"מ על שלום צודק עם הממשלה הפלסטינית המאוחדת יביא לרגיעה. אך הרבה תלוי בארה"ב, שממשיכה לספק נשק חינם-אין-כסף לצבא הכיבוש. מסתבר שלא הרבה השתנה מאז שאבא קובנר כתב (ב-17.7.1948) בדף הקרבי של חטיבת גבעתי: "באהבה – לחץ על ההדק: לשחוט, לשחוט ,לשחוט". וחמישה ימים קודם כתב "בזבל גופות אויבינו עוד ילבלבו שדותינו"… קובנר לא היה דתי. אבל עופר וינטר, המפקד של גבעתי עכשיו, הוא בוגר הפנימייה הצבאית-תורנית לפיקוד "אור עציון", ופיקד גם על יחידת החיסול "דובדבן". את דברי הפשיסט ניתן לקרוא בקישור haaretz.co.il/news/politics/1.2373864

 9. ערן גורדין הגיב:

  ישעיהו ליבוביץ דיבר על יודו-נאצים לפני 47 שנה. רק שאז היודו-נאצים ניסו להסוות את היודו-נאציזם שלהם. עכשיו הוסרו כול המסכות. יודו-נאציזם הוא הבון-טון של החברה הישראלית.

  • דני הגיב:

   מוזר שאתה משייך שנאת זר רק ליהודים? אני מניח שלא הגעת ממאדים לפני שבוע … הרי ההיסטוריה האנשוית רצופה, רוויה ועמוסה בשנאת הזר. אין תרבות שלא סבלה מהרעה החולה הזאת, ואין יבשת חפה מתרעלת השנאה. ברור שהיהודים, ככל בני אנוש, נגועים באותה מחלה. אז מה הפלא? האם תמציא עכשיו שמות לכולם? צרפתו-נאצים, ערבו-נאצים, הודו-נאצים, מלזו-נאצים, אמריקו-נאצים … או שמא נסתפק פשוט בכינוי הכולל – בני אדם?

  • צדוק התקוה הגיב:

   אם ליהודים אתה קורא יודו-נאציזם אני מרשה לעצמי לקרוא לשמאל קאפו או יודנראטאני מקקוה שהתגובה לא תמחק כי גם התגובה של ערן גורדין לא היית צריכה להתפרסם

 10. ?! הגיב:

  אכן המקום הזה כבר הרוס מרוב רוע ובורות. מצטער על החוויה המגעילה שעברת, ואני מצטער גם עבור כולנו כי סביר שבדור הזה המקום הזה ייעשה רק יותר לאומני ובריוני.

 11. צפור בודד הגיב:

  ערן, בתור אחד שמגיב המון גם בשרשורים באתרי עתונות כמעריב, ידיעות, הארץ ומאקו (היכן שנותנים לתגובות שמאל ראויות להופיע), הנני להודיעך שהי"נ (יודו וגו'), לא רק שאינם רואים עצמם ככאלה, כי אם רואים אותנו (השמאל ובעיקר זה העיקבי), כנאצים לכל דבר ובמקרה הטוב, אנו יודנראט או קאפו בזוי ומשת"פ חמאסי, שאחד דינו.
  לדעתי פרופ' לייבוביץ עשה טעות כאשר כינה את הספחת המספחת של הימינאות הקיקיונית י"נ. בכך הרים את רף הקללות ונתן גם לפאנטים בזויים אלה את הזכות לקלל את השמאל ולהציגו ככזה. כאן לדעתי דתיותו המוסרית- צייקנית, העבירתו על אמות מידותיו. שהרי נאמר: "דברי חכמים בנחת נשמעים". היה צריך לשלוט ברוחו ולא עשה כן. יצר שסע עמוק בעם וגם נתן לגטימציה לשינאת אויבי ישראל ובעיקר לאלו האנטישמיים שבהם.
  השסע הזה ד"א, מסוכן יותר לשמאל מאשר לימין משום שהשמאל מהווה מיעוט בטל בשישים במדינתנו ורק העובדה שחובר לו המגזר הערבי, עדין משאירה אותו בתמונה ולא על תקן של קוריוז הזוי. קימים דברים שחיבים להשאר בגדר טאבו וכינויים כ: י"צ, או נ"נ (ניאו וגו') חיבים להמחק מהלכסיקון המקומי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים